Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Problema imagine de calitate foarte proastă...

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017
Sa puna screenshot cu setarile monitorului

#38
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,041
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpateu_98, on 01 ianuarie 2024 - 14:14, said:

....@initiatoru a cumparat monitoru in urma cu 9 ani ......e si normal sa sa vada pixelii si imaginea stearsa ca monitoru lui vechi are panel LCD TFT
l-o fi cumparat cu 9 ani in urma, dar el compara imaginea pe care o vedea acum 1 luna cu imaginea pe care o vede acum, pe acelasi monitor.
nu stiu ce crezi tu ca face o placa video (moderna sau nu), dar daca sunt diferente (pe acelasi monitor) de la o placa la alta, atunci motivul se va regasi in setarile placii video, nu la monitor.



@murilexix : cand aveai vechiul sistem ce cablu foloseai? tot HDMI, sau cumva un cablu VGA? trecerea de la analog la digital ar putea explica unele lucruri.

#39
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
La mulți ani tuturor!

@_Smiley_ foloseam același cablu pe care îl am acum, HDMI/HDMI.

@pateu, ăsta este monitorul pe care îl aștept:

https://altex.ro/mon...cpd/MONP2723QE/

#40
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017

View Postmurilexix, on 02 ianuarie 2024 - 00:50, said:

ăsta este monitorul pe care îl aștept:
https://altex.ro/mon...cpd/MONP2723QE/

Sa te bucuri de el!
Eu astept sa iasa oe piata un 4K IPS/oled cu refreshrate de minim 120Hz la preturi decente. Peste cativa ani asta ar trebui sa fie o alegere comuna printre cumparatori. Suntem in 2024, urmeaza sa apara placi si mai puternice, deci monitoare de genul ar trebui sa fie regula nu exceptie pe piata.

Edited by alex342, 02 January 2024 - 01:09.


#41
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

Vizualizare mesajmurilexix, pe 02 ianuarie 2024 - 00:50, a scris:

@pateu, ăsta este monitorul pe care îl aștept:

https://altex.ro/mon...cpd/MONP2723QE/
Pare OK acel Dell
Insa poate era o alegere mai buna acest PHILIPS 288E2A, 28", 4K UHD la 1.229,90 lei
https://altex.ro/mon.../cpd/MON288E2A/

Da in mod cert o sa vezi mai bine wallpaper ul ala care te deranja pa tine :lol:

Dupa ce montezi nou monitor te rog sa faci iar o poza cu acelasi wallpaper si sa o postezi aicea sa vad si eu daca se vede diferenta dintre LCD TFT 1920 x 1080 Full HD, LED 1920 x 1080 Full HD si 4K 60Hz  :)



#42
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Sigur, voi posta fotografia. Mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri, în special ție, @pateu.

#43
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Salutare din nou tuturor.

@pateu, pe monitorul nou nu mi se pare că se vede mai bine decât pe cel vechi, nu știu ce să îi mai fac ...

Attached Files



#44
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,041
  • Înscris: 24.02.2006
ti s-a spus deja, dar ai preferat sa-l asculti pe cel cu "cumpara-ti repede ceva nou" :)

View Post_Smiley_, on 01 ianuarie 2024 - 22:11, said:

....daca sunt diferente (pe acelasi monitor) de la o placa la alta, atunci motivul se va regasi in setarile placii video, nu la monitor.....


instaleaza un wallpaper cu rezolutie mai mare decat cea a monitorului si vezi daca apare tot asa, pixelat.

#45
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
@murilexix desi mie nu mi place monitoru Dell care l ai cumparat eu vad ca se vede mult mai bine fata da monitoru vechi da 9 ani!
Imaginea e foarte sharp, nu i deloc incetosata. Poti sa vezi imperfectiunile la ce e in poze, atat da clara e imaginea

Tie acuma nu it place cum se vede wallpaper u Windows 11 Wallpaper Flare din cauza ca vezi imperfectiunile la floare? Pune alt wallpaper atuncea  :lol:

Eu is curios ce rezolutie ai pus monitoru? Windows u ce rezolutie recomanda?

#46
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,041
  • Înscris: 24.02.2006
epic :)

View Postpateu_98, on 02 ianuarie 2024 - 07:51, said:

Pare OK acel Dell
Da in mod cert o sa vezi mai bine wallpaper ul ala care te deranja pa tine Posted Image

View Postpateu_98, on 16 ianuarie 2024 - 20:40, said:

....mie nu mi place monitoru Dell care l ai cumparat .....
Tie acuma nu it place cum se vede wallpaper u .....? Pune alt wallpaper atuncea  Posted Image



@murilexix: citeste articolul asta, poate te ajuta : https://www.ign.com/...librate-monitor
din ce vad eu in pozele puse de tine, ar fi trebuit sa poti obtine acelasi rezultat din setarile placii video (contrast, saturatie etc)

#47
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
@pateu rezolutia recomandata de Windows este 3840 x 2160 si pe aceasta o folosesc.

@_Smiley_ oricum vroiam sa imi cumpar un monitor nou  chiar daca nu aparea problema de fata. Poti, te rog, sa imi spui de unde pot descarca gratuit un wallpaper cu rezolutie mare?

Edited by murilexix, 16 January 2024 - 22:58.


#48
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
@_Smiley_ ai idee cum accesez tool-ul built-in de calibrare a ecranului in Windows 11? Nu il gasesc nicaieri si nici Google nu m-a ajutat ... monitorul nu are HDR, fara aceasta functie nu se poate calibra monitorul?

#49
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

View Post_Smiley_, on 16 ianuarie 2024 - 22:52, said:

epic :)
Cumetre epic e daca scoti din context!

Vechiu lui monitor ii arata imaginea incetosata ca panelu e tehnologie veche da 9-10 ani
La monitoru nou ii arata atat da cristal imaginea ca il deranjeaza imperfectiunile din poza
Le vad eu pa displayu de pe tableta mea da 10 inch din 2023 ipl da el pa monitoru lui da 24 inch?

Singura smechereala e sa calibreaza nou monitor sa vada altfel imaginea sa nu il deranjeaza pa @OP

#50
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Totusi, alte imagini cum se vad ? Poate acel wallpaper are o problema !
Sau in afara de wallpaper, ce mai deranjeaza ?

#51
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,041
  • Înscris: 24.02.2006
@murilexix : vezi pe unsplash.com, au multe dragute. si poti cauta linistit pe google "free hi-res wallpapers", sunt destule.
legat de calibrare, joaca-te cu setarile monitorului (luminozitate, contrast) si cu partea de culoare din placa video, pana gasesti o varianta multumitoare.


View Postpateu_98, on 16 ianuarie 2024 - 23:49, said:

...Vechiu lui monitor ii arata imaginea incetosata ca panelu e tehnologie veche da 9-10 ani...
sigur. cu vechea lui placa video era ok, dar cu cea noua, brusc se incetosa imaginea ca era vechi monitorul :)

#52
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

View Postmurilexix, on 16 ianuarie 2024 - 22:54, said:

@pateu rezolutia recomandata de Windows este 3840 x 2160 si pe aceasta o folosesc.

@_Smiley_ oricum vroiam sa imi cumpar un monitor nou  chiar daca nu aparea problema de fata. Poti, te rog, sa imi spui de unde pot descarca gratuit un wallpaper cu rezolutie mare?
Eu am rezolutie da 1980 x 1080 pixeli si vad cu ochii mei pa ecranu meu personal ca e diferenta ca da la cer la Pamanat intre pozele cu monitoru tau vechi Samsung B2440MH 24 inch LCD TFT
Attached File  1.jpg   273.72K   5 downloads

Attached File  2.jpg   157.28K   6 downloads

Attached File  3.jpg   200.49K   8 downloads

Si pozele cu monitoru nou
Attached File  4.jpg   207.22K   8 downloads

Attached File  5.jpg   321.92K   6 downloads

Deci poa sa se deie toata lumea cu curu da pamant ca e ca mine! Monitoru tau vechi facea imaginea sa sa vada urat Windows 11 Wallpaper Flare si acuma monitoru asta nou face imaginea prea clara pentru ochii tai si posibil sa ta deranjeaza culorile ca nu e calibrat monitoru
Da eu nu cred asta ca stiu ca monitoarele vin de obicei gata calibrate din fabrica

Deci mai bine vezi daca tre calibrat culorile la monitoru nou si cauta wallpapere care iti place tie
Uite aicea cateva exemple:
https://wallspic.com/album/3840x2160

https://wallpaperscr...m/all/3840x2160

https://hdqwalls.com...tion-wallpapers

Fa un folder in care sa salvezi toate pozele care ti place tie si dup aia le pui ca background si vezi cum se vede

#53
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Mulțumesc mult amândurora pentru răspunsuri, @pateu și @_Smiley_

Succes în toate!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate