Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Copiii in restaurant. V-ar placea sa existe mai multe asemenea localuri in Romania?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#361
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009
A, chestia asta cu hotelul. Păi, fraţilor şi surorilor, dacă aveţi deja hoteluri child-free, înseamnă că aveţi şi restaurante child-free în cadrul acestor hoteluri. Ce-ar fi să vă cazaţi acolo, nemaiprevalându-vă de ideea asta cu hotelul-hotelul, care deja a devenit o marotă.

De ce mai vreţi şi altele când le aveţi deja? Tot strigaţi hotelul-hotelul de parcă ar conta-n discuţie în afara mimetismului de care pomeneam.

Edited by clasica, 05 January 2024 - 20:02.


#362
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,321
  • Înscris: 06.01.2007
Apropo de asta. Cea mica a mea nu a vrut nici macar biberonul sa i-l tii in gura. A vrut sa faca ea totul de cand s-a nascut. Nu a vrut sa-i dai mancare in gura ci voia ea sa o faca, cu furculita sau lingurita. Totul singura.
Si acum daca te grabesti cand o iei de la gradi, si-i dai papucii in picioare sa te misti mai repede, ea mai intai se descalta si apoi se incalta la loc. Vrea sa faca totul singura si asa a fost tot timpul. Nu a fost educatia noastra, ca nici n-am apucat s-o invatam asa ceva, ca ea asta a vrut, a venit de la ea.
Bun!

Problema la un moment dat era ca, dupa ce manca, arunca farfuria pe jos. La propriu adica.
Posted Image
Era semnul ei ca s-a saturat. Asta inainte de a incepe sa vorbeasca.
Chestia asta e distractiva, in prima faza. Ca, te bucuri de modul ei de a incerca sa fie independenta, ca te bucuri de faptul ca are vointa. Sau din simplu amuzament.
Dar.. pana la un punct. Problema e ca, ea, dupa ce facea asta si vedea reactia noastra de "aprobare", a continuat s-o faca.
Desigur, a fost o perioada scurta, dar remarcabila. Ca o opream din timp si intr-un final a priceput ca nu-i ok sa faca mizerie pe jos.
Ea nu gandea asa, ca nici macar nu se uita pe jos, nu stia consecintele.
Dar a inteles, ca i-am zis. Dupa o perioada in care am fost si noi amuzati de reactiile ei si i-am dat curaj sa faca mai departe, am corectat comportamentul
Btw, n-a facut niciodata asta la un restauratn sau intr-un loc strain. In locuri straine sau cand sunt persoane straine ei acasa, e mult mai rezervata. Ca toti copiii, aproape. Cauta aprobarea inainte de a face gesturi mai"ample"
Chiar si cand danseaza la un chef cu muzica, o face mai intai cautand aprobarea. Daca aprobarea vine, continua, daca nu, e rezervata.

Edited by maccip, 05 January 2024 - 20:07.


#363
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,015
  • Înscris: 26.01.2010

 maccip, on 05 ianuarie 2024 - 19:57, said:


Nu e totuna cu a nu primi copii ca.. sigur fac ei ceva. Fara sa cunosti despre ce copil e vorba, fara sa stii ce face, doar asa, din reflex.
Nu e deloc totuna.


Tocmai de asta am dat doua exemple de parinti !
Eu una nu blamez copilul , ci parintii iar un cartof dat pe jos chiar nu-i bai , chiar si paste sau suc de rosii ca nah , is copii, accidente se intampla dar reactia parintilor din ambele exemple a fost total opusa. Daca ii accident , nu are nimeni nici o problema dar cand e intentie si parintii is nesimtiti , ce alta optiune ai daca nu sa banezi toti copii ? :D

#364
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,321
  • Înscris: 06.01.2007
Situatile astea se apreciaza "in personam" nu "in rem" cum ar zice un absolvent de drept. Sper ca-i bine cum am zis.

#365
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,015
  • Înscris: 26.01.2010

 maccip, on 05 ianuarie 2024 - 20:06, said:


Problema la un moment dat era ca, dupa ce manca, arunca farfuria pe jos. La propriu adica.
Posted Image
a vazut cum sparg rusii sau grecii ( nu mai tin minte care din ei ) paharele dupa ce termina de baut ? :lol:

#366
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,321
  • Înscris: 06.01.2007
Nu, ca n-am trait printre ei.
Am vazut insa comportamentul copiat la noi.
Nu-i tocmai pe sistemul meu, dar.. sa stii ca nu m-am ridicat suparat de la masa.
Sunt unele lucruri pe care chiar daca eu nu le-as face, le accept altora. Adica sunt tolerant la chestii de-astea. Daca omul se simte bine, incercam si noi sa culegem ce buna dispozitie se mai poate culege pe verticala sau orizontala de la acel eveniment.
Adica.. e ok.
Asa si cu copiii. Daca eu sunt intr-un anume fel, asta nu inseamna ca consider ca totiu tre sa fie la fel. Unii parinti sunt mai toleranti.
E normal.
E  normal si din pdv formal, daca tu insuti te consideri normal. A te considera normal, inseamna sa te consideri la mijlocul intervaluli de acceptabilitate, nu la marginea lui. Adica nu e normal sa sai de cur in sus daca unul se abate o idee de la modul tau de a fi. Asta inseamna ca consideri ca la tine e limita normalitatii, asta inseamna ca tu nu esti normal, ci la limita ideii tale de normal.
Asa au facut si nazistii si eugenistii si toate sistemele ideologice ce vizau aspecte ce tin de discriminare. Au fixat parametrii fix in locul in care erau ei. Ba unii au si exagrat un pic, din zel si au ajuns sa fie discriminati dupa propriile reguli.
Sa-i intrebam pe cei ce vor a discrimina cum au fost ei cand erau copii? Posted Image
Sau hai sa nu-i mai intrebam, ca daca era sa zica cinstit, ziceau ei pana acum fara sa fie intrebati.

Bre, daca tu te consideri normal, trebuie sa lasi o margine sus-jus-stanga-dreapta si pentru alte "posibilitati de expresie". Eu asta inteleg prin toleranta si normalitate.
Treaba e ca eu nu arunc cu farfurii, dar poate fac altele De exemplu i-am dat la o nunta un bocanc la o femeie de a cazut pe jos. Din cauza de zdob si zdub si betie. Adica.. am gresit si eu cu de-altele. E normal sa lovesti cu bocancul? Nu e. Insa se poate intampla.
Nuuuu la toti, desigur. Altii nu sparg farfurii, nu dau nici cu bocancul dar fac altele.N-or sa ne zica ce, dar.. eu asa stiu, ca cei intoleranti ar fi primii "eugenizati" de propriile reguli. De unde stiu? Ca am vazut.

Edited by maccip, 05 January 2024 - 20:29.


#367
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,872
  • Înscris: 21.06.2016
La zdop si zdup se iarta.

#368
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,799
  • Înscris: 15.06.2007

 AlexEn, on 05 ianuarie 2024 - 19:07, said:




Am intrebat dar nu raspunde nimeni dintre cei revoltati: hotelurile adults only nu te deranjeaza? Nu e tot gibonism? Daca nu, de ce nu e?
hotelurile aults only, sunt un eufemism pentru "azil de batrani" in regim hotelier.
Am fost odata la un astfel de hotel, si media de varsta era pe la 65-70 de ani. Era ceva la ordinea zilei sa vezi oamenii plimbati in scaun cu rotile, cu cadru.. mai copii lipseau acolo.

Edited by tfmercedez, 05 January 2024 - 21:20.


#369
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,119
  • Înscris: 04.03.2014

 Noua_pe_site, on 05 ianuarie 2024 - 19:48, said:


2 Un tatic singur impreuna cu o fetita de 2-3 ani. O superbitate de copila .Manca singurica cu furculita iar tatal o ajuta din cand in cand dar era clar ca el o invata sa manance corect. Copila a dat vreo 4-5 cartofei pe jos , sub masa , nu era pericol sa calce cineva pe ei cum a fost cazul de mai sus. Dupa ce au terminat ,tatal s-a bagat sub masa si a adunat toti cartofii desi i-am spus ca nu e nevoie


Cam asta fac si eu plus un bacsis mai bun si la fel fac cam toate persoanele pe care le cunosc.

#370
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018

 scrisit, on 27 decembrie 2023 - 09:10, said:

(localuri doar pentru adulti) Mie da. Din pacate am gasit asa ceva doar in zona localurilor de lux. Urasc telefoanele care urla in public.
Dude, nu e ok sa mananci copii.

Aaa, si zici ca clasica e Olivia Steer. Desi a promis ca nu mai posteaza pe Facebook.

#371
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,902
  • Înscris: 21.04.2011

 Noua_pe_site, on 05 ianuarie 2024 - 20:13, said:



Tocmai de asta am dat doua exemple de parinti !
Eu una nu blamez copilul , ci parintii iar un cartof dat pe jos chiar nu-i bai , chiar si paste sau suc de rosii ca nah , is copii, accidente se intampla dar reactia parintilor din ambele exemple a fost total opusa. Daca ii accident , nu are nimeni nici o problema dar cand e intentie si parintii is nesimtiti , ce alta optiune ai daca nu sa banezi toti copii ? :D
Depinde de varsta. A mea a avut și perioada in care arunca cu intentie, era o etapa normala in dezvoltarea ei. Dar na, era mica, nu arunca departe :) Nu merg cu ea in locuri cu mocheta pe jos (nici nu prea sunt la noi), sterg dupa cu un servetel (cum sterg si scaunul de masa), las ceva mai mult bacsis si aia e. Asta cu mizeria mi se pare cea mai mica problema din toata povestea cu restaurantul

Edited by catalina1, 05 January 2024 - 22:16.


#372
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,922
  • Înscris: 17.08.2022

 catalina1, on 05 ianuarie 2024 - 22:13, said:

A mea a avut și perioada in care arunca cu intentie, era o etapa normala in dezvoltarea ei.

Absolut exact....
Copii arunca.... le dai inapoi, ii certi si arunca iar
Le dai peste mana, arunca iar....
Parintii furiosi il iau de mana il baga in masina su camera lor si-i mai si troznesc una....
Nefericitul copil nu o face ca sa i scoata din sarite pe parinti si cei din jur....
Nefericitul copil o face pentru ca ii place zgomotul caderii acelui obiect pe podea....

#373
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,902
  • Înscris: 21.04.2011
Nu, nu ii certi in perioada in care arunca pentru ca descopera gravitatia.

#374
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,321
  • Înscris: 06.01.2007
Ii certi cand nu vrea sa priceapa ca gravitatia e o forma mai generalizata a tensorului metric al spatiu-timpului.
:D

Hai sa fim seriosi ca n-are treaba cu latura educationala. De gravitatie nu scapa nimeni neinvatat.
Ne mai amuzam si noi de anumite situatii, comportamente. Drumul spre invatarea cu bine si rau e lung si e facut din milioane de carari.
Nu e musai sa fabrici un argument. Ne-am obisnuit cu astea pe forum, dar toata lumea intelege ca-s argumente artificiale.
Sunt valide ele in contextul de fata, dar sunt sterile.

#375
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007

 clasica, on 05 ianuarie 2024 - 20:01, said:

Tot strigaţi hotelul-hotelul de parcă ar conta-n discuţie în afara mimetismului de care pomeneam.

Conteaza fiindca e acelasi concept, de 'discriminare si ura fata de copii' care s-a tot postat pe topic sus si tare :rolleyes: dar nu pare sa fie nimeni deranjat de existenta lor ca de posibila existenta a restaurantelor cu aceleasi restrictii.


 clasica, on 05 ianuarie 2024 - 20:01, said:

Păi, fraţilor şi surorilor, dacă aveţi deja hoteluri child-free, înseamnă că aveţi şi restaurante child-free în cadrul acestor hoteluri. Ce-ar fi să vă cazaţi acolo, nemaiprevalându-vă de ideea asta cu hotelul-hotelul, care deja a devenit o marotă.

Deci nu ai niciun argument, am inteles.

 tfmercedez, on 05 ianuarie 2024 - 21:20, said:

hotelurile aults only, sunt un eufemism pentru "azil de batrani" in regim hotelier.
Am fost odata la un astfel de hotel, si media de varsta era pe la 65-70 de ani. Era ceva la ordinea zilei sa vezi oamenii plimbati in scaun cu rotile, cu cadru.. mai copii lipseau acolo.

Te-ai dus la Baile Olanesti? :lol:

#376
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007

 catalina1, on 05 ianuarie 2024 - 22:13, said:

Depinde de varsta. A mea a avut și perioada in care arunca cu intentie, era o etapa normala in dezvoltarea ei. Dar na, era mica, nu arunca departe Posted Image Nu merg cu ea in locuri cu mocheta pe jos (nici nu prea sunt la noi), sterg dupa cu un servetel (cum sterg si scaunul de masa), las ceva mai mult bacsis si aia e. Asta cu mizeria mi se pare cea mai mica problema din toata povestea cu restaurantul
Si nesimtirea este o dezvoltare si autocunoastere.
Sper sa se inmulteasca cat mai curand localurile doar pentru adulti (adultere?).

#377
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Așa niște prostii scrii uneori... Încă mă întreb dacă intenționat sau doar îți scapă.

#378
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Sunt multe hoteluri adults only, eu am descoperit asta cand vroiam sa fac rezervare pentru o vacanta in vara trecuta si daca selectam 3 adulti si un copil, nu apareau multe care stiam ca sunt acolo.
Initial am crezut ca nu sunt disponibile dar cand am selectat 2 adults, apareau mai multe pentru aceeasi perioada.
Legat se restaurante, unele folosesc anunt la intrare ca isi rezerva dreptul sa isi selecteze clientii, criteriile nu sunt anuntate, dar se pot referi la imbracaminte, etnie, varsta, sex, numar grup, fara a se limita doar la astea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate