Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Vecin care dispera locatarii

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 doujdelei, on 04 ianuarie 2024 - 12:08, said:

Asta cu antifonarea tavanului nu mi se pare o soluție datorită faptului că stau la bloc cu oamenii nu în buncăr. Poate ăștia care fac gălăgie ar trebui să se ducă în codru
Nu, constructorul ar fi trebuit sa ia in calcul o izolare eficienta inca din faza de proiect al blocului.
Dar la noi se face economie cam la tot.

 raducanu969, on 04 ianuarie 2024 - 12:07, said:

pt eiffel - am inteles ca ar fi niste placi cu plumb si jumate ( numai stiu ce ) care ar fi super OK, de aceea am intrebat, poate ne poate ajuta cineva.
Exclus. Plumbul a fost eliminat, la fel ca si azbestul din tot ce tine de constructie de locuinte.

In mod normal se antifoneaza podeaua - un strat de polistiren extrudat de vreo 4-5 cm peste care se toarna o sapa si peste aia se pune un strat izolator mai subtire - 3-5mm peste care se pune parchet. Asa art rebui de principiu, dar nu se prea face la blocuriel astea "moderne" facute la repezeala de vor pica la primul cutremur.

#38
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
1. Ceva e in neregula cu planseul de la blocul ala de se aude asa de tare sau voi sunteti extrem de sensibili.

2. Asa e la bloc, sorry.
Tin minte cand eram copil ca stiam cat e ceasul dupa cat de des se tragea apa pe coloana.

3. Cei fara copii cred ca micul animal este rezonabil, dar pana pe la 5-6 ani nu exista sa te intelegi cu ei.

#39
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
am 2 copii, e aproape imposibil sa-i tii sa nu faca zgomote. si daca sunt cuminti si relaxati, sunt copii.....tot o sa le scape ceva din mana. am luat si chestii din alea din polistiren sau din ce sunt ca sa se joace, dar n-ai ce face.

acum, eu am unul care renoveaza cred de vreo 30 de ani:))deasupra mea. se mai aud zgomote si etc. altul mai se cearta, mai tipa, mai baga manele cateodata. stau si la bulevard, mai trec motorete zgomotoase si etc. m-am obisnuit cu toate, dar copii se culca la 8, se scoala la 6, de obicei. deci poate dormi oricine noaptea. iar in timpul zilei, aia e.

oricum, vad ca e trendul asta in care oamenii ”noii generatii”(nu stiu daca eu ma incadrez la 38) sunt foarte sensibili, plini de drepturi, s.a.m.d. si inca acum e lejer, cand eram eu mic, efectiv stateam 30 de copii pe scara si ne jucam si tipam si toate cele, aia de la schimbul 3 ce sa mai zica....si totusi era o oarecare intelegere. cam toata lumea intelege care e viata la bloc, daca nu sunt nesimtiti sa faca bairame mereu si muzica tare dupa 10 ar trebui sa fie oarecum ok.

#40
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Ori cu planseul ori cu ce aveti voi in casa. Se intreba acum ceva ani un nou venit in bloc de ce se aude asa tare in casa, doar ca in sufragerie avea doar o masa si o canapea.

#41
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,543
  • Înscris: 16.03.2007
astia care care stati la bloc, lucrati de acasa si aveti pretentia sa nu va deranjeze nimeni, ar trebui sa va bage suprataxa la intretinere. asa-i traiul la bloc, pe sarakie.

#42
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Daca stau cu chirie, vorbeste cu proprietarul si ameninta cu politia. De regula o sa vorbeasca cu ei.

Sau iei un sistem audio puternic si ii deranjezi si tu pe ei.

#43
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 16.05.2010

 alseeme, on 04 ianuarie 2024 - 12:02, said:

Nu ai ce sa le faci.
Daca te deranjeaza doar noaptea, cand vrei sa dormi ca un om normal, ar fi solutii. Nu sunt frumoase, dar daca "discuti" cu ei pe limba lor, poate inteleg mesajul. Aveam si eu un vecin cand stateam la bloc, mergea televizorul noaptea de auzeam eu din camera de dedesupt mai tare decat era televizorul meu.

#44
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

 vestale, on 04 ianuarie 2024 - 12:12, said:

Bloc nou, cu mult rigips?
O solutie e sa va mutati la ultimul etaj, daca metodele pasive nu functioneaza, dar sunt si acolo sunt dezavantaje.
Asa cum apartamentul nu e spatiu de joaca, la fel nu e nici un birou, sa ai pretentii de linistite. Dar limitele fiecaruia sunt diferite.
Blocul este dat în folosință prin 2010 așa că nu știu cum se făceau blocurile de atunci față de acum

#45
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022

 doujdelei, on 04 ianuarie 2024 - 11:41, said:

la orele tarzii se aude cum se haraie ceva de parchet/gresie ce au ei plus ca uneori vorbesc foarte tare si copilul la fel

Peretii despartitori, plafonul sunt de ipsos?
cum sa se auda vorba? mai ales a unui copil?

daca ai cumparat in bloc fara izolatie corespunzatoare, trebuie sa-ti faci propria izolatie fonica , pierzi din spatiu dar castigi liniste

#46
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

 dorin_2k, on 04 ianuarie 2024 - 11:50, said:

Nu ai mai locuit la bloc până acum?
Așa e peste tot. In fiecare bloc e o familie cu copil mic ce se joaca. Acum suferiți voi. Peste câțiva ani o să ai și tu copil (poate). Vecinul de sub voi o sa fie supărat pe voi.
Ori te obișnuiești ori te muti.

Corect.
Daca te muti, musai sa o faci la casa/vila, orice dar nu bloc. Si atunci acolo va incepe galagia si mizeria specifica, adica latrat incontinuu de jivine, miros de la gratar, muzica pe alese, doar e teren si proprietate privata.
Singurul loc cu liniste din lumea asta mare este cimitirul.

#47
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Cel mai bine, rezolva cu Politia, faci sesizare si impreuna cu Politistii, mergi la acei vecini si explicale. Sigur Politistul va face de asa natura incat totul sa se rezolve, deoarece si el poate fi in aceasi situatie, cand  iese din schimbul 3 si vrea sa se odihneasca. Te asigur, ca la 2 sau 3 plangeri, acei vecini vor lua si Amenda, mai ales ca, orice Scara are afisat un Program de Liniste. Chiar daca stam la bloc, asta nu inseamna ca trebuie sa fim Nesimtiti si sa facem ce vrem.

#48
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022

 Sephh, on 04 ianuarie 2024 - 12:29, said:


Sau iei un sistem audio puternic si ii deranjezi si tu pe ei.
si cu vecinii din dreapta sau stanga ce se intampla....devine mai infractor decat infractorul ?

#49
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Trebuie sa te obișnuiești.
Sa nu te deranjeze zgomotul din jur.
Câinii latră, cocoșii canta de 3 ori pe zi, îndată motanii miorlăie pt împerechere, mașinile fac zgomot, trec tramvaiele, fluieră trenul, decolează avioanele. Sau pe unii îi deranjează bâzâitul unui țânțar doar. (eu nu suport bâzâitul țânțarilor cu toate că nu mă pus a niciodată).
Ori te obișnuiești ori te ascunzi undeva unde e pustiu. Nu în pădure că acolo urla lupii, ciripesc pasarelele.

Până acum unde ai locuit? Cum ai rezistat?
Daca stai și langa o școală primară, in pauze e infernal ce fac aia in curte. ;)

#50
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

 raducanu969, on 04 ianuarie 2024 - 12:14, said:

pt doujdelei - sunt de acord cu tine, doar am si mentionat ( de ce nu si-au luat la Parter ). Dar, repet ( Daca legea s-ar aplica asa cum trebuie ), crede-ma ca acei vecini galagiosi s-ar potoli, si ca o paralele ( nu stiu daca ai observat dar toti Romanii, cand ies din tara, respecta toate regulile scrise si nescrise dar cand intra in tara, devin ciobani ).

Mai este o solutie ( anticipeaza cand copilul doarme ) si dai drumul la Muzica in Blana, un copil care nu se odihneste devine Enervant pentru parinti si astfel, nu vor avea incotro decat sa se conformeze.


pt dorin_2k - eu, din cate am citit, Antifonarea Tavanului duce la Eliminarea acelor zgomote facute de ( Mers, Alergat, Scapat pe jos ), acel suntet care te " face pe creier ". Normal, ca sa elimini orice zgomot, numai sa antifonezi complet, exact cum sunt Studiourile de Inregistrat Muzica.
tot noi cei care vrem liniste si suntem respectuosi suntem blamati in tara asta daca nu ne convine nesimtirea unora. Dupa cum am mentionat, am vorbit frumos cu ei de 3 ori si mi-au dat raspunsul pe care l-am scris in primul post cum ca ”ar trebui sa fiti fericiti ca este copilul sanatos si se poate juca” de parca ar fi al meu. De asta e tara in stadiul in care este, din cauza ca nesimtirea e la rang de arta si tot oamenii seriosi sunt blamati

#51
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,613
  • Înscris: 16.03.2004
Cred că acest topic ar fi trebuit să fie intitulat: ”Vecin care dispera locatarii vecinul de la etajul de mai jos, adică pe mine”, deoarece dacă ar fi fost mai mulți deranjați de acea familie gălăgioasă, s-ar fi coalizat și rezultatele nu ar fi întârziat să apară. Dar, din păcate, ești doar tu cu ”cauza” aceasta...:unsure:...

#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Din tot blocul doar pe tine te deranjează? Restul vecinilor?

#53
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 10.01.2023
soluția este simplă, mergi cu capsa pusă și ameninți, eu așa am făcut când dobitocii de deasupra jucau baschet în casă.  jocurile sunt pentru AFARĂ! în casă se locuiește, se doarme, se joacă jocuri statice, cu cărți, etc.  care nu produc gălăgie. activitatea fizică se execută afară. cine are boraci și îi lasă să facă ca trenul prin casă sunt doar niște jeguri nesimțiți și trebuie puși la locul lor

o a 2a soluție și mai eficientă dacă nu se potolesc este să notezi pattern-ul lor de somn, adică al plodului, și să deranjezi (bormașini, muzică tare) exact în acele momente pentru a-l trezi.. garantat după 3 astfel de nopți nu va mai avea energie să facă ca iepurașul duracell prin casă.  un copil nedormit va fi super irascibil și le va face viața un iad părinților nesimțiți.. te va implora să reveniți la normal și o să își învețe lecția să potolească urlătorul sau tropăitorul, după caz

#54
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 16.05.2010

 vio69c, on 04 ianuarie 2024 - 12:37, said:

si cu vecinii din dreapta sau stanga ce se intampla....devine mai infractor decat infractorul ?
Doh, doar nu pui muzica, ci niste urlete de copii, de ex. Cui crezi ca or sa ii sara in cap restul vecinilor? Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate