Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

De ce sunt unii nostalgici

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#37
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
nu am prins comunismul dar as imprumuta cateva aspecte din el(nu neaparat din  comunism)
1-toti oamenii sa aibe loc de munca *obligatoriu* atata timp cat poate sa munceasca. nu muncesti, iti taie ajutorul social
2-desfintez primariile de comune/sat si le fac institutii publice pt diverse hartii/plata impozite etc; primar ramane doar cel din municipiu. automat desfintez si posturile consilierilor vicelui etc bani inutili dupa mine
3- as inasprii legile- daca te urgi beat/drogat la volan -puscarie intre x ani, si pentru multe altele; as inaspri foarte rau legile pt cei tineri sub 18 ani
4- imbunatatirea sigurantei pe strada- nu intru in detalii, dar ti-e frica de multe ori sa treci pe langa "tineri"
lista continua, dar as vrea sa punctez
5- stimulente mai mari pentru oamenii cu reusite reale in scoli -stimulente pt natalitate-diverse reduceri pt familiile cu >x nr copii
6-dam de munca la oamenii fara pregatire/cu profesionala si dezvoltam mestesugul .
si lista continua..

#38
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View PostLeo2006, on 13 decembrie 2023 - 16:24, said:

Ce mi-a placut in aniii 90 a fost libertatea pe care n-o mai regasim acum si taxele mai mici. Acum politistii rutieri sunt la vanatoare de amenzi, rca-ul o sa ajunga in curand 10% din salariu net pe an, vom iesi la pensie la 75 de ani si asta daca mai prindem sa traim atat de mult si vom ajunge sa bagam jumatate din salariu pe chiria camerei asa cum s-a ajuns in UK.
Sper sa nu se ajunga pana acolo in care sa ne oblige sa cumparam doar masini electrice.
Da, dar nici masini nu prea aveam atunci, m-am chinuit cu Dacia din 1985 pana in 2005. Am permis din 2004, conduc non stop din 2014 si inca numar pe o singura mana de cate ori m-a oprit Politia.

Da, aia cu electricele nu au mers ca noi cu Dacii comuniste. Cand sa ne bucuram si noi de masini si motoare, vin cu jucariile lor teleghidate.

View PostRobert_Kiran, on 13 decembrie 2023 - 17:52, said:

O alta tampenie era "duminica cu sot". Dupa ce ca nu aveai decat o zi libera pe saptamana, o data la doua saptamani aveai voie cu masina. Mai clar, intr-o duminica mergeau doar masinile cu numar cu sot, iar in cealalta dumiica masinile cu numar fara sot. Pentru cei nascuti dupa 89 pare ceva ireal ... dar asa era. Tin minte ca pe tata l-au amendat militienii ca a iesit cu masina in duminica necorespunzatoare!
Deci chiar daca aveai masina, numai o duminica din doua aveai voie sa te plimbi cu ea!
Si la benzina era coada ca la mancare. Nu merci, e mult mai bine acum cand iti iei orice, de mancare sau de rezervor si nu numai, daca ai banul sau cardul la tine.

Acum exista magazine non stop, atunci stateai la coada de la 04 la 07 si nu prindeai de fiecare data vreun tacam, adidas, calculator sau crevete.Posted Image

View PostMatrix40, on 13 decembrie 2023 - 17:54, said:

Pai e simplu, cei nostalgici sunt cei ce nu se mai pot adapta rapid lumii in care traim.
In ziua de azi cei muncitori, destepti, adaptabili sunt recompensati pe masura, dar cei prosti, puturosi, greu de adaptat vremurilor curente sunt lasati in urma si o duc greu.
In comunism cei prosti, puturosi, neadaptabili traiau mai bine, caci erau trasi in spate de cei muncitori, destepti, adaptabili ce ajungeau si ei sa frece menta sau sa fie recompensati cu mai putin pentru a-i ajuta din kunca lor si pe cei mai slabi.
Nu cred, comunismul nu era pentru comozi, munca era fortata, chiar daca nu te alegeai cu mare lucru, armata era obligatorie, nu, nu puteai fi comod, lenes, puturos ca erau cu biciul pe tine mereu. Acum daca nu vrei, nu muncesti, si iti asumi consecintele de rigoare.

View PostMoinesti72, on 13 decembrie 2023 - 17:54, said:

si hartia igienica, danezii azi o folosesc pe o parte, maine pe cealalta.
Sa salveze copacii.

Apa la buda o trag dupa ce termina tot blocul treaba 1+treaba 2.
Trage ala de la ultimul etaj,evident.
Restrictii neocomuniste vestice. Ma infioara ce a ajuns vestul, cu dus in 2, cu sa nu fii singur in masina.

View Postgogosaru100, on 13 decembrie 2023 - 17:54, said:

nu am prins comunismul dar as imprumuta cateva aspecte din el(nu neaparat din  comunism)
1-toti oamenii sa aibe loc de munca *obligatoriu* atata timp cat poate sa munceasca. nu muncesti, iti taie ajutorul social
2-desfintez primariile de comune/sat si le fac institutii publice pt diverse hartii/plata impozite etc; primar ramane doar cel din municipiu. automat desfintez si posturile consilierilor vicelui etc bani inutili dupa mine
3- as inasprii legile- daca te urgi beat/drogat la volan -puscarie intre x ani, si pentru multe altele; as inaspri foarte rau legile pt cei tineri sub 18 ani
4- imbunatatirea sigurantei pe strada- nu intru in detalii, dar ti-e frica de multe ori sa treci pe langa "tineri"
lista continua, dar as vrea sa punctez
5- stimulente mai mari pentru oamenii cu reusite reale in scoli -stimulente pt natalitate-diverse reduceri pt familiile cu >x nr copii
6-dam de munca la oamenii fara pregatire/cu profesionala si dezvoltam mestesugul .
si lista continua..
Eu ma simt in siguranta pe strada. Si da, o meteahna comunista ce s-a rezolvat greu, abia in 2017, au fost cainii maidanezi. Aia au fost unica mea amenintare in a merge noaptea pe strada, dupa 2017 nicio ora nu mai pare tarzie la o frumoasa tura de oras.

Legile nu trebuie inasprite daca nu creezi si conditiile propice pentru aplicarea lor. Bautura si drogurile sunt din lipsa de educatie, teribilismul la fel.

Eu tot zic ca beizadelele, copiii de bani gata, is prosti rau, dar prosti, ca in loc sa profite de confortul financiar ca au parintii bani de nu trebuie sa munceasca, ei fac tampenii cu droguri si 200 km/h in oras omorand oameni. Ce as fi vrut eu sa fiu beizadea, sau sa castig o suma mare, as fi la fel de zgarcit si nu as arata deloc cati bani am.

#39
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View PostMatrix40, on 13 decembrie 2023 - 17:54, said:

Pai e simplu, cei nostalgici sunt cei ce nu se mai pot adapta rapid lumii in care traim.
In ziua de azi cei muncitori, destepti, adaptabili sunt recompensati pe masura, dar cei prosti, puturosi, greu de adaptat vremurilor curente sunt lasati in urma si o duc greu.
In comunism cei prosti, puturosi, neadaptabili traiau mai bine, caci erau trasi in spate de cei muncitori, destepti, adaptabili ce ajungeau si ei sa frece menta sau sa fie recompensati cu mai putin pentru a-i ajuta din kunca lor si pe cei mai slabi.

Observ că-ți place cuvântul adaptare, l-ai folosit de 5 ori în 3 fraze.

Greu de crezut că românii sunt neadaptabili, dimpotrivă, consider că suntem printre cei mai descurcăreți dintre europeni, poate polonezii să fie mai adaptabili decât noi ca fire, dar ăia îs mai orgolioși de felul lor.

Probabil cuvântul căutat de tine era obediență, pupincurism din ăla adevărat, autentic.

#40
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View Postscania_delfin, on 13 decembrie 2023 - 16:11, said:


Esti ruda cu DJL?
Nu. Sunt telefonist...

- Alo, Clubul Nostalgicilor?
- Da. Dar nu mai e ce-a fost!


#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

View Postflt, on 13 decembrie 2023 - 17:13, said:

traumele comunismului nu se rezolvă prin excese. întotdeauna trebuie să existe cumpătare și nu să mănânci ca un porc sau să ții risipă în disperare consum aiurea de electricitate sau căldură

eu am rămas stupefiat când am călcat prima oară în Danemarca și am constatat cum spală ei vasele.
acasă în Ro dădeam drumu tare la robinet și spălam câte o farfurie câte o farfurie, în timp ce robinetul curgea dement un debit enorm și apa încălzită la fel consuma la curent
ei bine în Dk, oameni cu salarii babane, suficiente pentru un trai mai mult decât luxos, puneau vasele în chiuveta, o umpleau cu apă și le spălau așa în zoaie acolo. grijă mare la apă să nu se consume

și nu din lipsă de bani sau neajunsuri sau chitră, pur și simplu așa este educația popoarelor nordice, vestice, să nu risipească aiurea, să respecte natura, etc.
românul e și nesimțit și ignorant și calic. consumă cât mai mult, poluează în draci, atuncă gunoaie, și e și sărac nici nu își permite toate astea

Românii şi Danezii sunt extreme. Trebuie ceva între.
Eu, personal, încerc să fiu atent la câtă mâncare cumpăr. Şi din motive financiare, dar că e şi păcat să arunc mâncarea.
În schimb visez să nu o mai aud vreodată pe aia cu "stinge lumina". Nu visez să stea lumina aprinsă non-stop, dar nici să o tot stingi când ai treabă prin casă.

View Postblogeranonim, on 13 decembrie 2023 - 16:46, said:

Mereu oamenii spun ca "inainte era mai bine", dar nu era.
Omenirea traieste din ce in ce mai bine, dar are pretentii din ce in ce mai mari.
Plangaciosi vor fi tot timpul, atata timp cat staul iti lasa cat sa nu mori de foame.

Cu pretenţiile, adevărat.
Din anumite puncte de vedere era mai bine înainte. Puţine, dar au dispărut.
În S.U.A. în anii '50-'60, în Vest în anii '60-'70 se putea trăi decent cu venituri mai mici. Chit că nu îţi permiteai aşa de uşor unele lucuri ca acuma. Dar se putea trăi. Plus dezindustrializarea actuală... nah, au şi Nemţii Ost-Nostalgie. În România multe produse sunt mai ieftine în raport cu preţurile decât în anii '80 - '000, dar să nu uităm că fără rate am fi fost ca în anul 2000. Oare e bine să te îndatorezi prea mult?

View PostMatrix40, on 13 decembrie 2023 - 17:54, said:

Pai e simplu, cei nostalgici sunt cei ce nu se mai pot adapta rapid lumii in care traim.
In ziua de azi cei muncitori, destepti, adaptabili sunt recompensati pe masura, dar cei prosti, puturosi, greu de adaptat vremurilor curente sunt lasati in urma si o duc greu.
In comunism cei prosti, puturosi, neadaptabili traiau mai bine, caci erau trasi in spate de cei muncitori, destepti, adaptabili ce ajungeau si ei sa frece menta sau sa fie recompensati cu mai putin pentru a-i ajuta din munca lor si pe cei mai slabi.

O tot daţi pe asta cu adaptabilitatea. Măcar de aţi explica ce înseamnă.
Că deocamdată văd că adaptează la mizerie şi la pupat în continuare şeful.

Edited by djl, 13 December 2023 - 18:57.


#42
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008

View PostNeaceasca85, on 13 decembrie 2023 - 18:16, said:

Restrictii neocomuniste vestice. Ma infioara ce a ajuns vestul, cu dus in 2, cu sa nu fii singur in masina.

Eu sper ca ai realizat pana acum ca restrictiile astea sunt doar in capul vostru, nu? Ai iesit vreodata din tara?

#43
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postdjl, on 13 decembrie 2023 - 18:46, said:



O tot dați pe asta cu adaptabilitatea. Măcar de ați explica ce înseamnă.
Că deocamdată văd că adaptează la mizerie și la pupat în continuare șeful.

Adaptabilitatea e cea mai importanta calitate in ziua de azi.
Adaptabil ala care pus in situatii noi, sa lucreze cu softuri, unelte noi invata extrem de repede. Daca il duci in Honolulu se descurca. Adaptabil e cel care imbratiseaza prezentul si viitorul, nu traieste din amintirile trecutului. Adaptabil e cel care iese din zona de confort pentru a face lucruri noi.

#44
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Am iesit, doar in Turcia si Spania. Spania o data, Grecia o data, Turcia de multe ori.

Bine ar fi sa ramana doar in capul nostru. Dar dinspre Bruxelles razbat idei care mi-ar face viata urata si as fi si mai nostalgic.

#45
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008

View PostNeaceasca85, on 13 decembrie 2023 - 18:56, said:

Am iesit, doar in Turcia si Spania. Spania o data, Grecia o data, Turcia de multe ori.

Bine ar fi sa ramana doar in capul nostru. Dar dinspre Bruxelles razbat idei care mi-ar face viata urata si as fi si mai nostalgic.
Si te-ai intalnit prin Grecia sau Spania cu ceva restrictii din astea? Nu ti s-a parut ca si aia sunt oameni normali, tot ca noi?

#46
boigeorge

boigeorge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.08.2017

View Postdjl, on 13 decembrie 2023 - 15:29, said:

Lumea mă ştie drept nostalgic. Eu sunt mai mult nostalgic culturalo - tehnic. Nostalgicii comunismului pot fi cei care au dus-o bine pe atunci, începând de la ăia mari (ăştia au dus-o bine şi după 1989 în general) până la oameni obişnuiţi, care nu au dus-o nici rău, dar nici avantaje enorme nu au avut. Pe lângă tinereţe, memoria selectivă cu părţile bune (ignorându-le pe cele rele), avantaje... eh, memorie selectivă, dar ce te faci de exemplu când chiriile sunt enorme azi. Proprietar nu erai făcut, doar erai repartizat, dar dacă nenorocitul de Nea' Nelu Minerelu' (emanat al comunismului) nu ar fi vândut apartamentele la preţ mic, destule persoane nu şi-ar fi permis azi o chirie de 200-500 Euro. Ce am zis, că primeai repartiţie? Nu te duceai unde voiai, dar o chirie azi nu ar fi sărit de 50-100 Euro în oraşe mari (poate 150), ceea ce ar fi de vis. Uite un motiv serios, nu inventat pentru care să fii nostalgic. Pe urmă era siguranţa. Poate exagerată, că erai obligat să tolerezi uneori angajaţi praf, dar nu era "azi e locul de muncă, mâine vine criza sau nu ştiu ce şi nu mai e". Dacă acumulai vechime, îţi făceai rate (care nu creşteau cu mult, dacă creşteau)
Pe moka primeau apartamente doar oamenii paryidului.
Un om normal si-l cumpara fix ca acum, dar cu repartizare.
Ai mei au platit 120 de mii de lei prin anii 80 pe un apartament. L-au platit in rate fixe.
La un salariu de 1500 de lei(atunci) pretul apartamentului era cam la valoarea de acum.
In orasul meu e 50 000 de euro un apartament deci sigur cam la fel muncesti ca sa-l achiti dintr-un salariu mediu.

#47
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009

View PostNeaceasca85, on 13 decembrie 2023 - 18:56, said:

Bine ar fi sa ramana doar in capul nostru. Dar dinspre Bruxelles razbat idei care mi-ar face viata urata si as fi si mai nostalgic.
Deci tu ești anti-UE sau conservator pt că răzbat idei de la Bruxelles? Ciudat... Mie îmi răzbat idei mult mai urâte de la Moscova, Havana, Phong Yang, București. O dăm în șoșocisme...

Edited by johndoes, 13 December 2023 - 19:19.


#48
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Nu am trait acele vremuri, dar Maresalul ramane Maresal si Romania, in anii aia a fost Romania, nu ceea ce este astazi, o scursura a lumii a 7-a din orice punct de vedere moral si etic.

#49
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Asta cu nostalgia e ca-n povestea cu mosu si interviul.
- mosule, cind a fost mai bine? acuma, pe vremea lui Ceausescu sau pe vremea lui Hitler?
-apoi dragu mosului ... pe vremea lui Hitler a fost mai bine!
-pai cum asa mosule? pe vremea lui Ceusescu am avut industrie, relatii internationale, lurau toti, acuma e democratie, libertate, tot ce vrei, cum de a fost mai bine pe vremea lui Hitler, razboi, fascism, nedreptati, bombe, gloante???
- apoi dragul mosului daca gindesc bine...tot pe vremea lui Hitler a fost mai bine!
-pai cum asa mosuleeee??
-apoi bine era ca eram asa de tineri...
Posted Image
Cam asa si cu nostalgia dupa Ceausescu, e banc da are un simbure de adevar in el.

Edited by Ion_Bumbu, 13 December 2023 - 19:51.


#50
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postdjl, on 13 decembrie 2023 - 15:29, said:

Pe subiectul cu Războiul din Ucraina (sper să se termine când mai repede urâțenia aia) a început să se discute despre faptul că unii sunt nostalgici ai comunismului. Ba cică unii zic că în anii '90 înainte să intrăm în U.E. (de fapt am intrat pe 1 Ianuarie 2007, adică în anii '000) era mai bine. Am văzut tot felul de atitudini, care mi-au lăsat impresia că unii nu înțeleg anumite lucruri și că nostalgici ăia e toți niște proști. Proști sunt destui printre nostalgicii ăia, dar nu toți sunt proști. Sau unii, chiar dacă au 90% prostie, pot avea și 10% dreptate. Procent cu procent se face și o bucată de adevăr poate să fie puternică.
Lumea mă știe drept nostalgic. Eu sunt mai mult nostalgic culturalo - tehnic. Nostalgicii comunismului pot fi cei care au dus-o bine pe atunci, începând de la ăia mari (ăștia au dus-o bine și după 1989 în general) până la oameni obișnuiți, care nu au dus-o nici rău, dar nici avantaje enorme nu au avut. Pe lângă tinerețe, memoria selectivă cu părțile bune (ignorându-le pe cele rele), avantaje... eh, memorie selectivă, dar ce te faci de exemplu când chiriile sunt enorme azi. Proprietar nu erai făcut, doar erai repartizat, dar dacă nenorocitul de Nea' Nelu Minerelu' (emanat al comunismului) nu ar fi vândut apartamentele la preț mic, destule persoane nu și-ar fi permis azi o chirie de 200-500 Euro. Ce am zis, că primeai repartiție? Nu te duceai unde voiai, dar o chirie azi nu ar fi sărit de 50-100 Euro în orașe mari (poate 150), ceea ce ar fi de vis. Uite un motiv serios, nu inventat pentru care să fii nostalgic. Pe urmă era siguranța. Poate exagerată, că erai obligat să tolerezi uneori angajați praf, dar nu era "azi e locul de muncă, mâine vine criza sau nu știu ce și nu mai e". Dacă acumulai vechime, îți făceai rate (care nu creșteau cu mult, dacă creșteau) și deveneai proprietar de apartament. Nu era pentru oricine, dar era un pic mai sigur.
S-a zis și de așteptări. Da, nu aveai atâtea așteptări. Eu îmi amintesc cam cum era în anii '90-'000 (dacă pe 27 fac 41 de ani, nu prea am prins comunismul) și nu aș putea trăi din nou ca pe atunci, deși am nostalgii cu acele perioade. La perioada anilor '90, am să mai revin. Însă fiind mai puține așteptări, nici nu erau atâtea fițe. O mai duceau unii bine, erau cei cu pile care ajungeau sus, deși nu trebuiau, însă fiind mai puține fițe, nu exista o presiune socială așa de mare. Voiai aparatură, haine ceva mai bune, poate o mașină, dar nu erai stresat zi de zi. Stresul cauzează nebunie și poate cauza nostalgie. Iar în comunism se mai întâmpla ca cei care aveau carte să ajungă sus. Azi, mass-media promovează cocalarismul. E una dintre cele mai mari gunoaie ale României. Comismul a accentuat distrugerea valorilor, capitalismul de carton a distrus ce a rămas.

Am zis că voi pomeni și de anii '90. Și că sunt nostalgic cultural și tehnic. Personal, sunt nostalgic și economic al anilor '90. Nu al sărăciei, a unor prețuri umflate sau al îmbogățiților tranziției. Nu, al faptul că pe atunci îți puteai deschide mai ușor o afacere. Se întâmpla asta și în anii '000. Azi e mai greu. Pe unii asta îi făcea să poată avea veniturile necesare unui trai acceptabil sau bunicel. Când nu mai e așa de ușor, începe nostalgia. Și teoria conspirației.  U.E. nu a închis acele afaceri, e și vina politicienilor din România că nu protejează micile afaceri, dar când și prin U.E., S.U.A. se începe masiv cu corporatizarea, atunci se dă loc teoriilor conspirației.

Dacă se consideră că subiectul nu este de Poiană, rog să fie mutat pe Dezbateri.
Daca erau detinuti politici mai erau nostalgici?

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPatefon, on 13 decembrie 2023 - 15:48, said:

Nostalgia vine din
Sau de la invidia pe cei care trag tare si o duc bine. Nostalgicii ar vrea impartirea saraciei...

Edited by andreic, 13 December 2023 - 21:38.


#52
cipri63

cipri63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 28.08.2008
Nostalgia merge mână-n mână cu reumatismul.Și trece după vreo două ore de așteptat trenul în gară.

#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRobert_Kiran, on 13 decembrie 2023 - 16:06, said:

Aveai un loc de munca.
Iar acum urla firmele ca nu gasesc personal angajabil.

View PostRobert_Kiran, on 13 decembrie 2023 - 16:06, said:

Aveai locuinte.
Ciudat lucru: din cate stiu populatia era mai mare cu 4-5 milioane persoane si fondul locativ mai mic cu peste 1 milion de locuinte.

View Postflt, on 13 decembrie 2023 - 17:13, said:

în Dk, oameni cu salarii babane, suficiente pentru un trai mai mult decât luxos, puneau vasele în chiuveta, o umpleau cu apă și le spălau așa în zoaie acolo. grijă mare la apă să nu se consume
Povesti cu pesti!
Orice asistat social isi permite o masina de spalat vase.

#54
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 10.01.2023

View PostVaronul, on 13 decembrie 2023 - 17:09, said:

crezi prost, ia du-te in orase mici gen otelul rosu unde 70% cred ca sunt someri si plecati la munca in germania la slugarit babele
Aia care lucrau in uzine si au fost dati afara ce zici cu li se pare mai bine acum ca sterg babele la cur in germania fata de cum lucrau ei la strung in Romania la uzina?

ar trebui să li se pară mai bine, da.
înainte făceau un kkt de oțel inutil pe stoc pentru industria sulii de rable și fiare vechi, și partidul se prefăcea că îi plătește.

acum sunt liberi să acceseze orice loc de muncă din toată Europa asta mare și să câștige pe măsura calității muncii lor.  nu știu decât să șteargă babe la cur? e vina lor. să pună mâna să învețe ceva mai mult de atât.

View PostKarhu, on 13 decembrie 2023 - 22:27, said:

Orice asistat social isi permite o masina de spalat vase.

era prin anii 90, înainte să apară mașini de spălat vase

View PostNeaceasca85, on 13 decembrie 2023 - 18:56, said:

Am iesit, doar in Turcia si Spania. Spania o data, Grecia o data, Turcia de multe ori.

Bine ar fi sa ramana doar in capul nostru. Dar dinspre Bruxelles razbat idei care mi-ar face viata urata si as fi si mai nostalgic.

nu răzbat dinspre Bruxelles, ci dinspre propaganda aurist-putinistă la care puneți botul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate