Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Copiii in restaurant. V-ar placea sa existe mai multe asemenea localuri in Romania?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#397
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Eu zic să lăsăm copiii și la birou.
Altfel se creează segregări și discriminări cum se plângea cineva mai sus.

Cum adică să te deranjeze copiii needucați doar când vrei și tu să te simți bine și să te relaxezi.
Să te bată la cap și când muncești. A stai că de fapt pe unii nu îi deranjează.

Edited by pexCom, 06 January 2024 - 21:39.


#398
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

 GRATEFUL, on 06 ianuarie 2024 - 20:16, said:

Sa-l lase cu bunica sau cu bona.Posted Image

Cine are să-i traista. Eu n-am avut. Bona da, dar e chiar peste mâna și scump.
Dar de exemplu in vacanța? Am un prieten care își lua bona in vacanța, sau socrii, adică se poate, dar cati chiar își permit?

#399
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

 catalina1, on 06 ianuarie 2024 - 21:14, said:


Mie cu niste amarate de servetele umede îmi ia sub un minut sa curat sub masa.
Exagerezi grav la faza asta.


Eu merg cu a mea pentru ca vreau sa merg cu ea. E o alta experienta pentru ea.


Nu-i ok nici asa. Daca asta e motivul principal, cel mai probabil copilul ala va deranja. Sau si mai nasol: va sta cu ochii in ecran ca sa poata parintii sa stea linistiti.

Pai cam e motivul principal ca oricine creste un copil ar vrea o pauza.
Copiii nu beneficiază in nici un fel de restaurante, alea sunt strict pentru parinti.

#400
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

 tfmercedez, on 06 ianuarie 2024 - 19:56, said:

nu, la mare in Grecia, era un all inclusive care m-a lamurit cum sta treaba si a fost ultima data cand am mai mers cu agentie de turism.

Aha, ai vazut unul si ai tras concluzia ca toate sunt la fel.

#401
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

 vrajitoruldinoz, on 06 ianuarie 2024 - 23:16, said:



Pai cam e motivul principal ca oricine creste un copil ar vrea o pauza.
Te relaxeaza ca mai faci si altceva, dar numai pauza nu e. E mai solicitant decat acasa.

Quote

Copiii nu beneficiază in nici un fel de restaurante, alea sunt strict pentru parinti.
Copilul beneficiaza, cum sa nu? Copilul beneficiaza de orice iesire atata vreme cât e participant activ intr-un fel sau altul, in functie de activitate.

Edited by catalina1, 07 January 2024 - 11:12.


#402
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 10.01.2023

 vrajitoruldinoz, on 06 ianuarie 2024 - 22:05, said:



Cine are să-i traista. Eu n-am avut. Bona da, dar e chiar peste mâna și scump.
Dar de exemplu in vacanța? Am un prieten care își lua bona in vacanța, sau socrii, adică se poate, dar cati chiar își permit?

Daca e scump,nu faci copii

De asemenea, copiii nu se iau în vacanță. Oricum nu înțeleg nimic, sunt prea mici. Se lasă acasă cu bona/bunici

Nu ai? Nu pleci in vacanta până crește
Sau te duci in vacanță singur și lași soția acasă cu plodul



#403
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

 flt, on 07 ianuarie 2024 - 11:12, said:

Oricum nu înțeleg nimic, sunt prea mici. Se lasă acasă cu bona/bunici
Esti in lumea ta

#404
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

 flt, on 07 ianuarie 2024 - 11:12, said:

Sau te duci in vacanță singur și lași soția acasă cu plodul
Al Glanetasului ti-ar da Like, da' a fost casapit pe cand isi aranja vacanta :D

#405
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,879
  • Înscris: 26.01.2010

 maccip, on 06 ianuarie 2024 - 20:50, said:


Da? Pentru ca scoti din context.
Atunci ia nu ma mai tot implica tu in discutie si du-o unde vrei tu, catre cele mai serioase culmi.
Oricum, nu mai am nimic de adaugat si nu e o placere nici pentru mine.

Bagati!
Exagerezi si nu inteleg de ce ai ales sa faci pe victima cand tu esti cel care acuzi lumea de nazism si eugenism desi majoritatea au mentionat ca nu copii sunt motivul ci parintii nesimtiti.

Nu am scos din context nimic , ce voiai sa raspund la partea cu zdop si zdup si bocancul in fata. A fost un accident, nu o sa cer banarea ta de la petreceri,banarea melodiei respective sau alcoolului acum nu?

Imi pare rau ca ti-ai luat jucariile si ai plecat dar victimizarea in baza unei viitoare posibile discriminari nu ti se potriveste.
Again , discutia asta nu ar fi avut loc daca procentul parintilor nesimtiti nu ar fi mai mare decat al celor care sunt in stare si vor sa-si educe copii!

 catalina1, on 06 ianuarie 2024 - 21:14, said:


Mie cu niste amarate de servetele umede îmi ia sub un minut sa curat sub masa.
Exagerezi grav la faza asta.

As exagera daca nu ai fi tu cea care a mentionat raza de un metru pe unde arunca fetita mancarea.
Arunca la un metru vs sub masa ,e diferenta mare nu?

Pe mine ma amuza discutia asta ,sper ca pentru tine are acelasi efect ca nu vreau sa intelegi si tu gresit.
Problema nu esti tu ci ceilalti parinti si cum nu aveti stampilat in frunte "parinte atent la puradel" cand intrati in restaurant cu odrasla, mi se pare normal sa intelegeti si motivatia patronului de restaurant sau clientilor carora le-ar surade idea de a merge intr-un restaurant child free

#406
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

 flt, on 07 ianuarie 2024 - 11:12, said:



Daca e scump,nu faci copii

De asemenea, copiii nu se iau în vacanță. Oricum nu înțeleg nimic, sunt prea mici. Se lasă acasă cu bona/bunici

Nu ai? Nu pleci in vacanta până crește
Sau te duci in vacanță singur și lași soția acasă cu plodul

De ce?
Dacă răspunsul e ca ca sa nu deranjezi flatii, stii foarte bine cat contează asta in procesul decizional: zero.

#407
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 10.01.2023

 kopac, on 07 ianuarie 2024 - 16:45, said:

Cele mai mari investitii in educatia copiilor mei, dupa mine, au fost cand au fost in vacanta cu mine. Am invatat, vazut, explicat foarte multe lucruri impreuna. Cand nu ai copii, faci umbra pamantului degeaba, cam asta este, cea mai mare pedeapsa sa nu ai copii.

ce au învățat, cum să împăturească 2 mici în hârtie de ziar pe faleză la galați?  vorbeam de oamenii care urcă boracii cu ei în avioane, deranjând zen-ul celorlalți călători...   plodul oricum nu sesizează că e maldive, mediterana sau dunărea, în schimb noi suportăm orăcăit și tăvălit pe jos sau picioare în scaune

când nu ai copii poți să te dedici mai mult realizărilor, poți scrie o carte sau crea o operă sau o invenție - asta e mai mult decât a te reproduce, lucru banal pe care îl face orice mamifer - și nu întotdeauna în beneficiul speciei..  sunt guri de hrănit care consumă resurse valoroase și nu aduc plusvaloare , majoritatea oamenilor nu au joburi și skilluri calificate, deci ar fi mai bine pt planetă dacă nu ar fi fost născuți

#408
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,879
  • Înscris: 26.01.2010

 flt, on 07 ianuarie 2024 - 11:12, said:



Daca e scump,nu faci copii

De asemenea, copiii nu se iau în vacanță. Oricum nu înțeleg nimic, sunt prea mici. Se lasă acasă cu bona/bunici

Nu ai? Nu pleci in vacanta până crește
Sau te duci in vacanță singur și lași soția acasă cu plodul
Dupa ce te citesc pe tine inteleg de ce unii se considera discriminati
La tine nu exista cale de mijloc niciodata

 flt, on 07 ianuarie 2024 - 18:38, said:



ce au învățat, cum să împăturească 2 mici în hârtie de ziar pe faleză la galați?  vorbeam de oamenii care urcă boracii cu ei în avioane, deranjând zen-ul celorlalți călători...   plodul oricum nu sesizează că e maldive, mediterana sau dunărea, în schimb noi suportăm orăcăit și tăvălit pe jos sau picioare în scaune

când nu ai copii poți să te dedici mai mult realizărilor, poți scrie o carte sau crea o operă sau o invenție - asta e mai mult decât a te reproduce, lucru banal pe care îl face orice mamifer - și nu întotdeauna în beneficiul speciei..  sunt guri de hrănit care consumă resurse valoroase și nu aduc plusvaloare , majoritatea oamenilor nu au joburi și skilluri calificate, deci ar fi mai bine pt planetă dacă nu ar fi fost născuți
Inventia ta unde e?
Ce si cate carti ai scris?
Unde e opera de arta creata de tine ca stim deja ca timp si resurse ai?
Ce skiluri ai tu mai exact si ce beneficii ai adus planetei/omenirii cu ajutorul skilurilor tale?

#409
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

 Noua_pe_site, on 07 ianuarie 2024 - 18:32, said:




As exagera daca nu ai fi tu cea care a mentionat raza de un metru pe unde arunca fetita mancarea.
Arunca la un metru vs sub masa ,e diferenta mare nu?
Atata vreme cât sterg nu, nu e diferenta.
Și era maxim 1 m.

Quote

Pe mine ma amuza discutia asta ,sper ca pentru tine are acelasi efect ca nu vreau sa intelegi si tu gresit.
Problema nu esti tu ci ceilalti parinti si cum nu aveti stampilat in frunte "parinte atent la puradel" cand intrati in restaurant cu odrasla, mi se pare normal sa intelegeti si motivatia patronului de restaurant sau clientilor carora le-ar surade idea de a merge intr-un restaurant child free
Eu am zis clar ca as vrea. Si nici nu ma intereseaza cum se comporta. Daca ies in oras fara a mea as cam vrea sa nu vad picior de copil mic.

#410
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View Postflt, on 07 ianuarie 2024 - 18:38, said:


ce au învățat, cum să împăturească 2 mici în hârtie de ziar pe faleză la galați?  vorbeam de oamenii care urcă boracii cu ei în avioane, deranjând zen-ul celorlalți călători...   plodul oricum nu sesizează că e maldive, mediterana sau dunărea, în schimb noi suportăm orăcăit și tăvălit pe jos sau picioare în scaune

când nu ai copii poți să te dedici mai mult realizărilor, poți scrie o carte sau crea o operă sau o invenție - asta e mai mult decât a te reproduce, lucru banal pe care îl face orice mamifer - și nu întotdeauna în beneficiul speciei..  sunt guri de hrănit care consumă resurse valoroase și nu aduc plusvaloare , majoritatea oamenilor nu au joburi și skilluri calificate, deci ar fi mai bine pt planetă dacă nu ar fi fost născuți
Draga, daca vei ajunge sa folosesti si tu un avion vreodata, vei vedea ca nu e chiar asa, nu se intimpla prea des sa sii deranjat de copii! apropo, tu tot din cauza unor mamifere care s-au reprodus existi, lasa-i si pe altii sa se reproduca si sa existe!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate