Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

De ce esueaza relatiile romantice?

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postglassofwine, on 13 decembrie 2023 - 22:39, said:

Nu încearcă nimeni să găsească o scuză depravării, e un simplu fapt dovedit științific. Că o fi ceva respingător, sunt de acord cu tine, însă legile naturii n-au nicio legătură cu modul abstract-filosofic prin care omul se raportează la astfel de chestiuni. Ți-am oferit un răspuns întrebării topicului tău - iluzia monogamiei, care nu e definitorie speciei umane.

Daca lebedele pot fi monogame, omul - superior lebedei - de ce nu ar putea fi?! Poligamia nu poarta in ea niciun aspect care s-o faca acceptabila. Poligamia are la baza inselaciunea/ infidelitatea la adresa partenerei pe care zici ca o iubesti, dar de fapt minti, nu o iubesti si nici nu o respecti.

"Poligamia" este un termen care sa imbrace infidelitatea partenerului si s-o faca tolerabila in constiinta colectiva.

Edited by GRATEFUL, 13 December 2023 - 23:00.


#38
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
si partenera e falsa si inseala prin divort cand pierzi jobul de exemplu. e dovedit statistic. deci?

#39
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004

View PostEv_eee, on 13 decembrie 2023 - 21:44, said:

Compromisurile sunt începutul sfârșitului într o relație.

nu cred ca ai inteles idea, din pacate...

#40
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 10.01.2023
de la bani. a spus cineva dar în postul tău inițial nu e acest motiv. primordial

cuplurile se ceartă și se despart din cauza banilor. ori sunt săraci lipiți și apar frustrări, ori unul e înstărit și celălalt nu, dezechilibru luat de prost etc.. ori amândoi sunt bine și atunci se protejează unul de celălalt

#41
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Nu esueaza toate. Unele se maturizeaza.
Iti dai seama cand e maturizata complet, cand convorbirile de pe wazap devin liste de cumparaturi si TODO-uri.

#42
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,267
  • Înscris: 24.06.2006

View PostGRATEFUL, on 13 decembrie 2023 - 20:42, said:

Ce credeti? De ce esueaza relatiile si cum ar putea fi evitat esecul?
pentru ca nu sunt romantice, bazate pe dragoste adevarata, pentru ca nu exista responsabilitate cand inevitabil se da de greu

a mea inca nu a esuat, inceputa-n '88

#43
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004

View Posthoneybee, on 13 decembrie 2023 - 21:24, said:

GRATEFUL, lista poate continua:

9. Problema banilor si a gestionarii lor
10. Aparitia unor vicii
11. Egocentrismul
12. Dorinta de dominare in cuplu
13. Violenta in familie
14. Limba soacrei si intrigile ei
15. Comunicarea defectuoasa
16. Imaturitatea cuplului
17. Karma iti joaca feste si ai o lectie de invatat
18. Nealinierea stelelor... Posted Image

19. Sex ca vizita la cimitir,  adică din an în paște.
20. Cuplul nu mai face sex deloc.  Trăiește în deplină tovărășie.
21. Nici măcar o  ...

Edited by antic, 14 December 2023 - 00:54.


#44
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,423
  • Înscris: 03.11.2009

View PostGRATEFUL, on 13 decembrie 2023 - 20:42, said:

De ce esueaza relatiile si cum ar putea fi evitat esecul?

Daca cei implicati sunt bine sanatosi, relatia lor esueaza din lipsa de comunicare sau complica lucrurile inutil pentru ca, de fapt, nu stiu sa comunice.
Simplu!

Maine va scriu varianta pe larg si cu floricele (de ce, de ce si iar de ce)

#45
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,423
  • Înscris: 03.11.2009
OK, una peste alta, Grateful impreuna cu comunitatea a bagat nu mai putin de 21 de motive de esueaza relatia romantica. Booon... toata lumea are dreptate!

Dar, eu spun iar, cauza principala este comunicarea, sau lipsa ei.
Toate cele 21 de motive daca le intoarcem pe toate partile, ajungem cam la aceeasi concluzie - comunicarea (sunt sigur ca daca scormonim si intrebam gasim ca sunt alte inca 1001 motive si toate numa' bune ca sa esuam relatia, da' hai s-o lasam moarta-n papusoi...).

Eu as propune sa gandim pozitiv si sa abordam subiectul din alta perspectiva: ce sa facem, cum sa facem ca relatia sa fie mentinuta, cum sa tinem "scanteia" aprinsa, cum sa oferim relatiei mai mult decat ofera partenerul dar totusi sa ne simtim bine psihic (mda... si fizicPosted Image ), sa evitam un fel de egoism emotional al partenerului, sa stimulam partenerul sa ofere si el ce oferim noi?!

Uite, eu ca barbat, imi facusem un tabiet, cam la fiecare sfarsit de saptamana imi gaseam un motiv sa "dispar" de acasa si reveneam cu un buchet de flori fain (ma stiau si floraresele-n piata, se inghesuia sa-mi ofere buchetul 'al mai de soi), asta chiar si dupa 25 de ani de casatorie, eu trebuia doar sa vad sclipirea din ochii lu' doamna si-mi era suficient.

Edited by Costi_68, 14 December 2023 - 05:37.


#46
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
Orice lucru bun necesita efort.
Doar ca societatea actuala ne-a facut lenesi. S-a stricat un obiect - altul, nici nu ne mai obosim sa aflam ce s-a intamplat....S-a stricat relatia.....se merge in aceeasi directie.

In plus - egoismul tot mai accentuat. Intr-o relatie romantica din dragoste interesul comun trebuie sa primeze.

Dragostea, ca sentiment, e o componenta esentiala a unui cuplu. Il tine puternic chiar si cand tineretea e pe duca, chiar si cand situatia materiala e urata.

#47
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,423
  • Înscris: 03.11.2009
Bebeluselor, dans!

Costi included Posted Image

#48
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019

View PostGRATEFUL, on 13 decembrie 2023 - 22:46, said:

Daca lebedele pot fi monogame, omul - superior lebedei - de ce nu ar putea fi?!
Pentru ca are creierul mult mai dezvoltat? Compari mere cu pere anyway.

View PostGRATEFUL, on 13 decembrie 2023 - 22:46, said:

Poligamia are la baza inselaciunea/ infidelitatea la adresa partenerei pe care zici ca o iubesti, dar de fapt minti, nu o iubesti si nici nu o respecti.
De ce? Nu poti iubi in acelasi timp mai multi partenere/parteneri? Pe una pentru ca e nostima si te adora, pe alta doar pentru ca e inteligenta si te f. foarte bine?
Apropo: cum ai defini esuarea unei relatii? Cand cei doi, dupa o iubire fierbinte de trei luni, se despart cu scântei sau cand cei doi - dupa 30 de ani si trei copii impreuna - dorm spate la spate, fiecare visand ca ar fi putut gasi ceva mai bun?

Edited by __Dan__, 14 December 2023 - 07:57.


#49
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022

View Post__Dan__, on 14 decembrie 2023 - 07:42, said:

dupa 30 de ani si trei copii impreuna - dorm spate la spate, fiecare visand ca ar fi putut gasi ceva mai bun?

Statistic, cam câți care rămân în relații d astea ajung așa?

PS. Nu, nu poți iubi două persoane în același timp. Acolo este doar pură formă de egoism,  doar iubire de sine. :D

#50
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Pentru ca intre cei doi intervine....realitatea.

#51
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022

View PostCosti_68, on 14 decembrie 2023 - 05:29, said:

Uite, eu ca barbat, imi facusem un tabiet, cam la fiecare sfarsit de saptamana imi gaseam un motiv sa "dispar" de acasa si reveneam cu un buchet de flori fain (ma stiau si floraresele-n piata, se inghesuia sa-mi ofere buchetul 'al mai de soi), asta chiar si dupa 25 de ani de casatorie, eu trebuia doar sa vad sclipirea din ochii lu' doamna si-mi era suficient.

Tu vorbești aici despre compatibilitate.  Dacă aș fi fost în locul nevestei tale ți aș fi zis să termini cu adusul florilor că nu mi plac și nici gestul în sine, pentru mine, nu înseamnă mare lucru.
Deci n ai fi văzut nicio sclipire n ochii mei.

#52
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,423
  • Înscris: 03.11.2009

View PostEv_eee, on 14 decembrie 2023 - 09:08, said:

Tu vorbești aici despre compatibilitate.  Dacă aș fi fost în locul nevestei tale ți aș fi zis să termini cu adusul florilor că nu mi plac și nici gestul în sine, pentru mine, nu înseamnă mare lucru.
Deci n ai fi văzut nicio sclipire n ochii mei.
Dar mi-ai fi spus ce iti doresti in loc de floricelele cu care eu ma cacaiam sa intretin farmecul relatiei?

Sa nu-mi spui ca iti doreai sa duc gunoiul in fiecare zi... Posted Image

Edited by Costi_68, 14 December 2023 - 09:14.


#53
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
În cazul unei iubiri și compatibilități, ai fi știut că îmi plac conversațiile spumoase și lucrurile spontane. Când 2 persoane compatibile se întâlnesc,  lucrurile vin de la sine. Nu tre să ți dau o listă și tu nu tre să bifezi listă aia. :)

#54
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,423
  • Înscris: 03.11.2009

View PostEv_eee, on 14 decembrie 2023 - 09:15, said:

În cazul unei iubiri și compatibilități, ai fi știut că îmi plac conversațiile spumoase și lucrurile spontane. Când 2 persoane compatibile se întâlnesc,  lucrurile vin de la sine. Nu tre să ți dau o listă și tu nu tre să bifezi listă aia. Posted Image
Noa, bine draga, am inteles ideea, dar sa stii ca asta vine dupa ce mananci un sac de sare cu partenerul Posted Image

Intre timp... tu asteapta!Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate