Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Din luna iunie 2024 toate mașinile noi vor avea standard limitatorul de viteze inteligent ISA

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#109
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 andreic, on 02 ianuarie 2024 - 00:46, said:

Nu e chiar apa de ploaie,
Asa e ... posibil ca nici macar apa de ploaie sa nu fie   Posted Image

 andreic, on 01 ianuarie 2024 - 22:13, said:

va conta la puncte ncap.
... poate acum intelegi cum sta treaba   -   Toyota subsidiary shuts down after admitting it falsified safety tests

This included evidence of tampering with safety tests, creating false information or fabricating test data, the company said.

#110
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
fără să vreau am scăpat de start&stop, prin schimbarea alternatorului (am pus unul care nu știe să comunice cu computerul de bord :) )
tot așa voi scăpa și de cititorul de indicatoare: pun în fața camerei un abțibild cu (130) și va crede că-s pe autostradă mereu! :P

#111
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 16.10.2018
Mai bine pui asta: [ https://marcaje-indicatoare.ro/wp-content/uploads/2022/05/c35.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _R_A_D_U, 02 January 2024 - 16:45.


#112
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
Mie mi se pare util,ce atata stres si ochi beliti dupa indicatoare si radare,de multe ori activez acc sau speed limit cand vreau sa merg la sigur, ba mai am si proiectat in parbriz indicatorul cu limita de viteza. La mine prin zona cred ca ar mari  viteza medie cu 2km/h intrucat de obicei se merge sub limita.

#113
Crmn

Crmn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.12.2023
Nu este nevoie de GPS pentru sistemul asta?
Si daca da, trebuie plătit și abonament anual (după ce expiră primii ani în care îl ai gratuit).


#114
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Afisarea limitei sau a ultimului indicator e o chestie misto*. Franarea automata si autonoma la limita detectata, not so much.
Pe la noi pe aici pe la tara mai uita sa puna indicatorul de final de restrictie sau le amplaseaza privatii anapoda pe cele de la intrarile lor, indreptate spre drumul public sau paralel cu el.

Si azi am reusit sa agat un indicator de benzinarie cu 5 kmh orientat aiurea intr-o zona cu limita 50, dar viteza uzuala ceva mai mare. Daca venea cu franare automata cred ca produceam un carambol de 1km in spatele meu.

#115
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007
Ma gandesc ca sistemu p..dii va fi cu franare progresiva, nu sa te puna-n cap chiar daca ai mult peste limita din zona resp. Treaba de siguranta circulatiei, desi citeam pe jurnalul colegului cu BMW electric (Sefo) ca ii franeaza grav utilaju in situatii unde nu e cazul de asa frana.

#116
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Octavian___, on 03 ianuarie 2024 - 08:03, said:

Ma gandesc ca sistemu p..dii va fi cu franare progresiva, nu sa te puna-n cap chiar daca ai mult peste limita din zona resp. Treaba de siguranta circulatiei, desi citeam pe jurnalul colegului cu BMW electric (Sefo) ca ii franeaza grav utilaju in situatii unde nu e cazul de asa frana.
Cu siguranță nu va fi o frânare brusca.Cei care au deja acest sistem, pot sa spună cum functioneaza.

#117
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

 adrian_r5, on 02 ianuarie 2024 - 16:19, said:

This included evidence of tampering with safety tests, creating false information or fabricating test data, the company said.
Ceea ce evident nu are nicio relevanta pentru ca astia scoreaza fara sa falsifice ceva.

 Octavian___, on 03 ianuarie 2024 - 08:03, said:

desi citeam pe jurnalul colegului cu BMW electric (Sefo) ca ii franeaza grav utilaju in situatii unde nu e cazul de asa frana.
Asta e pentru ca nu farneaza dansa corect, e obisnuita pe masini clasice si la alea te faci franar, inveti sa apesi mai tare. E o functie deasemenea in pachetele se siguranta la masinile noi europene inclusiv cele franceze si germane care amplifica frana in functie de cum apesi pe ea, daca apesi cu velocitate mare (la panica) iti amplifica gramada frana, te pune in bot cum ar veni... e ceva bun insa, previne acrosaje, tamponari usoare samd...
Eu am patit ocazional, la viteza mica ieseam de undeva si ma surporindea unu pe care nu-l vazusem si apasam mai repede din reflex (nu tare ca intensitate dar repede) si ma trazeam cu o frana neasteptata.

Edited by andreic, 03 January 2024 - 10:33.


#118
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

 gushpi, on 02 ianuarie 2024 - 16:35, said:

fără să vreau am scăpat de start&stop, prin schimbarea alternatorului (am pus unul care nu știe să comunice cu computerul de bord Posted Image )


Dar nu mai folosesti acumulatori EFB sau AGM, nu ?

#119
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 max_01, on 03 ianuarie 2024 - 09:14, said:

Cu siguranță nu va fi o frânare brusca.Cei care au deja acest sistem, pot sa spună cum functioneaza.
Tucson - la semnele de viteză accelerează și frînează relativ lent. Nici nu te bagă în scaun, nici nu te dă cu capul de bord. E mai violent atunci cînd frînează cel din față.

#120
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Acest sistem este deja prezent pe mai multe modele de ultima generatie, momentan nu functioneaza corect (nici macar pe ultimul S). De f multe ori mergeam pe autostrada si a citit limita gresita. este de tot kkt-ul sa te trezesti cu masina ca iti franeaza la 40km/h pe limita de 130. Mi s-a intamplat sa am masina pusa sa conduca singura si efectiv sa nu aiba nicio reactie la intrarea in localitate.

#121
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 16.07.2017

 radunic, on 04 ianuarie 2024 - 11:47, said:


Tucson - la semnele de viteză accelerează și frînează relativ lent. Nici nu te bagă în scaun, nici nu te dă cu capul de bord. E mai violent atunci cînd frînează cel din față.
Este în regula asa cum zici tu ca funcționează.
Oare și modelele Hyundai I30 și Kia Ceed au deja aceasta funcție?

Inclusiv modelele de Dacia vor avea aceasta funcție.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate