Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Educatia financiara in scoli, urgenta

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
Citesc zilnic despre astfel de tepe. Culmea este ca tepele sunt luate de persoane tinere, nicidecum batrani. Romanul inca nu stie un lucru elementar, de bun simt... banii intra intr-un cont bancar iar cardul este un instrument de plata cu care faci placi pe internet, in magazin etc.
Este nevoie urgent sa se bage in scoli ceva educatie financiara. Incredibil cum persoane tinere de ~30 de ani iau teapa pe banda rulanta.


Respectiva a vandut ceva pe OLX iar teparul i-a cerut datele cardului (avea card revolut) ca sa poata sa ii trimita banii si i-a spus sa alimenteze cu 500 lei pe "motive de securitate". Apoi i-a cerut sa alimenteze contul cu inca 500 de lei. Respectiva a mai bagat 500 de lei in cont. Posted Image Incredibil!
Intr-un final se pare ca teparul a cumparat niste criptomonede cu banii respectivi (folosind datele cardului pe care tocmai le-a pescuit) ca sa isi pairda urma deoarece a primit mail de la Revolut in care este informata de achizitia de cripto . Daca facea o plata ceva la vreun magazin, probabil erau mai usor de urmarit.




Attached File  faceb.png   27.32K   138 downloads


Attached File  revore.jpg   49.14K   135 downloads

Edited by alex342, 10 December 2023 - 00:35.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Ce să faci atunci când la economie și la educație antreprenorială înveți doar teorii plictisitoare.
Și cred că și dacă ar fi o educație financiară ca lumea în școli, tot ar fi suficienți naivi, că am văzut și Caritas, am văzut FNI și alte mizerii de genul, românul nu s-a învățat minte.

Ceea ce ai tu acolo sună a phishing.

Am avut și eu un topic de genul. https://forum.softpe...i-naivi-exista/

Dar atunci când dau drumul la TV pe România TV și Realitatea și văd delirul(la care mulți pun botul) de acolo, chestiile astea îmi par pantaloni scurți.

Edited by Valy_User, 10 December 2023 - 00:54.


#3
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017

View PostValy_User, on 10 decembrie 2023 - 00:45, said:

Și cred că și dacă ar fi o educație financiară ca lumea în școli, tot ar fi suficienți naivi, că am văzut și Caritas, am văzut FNI

Nu compara perioada de atunci inceputul anilor '90 cu perioada in care traim acum in prezent. Atunci cardul era ceva ozn pt noi, in prezent este ceva banal, mai ales pt tineri. Acum vorbim de carduri virtuale/disposable etc. Acum avem o tona de informatii din surse oficiale cum sa ne ferim, in '90 ciuciu. Deci care este scuza? Nicuna!

Edited by alex342, 10 December 2023 - 00:56.


#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Păi tot acolo suntem.
Degeaba ai o tonă de informații, trebuie și inteligența necesară pentru a dori să le accesezi și pentru a le înțelege. Oamenii nu doresc informații. Vor entertaiment și circ.
Sunt dezamăgit, orice scoate de exemplu Dani Mocanu ajunge în trending. Dacă face un clip Pauza de Mate sau Nerd Mechanic DIY sau Adrian Chelaru sau Cristian Presură sau Videotutorial.ro sau mai știu eu cine are conținut educativ nu are nici 10% din vizualizările unei manele.

Edited by Valy_User, 10 December 2023 - 01:05.


#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View Postalex342, on 10 decembrie 2023 - 00:34, said:

Respectiva a vandut ceva pe OLX iar teparul i-a cerut datele cardului (avea card revolut) ca sa poata sa ii trimita banii
Attached File  olx.jpg   81.83K   31 downloadsAttached File  olx 2.jpg   85.93K   32 downloads
Avand in vedere ca Olx afiseaza in cel putin 2 locuri mesaje referitoare la astfel de inselatorii, iar unele persoane inca iau tepe, nu cred ca "educatia financiara" ar ajuta. Pur si simplu unii sunt chiar prosti. Iar prostia se trateaza mai greu, de cele mai multe ori abia dupa ce si-o iau ca in exemplul tau.

Edited by tigerheart, 10 December 2023 - 01:02.


#6
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
Mi-am adus aminte de rezultatele testelor PISA. Se pare ca nu mai este nicio surpriza.. asa de jos este nivelul elevilor. Repetentii de azi sunt tepuitii de maine.

Edited by alex342, 10 December 2023 - 01:11.


#7
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Este necesara educatia financiara in scoli, dar cine sa o faca? Profesorii aia care abia obtin un 5 la titularizare?
Profesorii buni sunt din ce in ce mai rari, iar unii dintre cei rari, au ghinionul sa intalneasca elevi cretini si nu vor avea nici un rezultat pozitiv.
In legatura cu FNI si Caritas, au fost inselati vreo 3 milioane de roamani, procentual vorbind, 15% din populatie. Restul nu au patit-o, asa ca nu au avut din ce greseli sa invete.
Majoritatea romanilor (nu stiu despre altii) sunt analfabeti(vedeti comentariile de pe retelele de socializare), sau analfabeti funcionali. Degeaba le explici, daca educatia lor a fost "fara numar", "combinatii", "hai sa facem bani fara sa muncim"
Statul ne vrea prosti, ca doar asa poate sa ne manipuleze, iar televiziunile dezinformeaza continuu si distrag atentia de la lucrurile importante.

Eu zic ca ma prind repede de tepe, dar acum vreo 15 ani cred, era sa o fur. Am primit un telefon, care se recomanda de la nu stiu ce companie(parca vodafone), si ma  anunta ca am castigat o masina.
Trebuia sa cumpar cartele cu credit pentru plata taxelor la stat (impozit), de o valoare maricica, si sa fac dovada cumpararii. Chiar am vrut sa cumpar, dar aveam multa treaba, iar mai tarziu mi-a trecut prin minte ca poate este teapa.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca e reala treaba. e vorba de prostie, nu de lipsa educatiei financiare.
Prostia nu se vindeca, indiferent de tratament.

Edited by pasilla, 10 December 2023 - 02:06.


#9
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Eram proaspat scapat dintr-un anturaj de genul celui descris mai sus.
Vreau sa cred ca am evoluat de atunci. Au mai fost multe tentative la adresa mea, dar nu au avut nici o sansa.

Edited by blogeranonim, 10 December 2023 - 02:16.


#10
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023
Nu e vorba de educatie financiara, ci de nivelul de inteligenta. Unde exista prada, exista si pradatori. Iar ceea ce lipseste azi este gandirea critica si analitica, ceea ce nu se invata in scoli.

Si nu vorbim doar de "tepe" de olx. Astazi, esti pacalit la orice. Uitati-va-n jur, la munca, la magazine, la facturi, la case, masini, electronice... totul este o "teapa", doar ca unii nu o percep ca fiind asa.

#11
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Ce sa mai educi cand pe OLX sunt atentionari la tot pasul, ba chiar si in mesagerie te trage de maneca cand dai date personale. Si paginile alea pe care te trimiti teparii sunt niste clone ordinare cu romana stricata.

Educatie in scoli n-ar strica, dar tare imi e ca fix persoanele care au nevoie nu participa la orele alea.

#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005
Lacomia face sa dispara orice urma de educatie financiara (chiar daca exista), ba chiar si gandirea de bun simt. Cred ca aici este adevarata problema..

Imi amintesc cum am facut prima adresa de mail. Inceputurile internetului in Romania. Cam prin anul 1999... dial-up....Abia creasem adresa de e-mail....si am si primit mail ca am castigat $1.000.000 ! Pentru cateva minute, recunosc, mi-a zburat gandul la ce-o sa fac cu atata banet. Bunul simt a invins pana la urma, ca am realizat ca nu poti castiga o loterie la care nu te-ai inscris...

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
La cantina fabricii langa usa exista doua extinctoare si un mesaj scris maricel.
"Va rugam nu folositi extinctoarele pentru blocarea ușii"
Va las sa ghiciti ce face românul nostru cu ele cand in loc de liniste vrea zgomot din producție.

Educație? Da!
Urgent? Da! Dar durează.
In scoli? Peste tot!

#14
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 03.11.2009
Se bat cu ele in cantina pana le suna extinctoru-n cap? Posted Image

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
mult nu mai au

View Postred46, on 10 decembrie 2023 - 02:29, said:

Ce sa mai educi cand pe OLX sunt atentionari la tot pasul, ba chiar si in mesagerie te trage de maneca cand dai date personale. Si paginile alea pe care te trimiti teparii sunt niste clone ordinare cu romana stricata.

Educatie in scoli n-ar strica, dar tare imi e ca fix persoanele care au nevoie nu participa la orele alea.
pai asta e parte din model, este un filtru. Cine închide ochii la greșeli din astea este ușor de convins.

#16
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Mulțumim țepuitorilor că sunt singurii care fac educație financiară în România.  Posted Image

În cazul celor care sunt în stare să ia aceeași țeapă de mai multe ori nu mai e vorba de lipsă de educație ci de prostie, acolo nu e nimic de făcut. Prostia se elimină doar pe cale naturală.

#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

View Postalex342, on 10 decembrie 2023 - 00:34, said:


Este nevoie urgent sa se bage in scoli ceva educatie financiara.
păi nu se pupă moaștele 12 ani?ce mai vrei în plus?
ești ferit automat de țepe

#18
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017

View Postalex342, on 10 decembrie 2023 - 00:34, said:

Citesc zilnic despre astfel de tepe. Culmea este ca tepele sunt luate de persoane tinere, nicidecum batrani. Romanul inca nu stie un lucru elementar, de bun simt... banii intra intr-un cont bancar iar cardul este un instrument de plata cu care faci placi pe internet, in magazin etc.
Este nevoie urgent sa se bage in scoli ceva educatie financiara. Incredibil cum persoane tinere de ~30 de ani iau teapa pe banda rulanta.


Respectiva a vandut ceva pe OLX iar teparul i-a cerut datele cardului (avea card revolut) ca sa poata sa ii trimita banii si i-a spus sa alimenteze cu 500 lei pe "motive de securitate". Apoi i-a cerut sa alimenteze contul cu inca 500 de lei. Respectiva a mai bagat 500 de lei in cont. Posted Image Incredibil!
Intr-un final se pare ca teparul a cumparat niste criptomonede cu banii respectivi (folosind datele cardului pe care tocmai le-a pescuit) ca sa isi pairda urma deoarece a primit mail de la Revolut in care este informata de achizitia de cripto . Daca facea o plata ceva la vreun magazin, probabil erau mai usor de urmarit.




Attachment faceb.png


Attachment revore.jpg

Degeaba introduci educatia financiara in “scoli de urgenta” atata timp cat oamenii nu stiu sa exprime ceea ce au de zis in propozitii simple sau sa inteleaga propozitii simple.

https://www.edu.ro/s...note_ROU_ro.pdf

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate