Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...
 Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror
 Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...
 Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...
 

Din luna iunie 2024 toate mașinile noi vor avea standard limitatorul de viteze inteligent ISA

* * * * - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
120 răspunsuri în acest subiect

#73
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.847
  • Înscris: 08.01.2010
Probabil prin apasarea butonului intri intr-un mod  Sport al lui, care iti permite dezactivarea partiala a sistemului si poti rupe aderenta putin, pana cand sistemul se reactiveaza. La M2, pe de alta parte, daca o pun in Sport sau Sport + pot sa fac derapaje controlate (de sistem) in anumite limite. Daca vreau sa fac niste cerculete trebuie sa tin apasat vreo 5 secunde butonul si atunci totul e OFF. La Golf nu se dezactiveaza, desi pot alege asta, pot dezactiva ASR, si tot atunci imi taie Front Assist (franarea automata).

Editat de Cumulus, 01 ianuarie 2024 - 22:04.


#74
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Nu rup aderenta putin, patineaza pana iese fum din cauciucuri, am ramas blocat in zapada, am dezactivat ESP, am patinat ca toti dracii inainte si inapoi, dar am iesit.
NU s a reactivat pana nu l am reactivat eu manual, din acel buton.

Hai, da l dracu de Golf 5, se dezactiveaza, poftim :
https://www.google.c...1&bih=902&dpr=1

#75
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.086
  • Înscris: 07.02.2003

 max_01, on 01 ianuarie 2024 - 00:28, said:

Incepand cu luna iunie a anului 2024 toti producatorii de automobile din Europa sunt obligati sa monteze pe masini sistemul de limitare al vitezei cu camera care sa citeasca indicatoarele rutiere.
Eu am deja sistemul din 2021, e fain dar e setabil, adica nu e nimic obligatoriu de folosit, deci fara panica inutila si crizuci ca UE (care suntem tot noi de fapt, toate tareile) ne vrea raul ha ha haur... Posted Image Practic vor imbunatati siguranta rutiera, unii chiar vor folosi dar mai ales va conta la puncte ncap.

Editat de andreic, 01 ianuarie 2024 - 22:15.


#76
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.847
  • Înscris: 08.01.2010

 Prophecy, on 01 ianuarie 2024 - 22:06, said:

Nu rup aderenta putin, patineaza pana iese fum din cauciucuri, am ramas blocat in zapada, am dezactivat ESP, am patinat ca toti dracii inainte si inapoi, dar am iesit.
NU s a reactivat pana nu l am reactivat eu manual, din acel buton.

Hai, da l dracu de Golf 5, se dezactiveaza, poftim :
https://www.google.c...1&bih=902&dpr=1

Ala e ASR, controlul tractiunii. Eu discut de controlul stabilitatii, pe care ma indoiesc ca il poti dezactiva. Si eu pot dezactiva ESC la Golf 7.5 (nu se mai numeste ESP si nu mai are buton), pentru ca am optiunea in infotainment, dar nu se dezactiveaza complet, adica masina va frana daca incepe sa rupa aderenta (sa derapeze) ASR il pot dezactiva..

Editat de Cumulus, 01 ianuarie 2024 - 22:23.


#77
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Mai omule, eu am ESP.  Am buton de ESP off.
Nu am buton de ASR, ESP inglobeaza ASR.
NU franeaza, nu mi taie puterea la motor, nu nimic, patinez cat am chef dupa ce dau ESP off.
Vrei sa fac video cum se comporta masina cu ESP off ?

#78
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.575
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am avut skoda 2010 și într-adevăr esp-ul nu se deconecta complet. Scria esp off când apăsai butonul însă doar controlul tracțiunii era decuplat, nu si esp-ul propriu zis.
Pe circuit i-am scos siguranta de la esp :)

Editat de KiloW, 01 ianuarie 2024 - 23:09.


#79
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.641
  • Înscris: 02.08.2021

 abac, on 01 ianuarie 2024 - 18:18, said:


Da? Cum dezactivezi ABS si ESP?
La ESP cele mai multe mașini au un buton de dezactivare.
La ABS scoți siguranța.

#80
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.802
  • Înscris: 23.04.2007

 andreic, on 01 ianuarie 2024 - 22:13, said:

adica nu e nimic obligatoriu de folosit
dar mai ales va conta la puncte ncap.
... deci ... apa de ploaie ?

#81
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.203
  • Înscris: 16.10.2018

 adrian_r5, on 02 ianuarie 2024 - 00:06, said:

... deci ... apa de ploaie ?
Nu bre, nici vorbă! Ți se va spune că ești tu puțin obtuz... Doar câteva sute de euro în plus la prețul final al tinichelei. Adică încă o mare mUE dată cetățenilor de, cum a zis modeLatorul, deci fara panica inutila si crizuci ca UE (care suntem tot noi de fapt, toate tareile) ne vrea raul ha ha haur... Practic vor imbunatati siguranta rutiera, unii chiar vor folosi dar mai ales va conta la puncte ncap.
Adică ăștia nu mai pot de grija noastră și te găsești tu (eu, și alții) să faci pe-al dracu...

#82
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.086
  • Înscris: 07.02.2003

 adrian_r5, on 02 ianuarie 2024 - 00:06, said:

... deci ... apa de ploaie ?
Nu e chiar apa de ploaie, e ceva setabil si e deja prezent in majoritatea masinilor noi europene, nu costa mult practic nici nu se simte la costul masinii, e mai scumpa culoarea decat ala, doar ca acuma va deveni obligatoriu la toate vandute in UE.
Exact cum a fost si ABS-ul in trecut, unii il aveau altii nu, la un moment dat a devenit obligatoriu la toti. Asta e tot.

Editat de andreic, 02 ianuarie 2024 - 00:49.


#83
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.203
  • Înscris: 16.10.2018

 adrian_r5, on 02 ianuarie 2024 - 00:06, said:

... deci ... apa de ploaie ?

Uite, vezi? Fix ce ți-am zis o postare mai sus...

#84
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.463
  • Înscris: 28.10.2018
Acest tip de avertizare va conta in analiza cutiei negre a masinilor in caz de accident. Cutii negre care inregistreaza 30 de secunde inainte de accident si 10 secunde dupa accident. Soferul nu va mai putea sa afirme ca nu a stiut ca mergea peste limita de viteza.

Eu zic ca cel mai probabil sistemul va fi suficient de enervant incat sa merite sa pui masina pe cruise control ca sa scapi. Ah, da, probabil ca sistemul cruise control nu se va putea activa peste limita legala de viteza.

Editat de abac, 02 ianuarie 2024 - 08:10.


#85
Parusoaica

Parusoaica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 17.09.2023

 abac, on 02 ianuarie 2024 - 08:10, said:

Acest tip de avertizare va conta in analiza cutiei negre a masinilor in caz de accident. Cutii negre care inregistreaza 30 de secunde inainte de accident si 10 secunde dupa accident. Soferul nu va mai putea sa afirme ca nu a stiut ca mergea peste limita de viteza.

Viteza de deplasare va fi trecuta si pe certificatul de deces.

#86
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.463
  • Înscris: 28.10.2018
Ala e colesterolul. Saorma aia cu de toate lucreaza incet si sigur.

Editat de abac, 02 ianuarie 2024 - 08:36.


#87
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.170
  • Înscris: 04.08.2007
Cutiile negre înregistrează 30 secunde înainte de accident? Serios? Pai daca știe când urmează accidentul nu mai bine ar anunță șoferul?
Cutiile negre înregistrează nonstop.

#88
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.463
  • Înscris: 28.10.2018
Inregistreaza mult mai mult, doar ca softul sterge tot, mai putin 30 de secunde inainte si 10 secunde dupa, prin lege europeana (GDPR).

#89
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.403
  • Înscris: 07.02.2017

 andreic, on 01 ianuarie 2024 - 22:13, said:


Eu am deja sistemul din 2021, e fain dar e setabil, adica nu e nimic obligatoriu de folosit, deci fara panica inutila si crizuci ca UE (care suntem tot noi de fapt, toate tareile) ne vrea raul ha ha haur... Posted Image Practic vor imbunatati siguranta rutiera, unii chiar vor folosi dar mai ales va conta la puncte ncap.
Pe ce autoturism ai acest sistem?

#90
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.575
  • Înscris: 08.01.2021
Eu il am pe Mazda.
Dacă e activat și bag pedala peste "treapta" se dezactivează pe perioada cât sunt la blana. Aka presupunând că-l folosesc, în cazul unei depășiri nu-i nevoie să îl dezactivez manual sau ceva de genul asta, pur și simplu calci pedala și aia e.

Mai da și gherle, uneori vede restricții inexistente sau invers nu le vede pe toate.

Editat de KiloW, 02 ianuarie 2024 - 10:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate