Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Cit de disperati sint cei de la Orange?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#19
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

 xcit, on 29 decembrie 2023 - 20:34, said:

Ca tot veni vorba, la faza asta ar trebui sa sara cei  cu invocarea gdpr-ului pe toate topicurile despre call recordere, ca nu ai voie, ca e ilegal, etc. Era bun acum sa ai inregistrarea nu? Daca iti imaginezi ca o sa primesti vreo inregistrare de la ei, esti din cale afara de optimist, ireal as zice Posted Image

Dar merge cu recorder app pe un al doilea telefon iar primul pe difuzor. Ei mă anunță înainte că înregistrează, eu le spun la urmă, înregistrați voi, am înregistrat și eu.

#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am fost pe Orange corporate cam de cand am cumparat primul telefon mobil pana cand am ales sa renunt si am trecut pe Orange-ul pentru tot poporul. Abia atunci am vazut ce inseamna sa ai de-aface cu ei. Am zis ca nu-i adevarat, imi venea sa ma intorc inapoi, dar nu mai aveam cum(ca vandusem firma).
Ceva de vis!

La fel faceau si Digi la inceput, dar in ultima vreme mi s-au parut OK.
Odatra la germanos ma dusesem sa-mi incarc telefonul, ca nu mai aveam baterie si la final erau cat pe ce sa ma incalte cu un abonament la cosmote sau nush ce rahat.
Angajatii (aia de jos) din telefonia mobila sunt cei mai prosti si mai fomisti. Mai prosti ca ei nu sunt decat aia din call centeruri, iar mai fomisti nu sunt decat aia de la agentiile imobiliare.

Noroc cu Yoxo, ca n-ai de-aface cu nimeni. Altfel, as trece pr digi fara regrete.

Edited by maccip, 29 December 2023 - 23:13.


#21
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 31.12.2008

 wather, on 29 decembrie 2023 - 22:27, said:

Inainte de 89 aveam un dicton - Clientul nostru , stapanul nostru
Dupa 89 , acest dicton sa transformat in - Clientul nostru , sclavul nostru
Garantat nu ai trait inainte de 89

#22
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pai vezi pe factura/contract ce tarife ai sau ai avut
Nu uita ca toti operatori in goana dupa bani si-au marit pretul abonamentelor si de acea s-ar putea sa platesti mai mult
In plus daca esti in perioada contractuala de 2 ani nu prea ai ce sa faci
Daca ai mai mult de 2 ani si nu ti-ai dat acordul ( chiar si verbal/telefonic ) ca ti-ai prelungit contractul poti renunta la serviciile/serviciul de care care numai ai nevoie

Eu de exemplu mi-am cumparat un telefon in rate la ei si pana in aprilie anul viitor trebuie sa ''joc'' cum vor ei , dupa oricand pot renunta la televiziunea prin satelit sau/si abonamentul de voce
Insa se stie sau cred ca stiti ca portocala practica preturile cele mai mari din RO
Asa a fost/este si va fi, eu am mai fost abonat la telefonie mobila la ei pe vremea cand aveeau telefoane 3D ( Sagem My 700X ) cu ochelari 3D de carton
Au fost primii si singuri care au avut astfel de telefoane in trecut

#23
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Ba asa era inainte de 89, doar dictonul... :(

#24
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 FreeThinker, on 29 decembrie 2023 - 22:46, said:


Dar merge cu recorder app pe un al doilea telefon iar primul pe difuzor. Ei mă anunță înainte că înregistrează, eu le spun la urmă, înregistrați voi, am înregistrat și eu.
mai complicat fata de a apasa doar un buton, pana iei al doilea telefon(daca il ai)....pana o pui sa repete....e mai nasol, daca esti la volan sau undeva unde nu poti sa faci manevra mai ales ca te ia prin surprindere....e greu

#25
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007

 wather, on 29 decembrie 2023 - 22:27, said:

Inainte de 89 aveam un dicton - Clientul nostru , stapanul nostru
Doar daca erai sofer la partid.
:)

#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Îmi place că Poco F1 are opțiunea de fabrică de a înregistra. Doar apăs un buton de pe ecranul de apel și pot înregistra.
Ar trebui toate telefoanele să aibă asta, ca să nu ai nevoie de tot felul de aplicații 3rd party.
Iar alea care chiar fac ce trebuie(adică înregistrează apelul în sine, ci nu ceea ce se aude în microfon, costă, și nu puțin.

Edited by Valy_User, 29 December 2023 - 23:45.


#27
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

 FreeThinker, on 29 decembrie 2023 - 22:46, said:

înregistrați voi, am înregistrat și eu.
Exact.
Asta ma gandeam si eu, dpdv legal cel putin - daca ei iti aduc la cunostiinta ca e inregistrata convorbirea, inseamna ca si operatorul lor si-a dat acordul ca acea convorbire sa fie inregistrata, nu? Deci faptul ca inregistrez si eu la randul meu nu ar trebui sa fie in nicio forma ilegal, sau contra GDPR or whatever, pentru ca toti participantii STIAU ca e inregistrata.

#28
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

 xcit, on 29 decembrie 2023 - 23:33, said:

mai complicat fata de a apasa doar un buton, pana iei al doilea telefon(daca il ai)....pana o pui sa repete....e mai nasol, daca esti la volan sau undeva unde nu poti sa faci manevra mai ales ca te ia prin surprindere....e greu

E mai complicat dar trebuie să faci cumva să ai și tu o copie.

Iar dacă te ia prin surprindere e bine să ai textul pregătit "sunt la wc și trebuie să mă concentrez la ceea ce fac, vorbim mai târziu". Posted Image

#29
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017
Cand va mai suna de la diverse companii, le puteti spune la inceputul apeului urmatoarele "doresc sa va informez ca apelul este inregistrat de mine. Daca sunteti de acord, putem continua. In caz contrar va rog sa imi trimiteti mail". Simplu Posted Image
In acest fel aveti totul scris pe mail deci dovada pt viitoare reclamatii

Edited by alex342, 30 December 2023 - 00:58.


#30
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
Ei vor sa modernizeze serviciile pe care le ofera, nu vor sa mai ofere telefonie fixa prin cablu clasic.
Cand treci de la cablu clasic la fibra optica e nevoie de modem, ca nu bagi fibra optica in telefon.
Si de aici probleme, ca daca iti dau modem, trebuie sa bifeze si internet, nu doar telefonie fixa.
Eu m-am portat de la Telekom la ei, dar nu mi-au mai portat si telefonul fix ci doar tv si net, au zis sa-mi fac eu alt abonamentde telefon fix daca mai vreau :)))

#31
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 alumoi, on 29 decembrie 2023 - 20:20, said:


Nu ai ce le face, ei merg pe strategia unul din 10 isi bate capul si le face reclamatie cu ANPC, ceilalti noua dorm pe ei si platesc ca idiotii cat vrea orange, totul e luat in considerare si probabil ies pe profit frumos.

Edited by althea, 30 December 2023 - 04:43.


#32
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Nu cred că este chestia de la conducerea companiei. Nu în mod direct.
Cred că sunt șmecherii făcute de angajații lor ca să ia comision.
Că li se spune. Vezi sună pe 1, 2, 3, etc și când le spui că trebuie să facă x lucrări le propui și un abonament de net, de mobil, telefon în rate. etc.


Era un documentar pe Netflix. În seria Dirty Money despre Wells Fargo (The Wagon Wheel). Ajungeau să aibă oamenii și 4 carduri, deși nu le solicitau.
A pățit și mama mea ceva de genul, a primit un card de debit nesolicitat. A reușit să-l anuleze, măcar nu a costat-o nimic.

Edited by Valy_User, 30 December 2023 - 01:59.


#33
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
De evitat Orange. Am vrut sa reziliez un contract de telefonie fixa de la ei si in loc sa imi rezilieze cu 31.12.2023 imi reziliaza cu 13.01.2024, fortandu-ma sa mai platesc o luna de abonament. Niste magari.

#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

 smoke, on 29 decembrie 2023 - 21:39, said:

acordul verbal nu are valoare legala, mai ales ala tacit cu "daca acceptati continuarea convorbirii va dati acordul..bla bla" - asta e total ilegal ca nu ai cum sa iti dai acordul pt ceva ce nu a fost inca prezentat...

Acordul este pentru inregistrarea convorbirii, nu pentru viitorul contract.

 TehCube, on 30 decembrie 2023 - 00:20, said:

Exact.
Asta ma gandeam si eu, dpdv legal cel putin - daca ei iti aduc la cunostiinta ca e inregistrata convorbirea, inseamna ca si operatorul lor si-a dat acordul ca acea convorbire sa fie inregistrata, nu? Deci faptul ca inregistrez si eu la randul meu nu ar trebui sa fie in nicio forma ilegal, sau contra GDPR or whatever, pentru ca toti participantii STIAU ca e inregistrata.

Tu nu esti inregistrat ca operator de date cu caracter pesonal si ei nu si-au dat acordul sa inregistrezi tu convorbirea,

Edited by AlexEn, 30 December 2023 - 08:08.


#35
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 16.05.2010

 xcit, on 29 decembrie 2023 - 20:34, said:

Ca tot veni vorba, la faza asta ar trebui sa sara cei  cu invocarea gdpr-ului pe toate topicurile despre call recordere, ca nu ai voie, ca e ilegal, etc.
E ilegal sa inregistrezi TU convorbirile, multinationalele au voie, legal, sa faca orice. Dar totul e pentru binele tau, nu?

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Daca duceti discutiile in zona asta se inchide topicul fiindca nu mai are relevanta pe aria curenta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate