Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)
 

Scor Fico

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Tally

Tally

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.06.2007
Salut.
După un credit ipotecar închis și unul in curs ma documentez de acest scor fico pentru accesarea unui împrumut de nevoi personale cu restricții ( family start).
Din ce am citit începe de la 350 și ajunge la 800 în cazuri ideale.
Eu am 670.. putin as spune, ratele plătite la timp, plati anticipate relativ dese, un card de rate de cuparaturi la zi..

Am avut în schimb 2 interogări făcute de banca ( am facut o refinantare) și una de mine online pe birouldecredit.ro, poate de acolo scăderea.

Libra bank am aflat de curând ca nu acorda credite dacă scorul este sub 650.

Știți la alte bănci care e minimul?
Interogarea scorului prin aplicația volt îl afectează?


#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,934
  • Înscris: 13.03.2005
Interogarea din biroul de credit.ro nu îți afectează scorul FICO.
Tu trebuie să iei în calcul o altă variabilă la fel de importantă, dacă nu și mai importantă, gradul de îndatorare atunci când vrei să iei un credit.

Edited by wertyck, 14 December 2023 - 22:42.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,100
  • Înscris: 30.08.2006
Si la mine a tot scazut scorul FICO dupa ce nu am mai avut nici un credit la banci. In schimb am primit un credit pe cardul de credit fara nici o problema.

#4
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Scorul FICO este un numar intre 300 si 850 (mai mare e mai bun).

Exista 2 tipuri de interogari la biroul de credite: hard si soft. O interogare hard iti va afecta scorul pentru ca se considera cerere noua de credit.

Modalitatea de calculare a scorului este un secret bine pastrat. Insa interogarile sunt numai o variabila. Mai conteaza si cate cereri de credit ai avut in ultima perioda, varsta ta, istoricul de plata, credite noi etc... Apoi scorul FICO in sine este unul dintre criteriile analizate de banci.

Daca esti la zi cu ratele si te incadrezi in gradul maxim de indatorare eu nu mi-as face griji.

De la biroul de credite:

FICO® Score de la Biroul de Credit reprezinta rezultatul unui calcul al probabilitatii ca persoana vizata (solicitant al unui credit sau debitor) sa-si indeplineasca la timp obligatiile contractuale. FICO® Score este un numar format din 3 cifre (300-850), rezultat in urma procesului statistic care ia in calcul urmatoarele elemente ce confera predictibilitate: istoricul de plata, datoria curenta, durata contului/conturilor de credit (numarul mediu de luni de la acordarea creditelor), cererea de noi credite (numarul de interogari si creditele acordate in ultimele 6 luni), mix-ul de credit (tipuri de credite acordate), varsta persoanei vizate. Influenta acestor elemente asupra valorii FICO® Score de la Biroul de Credit poate varia in functie de informatiile inregistrate la Biroul de Credit pentru fiecare persoana vizata.

Edited by bogdan_o, 14 December 2023 - 23:10.


#5
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Era o aplicatie de cacat numita volt, te lasa sa ti vezi prima oara scorul FICO, dar cu limitari, dar macar vedeai nsite credite rate din tot ce ai, restu plateaisa le vezi

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,154
  • Înscris: 14.08.2007

 Tally, on 14 decembrie 2023 - 22:07, said:

Interogarea scorului prin aplicația volt îl afectează?
"Îmi vor influența interogările din Volt scorul de la Biroul de Credit?
Nu, vizualizarea scorului FICO din Volt nu este contorizată drept interogare la Biroul de Credit. Prin urmare, scorul tău nu va fi afectat de o simplă interogare în Volt. Îl poți verifica liniștit/ă, de câte ori vrei tu."

Scorul e intre 300 si 850, la 670 nu mi-as face griji prea multe, e peste medie. Eu am avut peste 800 la ultima interogare, dar am lichidat doua credite ipotecare inainte de termen, fara intarzieri, am doua credit carduri acoperite la timp, grad de indatorare mic, venituri oficiale mari, istoric lung, conturi multiple la 3 banci, etc. Daca te uiti pe comunitatea Volt, 670 e un scor ok, esti cam peste doua treimi dintre utilizatori (eu cu scorul meu sunt peste 99.5% dintre utilizatori).

#7
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

 alexandrualexww2, on 15 decembrie 2023 - 01:31, said:

Era o aplicatie de cacat numita volt, te lasa sa ti vezi prima oara scorul FICO, dar cu limitari, dar macar vedeai nsite credite rate din tot ce ai, restu plateaisa le vezi

Tot ce face aplicația aia e sa citească PDF-ul de la biroul de credit și sa prezinte informațiile colorat și frumos. Mai bine îți faci cont la biroul de credit și vezi când vrei toate informațiile gratuit.

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,154
  • Înscris: 14.08.2007
Da, ai informatiile alea gratuit pe biroul de credit, dar si aplicatia iti da scorul de 2 ori pe an gratuit, ar trebui sa fie suficient de des. In plus poti sa vezi cam ce scoruri are majoritatea ca sa poti sa-ti faci o idee daca e mare sau mic scorul tau. Si ai si diverse alte functionalitati (transferuri de bani, imprumuturi, educatie financiara, etc). E o aplicatie financiara care poate fi utila unora (nu ca nu ai avea oricum transferuri simple pe Revolut, BT Pay, etc). Evident ca in spatele aplicatiei e o institutie financiara care are nevoie de clienti.

#9
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,156
  • Înscris: 29.09.2006
670 este un scor bun, nu te trage in jos.

Le:Cum ai obtinut ''loc'' la Family start?

#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 04.10.2007
Eu prin martie 2022 aveam FICO 770, apoi in august 2023 cand am verificat aveam 701... nu inteleg de ce mi-a scazut ca nu am intarziat cu nici o rata...

PS: acum am verificat din nou am 731

Attached Files


Edited by mirel3003, 15 December 2023 - 10:12.


#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 04.10.2007

View Postutopium, on 15 decembrie 2023 - 01:42, said:

Daca te uiti pe comunitatea Volt, 670 e un scor ok, esti cam peste doua treimi dintre utilizatori (eu cu scorul meu sunt peste 99.5% dintre utilizatori).

Ce scor ai de esti in cei peste 99.5% din utilizatori?

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,154
  • Înscris: 14.08.2007
Am scris mai sus ca am peste 800.

#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 04.10.2007

View Postutopium, on 15 decembrie 2023 - 12:15, said:

Am scris mai sus ca am peste 800.

800 si cat... ca la 800 sigur nu esti in 0.5% cei mai tari din tara...

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,154
  • Înscris: 14.08.2007
Cred ca intelegi ca nu am spus scorul exact din motive de privacy. Statistic, uitandu-ma la datele din platforma, sunt in primii 99.5%.

#15
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 04.10.2007

View Postutopium, on 15 decembrie 2023 - 12:19, said:

Cred ca intelegi ca nu am spus scorul exact din motive de privacy. Statistic, uitandu-ma la datele din platforma, sunt in primii 99.5%.

E un kkt de scor, nu te poate indentifica nimeni pe baza acelui scor... nu stiu ce privacy ti se pare tie asta... dar nah,

Edited by mirel3003, 15 December 2023 - 12:28.


#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,154
  • Înscris: 14.08.2007
Daca te uiti pe acea comunitate Volt, majoritatea au numele intreg, daca stii scorul, stii ca persoana respectiva e una dintre cele cu acel scor.

Anyway, m-am uitat pe biroul de credit si de de la ultima interogare mi-a mai crescut, deci am chiar mai mult decat in aplicatie.

#17
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,767
  • Înscris: 16.08.2010

View Postutopium, on 15 decembrie 2023 - 12:40, said:

, m-am uitat pe biroul de credit si de de la ultima interogare mi-a mai crescut, deci am chiar mai mult decat in aplicatie.

Cînd verifici în contul tău la BC nu scade scorul?

#18
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013
Nu scade când verifici tu în biroul de credit, doar când aplici pentru un credit și verifica banca în numele tău în biroul de credit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate