Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Vecin care dispera locatarii

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#1
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023
Pe scurt, stau cu prietena mea si noi suntem persoane linistite. Fara muzica tare, fara petreceri, fara tipete, fara catel, purcel samd. Deasupra s a mutat recent un cuplu cu un copil. Si a inceput: fuga prin casa, scapat obiecte, trantit, joaca cu mingea… nu suntem absurzi, intelegem un copil si am vorbit de 3 ori frumos cu ei cu privire la situatie si sa gasim o solutie. Ei in schimb ne arunca argumente de genul:”ar trebui sa fiti fericiti ca este copilul sanatos si se poate juca”…. Zici ca e copilul nostru… Iar galagia continua… Noi suntem exasperati… Ideea e si ca sunt ore de liniste si chestia asta ne afecteaza si pe plan profesional. Din punct de vedere legal politia nu o sa faca nimic cu siguranta, maxim imi iau tot eu amenda. Daca vine vorba de mutat sunt pe premisa ori noi, ori ei.

Edited by doujdelei, 04 January 2024 - 11:36.


#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
Bine ai venit la viata la bloc.

Totusi copilul ala nu doarme noaptea ? Banuiesc ca da, deci cred ca nu arunca prin casa cu obiecte la 2 noapte ca sa nu puteti dormi si sa va afecteze pe plan profesional.

#3
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023
la orele tarzii se aude cum se haraie ceva de parchet/gresie ce au ei plus ca uneori vorbesc foarte tare si copilul la fel

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Hai ca in orele de liniste ai voie sa comentezi mai mult, parca noaptea si candva la amiaza, 2-3 ore. Mai bati la usa, mai dai cu matura in tavan :)). Noaptea rezonez, e nevoie de liniste.
In rest, nu prea ai ce face. Chiar asa tambalau face, ca il poti compara cu o bormasina care merge incotinuu, toata ziua?

Problema e si la voi, ca confundati spatiul de locuit cu birou. In apartament se locuieste, la birou se lucreaza. De asta exista birourile.

#5
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,075
  • Înscris: 30.07.2006

 doujdelei, on 04 ianuarie 2024 - 11:41, said:

la orele tarzii se aude cum se haraie ceva de parchet/gresie ce au ei plus ca uneori vorbesc foarte tare si copilul la fel

Pune izolatie fonica pe tavan, ca nu o sa scapi.
Probabil placa intre etaje e subtire, si indiferent ca vor fi ei sau altii tot vei auzi .

#6
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,618
  • Înscris: 12.06.2010
Imprieteneste-te cu plodul, cumpara-i gogosi, pufarini, prajituri, inghetata si batoane de ciocolata. Dupa ce ajunge obez, adica in maxim 6 luni, n-o sa te deranjeze.

#7
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

 bai3tzash, on 04 ianuarie 2024 - 11:45, said:

Hai ca in orele de liniste ai voie sa comentezi mai mult, parca noaptea si candva la amiaza, 2-3 ore. Mai bati la usa, mai dai cu matura in tavan Posted Image). Noaptea rezonez, e nevoie de liniste.
In rest, nu prea ai ce face. Chiar asa tambalau face, ca il poti compara cu o bormasina care merge incotinuu, toata ziua?

Problema e si la voi, ca confundati spatiul de locuit cu birou. In apartament se locuieste, la birou se lucreaza. De asta exista birourile.
pai dupa cum am explicat, fuga prin casa, scapat obiecte, trantit, joaca cu mingea. Chiar si in orele normale tot nu ar trebui sa existe asa ceva.

Pai nu e vorba ca confundam noi spatiul de locuit cu biroul, insa nici asa sa fie. Respectul fata de vecini ar trebui sa fie la fel si sa avem un bun simt. Nu zice nimeni ca sa mearga in maini prin casa

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai mai locuit la bloc până acum?
Așa e peste tot. In fiecare bloc e o familie cu copil mic ce se joaca. Acum suferiți voi. Peste câțiva ani o să ai și tu copil (poate). Vecinul de sub voi o sa fie supărat pe voi.
Ori te obișnuiești ori te muti.

Edited by dorin_2k, 04 January 2024 - 12:00.


#9
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

 dorin_2k, on 04 ianuarie 2024 - 11:50, said:

Nu ai mai locuit la bloc până acum?
Așa e peste tot. In fiecare bloc e o familie cu copil mic ce se joaca. Acum suferiți voi. Peste câțiva ani o să-i și tu copil (poate). Vecinul de sub voi o sa fie supărat pe voi.
Ori te obișnuiești ori te muti.

Nu cred. Copilul acela este un caz excepțional.

#10
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

 dorin_2k, on 04 ianuarie 2024 - 11:50, said:

Nu ai mai locuit la bloc până acum?
Așa e peste tot. In fiecare bloc e o familie cu copil mic ce se joaca. Acum suferiți voi. Peste câțiva ani o să-i și tu copil (poate). Vecinul de sub voi o sa fie supărat pe voi.
Ori te obișnuiești ori te muti.
Asta este o mentalitate greșită. De ce să mă mut eu care nu fac gălăgie când se poate muta cel care face gălăgie sau poate să nu mai facă. De ce mereu se găsesc scuze acestor nesimțiți?

Edited by doujdelei, 04 January 2024 - 11:52.


#11
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Salut

In afara, indiferent ca au sau nu copii, orele care sunt mentionate in programul afisat pe fiecare scara / bloc sunt respectate, astfel, iti iei Amenda. De ce nu, si la noi!
La noi, oamenii s-au invatat ( lasa ma, ca e copil, ce vrei sa-i facem, sa-l omoram )! Nu, ci trebuie sa-i explici ca uneori, situatiile sunt de asa natura incat necesita mai multa atentie fata de alte dati si acei parinti, ar trebui sa se gandeasca ca, Daca vecinul de deasupra ar face la fel, oare, le-ar conveni!
Legea ar trebui aplicata in Romania fara nici un menajament, numai asa vom putea fi civilizati.

Si eu am copil si el a fost mic dar, niciodata in orele mentionate de Odihna, nu l-am lasat sa " zburde ", iar dupa orele 22:00 este Interzis Zgomotul.

In fine, acum, fiecare face cum crede, dar, daca tot vrem O tara ca afara, Schimbarea trebuie sa vina de la noi.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 bai3tzash, on 04 ianuarie 2024 - 11:45, said:

Hai ca in orele de liniste ai voie sa comentezi mai mult, parca noaptea si candva la amiaza, 2-3 ore.
Conform legii adoptate acu vreo 15-20 de ani, doar intre orele 13-14.
Atat.
S-a dus vremea aia cand era intre 14-18.

#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

 doujdelei, on 04 ianuarie 2024 - 11:51, said:

Asta este o mentalitate greșită. De ce să mă mut eu care nu fac gălăgie când se poate muta cel care face gălăgie sau poate să nu mai facă. De ce mereu se găsesc scuze acestor nesimțiți?

Ai perfectă dreptate.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Oricum asa e la bloc.
Eu am o vecina care face dus la 4 dimineata, ca n-are somn. Si are un robinet ieftin care zici ca e orga...

#15
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 11.08.2003
Pentru ca celui care sta deasupra ii este mai usor sa te deranjeze pe tine, de sub el, decat invers. :)
Casti pentru cand lucrezi, muzica pe fundal sau, daca vrei, antifonare naturala (spala-te mai rar in urechi)

#16
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 22.02.2014
La bloc toti vecinii sunt dusmani intre ei.Pe podea se pune parchet sau gresie si nimic altceva pentru a atenua zgomotul, gen covoare sau mocheta.In acest caz se aude si o moneda daca cade pe gresie sau parchet.

#17
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006

 doujdelei, on 04 ianuarie 2024 - 11:47, said:

pai dupa cum am explicat, fuga prin casa, scapat obiecte, trantit, joaca cu mingea. Chiar si in orele normale tot nu ar trebui sa existe asa ceva.

Pai nu e vorba ca confundam noi spatiul de locuit cu biroul, insa nici asa sa fie. Respectul fata de vecini ar trebui sa fie la fel si sa avem un bun simt. Nu zice nimeni ca sa mearga in maini prin casa
In orele de liniste poti comenta, in rest, nu prea. De asta spun, nu poti sa-i ceri nimanui sa faca liniste toata ziua, ca tu lucrezi de acasa. E strict problema ta ca lucrezi de acasa, cum e strict problema lor ca copilul face galagie in orele de liniste.
Da, noaptea si la amiaza poti comenta. In rest, asta e traiul la bloc. Repet, daca ai merge la birou si al lucra de acolo, probabil nici nu ai fi deschis subiectul, ca nu te-ar fi deranjat.

#18
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
casti in ear cu noise cancelling :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate