Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Carduri si conturi fara comisioane pentru fiecare cetatean roman

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014
Pentru prostime se vor baga comisioane ascunse, si observi in ficare luna cum dispar banii din cont tau in contul bancii.La 1.000.000 de conturi ori minim 1 euro comisionul ascuns egal 1.000.000 euro/luna X12 = 12.000.000/an.

#20
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017

View PostBogotta, on 20 decembrie 2023 - 14:48, said:

Nu e chiar asa. Cel putin la ING ai zero comisione daca rulezi (minim) 700 de lei pe luna in contul asociat cardului. Altfel te pun la plata.

Lumea se sperie cand aude cuvantul rulaj. Crede ca trebuie sa cheltuiasca la magazine suma de 700 lei. Nu, rulaj inseamna si sa iti trimita un prieten 700 lei in cont si apoi tu in urmatoarea secunda sa ii trimiti inapoi. Deci in 10 secunde ai indeplinit conditia de rulaj.
Am auzit de multe ori pe la cunostinte "Eh, ca sa am gratuit trebuie sa cheltuiesc la magazine 700 lei". Gresit.

Edited by alex342, 20 December 2023 - 15:01.


#21
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Contul meu de la ING nu are niciun comision sau alta problema.
Deci e bun
Ce e bun nu trebuie reparat/
Sper sa nu mi-l repare, ca eu acel cont il folosesc nu doar in relatia cu statul.

#22
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 17.03.2009

View PostBogotta, on 20 decembrie 2023 - 14:48, said:

Nu e chiar asa. Cel putin la ING ai zero comisione daca rulezi (minim) 700 de lei pe luna in contul asociat cardului. Altfel te pun la plata.
Nu e nici așa. Posted Image Condiția este să ai venituri recurente (adică lunare) de cel puțin 700 de lei, virate în contul ING Card Complet și cel puțin o plată lunară, oricât de mică!

Edited by stancosty, 20 December 2023 - 18:13.


#23
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
taxele si comisioanele ar trebui sa le plateasca statul(ca el obliga sa ai card), sau mai exact sa si le ia inapoi de la banci daca vor sa functioneze in tara.

#24
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017

View PostPunter, on 20 decembrie 2023 - 23:38, said:

taxele si comisioanele ar trebui sa le plateasca statul(ca el obliga sa ai card), sau mai exact sa si le ia inapoi de la banci daca vor sa functioneze in tara.

Pt operatiunile uzuale cam nicio banca nu mai percepe niciun comision/taxa, adica incasare, retragere atm, plata cu cardul online/atm, transfer.
Deci ce sa plateasca statul?!

Daca este sa despicam firul, sunt doar cateva, punctual:

-incasare
-retragere ATM
-plata POS/online

Atat.

Edited by alex342, 20 December 2023 - 23:43.


#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Poststancosty, on 20 decembrie 2023 - 18:11, said:

Nu e nici așa. Posted Image Condiția este să ai venituri recurente (adică lunare) de cel puțin 700 de lei, virate în contul ING Card Complet și cel puțin o plată lunară, oricât de mică!


Da, exact. Am dat eu explicatia gresita.  Deci cum spuneam, nu are comisioane zero decat in anumite conditii. Dar oamenilor le place sa creada ca X sau Y servicii sunt gratuite. Vai ...  ce bune sunt bancile cu noi.

#26
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View Poststoshiba, on 20 decembrie 2023 - 14:50, said:

Pentru prostime se vor baga comisioane ascunse, si observi in ficare luna cum dispar banii din cont tau in contul bancii.La 1.000.000 de conturi ori minim 1 euro comisionul ascuns egal 1.000.000 euro/luna X12 = 12.000.000/an.

Nu stiu pe cine incadrezi tu in prostime, eu i-as pune pe aia care nu sunt in stare sa se informeze.
Sunt deja foarte multe variante de cont si card fara comisioane, la foarte multe banci. Acum cam un an de zile cand cautam sa fac un cont chiar am vazut ca unele banci ofera cont social, sa nu fii conditionat de o incasare minima, asta daca 300 de lei cat este la alte conturi este or problema.

Practic au dat o lege cam pentru nimic.

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007
Au dat o lege populista, ca sa vada electoratul tinta cate lucruri bune face guvernul asta.
Normele de aplicare au fost publicate?

#28
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Pe asta au gandit-o la fel de prost ca pe aia cu limitarea tranzactiilor cash. In mediul rural si urban mic, chiar si in marile orase, la periferia societatii, cash-ul e rege. Ei au vrut sa economiseasca la cheltuielile cu cash-ul (de ex. livrarea pensiilor sau ajutoarelor sociale direct pe card, in loc sa vina postasul cu ele la usa). Dar nu s-au gandit ca in multe comune nu exista niciun bancomat si abia daca 1-2 magazine au POS. Si ca multi pensionari, chiar daca iau pensia pe card, merg la bancomat si o retrag pe toata inca din prima zi. Cand iei masuri din astea, ar trebui sa te gandesti si daca le poti implementa, dar ce sa le ceri politrucilro care ne conduc?

#29
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View Poststoshiba, on 20 decembrie 2023 - 14:50, said:

Pentru prostime se vor baga comisioane ascunse, si observi in ficare luna cum dispar banii din cont tau in contul bancii.La 1.000.000 de conturi ori minim 1 euro comisionul ascuns egal 1.000.000 euro/luna X12 = 12.000.000/an.
Si tu stai in loc de un euro? angajatii aia ar trebui sa faca munca voluntara?

#30
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

 overseas, on 20 decembrie 2023 - 11:02, said:

Aud mereu nemultumiti in jurul meu, dar ii intreb concret nu gasesc chestii concrete. Eu si cei pe care ii cunosc avem pachete de cont curent in lei, nu am comision lunar, card gratis, curs de schimb BNR pentru 1500 euro zilnic, retragere cash la bancomatul oricarei banci, plati si incasari instant fara sa ne traga comision. Or fi alte tranzactii exotice care se comisioneaza dar nu am nevoie.
Nasol e cand le pica sistemele, aia e digitalizarea lui peste.
la ce banca?

#31
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

 Bogotta, on 21 decembrie 2023 - 08:38, said:

Dar oamenilor le place sa creada ca X sau Y servicii sunt gratuite. Vai ...  ce bune sunt bancile cu noi.
Esti rautacios. Bancile din Romania au cele mai mari rate de profitabilitate tocmai pentru ca ofera servicii gratuite :)))))
Cred ca daca trecem la euro dau faliment :))

#32
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
Initiativa buna, dar daca este sa privim mai atent vedem ca si in prezent avem destule banci care ofera un pachet bancar cont + card care nu are vreun comision. Sunt banci care nu cer nici macar conditii de rulaj. Deci legea vine tarziu sau degeaba.


"În 16 iunie 2024 intră în vigoare legea 406/2023 conform căreia fiecare cetățean va avea dreprul la un cont și un card bancar fără comisioane financiare, unde să i se facă plata drepturilor salariale sau beneficiilor sociale."

https://www.facebook...245991905547663

#33
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

View Postalex342, on 22 ianuarie 2024 - 22:04, said:

Initiativa buna, dar daca este sa privim mai atent vedem ca si in prezent avem destule banci care ofera un pachet bancar cont + card care nu are vreun comision. Sunt banci care nu cer nici macar conditii de rulaj. Deci legea vine tarziu sau degeaba.


"În 16 iunie 2024 intră în vigoare legea 406/2023 conform căreia fiecare cetățean va avea dreprul la un cont și un card bancar fără comisioane financiare, unde să i se facă plata drepturilor salariale sau beneficiilor sociale."

https://www.facebook...245991905547663
SI pentru care au deja cont, se aplica legea, nu? Primul cont e gratis, sau cum? N-am citit, mi-e putin lene, recunosc. :)

#34
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

View Postalex342, on 20 decembrie 2023 - 23:42, said:

Pt operatiunile uzuale cam nicio banca nu mai percepe niciun comision/taxa, adica incasare, retragere atm, plata cu cardul online/atm, transfer.
Deci ce sa plateasca statul?!

Daca este sa despicam firul, sunt doar cateva, punctual:

-incasare
-retragere ATM
-plata POS/online

Atat.
schimb valutar la un curs astronomic.
si daca retragi leii, mergi la casa de schimb, cand revii cu euro iti cer tot felul de hartii de unde ai banii si te reclama si la spalarea banilor
am patit, stiu ce zic. si nu era o suma peste 10.000 euro

#35
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
Deja vrei prea mult pt un cont ce promite doar baza. Vrei n optiuni, pai atunci platesti pt el.



NU mai citati ultimul post !

Edited by Barboso, 23 January 2024 - 11:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate