Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Educatia financiara in scoli, urgenta

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Multe din țepele de genul vin din afara țării.

#38
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 10.11.2013
Se pot rezolva si aia, doar dorinta sa fie. Trebuiesc doar executati cativa, dupa se vor gandi de 3 ori inainte, stiind ca vor fi vanati si luati pe sus indiferent de costuri. Pe asta se bazeaza animalele astea, ca nu isi va bate nimeni capul sa-i prinda. Si, din pacate, au dreptate-nu intereseaza pe nimeni sa-i prinda, tepe de genul se dau si in interiorul tarii la greu.

#39
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017

View Postdanigoleman, on 10 decembrie 2023 - 12:56, said:



Ei da...pe elevi i=a durut in cot de testele alea, au dat raspunsuri la misto sa plece cat mai repede acasa.
Sa fim seriosi, ca elevi, si noi am fi facut la fel la un test irelevant, care nu conteaza la nimic.

Fix asa a fost, sa stii! Not.

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,614
  • Înscris: 15.06.2007

View Postalex342, on 10 decembrie 2023 - 00:34, said:

Citesc zilnic despre astfel de tepe. Culmea este ca tepele sunt luate de persoane tinere, nicidecum batrani. Romanul inca nu stie un lucru elementar, de bun simt... banii intra intr-un cont bancar iar cardul este un instrument de plata cu care faci placi pe internet, in magazin etc.
Este nevoie urgent sa se bage in scoli ceva educatie financiara. Incredibil cum persoane tinere de ~30 de ani iau teapa pe banda rulanta.


Respectiva a vandut ceva pe OLX iar teparul i-a cerut datele cardului (avea card revolut) ca sa poata sa ii trimita banii si i-a spus sa alimenteze cu 500 lei pe "motive de securitate". Apoi i-a cerut sa alimenteze contul cu inca 500 de lei. Respectiva a mai bagat 500 de lei in cont. Posted Image Incredibil!
Intr-un final se pare ca teparul a cumparat niste criptomonede cu banii respectivi (folosind datele cardului pe care tocmai le-a pescuit) ca sa isi pairda urma deoarece a primit mail de la Revolut in care este informata de achizitia de cripto . Daca facea o plata ceva la vreun magazin, probabil erau mai usor de urmarit.




Attachment faceb.png


Attachment revore.jpg
interesant.. si prosti si cu bani.

#41
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Una doua in scoala, scoala, scoala.... dar in familie cand?

Faptul ca banii costa am invatat de la maicamea. Sa nu cumpar niciodata ceva care e mai ieftin decat materia prima din el tot de la parinti am invatat. Cand iau ceva gratis sa ma intreb cine plateste pentru el si ce interes ar avea, tot de la parinti am aflat.

Sistemul de educatie a fost construit pentru a crea muncitori nu minti ganditoare, vorba lui Rockefeller.

Gandirea trebuie cultivata in primul rand in familie. V-ati intrebat de ce bogatii lumii nu isi trimit copiii la scoala?

Edited by MooF2010, 10 December 2023 - 16:53.


#42
pepino88

pepino88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 26.12.2015
Ar fi foarte binevenită educația financiară. Și cred că ar fi și foarte bine primită de elevi. Măcar un lucru folositor să învețe la școală

#43
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,614
  • Înscris: 15.06.2007
De la un fost sef cu care mergeam in delegatii,am invatat ca niciodata sa nu cumpar de la marginea drumului. Vanzatorul se bazeaza ca esti preocupat sa ajungi la destinatie, nu sa pierzi vremea sa te intorci nla el sa faci pe nebunul. Deci nu cumparam branza-de nu-stiu-care in coaja de brad vanduta in praf si gaze de esapament intr-o curba din serpentinele din munti pe langa Bran. Nici cartofi, rosii, varza, struguri, care sunt mai scumpi ca la magazin, si cand opresti vezi o marfa faina, cand sa cumperi, se duce in casa si iti aduce intr-o punga marfa incomparabil mai proasta.

View PostMooF2010, on 10 decembrie 2023 - 16:52, said:

Gandirea trebuie cultivata in primul rand in familie. V-ati intrebat de ce bogatii lumii nu isi trimit copiii la scoala?
Pentru ca vin profesorii acasa la ei.

Edited by tfmercedez, 10 December 2023 - 16:59.


#44
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,078
  • Înscris: 02.12.2007

View Posttfmercedez, on 10 decembrie 2023 - 17:01, said:

Pentru ca vin profesorii acasa la ei.
Da, dar isi selecteaza profesorii.


Eu consider ca teparii astia sunt benefici pentru societate. Pe mine nu ma afecteaza cu nimic ca Gigi Naivu a ramas fara banii din cont dupa ce si-a dat singur datele de pe card, sau ca Fane Agariciu a furat bani de la ma-sa si a platit degeaba abonamentul la Scoala de Smecherie a fratilor Tate si a ramas la fel de agarici ca inainte. Genul asta de escroci reusesc sa educe cativa din prostovanii societatii, ceea ce - sa recunoastem - e benefic pentru viitorul societatii.

#45
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,614
  • Înscris: 15.06.2007
Cred ca se traduce perfect in relatia milionari vs muritori de foame. Proportia celor care se imbogatesc reflecta si educatia de caliate. Cu diferenta ca bogatia se poate mosteni, dar ne nastem la fel de prosti toti.
Cei care au copii, ati vazut in ce hal sunt manualele scolare curente? Am vazut abecedar cu greseli de ortografie. Nu il mai am pentru ca l-am dat la reciclare.

Edited by tfmercedez, 10 December 2023 - 17:46.


#46
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
Nu e vorba numai de prostie, e vorba de prostie + lacomie. Totul se bazeaza pe faptul ca exista oameni prosti/ignoranti care totusi cred ca li se cuvine sa traiasca mai bine fara sa depuna eforturi sau sa contribuie la societate. Li se ofera "oportunitatea" sa castige fara sa depuna eforturi si cedeaza tentatiei diabolice.

#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Mama "lor" e mereu gravida.
Tot timpul vor fi oameni creduli ce vor fi păcăliți.

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,614
  • Înscris: 15.06.2007

View PostForsakenTotal, on 10 decembrie 2023 - 19:04, said:

Nu e vorba numai de prostie, e vorba de prostie + lacomie. Totul se bazeaza pe faptul ca exista oameni prosti/ignoranti care totusi cred ca li se cuvine sa traiasca mai bine fara sa depuna eforturi sau sa contribuie la societate. Li se ofera "oportunitatea" sa castige fara sa depuna eforturi si cedeaza tentatiei diabolice.
pai fara categoria asta, cum ar supravietui salile de pacanele?  Cand te uiti la ce fel de oameni ies la tigara la scrumiera de la intrare, vei vedea numa  ciuri-buri pierde vara.

Sa vedeti ce generatie urmeaza de acuma incolo, cei care cresc cu tiktok si alte surogate la cultura si scoala vietii.
Bunele maniere, cultura sunt ingropate..

#49
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMooF2010, on 10 decembrie 2023 - 16:52, said:

...................................
Sistemul de educatie a fost construit pentru a crea muncitori nu minti ganditoare, vorba lui Rockefeller.

Gandirea trebuie cultivata in primul rand in familie. V-ati intrebat de ce bogatii lumii nu isi trimit copiii la scoala?

  Nu-ti trebuie prea multa educatie ca sa stii cui si cind oferi datele cardului! Trebuie sa fii prost cu spume sa pici in capcana asta!

P.S. cine ti-a spus prostia aia cu copii bogatilor ca nu merg la scoala???

Edited by tytysor, 10 December 2023 - 22:00.


#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,614
  • Înscris: 15.06.2007
Primul lucru despre care te instruieste banca atunci cand iti elibereaza un card, este sa nu dai la nimeni datele cardului.

#51
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMooF2010, on 10 decembrie 2023 - 16:52, said:

V-ati intrebat de ce bogatii lumii nu isi trimit copiii la scoala?
c-or fi mergând la una particulară doar n-or rămânea analfabeți

#52
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postalex342, on 10 decembrie 2023 - 00:34, said:

Este nevoie urgent sa se bage in scoli ceva educatie financiara. Incredibil cum persoane tinere de ~30 de ani iau teapa pe banda rulanta.


Peste 42% dintre elevi sunt analfabeti functional si tu vrei educatie financiara ..........  E ca si cum predai fizica cuantica unor gaini  :)  Rezultatul va fi zero absolut.

#53
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View PostMooF2010, on 10 decembrie 2023 - 16:52, said:

Una doua in scoala, scoala, scoala.... dar in familie cand?

Faptul ca banii costa am invatat de la maicamea. Sa nu cumpar niciodata ceva care e mai ieftin decat materia prima din el tot de la parinti am invatat. Cand iau ceva gratis sa ma intreb cine plateste pentru el si ce interes ar avea, tot de la parinti am aflat.

Sistemul de educatie a fost construit pentru a crea muncitori nu minti ganditoare, vorba lui Rockefeller.

Gandirea trebuie cultivata in primul rand in familie. V-ati intrebat de ce bogatii lumii nu isi trimit copiii la scoala?
Ba ii trimit.
Doar ca nu-i amesteca cu prostimea.

View PostBogotta, on 11 decembrie 2023 - 11:19, said:



Peste 42% dintre elevi sunt analfabeti functional si tu vrei educatie financiara ..........  E ca si cum predai fizica cuantica unor gaini  Posted Image  Rezultatul va fi zero absolut.
Cre' ca se referea la educatia aia simpla: ai bani, mananci, n-ai bani, nu ti-e foame.
Doar ca acu' s-a dezvoltat alta varianta, mai dibace: N-ai bani, pariezi, poate castigi cat ma-ta mare intr-o viata de minerit.

#54
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Pai e stiut ca din pariuri faci avere :)   Conditia e sa nu fi jucator ci patron de sala de jocuri sau macar actionar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate