Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

De ce sunt unii nostalgici

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Romania care a trecut prin anii 80 trebuie sa nu mai admita niciodata nimanui sa mai restrictioneze nimic, mancarea, apa, curentul, gazul, calatoriile (cui ii plac), distractiile, trebuie sa fie la liber si la preturi bune, fara ratii, fara suprataxare.

#20
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View PostNeaceasca85, on 13 decembrie 2023 - 16:38, said:

Romania care a trecut prin anii 80 trebuie sa nu mai admita niciodata nimanui sa mai restrictioneze nimic, mancarea, apa, curentul, gazul, calatoriile (cui ii plac), distractiile, trebuie sa fie la liber si la preturi bune, fara ratii, fara suprataxare.
Mai bine gratis, ce este aia munca.

#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAtreides, on 13 decembrie 2023 - 16:09, said:

sunteti nostalgici dupa VOI INSIVA, cum erati de fapt pe atunci, tineri frumosi potenti virili...samd

Corect... ce tineri eram, cu ce femei ne intalneam.
iar azi ne intalnim cu niste bunicute...

#22
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Eu cred ca mulți sunt nostalgici după vremurile alea când aveau toți dinții, nu-i dureau genunchii și nevestele erau niște bunaciuni nu niste babe acre.
Anii '90 au fost acum 3 decade,  e normal sa fii nostalgic la 60 ani după viata la 30.

Anormal e sa fii nostalgic după coada la tacâmuri se găină, adidașii de porc, benzina la cartela și vacantele prin sindicat la Govora.

Edited by KiloW, 13 December 2023 - 16:46.


#23
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Mereu oamenii spun ca "inainte era mai bine", dar nu era.
Omenirea traieste din ce in ce mai bine, dar are pretentii din ce in ce mai mari.
Plangaciosi vor fi tot timpul, atata timp cat staul iti lasa cat sa nu mori de foame.

#24
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostNeaceasca85, on 13 decembrie 2023 - 16:38, said:

Romania care a trecut prin anii 80 trebuie sa nu mai admita niciodata nimanui sa mai restrictioneze nimic, mancarea, apa, curentul, gazul, calatoriile (cui ii plac), distractiile, trebuie sa fie la liber si la preturi bune, fara ratii, fara suprataxare.


❤️

#25
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View PostKiloW, on 13 decembrie 2023 - 16:45, said:

Eu cred ca mulți sunt nostalgici după vremurile alea când aveau toți dinții, nu-i dureau genunchii și nevestele erau niște bunaciuni nu niste babe acre.
Anii '90 au fost acum 3 decade,  e normal sa fii nostalgic la 60 ani după viata la 30.

Anormal e sa fii nostalgic după coada la tacâmuri se găină, adidașii de porc, benzina la cartela și vacantele prin sindicat la Govora.
crezi prost, ia du-te in orase mici gen otelul rosu unde 70% cred ca sunt someri si plecati la munca in germania la slugarit babele
Aia care lucrau in uzine si au fost dati afara ce zici cu li se pare mai bine acum ca sterg babele la cur in germania fata de cum lucrau ei la strung in Romania la uzina?

Voi aveti impresia ca ce e in Bucuresti e si  orasele mici

#26
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Vina este a tarii, pentru aceasta nostalgie. Tara nu s-a dezvolvat in mod egal, iar zonele ramase in urma simt diferenta fata de perioada lui ceasca, diferenta care nu-i avantajeaza.
Bine, e si vina lor pentru situatia asta ca au ales incompetenti, dar pana la urma urmei cei de la guvern nu s-au interesat de acele zone, n-au facut infrastructura, n-au investit in educatie, i-au lasat asa, sa fie, cum s-a nimerit: unii muncesc cu ziua, traiesc in subzistenta, altii la cules prin afara, altii betivii satului, altii prin coteturi gen militari residence sau popesti leordani, palmasi la boierii din capitala, si altele.
Pe vremea ceea fiecare om avea un rost: un job, asa cum era el, o casa, o familie si, chiar si-n lipsuri, erau oarecum multumiti, se simteau respectati de societate. Acum nu mai sunt nici respectati, n-au nici job, aia cu casa e facultativa, dar sunt plini de lipsuri.
Desi sistemul comunist roman trebuia sa plece de la conducere, din pacate ce a urmat dupa nu a fost prea interesat de toti oamenii romaniei, doar de unii.

Edited by n-amname, 13 December 2023 - 17:12.


#27
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,908
  • Înscris: 10.01.2023

View PostNeaceasca85, on 13 decembrie 2023 - 16:38, said:

Romania care a trecut prin anii 80 trebuie sa nu mai admita niciodata nimanui sa mai restrictioneze nimic, mancarea, apa, curentul, gazul, calatoriile (cui ii plac), distractiile, trebuie sa fie la liber si la preturi bune, fara ratii, fara suprataxare.

traumele comunismului nu se rezolvă prin excese. întotdeauna trebuie să existe cumpătare și nu să mănânci ca un porc sau să ții risipă în disperare consum aiurea de electricitate sau căldură

eu am rămas stupefiat când am călcat prima oară în Danemarca și am constatat cum spală ei vasele.
acasă în Ro dădeam drumu tare la robinet și spălam câte o farfurie câte o farfurie, în timp ce robinetul curgea dement un debit enorm și apa încălzită la fel consuma la curent
ei bine în Dk, oameni cu salarii babane, suficiente pentru un trai mai mult decât luxos, puneau vasele în chiuveta, o umpleau cu apă și le spălau așa în zoaie acolo. grijă mare la apă să nu se consume

și nu din lipsă de bani sau neajunsuri sau chitră, pur și simplu așa este educația popoarelor nordice, vestice, să nu risipească aiurea, să respecte natura, etc.
românul e și nesimțit și ignorant și calic. consumă cât mai mult, poluează în draci, atuncă gunoaie, și e și sărac nici nu își permite toate astea

#28
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View PostKiloW, on 13 decembrie 2023 - 16:45, said:

Eu cred ca mulți sunt nostalgici după vremurile alea când aveau toți dinții, nu-i dureau genunchii și nevestele erau niște bunaciuni nu niste babe acre.
Anii '90 au fost acum 3 decade,  e normal sa fii nostalgic la 60 ani după viata la 30.

Anormal e sa fii nostalgic după coada la tacâmuri se găină, adidașii de porc, benzina la cartela și vacantele prin sindicat la Govora.
Anormal e sa fii nostalgic pentru ceva din viitor.  :harhar:

Vacanta aia era pentru tatal meu ce e acu' o vacanta la all inclusive ( cu tot cu bilet VIP la F1) la monte cristo, pardon, monte carlos ăla, pentru mine.

Despre restu' nu mai comentez.
Țiganu' cănd a ajuns împărat, pe ta-su l-a spanzurat.

7/8 din populatia României nu stie unde-i estu', desi se uita cum iese soarele din apă, da' are colectie de bilete la wizer cu destinatii turistico-educative.
Te caci pe alții de râs!




#29
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postflt, on 13 decembrie 2023 - 17:13, said:

eu am rămas stupefiat când am călcat prima oară în Danemarca și am constatat cum spală ei vasele.

sa te duci in germania sunt orase unde nu arunci hartia dupa ce te stergi la cur de caca in wc, ci o reciclezi face aia servetele parfumatePosted Image

ba fix pt bani spalau aia toate vasele in laturile alea, sa verifici nitel cam ce salariu mediu au si cam cat e chriile pe acolo

#30
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004

Quote

românul e și nesimțit și ignorant și calic. consumă cât mai mult, poluează în draci, atuncă gunoaie, și e și sărac nici nu își permite toate astea

lipsa de educatie. incepand cu cei 7 ani de acasa, ca nu avem generatii de parinti cu educatie, momentan cei mai multi sunt crescuti in stil comunist...

Quote

ba fix pt bani

adevarat, afara exista cultura asta a nu risipi mai ales referitor la chestii materiale. aia investesc in calatorii, experiente...dar sunt calici la orice e material.

#31
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
La mijlocul anilor 80’, Palatul Ghica Tei, ne invartea nea Ovidiu 1-2 platouri cu salam de Sibiu si muschi tiganesc iar ulterior ragaiam prin toate orificiile cutiei craniene, satisfacuti nevoie mare, cate 2 beri Bucegi de caciula alaturi de mici, cartofi prajiti si chifle. 100 de lei pachetul de Kentane ot US. Eh, cocalari de Lacul Tei.
Mi-e mila de-mi dau mucii pe nas numai cand ma gandesc la indivizi care nu au reusit sa bage strop de carne in gura, dupa 1944, un anumit user Softpedia, de exemplu…

Edited by Masutatsu-Oyama, 13 December 2023 - 17:52.


#32
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,363
  • Înscris: 28.07.2008
Va vad pe multi care acum ziceti " mai rau de atata nu se poate" ca peste un deceniu doua o sa fiti nostalgici cu "ce bine era pe vremea mea", adica exact asta de acuma

Posted Image

#33
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Pai sunt liberi să se întoarcă în paradisul de la Oțelul Rosu, dacă în Danemaeca e asa rău.
Doar ca tot cu 30 ani mai bătrâni vor fi.

Cu aia (sau mai bine spus alea ca majoritatea sunt femei) plecate sa aibă grija de moși în Italia România a depășit cea mai tâmpită perioada din istoria ei, și anume anii 90. Alea câteva sute de dolari sau mărci trimise lunar în țară a ajutat familiile alea sa supraviețuiască, să-și plătească ratele (suntem o nație de proprietari) atunci când strungurile din Otelul Roșu au devenit fier vechi și mulți ani banii trimiși de "capsunari" au fost cel mai important export al României. Și italienii și-au rezolvat si ei o problema problema sociala majora cu miile de bătrâni abandonați și singuri.

Iar oamenii aia acum le put și românilor și italienilor, au canci pensie și din Ro și din Italia. Ambele țări se fac ca ploua.

Edited by KiloW, 13 December 2023 - 17:51.


#34
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
O alta tampenie era "duminica cu sot". Dupa ce ca nu aveai decat o zi libera pe saptamana, o data la doua saptamani aveai voie cu masina. Mai clar, intr-o duminica mergeau doar masinile cu numar cu sot, iar in cealalta dumiica masinile cu numar fara sot. Pentru cei nascuti dupa 89 pare ceva ireal ... dar asa era. Tin minte ca pe tata l-au amendat militienii ca a iesit cu masina in duminica necorespunzatoare!
Deci chiar daca aveai masina, numai o duminica din doua aveai voie sa te plimbi cu ea!

Edited by Robert_Kiran, 13 December 2023 - 17:54.


#35
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Pai e simplu, cei nostalgici sunt cei ce nu se mai pot adapta rapid lumii in care traim.
In ziua de azi cei muncitori, destepti, adaptabili sunt recompensati pe masura, dar cei prosti, puturosi, greu de adaptat vremurilor curente sunt lasati in urma si o duc greu.
In comunism cei prosti, puturosi, neadaptabili traiau mai bine, caci erau trasi in spate de cei muncitori, destepti, adaptabili ce ajungeau si ei sa frece menta sau sa fie recompensati cu mai putin pentru a-i ajuta din kunca lor si pe cei mai slabi.

Edited by Matrix40, 13 December 2023 - 17:55.


#36
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006

View Postflt, on 13 decembrie 2023 - 17:13, said:

eu am rămas stupefiat când am călcat prima oară în Danemarca și am constatat cum spală ei vasele.
acasă în Ro dădeam drumu tare la robinet și spălam câte o farfurie câte o farfurie, în timp ce robinetul curgea dement un debit enorm și apa încălzită la fel consuma la curent
ei bine în Dk, oameni cu salarii babane, suficiente pentru un trai mai mult decât luxos, puneau vasele în chiuveta, o umpleau cu apă și le spălau așa în zoaie acolo. grijă mare la apă să nu se consume

si hartia igienica, danezii azi o folosesc pe o parte, maine pe cealalta.
Sa salveze copacii.

Apa la buda o trag dupa ce termina tot blocul treaba 1+treaba 2.
Trage ala de la ultimul etaj,evident.

Edited by Moinesti72, 13 December 2023 - 17:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate