Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Problema imagine de calitate foarte proastă...

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Bună seara tuturor,

Vă rog să mă ajutați cu sfaturi privind următoarea problemă:

Am un sistem desktop nou, cu placă video GeForce RTX 4060 care afișează pe monitor o imagine de o calitate foarte proastă, net inferioară celei afișate de vechiul sistem, cumpărat acum 9 ani. Conexiunea între monitor și placa video o realizez cu un cablu HDMI ...

Sistemul a fost cumpărat cu asamblare, pentru că mă pricep foarte puțin la hardware și software, deci nu știu ce port ar fi potrivit pentru conectarea monitorului la sistem - m-am uitat în carcasă și după cum am văzut placa video, ar fi 4 porturi posibile pentru conectare, ca în imaginea atașată : două HDMI, pe care le-am încercat, dar fără rezultat și două DP - este posibil să am nevoie de un cablu DP ca să reușesc conectarea?

Attached Files



#2
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 30.11.2021
Trebui sa pui print screen din jocuri.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Driverele îs instalate? Sistemul a venit cu un sistem de operare instalat? Vb cu cei ce au făcut instalarea.

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Update la drivere si poti incerca si cu alt cablu HDMI.

#5
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Daca ai Win11 intri in setting -> system -> display -> display resolution  si alegi rezolutia care este a monitorului.

#6
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

 murilexix, on 30 decembrie 2023 - 19:21, said:

Am un sistem desktop nou, cu placă video GeForce RTX 4060 care afișează pe monitor o imagine de o calitate foarte proastă inferioară celei afișate de vechiul sistem, cumpărat acum 9 ani. Conexiunea între monitor și placa video o realizez cu un cablu HDMI ...

Sistemul a fost cumpărat cu asamblare, pentru că mă pricep foarte puțin la hardware și software, m-am uitat în carcasă și după cum am văzut placa video, ar fi 4 porturi posibile pentru conectare, ca în imaginea atașată : două HDMI, pe care le-am încercat, dar fără rezultat și două DP - este posibil să am nevoie de un cablu DP ca să reușesc conectarea?
In teorie nu e mare diferenta intre mufa HDMI si DP da in viata reala se vede diferenta ca de aia e mai scump DP dacat HDMI  :)

Slabe sanse sa rezolvi mufand monitoru cu cablu DP daca cu cablu HDMI se vede mai prost dacat cu PC ul vechi da 9 ani
Cel mai probabil
- Nu ai setat rezolutia corecta la monitorul
- Ori n ai setat corect setarile placii video in jocuri
- Nu ti au instalat aia la asamblare driveru la placa video
- Sau poate s a intamplat ceva cu driveru video si de aia se vede urat acuma
- S a stricat cablu HDMI sau mufa la monitor ori la placa video (solutia e cea propusa da tine sa pui cablu DP in loc)
- Nu vreau sa te sperii da mai e posibil sa se fi stricat placa video! Si de aia se vede asa urat acuma

Acuma tu tre sa pui alt monitor daca ai, ori sa pui cablu DP in locu la HDMI sa vezi daca se imbunatateste imaginea

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
O poza face cat 1000 de cuvinte.

#8
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

 murilexix, on 30 decembrie 2023 - 19:21, said:

ar fi 4 porturi posibile pentru conectare, ca în imaginea atașată : două HDMI, pe care le-am încercat, dar fără rezultat și două DP - este posibil să am nevoie de un cablu DP ca să reușesc conectarea?
Ai DP pe monitor?

#9
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014

 MindArchitect, on 30 decembrie 2023 - 19:42, said:

Trebui sa pui print screen din jocuri.
Stii ca poti sa faci print screen si cu monitorul stins ?
On topic: ordinea ar fi: verificat drivere, schimbat cablul HDMI/DP. O alta intrebare, folosesti monitor nou, sau pe cel de la sistemul vechi ?

#10
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
@murilexix ai vazut ce a zis colegu @Victor5 mai sus, da? Ca sa conectezi placa video RTX 4060 la monitor cu cablu DP tre sa aiba si monitoru mufa DP ca altfel nu poti decat cu adaptoare speciale

Cand ai timp sa mai dai si tu p aicea ca sa stim si noi ce ai facut sa stim ce sfaturi sa ti mai dam

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,267
  • Înscris: 06.01.2007
Daca discutam de acelasi monitor, acelasi cablu, comparatie intre vechiul si noul sistem), e ciudat.

Daca ai schimbat si monitorul, banuiesc monitorul in primul rand. Unele au niste culori de te doare capul, din gama ieftineaua.
Apoi vreo setare ciudata pe la imagine( ori la monitor, ori la softul placii video). Adica contrast, gamma, culori.. ceva pe-acolo setat aiurea.
Apoi drivere.
Apoi cablu
Si in cele din urma DP.

Mai bine puneai poza cu ce se vede (naspa) pe monitor, decat cu fundul carcasei.

#12
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Am același monitor, care are doar port HDMI, nu și DP.

Din câte știu, driver-ele plăcii video sunt actualizate, am încercat cu un program care descarca și actualizează toate drivere-le și erau ok.

Windows-ul l-am instalat eu.

Nu folosesc sistemul la jocuri, ci la randări în AutoCad - mi-am dat seama că imaginea nu este ok doar privind un wallpaper de pe ecranul monitorului.

Trebuie să cumpăr un cablu DP - HDMI, nu am unul.

#13
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Nu folosi un cablu cu mufe diferite la fiecare capăt, profită de faptul că ai placă video cu porturi diferite (DP și HDMI), și cumpără cablu compatibil cu monitorul tau.
Verifică în specificații care intrare video a monitorului oferă rezoluție și/sau refresh mai mare, și cumpără cablu compatibil. De preferat DP.
Cablurile HDMI ieftine duc doar 1080p. Citește bine specificațiile cablului, de preferat pe pagina producătorului , nu a magazinului.
Poți folosi cu încredere conectica.ro, cablurile sunt categorisite corect după specificații

Edited by nei-k, 30 December 2023 - 21:26.


#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,042
  • Înscris: 24.02.2006

 maccip, on 30 decembrie 2023 - 21:04, said:

Daca discutam de acelasi monitor, acelasi cablu, comparatie intre vechiul si noul sistem), e ciudat....

nu-i chiar ciudat. placa video (RTX 4060) a fost lansata anul asta, deci sigur avea altceva in sistem. si e posibil ca si sistemul de operare sa se fi schimbat.
deci vorbim de drivere diferite si setari default diferite.

in plus, nu cred ca a specificat ce intelege prin "imagine de o calitate foarte proastă". e posibil sa fie vorba doar de setari diferite (chestii gen luminozitate, contrast etc).

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,267
  • Înscris: 06.01.2007
nu-mi dau seama. eu inteleg prin "imagine proasta" monitor prost.
Dar poate sa fie altceva. O poza ar fi buna.

#16
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

 murilexix, on 30 decembrie 2023 - 21:17, said:

Am același monitor, care are doar port HDMI, nu și DP.

Din câte știu, driver-ele plăcii video sunt actualizate, am încercat cu un program care descarca și actualizează toate drivere-le și erau ok.
Windows-ul l-am instalat eu.
Nu folosesc sistemul la jocuri, ci la randări în AutoCad - mi-am dat seama că imaginea nu este ok doar privind un wallpaper de pe ecranul monitorului.

Trebuie să cumpăr un cablu DP - HDMI, nu am unul.
Pai e grav daca n ai cumparat si monitor nou cu DP si poate rezolutie mai buna ca acuma dai vina pa placa video RTX 4060 care e de ultima generatie si n are nici o vina ea ci cablu HDMI si monitoru ca nu poa sa redea bine imaginea si ochii tai vede asta

Daca zici ca drivere vide is actualizate si windowsu l ai pus tu inseamna ca monitoru e din ala da slaba calitate si nu poa sa redea clar imaginea din cauza la cablu HDMI si iti tre DP da nu poti pune ca nu are monitoru mufa DP

Si degeaba cumperi cablu HDMI - DP ca tot la fel o sa ai imaginea! Poate chiar mai proasta daca cumperi cablu prost
Ce tre sa faci tu e sa schimbi cablu HDMI care il ai tu acuma ca poate are asta o buba, da sa iei cablu HDMI da calitate nu eftin
Daca problema persista inseamna ca e da la monitor ca nu poa sa deie imaginea clara furnizata da placa video prea performanta si deci iti tre un monitor nou cu mufa DP si cablu la fel

In cazu asta pentru orice eventualitate sa iti faci o idee zi cam ce monitor ai vrea si camla ce bani te ai gandi
Nici macar n ai zis ce moinitor ai acuma!

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,042
  • Înscris: 24.02.2006
daca are acelasi monitor atunci probabil ca are si acelasi cablu. deci speculatiile cum ca ar fi monitorul prost sau cablul defect sunt cam hazardate. daca monitorul ar fi fost prost, s-ar fi vazut prost imaginea si cu vechiul sistem; iar cablurile nu se strica atat de usor.

@murilexix: pana sa te apuci sa cumperi ceva, explica-ne exact ce integeti prin "imagine de o calitate foarte proastă", eventual pune o poza (a monitorului functionand, nu un printscreen).

ps: sistemul are si placa video integrata? daca da, activeaz-o  (daca e cazul, din bios) si conecteaza-ti monitorul la iesirea placii de baza (cu placa video integrata), si vezi daca asa e (mai) ok imaginea sau nu. in felul asta poti elimina varianta cablului stricat/prost.

#18
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Inteleg unde bati @_Smiley_ si eu is de acord cu tine ca e mai mare sansele ca problema sa fie da la driverele placii video sau la windows decat da la monitor si cablu HDM si e o idee foarte buna sa testeaza cum se vede imaginea si prin placa video integrata din procesor
Da @murilexix a scris in Topicu asta https://forum.softpe.../#entry30365529 ce componente a cumparat si el are procesor fara placa video integrata

Deci ideea ta cu testatu la mufa placii da baza pica
Ori schimba procu cu altu care are igpu ori schimba cablu hdmi cu alt cablu hdmi, ori cumpara cablu hdmi - dp ori schimba monitoru

Are mai multe variante da teste dact aia cu probatu la mufele video din placa da baza nu poate cu procu care il are acuma  :)
Mai repede verifica software ul la windows si driverele la placa video RTX 4060 sa fie bune

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate