Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Faceți urât la băutură?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Nici nu se vede că am băut.
Dar, nici nu le amestec, dacă mă apuc de ceva, doar aia beau, și cu limită.

#20
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

 Matrix40, on 31 decembrie 2023 - 15:18, said:

Cred ca asta se poate schimba, tendinte agresive aveam si eu cand eram edolescentvfara minte, acum la maturitate sunt total opus.

Tatal meu devenea agresiv la alcool, a doua zi cand era treaz se scuza ca nu stie ce a facut la bautura. Chiar poti uita ce ai facut la bautura? Eu cred ca era doar o minciuna.
Si eu uit la bautura. Dar daca fac ceva iesit din comun, tin minte.

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 Matrix40, on 31 decembrie 2023 - 15:18, said:

Chiar poti uita ce ai facut la bautura? Eu cred ca era doar o minciuna.
Confirm. Ți se rupe filmul. Afli sau nu ce ai făcut de la alții.

#22
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 Puferiu_, on 31 decembrie 2023 - 15:10, said:


Ca sa te lasi de bautura, iti trebuie multa tarie.
trebuie sa nu ai in anturaj betivi care sa te scoata la crasma(birt) ca sa bei.

#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Nu-mi place deloc sa ma ametesc. Si oricum eu sunt beat si cand sunt treaz. Posted Image

Am invatat lectia ca bautura se compenseaza cu mancare, nu bei fara sa mananci ca te faci pulbere, la fel si aia cu amestecatul bauturilor.

#24
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 26.07.2023

 Neaceasca85, on 31 decembrie 2023 - 15:10, said:

Ma ia somnul, imi face foame (de asta folosesc uneori tariile drept aperitiv), imi face apoi pofta de dulciuri.
Ceasca, retine: tariile sunt pe post de digestiv, adica dupa masa. Daca vrei aperitiv, ia un spumant sau, daca n-ai, un pahar de vin alb sec.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

 Matrix40, on 31 decembrie 2023 - 15:18, said:

Eu cred ca era doar o minciuna.
Nu măi, nu mințea, așa pățesc unii, le iese caracterul ascuns, la suprafață.

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Nu pot bea tarie dupa masa, mai la finalul mesei merge o bere, un vin.

#27
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 crisstonne, on 31 decembrie 2023 - 15:30, said:


Nu măi, nu mințea, așa pățesc unii, le iese caracterul ascuns, la suprafață.

De ce ai vrea sa le faci rau celor din familie?

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

 Neaceasca85, on 31 decembrie 2023 - 14:54, said:

Nu beau decat 2 pahare, de orice ar fi, daca depasesc, dispar la somnPosted Image

Si paharele au capacitatea lorPosted Image

 Matrix40, on 31 decembrie 2023 - 14:43, said:

Eu cand beau sunt mai vesel si mai sociabil decat de obicei. Insa in acelasi timp am rude ce fac sxandal si panarama cand beau alcool.

Totul depinde de stadiul euforiei. Dupa veselie (+ cateva pahare) apare stadiul urmator, adica cheful de scandal.Posted Image

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Sau chef de sex la altii. Posted Image

#30
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 Neaceasca85, on 31 decembrie 2023 - 15:35, said:

Sau chef de sex la altii. Posted Image
Daca mai ai erectie.
Aveam un prieten caruia nu i se mai scula la betie, sau asa spunea el.

Edited by Matrix40, 31 December 2023 - 15:37.


#31
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

 Matrix40, on 31 decembrie 2023 - 15:33, said:

De ce ai vrea sa le faci rau celor din familie?
Nu cred ca e vorba de facut rau, sunt frustrari care ies usor la suprafata, si se descarca pe cine are mai aproape. Si taica-miu facea asa, si eu mai faceam asa cand eram mic si prost. Acu' ca sunt mare, incerc sa observ cand apare si sa corectez. Dar am vazut de multe ori cum se descarca lumea pe persoane apropiate si urasc asta.

Ah, si de mentionat ca mie nu mi se intampla la bautura, pentru ca nu beau mai niciodata, si cand beau ma fleoscaiesc nu ma enervez.

#32
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 Matrix40, on 31 decembrie 2023 - 15:18, said:

Chiar poti uita ce ai facut la bautura? Eu cred ca era doar o minciuna.

Nu e o minciuna, cand eram tanar mi s-a intamplat de multe ori dar si beam ca animalul doar ca nu eram agresiv. Acum dupa cateva beri ma ia somnul si trebuie sa ma culc.

#33
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 Fane, on 31 decembrie 2023 - 15:00, said:

imi aduce aminte de un proverb evreiesc: “vorbele omului beat sunt gandurile omului treaz”.
Nu exista femei urate, ci doar bautura putina.
Puferiu Kant de Nietzsche

#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
In cazul meu bautura nu le creste sanii, nici mie nici femeilor. Posted Image

#35
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 04.01.2006

 Matrix40, on 31 decembrie 2023 - 15:18, said:

Tatal meu devenea agresiv la alcool, a doua zi cand era treaz se scuza ca nu stie ce a facut la bautura. Chiar poti uita ce ai facut la bautura? Eu cred ca era doar o minciuna.
Este posibil. Aveam un cunoscut care cred ca avea o intoleranta ciudata la alcool. Era painea lui Dumnezeu treaz, un baiat foarte cuminte, excesiv de cuminte chiar, dar cand bea (putin, chiar foarte putin) facea chestii pe care daca nu le-as fi vazut, as fi zis ca-s fabulatii
- la un majorat si-a trantit pe umeri cate o felie de salam si cascaval si a fugit afara in tricou (decembrie, zapada, ger) zicand ca e Napoleon si are de dat o batalie. S-a ales cu o raceala strasnica, pentru ca a fost alergat de colegi juma de ora, reusind cu greu sa-l prinda.
- intr-o excursie la munte, stateau oamenii la foc si a luat-o la fuga pe poteci. Noaptea. L-au gasit dupa 24 de ore. Se si speriasera oamenii grav.. Explicatia - era convins ca e la olimpiada si participa la o cursa.
- a plecat la facultate si din prima zi el s-a apucat sa bea in camin cu baieti de anul IV. Mergea inapoi in camera lui (cu baieti de anul I) si ii ameninta ca el e mafiot, interlop, sa plece ca are de pus la punct planuri.
Si cate o mai fi facut, ca nu eram prieteni apropiati, dar altfel era un baiat extraordinar de cuminte. Nu mai stiu nimic de el de aproape 20 de ani, dar asa efect advers nu am auzit, ori intoleranta, ori vreo boala, nu stiu.

Asta e caz extrem (si real). Dar am mai vazut oameni cu comportamente mult mai putin anormale, dar tot schimbati la bautura. Mai dezinhibati, mai directi, spunand si facand chestii la care s-ar fi cenzurat in mod normal. Si pe care uneori e mai bine sa nu ti le amintesti sau sa te faci ca nu ti le amintesti =))

Eu consum alcool rar si putin, de cand m-am lasat de fumat (acum peste 10 ani) parca nu a mai intrat. Si mai era o chestie care incepuse sa ma deranjeze - dupa ce beam, ma durea capul instant, ca sa nu mai vorbesc de mahmureala de a doua zi care devenea din ce in ce mai greu de suportat.

Nu cred sa fi avut vreodata blackout, dar am facut niste chestii despre care a doua zi ma intrebam daca am fost chiar eu in stare de asa ceva
- destainuiri care nu-si aveau rostul, mai ales cu anumite persoane, unele fabulatii
- devenit agresiv aiurea - n-am ajuns la batai, dar nu din meritul meu, ca au fost momente cand ma credeam extrem de viteaz
- agatat tipe si apoi intrebat - ce naiba oi fi vazut eu azi noapte.

#36
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019

 dorin_2k, on 31 decembrie 2023 - 15:27, said:

O dată pe an îmi iese și un "reset" total. Uit totul vreo 2-3 ore.
Am o "rupere" temporală și alea 2-3 ore dispar din viața mea.
Cam îngrijorător. Cu whisky mai ales.
Problema e ca atunci mor intoxicate armate de neuroni si/sau conexiunile dintre altii. Ceea ce mareste substantial riscul de dementa la varsta a 3-a. Asta m-a speriat mai rau dacat potentiala ciroza, asa ca am franat brusc (probabil cam tarziu). Doar un pahar de sampanie de Revelionul 2024. Posted Image

Edited by __Dan__, 31 December 2023 - 15:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate