Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Copiii in restaurant. V-ar placea sa existe mai multe asemenea localuri in Romania?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#19
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 24.11.2002
Pentru avion, iti iei loc la Business Class si nu ar trebui sa te deranjeze copiii acolo.
Pentru restaurant si copii au dreptul sa manance, cate restaurante au spatiu de joaca sa asptepte cele poate 75-90 de minute cat dureaza in unele locuri pregatirea farfuriilor?

#20
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,686
  • Înscris: 21.03.2020
Mi se pare normal sa iti selectezi clientela dupa standardele restaurantului. Parintii care au copii scandalagii sunt la fel de educati ca si odraslele lor. Tampenia asta cu nu vreau sa-i reprim personalitatea copilului arata valoarea parintilor. Neamuri proaste pe scurt.

#21
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,444
  • Înscris: 13.02.2006
Am anul trecut la Eforie Nord la un hotel de 4 stele, in perioada vacantei copiilor.
Dimineata serveam micul dejun exact la prima ora, cand se deschidea restaurantul.
Era liniste.
Sotia mai tarziu, peste vreo ora.
Era un vacarm de nedescris, trebuia sa ne bem (eu a doua cafea) afara, pe terasa.
Fiindca nu ne auzeam intre noi daca vroiam sa vorbim ceva.

#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,999
  • Înscris: 18.12.2007

View Postvestale, on 27 decembrie 2023 - 11:30, said:

Pentru avion, iti iei loc la Business Class si nu ar trebui sa te deranjeze copiii acolo.
Pentru restaurant si copii au dreptul sa manance, cate restaurante au spatiu de joaca sa asptepte cele poate 75-90 de minute cat dureaza in unele locuri pregatirea farfuriilor?

Glumesti sau doar faci trolling? Crezi ca la business class nu sunt copii?
Sau esti genul care considera ca trebuie sa taci si sa inghiti nesimtirea daca mergi la economy?


View Postvestale, on 27 decembrie 2023 - 11:30, said:

Pentru restaurant si copii au dreptul sa manance, cate restaurante au spatiu de joaca sa asptepte cele poate 75-90 de minute cat dureaza in unele locuri pregatirea farfuriilor?

Nici tu nu pricepi ca problema e cu parintii pe care ii doare in cot de odrasla care ii deranjeaza pe altii?

#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,686
  • Înscris: 21.03.2020
Parintii sunt nesimtitii de serviciu intotdeauna... iar copiii sunt oglinda lor!

#24
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Sa le facă cuști in restaurante cum erau pe vremuri pentru fumători. Geam triplu sa nu se audă dacii liberi.

#25
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019

View Postvestale, on 27 decembrie 2023 - 11:30, said:

Pentru restaurant si copii au dreptul sa manance, cate restaurante au spatiu de joaca sa asptepte cele poate 75-90 de minute cat dureaza in unele locuri pregatirea farfuriilor?
M-a ferit Dzeu sa mananc in localuri in care dureaza minim 75' pana mi-e livrat potolul. Si-am fost in suficiente (da, nu de vedete). Posibil sa aleg sa platesc (mare parte din) nota si sa plec.

#26
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View Postvestale, on 27 decembrie 2023 - 11:30, said:

Pentru avion, iti iei loc la Business Class si nu ar trebui sa te deranjeze copiii acolo.
Pentru restaurant si copii au dreptul sa manance, cate restaurante au spatiu de joaca sa asptepte cele poate 75-90 de minute cat dureaza in unele locuri pregatirea farfuriilor?
se vede ca nu ai iesit pana acum afara de la tine din comuna... spune-mi si mie unde ai vazut tu bvusiness class la zborurile charter?

#27
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021

View Postq_p, on 27 decembrie 2023 - 09:46, said:

Astea is pentru nudisti sau cum ?

Pe cand niste locuri publice fara prosti ?

Alea ar da faliment repede :)

#28
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,686
  • Înscris: 21.03.2020
Miezul din gogoasa e sa nimeresti intr-un restaurant unde isi serbeaza vreun puradel ziua de nastere...

#29
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
În  avion m-am mai obișnuit, am căștile mereu la mine. Sau dopuri de urechi.
Câteodată mai nimeresc câte unul fix in spate, bate cu picioare în scaunul meu. Dar foarte rar.

Asta e, nu-și pot pune odraslele la bagaj de cală, și am acceptat că pe lumea asta sunt oameni needucați care trebuie să folosească și ei avionul.

În restaurant e mai greu, că nu mă duc acolo să stau cu căștile.
Teoretic multe pub-uri unde locuiesc eu au loc de joacă amenajat special, cu un angajat care are grijă de copii. Plus zonă de familie separată de restul pubului.
Problema e că sunt părinți care își lasă copiii sa alerge prin tot localul, să țipe și să se exprime, că sunt copii și trebuie să crească liberi.

În principiu asta e, nu ai ce sa faci. Depinde de noroc.

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005

View PostGlCA_Contras, on 27 decembrie 2023 - 12:41, said:

Miezul din gogoasa e sa nimeresti intr-un restaurant unde isi serbeaza vreun puradel ziua de nastere...
Nu stiu cum poti numi McDonald's sau KFC restaurant de pretentii.

#31
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023

View PostGlCA_Contras, on 27 decembrie 2023 - 11:47, said:

Parintii sunt nesimtitii de serviciu intotdeauna... iar copiii sunt oglinda lor!

100% corect! Cand eram copii daca ieseam la restaurant nu aveam voie sa facem galagie, trebuia sa vorbim mai incet, de jucat sau alergat printre mese nici nu se punea problema. Astia de acum sunt salbatici si prosti la fel ca parintii lor.

#32
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023

View Postvestale, on 27 decembrie 2023 - 11:30, said:

Pentru restaurant si copii au dreptul sa manance, cate restaurante au spatiu de joaca sa asptepte cele poate 75-90 de minute cat dureaza in unele locuri pregatirea farfuriilor?
Daca vrei sa mergi cu copiii la restaurant, cauti pe google restaurant child  friendly si mergi acolo

View Postscrisit, on 27 decembrie 2023 - 09:10, said:

(localuri doar pentru adulti) Mie da. Din pacate am gasit asa ceva doar in zona localurilor de lux. Urasc telefoanele care urla in public.
Imi aduc aminte scandalul iscat de o postare J'ai Bistrot. Localul e child friendly, au si meniu pentru copii. Dar intr-o zi au indraznit sa posteze pe facebook ca roaga parintii sa aiba grija de copii sa nu zburde la alte mese deranjand alti clienti, sa nu se joace in nisipul din gradina etc.
Ce iures a iesit, ce injuraturi si amenintari de boicot si-au luat saracii de ei...

#33
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 24.11.2002
@Labargo exact asta fac si e un motiv pentru care le aleg.

View PostAlexEn, on 27 decembrie 2023 - 11:38, said:

Glumesti sau doar faci trolling? Crezi ca la business class nu sunt copii?
Sau esti genul care considera ca trebuie sa taci si sa inghiti nesimtirea daca mergi la economy?
Daca iti permiti, iti iei charterul tau. Daca nu iti permiti, accepti ca e transport in comun. Eu nu am prins la business class1. copii.
Bineinteles ca sunt si ceva limite. E cam greu sa ii explici unui copil 1an cum sa isi egalizeze presiunea si sa nu il doar urechea/capul si sa planga, mai ales cand ochii ii transmit ceva si urechea interna altceva.

Edited by vestale, 27 December 2023 - 13:50.


#34
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

De ambele parti este vorba de aceeasi lipsa de consideratie si toleranta pentru ca fiecare isi doreste sa traiasca in bula lui si nu poate vedea mai departe de nevoile proprii dar are pretentia ca celalalt sa il inteleaga si se alinieze nevoile sale. Compasiunea si toleranta nu mai exista decat ca postare pe social media.

#35
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 24.11.2002

View Postmirel3003, on 27 decembrie 2023 - 12:02, said:

se vede ca nu ai iesit pana acum afara de la tine din comuna... spune-mi si mie unde ai vazut tu bvusiness class la zborurile charter?
La charterul cu zbor eu, iau tot avionul. Tu il imparti si cu altii?

#36
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View Postbogdan_o, on 27 decembrie 2023 - 13:50, said:

Salut

De ambele parti este vorba de aceeasi lipsa de consideratie si toleranta pentru ca fiecare isi doreste sa traiasca in bula lui si nu poate vedea mai departe de nevoile proprii dar are pretentia ca celalalt sa il inteleaga si se alinieze nevoile sale. Compasiunea si toleranta nu mai exista decat ca postare pe social media.

Pai am compasiune că nu le zic nimic, îi las să își facă de cap.
Înțeleg că pur și simplu unii părinți nu au educația necesară, tăria de spirit, experiența de viață să educe un copil, și îi las in lumea lor.
Asta nu înseamnă că nu mă deranjează comportamentul.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate