Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Romanii se plang ca nu au bani dar la munte e plin

* * * - - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
244 răspunsuri în acest subiect

#181
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.122
  • Înscris: 18.12.2007

View Postutopium, on 19 decembrie 2023 - 15:18, said:

Si in decembrie, si in februarie, ai gramezi de optiuni mult mai bune. Personal nu am prieteni care sa mearga pe Valea Prahovei, nici de sarbatori, nici in afara sarbatorilor. Asta pentru ca merg in locatii (mult) mai faine in Austria, Italia, Elvetia, Franta, Slovenia, etc sau in locuri linistite din Romania.

Astea sunt preferintele tale si ale anturajului tau.
Altii sunt diferiti, nu e nimic rau in a fi diferit, nu suntem facuti toti dupa acelasi mulaj.

Iar ceea ce pentru tine e fain e posibil ca lor sa nu le fie deloc pe plac.

#182
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 315
  • Înscris: 26.02.2009

View Postbai3tzash, on 19 decembrie 2023 - 14:16, said:

Totul tine de aparente, cel putin la unii.

Un semi-aforism corect si concret. rezumatul celor  3 decenii de suferinta ale acestui popor deznadajduit Posted Image

#183
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 373
  • Înscris: 28.11.2022
Si am ajuns la futerea romanului de grija altuia.
Daca omul vrea sa dea 2000 euro in Poiana Brasov de revelion...care este problema?
Si eu locuiesc afara si mi-as permite sa stau cateva zile in Poiana de exemplu,sa fac revelionul acolo.
Dar cum spunea cineva...aglomeratie la greu,cozi peste tot.
Mai pun ceva si fac revelionul in Europa,daca ar fi cazul.
Dar daca multi prefera Poiana Brasov si sa plateasca 2-3000 euro pentru ca isi permit/vor,etc,etc...de ce trebuie judecati sau blamati pentru acest lucru?

#184
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.364
  • Înscris: 08.01.2021

View PostSoulstream, on 19 decembrie 2023 - 12:04, said:



ce "generational wealth" sa avem noi cand in perioada comunismului, multi oameni nu aveau mare lucru?

Au trecut deja 30 ani de la comunism, adică o generație.
Deja a apărut o noua aristocrație și deja s-a născut generația care va beneficia de generational wealth. (sau nu, o va sparge aiurea pe figuri și rășini :D )

#185
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.162
  • Înscris: 14.08.2007

View PostBebestrumf9, on 19 decembrie 2023 - 17:30, said:

Dar daca multi prefera Poiana Brasov si sa plateasca 2-3000 euro pentru ca isi permit/vor,etc,etc...de ce trebuie judecati sau blamati pentru acest lucru?
Nu trebuie judecati si blamati, eventual indrumati spre alte alternative mai bune :D

Sigur ca lucrurile sunt intotdeauna relative si ceea ce mie mi se pare o porcarie, altora li se poate parea de vis. Si invers.

#186
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 373
  • Înscris: 28.11.2022

View Postutopium, on 19 decembrie 2023 - 17:35, said:


Nu trebuie judecati si blamati, eventual indrumati spre alte alternative mai bune :D

Sigur ca lucrurile sunt intotdeauna relative si ceea ce mie mi se pare o porcarie, altora li se poate parea de vis. Si invers.

Sunt multi poate si comozi...de ce sa se urca in avion,pierdut timp pe drum,etc...cand se suie in masina si in cateva ore in Poiana si apoi mancare si bautura si gata.
Pana la urma,daca esti fericit unde ai ajuns si te simti bine...asta este tot ce conteaza!

#187
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.122
  • Înscris: 18.12.2007

View Postutopium, on 19 decembrie 2023 - 17:35, said:

...indrumati spre alte alternative mai bune Posted Image

Adica ii judeci :)

#188
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.162
  • Înscris: 14.08.2007
Nu ii judec, doar consider ca e bine sa fie mai bine informati in legatura cu alternativele pe care le au la acelasi buget Posted Image

Editat de utopium, 19 decembrie 2023 - 20:21.


#189
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.582
  • Înscris: 02.09.2006

View PostTrust25, on 19 decembrie 2023 - 16:03, said:

Un semi-aforism corect si concret. rezumatul celor  3 decenii de suferinta ale acestui popor deznadajduit Posted Image
la palestinieni te referi probabil, dar aici discutam altceva!

#190
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.122
  • Înscris: 18.12.2007

View Postutopium, on 19 decembrie 2023 - 20:19, said:

Nu ii judec, doar consider ca e bine sa fie mai bine informati in legatura cu alternativele pe care le au la acelasi buget Posted Image

Si ce te face sa crezi ca nu sunt informati?
Cel putin din modul in care ai formulat reiese un aer de superioritate :)

#191
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.245
  • Înscris: 30.07.2006

View Postutopium, on 19 decembrie 2023 - 17:35, said:

Nu trebuie judecati si blamati, eventual indrumati spre alte alternative mai bune Posted Image



Hell,no.
Inchipuie-ti ca toti aia care umplu litoralul romanesc o cotesc brusc la anul catre Grecia.
Horror

Lasa-i  sa se duca unde cred ei ca e bine ;)

#192
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.162
  • Înscris: 14.08.2007
Zici tu ceva ... imi retrag cuvintele, Valea Prahovei si Mamaia merita toti banii, daca vreti sa fiti vazuti acolo e de mers, mai ales la hoteluri/restaurante de lux ... oricum grecii, italienii si francezii aia nu au cluburi misto unde sa aveti servicii de 5 stele cu livrare sampanie la roaba pe ritm de manele :D

#193
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.341
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 20 decembrie 2023 - 15:20, said:

Zici tu ceva ... imi retrag cuvintele, Valea Prahovei si Mamaia merita toti banii, daca vreti sa fiti vazuti acolo e de mers, mai ales la hoteluri/restaurante de lux ... oricum grecii, italienii si francezii aia nu au cluburi misto unde sa aveti servicii de 5 stele cu livrare sampanie la roaba pe ritm de manele Posted Image

Normal ca merita in multe cazuri, daca faci un raport corect pret-calitate ai sa gasesti destule oportunitati extrem de convenabile din multe pcte de vedere. Inclusiv o gramada de clujeni vad oportunitati aici, insa daca tu esti pus pe hate normal ca ajungi sa debitezi prostii.

#194
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.162
  • Înscris: 14.08.2007
Nu-s pus pe hate, cred ca ti-am zis mai demult ca Sinaia mi se pare cea mai ok statiune din Romania - asta in special datorita faptului ca are Pelesul care e probabil cel mai decent obiectiv turistic din Romania (bine, asta nu spune mare lucru, pentru ca statiunile noastre sunt chiar slabe din punctul meu de vedere), dar de aici pana la a cere acele preturi e un pas mult prea mare. Chiar daca am criticat-o la ultima mea vizita de acum 10 ani, cand am facut o escala acolo in drumul spre litoral, pentru ca era totul dat peste cap (dar sa zicem ca era in reabilitare masiva si era de inteles).

La fel de anormal mi se pare si cand e Untold si cer astia de 4-5 ori pretul pe cazare la hotelurile clujene ... e doar specula si atat, nici o treaba cu un raport pret-calitate corect.

Ca idee, daca iau doar localitatile din zonele de munte in care am fost anul asta, nici o statiune din Romania nu ar intra in top 10 localitati montane in care am fost doar anul asta. Si asta spune multe despre oferta noastra ...

Editat de utopium, 20 decembrie 2023 - 22:49.


#195
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.341
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 20 decembrie 2023 - 22:45, said:

Nu-s pus pe hate, cred ca ti-am zis mai demult ca Sinaia mi se pare cea mai ok statiune din Romania - asta in special datorita faptului ca are Pelesul care e probabil cel mai decent obiectiv turistic din Romania (bine, asta nu spune mare lucru, pentru ca statiunile noastre sunt chiar slabe din punctul meu de vedere), dar de aici pana la a cere acele preturi e un pas mult prea mare. Chiar daca am criticat-o la ultima mea vizita de acum 10 ani, cand am facut o escala acolo in drumul spre litoral, pentru ca era totul dat peste cap (dar sa zicem ca era in reabilitare masiva si era de inteles).

La fel de anormal mi se pare si cand e Untold si cer astia de 4-5 ori pretul pe cazare la hotelurile clujene ... e doar specula si atat, nici o treaba cu un raport pret-calitate corect.

Ca idee, daca iau doar localitatile din zonele de munte in care am fost anul asta, nici o statiune din Romania nu ar intra in top 10 localitati montane in care am fost doar anul asta. Si asta spune multe despre oferta noastra ...

Nu mai vorbi de Sinaia pe care o stii doar din poze si hate-ul tau fata de toto ce tine de sud in general. Ai facut o escala de juma de ora acum 10 ani si iti dai cu parerea, oricum mega subiectiva. Sinaia s-a reabilitat masiv in ultimii ani, arata chiar bine, pe alocuri foarte bine. Arata bine, ai Peles, ai domeniu schiabil, ai oferta de hoteluri/pensiuni, se prezinta decent chiar si in comparatie cu destule locatii montane de afara, sigur, nu cu cele din partea superioara a clasamentului, ar fi undeva pe la mijloc in aceasta comparatie. Dar Sinaia este totusi o destinatie de weekend, o escapada, nu inteleg de ce o compari cu statiuni montane de afara de top? Iar amesteci voit lucrurile, ori nu reusesti sa te concentrezi riguros pe detalii, cum de altfel ne-ai obisnuit.

#196
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.162
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 20 decembrie 2023 - 23:25, said:

Nu mai vorbi de Sinaia pe care o stii doar din poze si hate-ul tau fata de toto ce tine de sud in general. Ai facut o escala de juma de ora acum 10 ani si iti dai cu parerea, oricum mega subiectiva.
Nu m-am oprit jumate de ora, ci am stat la unul dintre hotelurile bine cotate din zona centrala, am mancat la restaurantele care erau cel mai bine cotate prin topurile online la vremea aia, am vizitat obiectivele turistice interesante, etc. Asta ultima data cand am fost, ca am mai fost si anterior de cateva ori (da, cateodata doar pentru cateva ore). In anii mai recenti (acum vreo 5-6 ani) am fost si la Bran/Rasnov (cu alte treburi) si am stat in fiecare peste noapte, anterior am mai ajuns pe la Predeal de cateva ori si am stat chiar si cate o saptamana in zona si am vizitat locatii diverse (Busteni, Brasov, Sinaia, Poiana Brasov, etc) ... deci am fost suficient cat sa-mi fac o parere despre ce ofera zona.

Editat de utopium, 21 decembrie 2023 - 00:57.


#197
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.341
  • Înscris: 08.01.2009
Da, deci acum vreo 10 ani ai inoptat si tu o data in viata ta in Sinaia si, gata, cunosti statiunea sa-ti dai cu parerea, oricum f subiectiva. E ca si cum cineva ar spune ca Clujul i s-a parut foarte naspa, a fost el acum 10 ani si a stat o noapte. Deci nu mai vorbi de chestii pe care doar tangential le-ai experimentat. Vorbeste de Cluj si de Bistrita, pe astea le stii cel mai bine.

#198
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.162
  • Înscris: 14.08.2007
Au aparut obiective turistice noi (semnificative) intre timp? S-a schimbat peisajul? A disparut aglomeratia excesiva in weekenduri? Ca vad ca restaurantele/hotelul la care am fost atunci sunt tot sus in top pe Tripadvisor si acum.

Sau tu zici ca daca au pavat trotuarele si au pus niste lumini deja vorbim de alta statiune? Daca vin nu stau la coada o ora ca sa pot urca cu telecabina? Daca ma duc sa vizitez Pelesul nu o sa vad galeti puse pe unde picura apa din tavan? Daca ma plimb prin statiune nu o sa treaca pe langa mine smecheri cu manelele date la maxim in BMW-uri? Sper ca macar caini vagabonzi sa nu mai fie, ca data trecuta erau din belsug ...

Ce crezi tu ca s-a schimbat in astia 10 ani care sa ma faca sa vin de Sarbatori si nu sa imi faca placere sederea, dar macar sa nu ma enervez? Uimeste-ma! In ultimii 25 de ani am fost de vreo 4 ori si cred ca e suficient de des ... cel putin eu nu simt nevoia sa vin mai des.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate