Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Problema imagine de calitate foarte proastã...

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajmurilexix, pe 30 decembrie 2023 - 21:17, a scris:

Din câte știu, driver-ele plăcii video sunt actualizate, am încercat cu un program care descarca și actualizează toate drivere-le și erau ok.

Windows-ul l-am instalat eu.
Instalezi driverele de pe site-ul oficial. Nu cu programe "speciale".

#20
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Din nvidia control panel incearca sa pui Output dynamic range pe Full (0-235) in loc de Limited (16-235) cat vine default. 16-235 este pentru televizoare, Nvidia crede ca toti folosesc televizoare asa ca seteaza Limited din fabrica.
Display->Change resolution.

#21
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

Vizualizare mesajmurilexix, pe 30 decembrie 2023 - 19:21, a scris:

...
Am un sistem desktop nou, cu placă video GeForce RTX 4060 care afișează pe monitor o imagine de o calitate foarte proastă, net inferioară celei afișate de vechiul sistem, cumpărat acum 9 ani.
...
Ce sistem de operare ai? Eu am RTX 4060 cu windows 10 si se vede impecabil.

#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Cate sfaturi fara ca initiatorul sa fi pus vreo poza pentru a identifica problema...

#23
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Asa se vede acum, pana si pe o tableta de 1500 de lei de la Lenovo culorile sunt mai placute iar imaginea este mai conturata si mai luminoasa ...

Pe sistem am instalat Windows 11.

Attached Files

  • Attached File  Foto.jpg   273.72K   45 downloads

Edited by murilexix, 31 December 2023 - 13:37.


#24
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Se vad pixelii, am setat Output Dynamic Range la Full si s-a imbunatatit prea putin ...

Attached Files



#25
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
E da la monitor, frate-miu! E normal sa sa vada asa daca monitoru are rezolutie maxim 1920 × 1080 pixeli si mai si panel VA

Da curiozitate, ce model e monitoru? Ca sa cautam specificatiile la El sa ne dumirim daca e monitoru sau cablu HDMI ori ceva setari la windows

#26
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Monitorul este un model vechi, de acum 9 ani - astept sa imi vina un monitor nou, sper ca acela sa aiba imaginea mai buna ...

Am instalat ultimul driver de pe site-ul Nvidia, dar tot nu s-a imbunatatit prea mult.

Attached Files


Edited by murilexix, 31 December 2023 - 14:27.


#27
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Sunt surprins ca nimeni nu a avut ideea sa il sfatuiasca sa conecteze unitatea la TV....


#28
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

Vizualizare mesajmurilexix, pe 31 decembrie 2023 - 14:25, a scris:

Monitorul este un model vechi, de acum 9 ani (Samsung B2440MH, 24" LCD, 1920 x 1080 Full HD, 16:9, HDMI) - astept sa imi vina un monitor nou, sper ca acela sa aiba imaginea mai buna ...

Am instalat ultimul driver de pe site-ul Nvidia, dar tot nu s-a imbunatatit prea mult.
Deci e da la panelu vechi la monitor LCD TFT care nu poa sa redea imaginea clara furnizata da placa video foarte performanta

Pa hartie are specificatii bune da ecranu e model vechi da LCD TFT
https://icecat.biz/r...mh-4708225.html
https://www.pcgarage...-ms-wide-black/
https://www.pchouse....efurbished.html

Bucura te ca e da la monitoru vechi si ca nu e stricata placa video! Desi cam esti pus la cheltuiala sa iei altu monitor cu ecran LED

Apropos, ce monitor nou ai comandat? Ca pentru placa video RTX 4060 iti tre monitor 4K ca astea https://www.pcgarage...2602783,2613963
Da si ala cu 2K e mai bun dacat asta vechi da 9 ani care il ai tu

Insa daca am inteles corect tie iti tre un monitor pentru grafica, nu ? Filtrele la pcgarage zice ca astea is potrivite penetru grafica https://www.pcgarage...rantie-36-luni/

#29
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017

Vizualizare mesajmurilexix, pe 31 decembrie 2023 - 14:25, a scris:


Vad ca este un Samsung B2440. Nu ai ce pretentii sa ceri de la un monitor de pe vremea cand era bunica fata mare Posted image
Din pacate trebuie sa iti faci planuri pt un monitor nou, eu as merge pe un IPS minim fullhd. Dar vezi ca la preturi foarte bune gasesti monitor decent 2K (WQHD) IPS.

Edited by alex342, 31 December 2023 - 20:57.


#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
si totusi, initiatorul era multumit de imaginea afisata de acelasi monitor pe cand avea vechiul sistem :)

#31
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
@_Smiley_ tu glumesti cand spui asta, nu? Ca @initiatoru a cumparat monitoru in urma cu 9 ani cand monitoarele cu LCD TFT era woaw care reda imaginea cristal a placilor video tot de acuma 9 ani

Nu poti sa compari imaginea unui monitor vechi da 9 ani da zile pus la o placa video da ultima generatie pa care o are @OP RTX 4060 ca e si normal sa sa vada pixelii si imaginea stearsa ca monitoru lui vechi are panel LCD TFT

#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Din poza nu pare nimic in neregula, la prima vedere.

N-are de ce sa se vada mai rau acelasi monitor conectat la un sistem nou fata de un sistem vechi, in aceeasi perioada de timp.

#33
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
@dani.user eu pot sa vad din poza da pa Forum urcata da @initiator ca imaginea la monitoru lui e stearsa si se vede 'prea bine' da in sensu rau, nu stiu cum sa ma exprim sa intelegi

Adica la vechiu lui calculator imaginea nu era asa da sharp cum zic americanii, se vedea mai incetosat si detaliile nu erau bine definite
Si la nou calculator monitoru vechi da 9 ani nu poa sa redea claritatea care trebuie a placii video si de aia se vad pixelii din cauza ca imaginea e prea sharp

La un monitor LED 1920 x 1080 Full HD nu se vad pixelii asa detaliati ca la @OP da poti sa vezi umbrele si mai accentuante din cercu asta rosu care l am facut eu la poza la @initiator ca si eu am monitor LED 1920 x 1080 Full HD cu HDMI
Attached File  Foto 2.jpg   506.64K   13 downloads

@OP are monitor cu panel LCD TFT care e mai slab dacat LED
Nu e un defect din fabrica, e dacat ceva estetic ce unii oamenii il pot ignora si alti oameni nu

#34
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017

Vizualizare mesajpateu_98, pe 01 ianuarie 2024 - 15:44, a scris:

@dani.user eu pot sa vad din poza da pa Forum urcata da @initiator ca imaginea la monitoru lui e stearsa si se vede 'prea bine' da in sensu rau, nu stiu cum sa ma exprim sa intelegi

Tu iei ca referinta o imagine pusa desktop background ? Sursa poate fi orice un 640x480 etc.

Edited by alex342, 01 January 2024 - 18:52.


#35
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
@alex342 eu nu iau ca referinta 'o imagine pusa desktop background cu Sursa ce poate fi un 640x480' din cauza ca imaginea pusa da @initiator e Windows 11 Wallpaper Flare si la el se vede asa Attached File  Foto 2.jpg   542.26K   11 downloads cu monitoru vechi da 9 ani cu panel LCD TFT 1920 x 1080

Iar la mine Attached File  1.png   1.82MB   13 downloads se vede mai bine pa monitor nou cu panel LED 1920 x 1080 Full HD, nici nu vezi pixelii din zona incercuita cum se vede in poza da mai sus la floarea aia roz

Si aicea Attached File  2.png   1.83MB   13 downloads am incercuit unde se vede dungile alea mai putin accentuate exact ca la @OP din cauza la limitarea monitorului meu LED

Daca tu imi zici ca nu se vede diferentele intre aceste poze eu ma spanzur, mai tai si ma dau la porci!

#36
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
e posibil si ca, inainte sau acum, rezolutia livrata de placa video sa fie/fost diferita de rezolutia nativa a ecranului.
iar la ecranele astea, cea mai buna calitate se obtine la rezolutia nativa
pentru ca, la aceeasi rezolutie, imaginea oferita de vechea placa video si cea de acum ar fi trebuit sa se vada la fel! (la wallpaper ma refer).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate