Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Carduri si conturi fara comisioane pentru fiecare cetatean roman

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018
Legea care spune ca fiecare cetatean roman are dreptul la un cont + card fara comisioane, a fost publicata in Monitorul Oficial. In lege scrie asa: "fiecare cetățean va avea dreptul la un cont fără comisioane financiare, unde să i se facă plata drepturilor salariale sau a beneficiilor sociale. Astfel, deschiderea și administrarea contului, retragerea de numerar, interogarea soldului la bancomat, plățile online și închiderea contului de bază, utilizat de cetățeni în relație cu statul, vor fi lipsite de comisioane. Aici se stabilește o singură excepție, mai exact, se precizează clar că nu vor beneficia de gratuitate plățile cu cardul pentru jocurile de noroc. Serviciile amintite se vor asigura pentru și în măsura încasării lunare în contul bancar a veniturilor de natură salarială plătite de angajator, a pensiilor, indemnizațiilor și alocațiilor de asistență socială. Tot din 16 iunie 2024 - toți comercianții vor trebui să pună la dispoziția clienților cel puțin un instrument de plată fără numerar". sursa stire

Asadar, bancile nu mai pot ciupi la tranzactii, administrare, inchidere cont, etc... dar probabil vor gasi alte modalitati de a mai lua niste bani de la clienti.

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Oricum majoritatea bancilor au comisoane 0 pentru persoane fizice (Raiffaisen Bank, ING, etc)... acum pentru restul bancilor care au comisioane, nu e prost ala care cere, e prost ala care da.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,999
  • Înscris: 18.12.2007
utilizat de cetățeni în relație cu statul - nu se refera la toate conturile bancare :)

#4
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,874
  • Înscris: 16.04.2007
" Potrivit Expunerii de motive, prin crearea unui cont de bază și un card bancar pentru fiecare cetățean se va îmbunătăți relația acestora cu statul, în sensul optimizării transferurilor, printre care: primirea indemnizațiilor sociale, plata taxelor și a impozitelor, după cum este subliniat în nota de fundamentare a noii legi. "

P.S. Am avut proasta inspiratie sa descarc PDF-ul in care se expun motivele si am vazut si cine a semnat pentru aceasta initiativa. Va invit sa va uitati la pozitia 17 de la pag. 8 ( Alexandru Popa - PNL ). Cica individul ar fi absolvent al Facultatii de Agricultura, 2 master-uri si un doctorat. Ala e scris de copil de clasa 1, nu de unul care are inclusiv doctoratul Posted Image
Attached File  em1001.pdf   467.03K   16 downloads

Edited by cristiany, 20 December 2023 - 10:43.


#5
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016
Daca este si pentru plata taxelor si impozitelor, atunci beneficiaza orice om care plateste aceste taxe.

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Probabil va fi un card/cont, per cetatean, care va fi gratuit. Nu am citit legea, va fi oare conditionata de "utilizarea de cetățeni în relație cu statul" ? Daca platesti cu el vreun impozit, pe an, e gratuit, daca nu, nu? :))

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
La cum e scrisa legea, e posibil sa se gaseasca si banci care sa profite de chestia asta si sa puna taxe daca nu le folosesti in relatia cu statul...

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,999
  • Înscris: 18.12.2007
Evident.
SI intrebarea e daca e musai sa platesti doar in ala tot ce tine de relatia cu statul.

Ma rog, imi suna a intentii bune (sau populiste), gandite pe jumate si probabil cu norme proaste de aplicare.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Aud mereu nemultumiti in jurul meu, dar ii intreb concret nu gasesc chestii concrete. Eu si cei pe care ii cunosc avem pachete de cont curent in lei, nu am comision lunar, card gratis, curs de schimb BNR pentru 1500 euro zilnic, retragere cash la bancomatul oricarei banci, plati si incasari instant fara sa ne traga comision. Or fi alte tranzactii exotice care se comisioneaza dar nu am nevoie.
Nasol e cand le pica sistemele, aia e digitalizarea lui peste.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de banca. Unele au comisioane.
Altele au comisioane ascunse...

#11
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 24.11.2002
@overseas pai de asta trebuie sa ai la 2 banci si ceva cash.

#12
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 17.03.2009

View Posteiffel, on 20 decembrie 2023 - 10:47, said:

La cum e scrisa legea, e posibil sa se gaseasca si banci care sa profite de chestia asta si sa puna taxe daca nu le folosesti in relatia cu statul...
Păi, „relația cu statul” e din start asigurată pentru o bună parte din populație, din moment ce bugetarii, pensionarii și ceilalți beneficiari de „beneficii sociale” primesc banii corespunzători direct în card.
Sigur, e un beneficiu pentru cetățeni, dar e și un mare beneficiu pentru instituțiile statului care plătesc drepturile respective.
În ce mă privește, de cel puțin zece ani beneficiez de un astfel de cont, la ING. Și e foarte bine! plățile cash pe care le fac sunt foarte, foarte puține. De cele mai multe ori, nu am în buzunar, drept cash, decât o monedă de 50 de bani, pentru coșul de la supermarket...
Sunt fericit de când am scăpat de plățile facturilor. Cu „debit direct”, nu am nicio problemă, nu stau la cozi și toate facturile sunt plătite de bancă, în ziua scadenței, fără măcar să știu (bine, banca îmi dă un mesaj, totuși). Și asta, fără niciun comision.
Acum, cum spunea și mirel3003, cine se plânge de comisioane, e vina lui, nu-l oprește nimeni să schimbe banca...

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvestale, on 20 decembrie 2023 - 11:07, said:

@overseas pai de asta trebuie sa ai la 2 banci si ceva cash.

Ce vrei sa spui ? Daca e vorba de numerar, pot retrage de la bancomatul oricarei banci, daca e cazul pot ridica limita de retragere etc
Deci nu inteleg care e nevoia de 2 banci.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,999
  • Înscris: 18.12.2007
Nu e oricum subiectul discutiei la cate banci sa ai banii :)

#15
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 24.11.2002

View Postoverseas, on 20 decembrie 2023 - 11:02, said:

Nasol e cand le pica sistemele, aia e digitalizarea lui peste.
La asta ma refer, cam toate bancile au mai probleme cateva ore sau nu doar.
Degeaba bagi tu cardul in oricare bancomat, daca nu poate comunica cu banca ta sa le zica ca ai sold disponibil.
Degeaba ai 2 carduri, la 2 banci diferite, daca GPRS-ul e picat sau sunt pe generator si nu au internet, si nu accepta platile cu cardul. Patit in Romania,orase mari si nu mai mult de acum cateva saptamani.

#16
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019

View Poststancosty, on 20 decembrie 2023 - 11:26, said:

Cu „debit direct”, nu am nicio problemă, nu stau la cozi și toate facturile sunt plătite de bancă, în ziua scadenței, fără măcar să știu (bine, banca îmi dă un mesaj, totuși).
Si eu sunt multumit in general de ei. Nu stiu care-i râca cu Hidroelectrica, ca nu apar in lista de furnizori selectabili pentru Direct Debit.

#17
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023
La hidroelectrica, direct debit-ul se efectueaza la 3 zile dupa data scadenta. Asa a fost cel putin cand l-am incercat in vara. Idea cu Direct Debit e buna daca ai garantia ca functioneaza; in cazul in care pica, tot tu esti de vina, pentru ca nu ai verificat. Cu toate ca este un servicul automat, dar datoria e tot a ta sa te asiguri totul functioneaza.

Nu-ti tii toate ouale intr-un singur cos, ca se pot sparge. Asa si cu bancile. Iar bani lichizi trebuie tot timpul sa ai, ori nu merge cardul, ori nu merge banca, ori nu merge pos-ul la magazin. Este vorba de a fii acoperit pe toate planurile.

E facut sa incurajeze platile cu cardul. Inca un cui in sicirul banilor lichizi. Si vor avea o vizibilitate mai buna asupra veniturilor.
Nu-mi place manipularea, chiar nu.

#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postmirel3003, on 20 decembrie 2023 - 10:30, said:

Oricum majoritatea bancilor au comisoane 0 pentru persoane fizice (Raiffaisen Bank, ING, etc)


Nu e chiar asa. Cel putin la ING ai zero comisione daca rulezi (minim) 700 de lei pe luna in contul asociat cardului. Altfel te pun la plata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate