Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce P.C. all in one sa fie asta?

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

Toyota, Japonia si Geopolitica

- - - - -
  • Please log in to reply
348 replies to this topic

#307
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 11.07.2006

View PostDocMorelli, on 31 martie 2024 - 20:08, said:

Eu la Honda HRV cu faruri full LED am rotita pentru reglat inaltimea la care bat farurile. Poate are si Toyota acest sistem.
Exact asa am si eu la Tucson tot full led cu cornering,am o rotita si atat.

#308
nakog7

nakog7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 09.06.2020

View Postcloschkutza, on 31 martie 2024 - 19:09, said:

Cum adica sa le ridici tu? Sper ca stii ca treburile astea nu se regleaza in functie de preferinta / pareri.
Are 2 suruburi per far din care reglezi cu surubelnita sus-jos / stanga-dreapta. Si la un Audi full led 2015 tot cu surubelnita le-am reglat pe inaltime.

View Postnakog7, on 31 martie 2024 - 22:25, said:

Are 2 suruburi per far din care reglezi cu surubelnita sus-jos / stanga-dreapta. Si la un audi full led 2015 tot cu surubelnita le-am reglat pe inaltime.Ele din fabrica bat foarte jos, da trebuie ridicat putin pentru a nu deranja celalti participanti la trafic.

View PostDocMorelli, on 31 martie 2024 - 20:08, said:

Eu la Honda HRV cu faruri full LED am rotita pentru reglat inaltimea la care bat farurile. Poate are si Toyota acest sistem.
Nu are.

Edited by nakog7, 31 March 2024 - 22:28.


#309
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006

nakog7 a scris:

1711917344[/url]' post='30702099']
Are 2 suruburi per far din care reglezi cu surubelnita sus-jos / stanga-dreapta. Si la un Audi full led 2015 tot cu surubelnita le-am reglat pe inaltime.
Eu stiu ca are dar faptul ca sunt acolo (suruburile de reglaj pe verticala, sunt destul de sigur ca reglajul pe orizontala nu (mai) exista) nu inseamna ca pot fi modificate dupa ureche sau bunul plac al fiecaruia. Dar vorba aia, ce conteaza ca ii orbesti pe altii (ma refer aici la cei cu masini normale), aia e problema lor.

Edited by closchkutza, 31 March 2024 - 22:49.


#310
nakog7

nakog7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 09.06.2020

View Postcloschkutza, on 31 martie 2024 - 22:42, said:

Eu stiu ca are dar faptul ca sunt acolo (suruburile de reglaj pe verticala, sunt destul de sigur ca reglajul pe orizontala nu (mai) exista) nu inseamna ca pot fi modificate dupa ureche sau bunul plac al fiecaruia. Dar vorba aia, ce conteaza ca ii orbesti pe altii (ma refer aici la cei cu masini normale), aia e problema lor.
Din pacate sistemul de asistenta faza lunga ii orbeste pe altii pentru ca senzorul detecteaza tarziu manisile din sens opus. Nu e facut dupa ureche, dar setarea facuta de producator pur si simplu bate mult prea scurt in distanta.(pe drumurile noastre si prost realizate si prost iluminate cand nu poti folosi faza lunga si mergi doar cu scurta nu e un feeling prea placut)

#311
Popama

Popama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.05.2016
Cloșcuța vorbește exclusiv despre faza scurtă mai sus. Reglajul afectează ambele funcții, dar nu despre faza lungă e vorba.

#312
alextz

alextz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 05.05.2002
Asistenta de faza lunga merge mai bine că la Octavia 3 sau Octavia 4 pe care le am avut în familie. Singura ciudatenie la mine e că f rar se întâmplă să nu activeze sistemul direct ci cu o întârziere de 10 sec.

Edited by alextz, 01 April 2024 - 21:48.


#313
grabitul

grabitul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.05.2020
pai si asta e de bine? 10 secunde intarziere?

#314
alextz

alextz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 05.05.2002
Eu asta zic că e o ciudățenie. La prima activare in 5% din cazuri are un delay până apare martorul in bord care arata funcționarea sistemului.
Nu exista probleme cu schimbarea faza scurta / lunga ulterior.

La Octavia avea multe momente in care flashuia scurt sau nu observă corect mașinile din fata după stopuri.

#315
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 08.01.2010
Sunt mai multe modele unde nu functioneaza optim acest sistem de comutare intre faze. Nu mi-as bate capul cu el, l-as folosi manual. E mai rapid si mai precis.

#316
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajnakog7, pe 01 aprilie 2024 - 20:46, a scris:

Nu e facut dupa ureche, dar setarea facuta de producator pur si simplu bate mult prea scurt in distanta.(pe drumurile noastre si prost realizate si prost iluminate cand nu poti folosi faza lunga si mergi doar cu scurta nu e un feeling prea placut)
Setarea facuta de producator este cea care corespunde normelor legale, in rare cazuri pleaca masini de pe banda de productie cu reglaje de baza facute aiurea (si in general erori de genul sunt corectate in scurt timp de la inceperea productiei)
.
Pe carcasa farului ar trebui sa ai inscris un numar (procent, de ex, 1.5%, 2%, etc.). Acela iti da "panta" fasciculului luminos.
Mai departe masoara (cu masina pe o suprafata plana) distanta de la sol pana la jumatatatea lupei / reflectorului fazei scurte.
Stiindu-le pe cele 2 iti rezulta distanta maxima aproximativa ce ar trebui sa fie iluminata de faza scurta.

Exemplu: panta 2% cu distanta de la sol la jumatatatea lupei / reflectorului fazei scurte de 75cm.

75/2 = ~38m - distanta maxima aproximativa ce ar trebui sa fie iluminata de faza scurta.

Edited by closchkutza, 02 April 2024 - 10:39.


#317
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 05.10.2022
Masuratorile din SUA facute de IIHS pentru farurile de pe Rav4 par sa fie ok:
Attached File  rav4.jpg   126.27K   16 downloads
(sursa)
O masina la care nu mi-au placut farurile a fost fostul meu Serie3 (G20) ce n-atinge distanta recomandata de IIHS nici pe faza scurta si nici p-aia lunga.
Attached File  3-series.png   230.04K   13 downloads

#318
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
Pata de lumina din fata masinii clar e mult mai mica decat zic ei acolo si cred ca de asta se plange colegul, ca e prea scurta pentru a merge cu viteze de extra-urban.

#319
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 08.01.2010
Posibil sa fie alte reguli pentru iluminat in UE si sa existe diferente fata de versiunile pentru SUA. Dar mai trebuie luata in calcul si diminuarea acuitatii vizuale care este implacabila. Exista persoane care sufera o diminuare mai rapida. Doar o idee.

#320
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 alextz, on 01 aprilie 2024 - 21:48, said:

Asistenta de faza lunga merge mai bine că la Octavia 3 sau Octavia 4 pe care le am avut în familie. Singura ciudatenie la mine e că f rar se întâmplă să nu activeze sistemul direct ci cu o întârziere de 10 sec.
Eu nu cred ca am folosit niciodată faza lungă. Bine, lasand laoparte Dacia, la care si faza luna cat si cea scurtă erau mega chioare :).

Probabil ca e utilă daca mergi pe camp, altfel nu prea vad unde poti s-o folosești mai mult de cateva secunde...

#321
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006
Glumești, nu? Dacă tu nu circuli noaptea în afara localității, ok, treaba ta. Dar asta nu înseamnă că faza lungă nu poate fi folosită.

#322
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,046
  • Înscris: 20.06.2005
Sigur glumește. Cum sa nu ai nevoie de faza mare, oricând noaptea la drum lung e buna.

#323
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Nu, nu glumesc. Daca masina are faruri ok, faza scurta e absolut suficientă. In rest, pe unde circulați voi de nu vine nimeni din față (sau din spate)? Ce faceți daca-i aglomerat si sunteti forțați să mențineți faza scurta?

La alea cu led matrix e total altă discuție, in rest imi mentin parerea ca "asistentul" acela pentru faza lunga e total inutil. Mai mult un gadget pe care-l folosesti de 2-3 ori apoi il dezactivezi fiindcă incepe sa te enerveze.

Edited by NikoroB, 03 April 2024 - 19:49.


#324
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006
Buhahahahhahahahahhahaha. Permite-mi să zic.

Am 4 ani și zeci de mii de km în zeci de ore de condus noaptea. Faza lungă automată, fără faruri matrix, e cea mai deșteaptă invenție de la pâinea feliată încoace. O dotare atât de simplă și cu efect atât de mare. Tocmai pentru că e automată și nu contează cine, când și de unde vine. Oricând e posibil, chiar și pentru 2 secunde, ai toată lumina disponibilă. Dar da, știu, Toyota nu e despre faruri sau alte dotări, doar despre consumuri. Posted image

Edited by alexcrist, 03 April 2024 - 20:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate