Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

Vecin care dispera locatarii

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#19
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 03.08.2010
Prietene, are 3 ani..vrei sa citeasca cate 4-6 ore pe zi din Kant? Stai cam mult in casa, btw.
Cand o sa aiba și copilul tau 3 ani, sa revii cu o postare in care sa explici tuturor nesimțiților cum l-ai legat tu la gură ca sa păstreze liniștea.


#20
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,824
  • Înscris: 16.03.2004
Pe orice scară de bloc, întotdeauna este unul bădăran care trântește ușa de se aude până jos!

#21
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 30.06.2023
Off topic - poate exista vreun meserias care ne poate ajuta, in a ne oferi o idee, de cum a antifona tavanul, de asa natura incat, acele Zgomote Neplacute ( mers apasat, sunet de tocuri, alergat, jucarii trantite ) sa fie Eliminate.

#22
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 17.03.2005
Am avut vecini nesimtiti care isi lasau copiii sa se dea cu rolele prin casa, le er greu sa ii scoata pe afara. Dimineata, pranz sau seara nu era o regula si in plus mai tranteau se jucau cu mingea sau ce naiba mai faceau.

Nu ii interesa ce le spuneam si spre fericirea mea s-au mutat.

Nu ai ce sa le faci.

#23
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,824
  • Înscris: 16.03.2004

 alseeme, on 04 ianuarie 2024 - 12:02, said:

Nu ai ce sa le faci.

Ți-i faci și dușmani, dacă le zici ceva...

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

 raducanu969, on 04 ianuarie 2024 - 12:00, said:

Off topic - poate exista vreun meserias care ne poate ajuta, in a ne oferi o idee, de cum a antifona tavanul, de asa natura incat, acele Zgomote Neplacute ( mers apasat, sunet de tocuri, alergat, jucarii trantite ) sa fie Eliminate.
Se poate antifona, dar cel mai usor e podeaua, cu tavanul e ceva mai greu, desi e posibil ceva ceva - placi de polistiren sau tavan fals cu vata minerala.
Dupa care vei auzi zgomotele de la alti vecini Posted Image

Edited by eiffel, 04 January 2024 - 12:04.


#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001

 doujdelei, on 04 ianuarie 2024 - 11:51, said:

Asta este o mentalitate greșită. De ce să mă mut eu care nu fac gălăgie când se poate muta cel care face gălăgie sau poate să nu mai facă. De ce mereu se găsesc scuze acestor nesimțiți?
Ai și tu dreptate. Dar uite că în realitate nu e așa. Tu te perpelești, pe ei îi doare in cot de tine.
Faci reclamație, o sa fie ora aia de liniște, apoi va începe picătura chinezească. Cate un obiect scăpat "din greșeală" foarte des pe jos. Chiar daca vine politia o să spună "din greșeală copilul a scăpat jucaria".

#26
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

 bai3tzash, on 04 ianuarie 2024 - 11:57, said:


In orele de liniste poti comenta, in rest, nu prea. De asta spun, nu poti sa-i ceri nimanui sa faca liniste toata ziua, ca tu lucrezi de acasa. E strict problema ta ca lucrezi de acasa, cum e strict problema lor ca copilul face galagie in orele de liniste.
Da, noaptea si la amiaza poti comenta. In rest, asta e traiul la bloc. Repet, daca ai merge la birou si al lucra de acolo, probabil nici nu ai fi deschis subiectul, ca nu te-ar fi deranjat.
Eu nu fac gălăgie când lucrez de acasă. Plus că dacă nu lucram de acasă și doar eram în timpul liber și auzeam la fel de nasol era

 underrated, on 04 ianuarie 2024 - 11:58, said:

Prietene, are 3 ani..vrei sa citeasca cate 4-6 ore pe zi din Kant? Stai cam mult in casa, btw.
Cand o sa aiba și copilul tau 3 ani, sa revii cu o postare in care sa explici tuturor nesimțiților cum l-ai legat tu la gură ca sa păstreze liniștea.
Cum ai dedus tu ca cel copil are trei ani? Tu ești cumva vecinul ăsta? Când o să am eu copil atunci o să învăț ca să îi respecte pe ceilalți

#27
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 30.06.2023
pt eiffel - am inteles ca ar fi niste placi cu plumb si jumate ( numai stiu ce ) care ar fi super OK, de aceea am intrebat, poate ne poate ajuta cineva.

Cat despre Nesimtirea celor care motiveaza ca de, e copil, este iesit din comun, ar trebui sa se gandeasca si ei ca, ceilalti vecini sunt obositi, si au nevoie de liniste. Intreb acum ( daca tot stiau ca vor avea un copil, De ce nu si-au luat Apartament la Parter ???? )

Daca legea s-ar aplica si in Romania, asa cum este in afara, exemplu Germania ( unde daca nu ai fauct liniste cand trebuie ) iti dau aia amenzi de Plangi, Nu vom rezolva nimic

#28
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

 raducanu969, on 04 ianuarie 2024 - 12:00, said:

Off topic - poate exista vreun meserias care ne poate ajuta, in a ne oferi o idee, de cum a antifona tavanul, de asa natura incat, acele Zgomote Neplacute ( mers apasat, sunet de tocuri, alergat, jucarii trantite ) sa fie Eliminate.
Asta cu antifonarea tavanului nu mi se pare o soluție datorită faptului că stau la bloc cu oamenii nu în buncăr. Poate ăștia care fac gălăgie ar trebui să se ducă în codru

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Degeaba izolezi tavanul. Sunetul se transmite în toată structura blocului.
Când stăteam și eu la bloc (din placi de beton), cel de deasupra crapa lemnele pt soba in casa la ora 5 dimineața. Am fost și la poliție.
Le crapa apoi în fața blocului, dar avea o sobă de teracotă cu ușița ce scârțâia groaznic. Și în fiecare zi râcâia cu vătraiul jarul și cenușa.
Bine că am plecat de acolo.
Nu am vrut inițial la casa, dar în 2 ani m-am obișnuit și e bine, foarte bine acum.
Fac ce vreau, când vreau, cu cine vreau. :)

#30
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 24.11.2002
Bloc nou, cu mult rigips?
O solutie e sa va mutati la ultimul etaj, daca metodele pasive nu functioneaza, dar sunt si acolo sunt dezavantaje.
Asa cum apartamentul nu e spatiu de joaca, la fel nu e nici un birou, sa ai pretentii de linistite. Dar limitele fiecaruia sunt diferite.

#31
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 02.06.2021

 doujdelei, on 04 ianuarie 2024 - 12:06, said:

Când o să am eu copil atunci o să învăț ca să îi respecte pe ceilalți

:)))) Hahahahahahahaha
De la nastere il inveti ca are buton pe care sa apese atunci cand ii este foame, ii explicati ca noaptea nu se vorbeste si nu se mananca, ca se depune, pe la 1 an ii spuneti ca daca vrea sa mearga de.a busilea, n.are voie sa depaseasca covorul si cand va fi vremea de mers, merge doar pe afara, ca in casa deranjeaza. Cu joaca.cum faceti? Fara jucarii, doar tableta sau telefon, cu casti?

Hahahahahahaha

#32
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 04.11.2022
Nu conteaza varsta plodului, orele de liniste trebuiesc respectate. Legea nu face exceptii.

#33
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 30.06.2023
pt doujdelei - sunt de acord cu tine, doar am si mentionat ( de ce nu si-au luat la Parter ). Dar, repet ( Daca legea s-ar aplica asa cum trebuie ), crede-ma ca acei vecini galagiosi s-ar potoli, si ca o paralele ( nu stiu daca ai observat dar toti Romanii, cand ies din tara, respecta toate regulile scrise si nescrise dar cand intra in tara, devin ciobani ).

Mai este o solutie ( anticipeaza cand copilul doarme ) si dai drumul la Muzica in Blana, un copil care nu se odihneste devine Enervant pentru parinti si astfel, nu vor avea incotro decat sa se conformeze.


pt dorin_2k - eu, din cate am citit, Antifonarea Tavanului duce la Eliminarea acelor zgomote facute de ( Mers, Alergat, Scapat pe jos ), acel suntet care te " face pe creier ". Normal, ca sa elimini orice zgomot, numai sa antifonezi complet, exact cum sunt Studiourile de Inregistrat Muzica.

#34
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 16.05.2015
O solutie ar fi sa-i mochetezi apartamentul. jk

Edited by borhot, 04 January 2024 - 12:15.


#35
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008

 doujdelei, on 04 ianuarie 2024 - 12:06, said:


Cum ai dedus tu ca cel copil are trei ani?

Chiar stii cati ani are copilul?
Poti sa spui in ce intervale orare se face galagie?
Dupa cum au intrebat si altii, seara exista ore de liniste, pana la cat tine galagia?

Oricum chiar nu ai ce face, daca parintii nu constientizeaza ca e posibil sa fie prea mult deranj pentru vecini, e o batalie pierduta.

In general mi se pare ca respectul fata de cel de langa noi s-a dus pe apa sambetei, nu e bloc unde sa nu fie vreunul sau mai multi care fac galagie, fac dus sau spala la 4 dimineata, dau petreceri, etc... Si nu e vorba doar de viata la bloc, in trafic e la fel, legea junglei, in marile orase se conduce aproape ca in India, fiecare cum il taie capul

Si tot ne plage vorba asta ca "schimbarea vine de la noi", dar absolut nimeni nu o aplica, daca cineva ne deranjeaza, deranjam si noi mai departe pe altii

De asta ma gandesc ca daca e sa ma mut, as face-o ori la casa (desi si aici poti avea vecini care scot boxa de concert afara), ori daca e la bloc as renova si as izola cat de bine se poate fonic absolut orice perete si tavan/podea. Oricand poate aparea cineva caruia nu ii pasa de galagie, de amenzi, de datorii... Multi nici nu isi platesc amenzile ... ca se prescriu ele la un moment dat :)

#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,824
  • Înscris: 16.03.2004

 Pavel54, on 04 ianuarie 2024 - 12:13, said:

Nu conteaza varsta plodului, orele de liniste trebuiesc respectate. Legea nu face exceptii.

Glumești. Legea este doar pe hârtie. Se dau petarde printre blocuri inclusiv în orele de liniște, în perioada aceasta! Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate