Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Educatia financiara in scoli, urgenta

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Degeaba s-ar face așa ceva în școală. Vor fi foarte multi corigenți la acest obiect. Vor rămâne chiar repetenți. Nu vor absolvi nici 8 clase din cauza acestui obiect.
Vrei sa fim o țară de analfabeți din cauza acestui obiect?
Mai bine își iau teapa, dar macar au 8 clase. ;)

#20
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
daca tot vorbim de educatie, ce sunt "scolile de urgenta"?

#21
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
un subiect foarte intereseant. din pacate educatia financiara se poate face doar daca ai mai mult de doi neuroni sau un IQ superior babuinului. e suficient sa dai scrol pe facebook. uimitori cati idioti dau share la tot felul de pagini in speranta ca vor primi o casa mica, un samsung sau un carnat de la "Lidel". dar primesc doar un link de inscriere care de fapt e un SMS cu suprataxa.

#22
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013
"Educatie financiara in scoli de urgenta"

Eu nu am auzit de scoli de urgenta. OP-ul pare ca are nevoie de repetarea claselor I-IV inainte de a posta.
Din ce in ce mai greu in ziua de azi cu victimele sistemului de educatie romanesc. Pana la educatie financiara mai e cale lunga.

Edited by jm2010, 10 December 2023 - 08:32.


#23
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Băncile de afară trimit în mod regulat clienților informații și atenționări privind mânărelile ce se petrec în mediul online și recomandă măsuri de prevenire a țepelor.
La noi la Românica, pauză.

#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
la noi în România lumea nu înțelege ce e aia o căsuța postala electronică (email).
Abia înțeleg ce e ala un mesaj privat pe Facebook.

BRD trimite atenționări din astea, pe email, si în aplicație.

#25
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View PostTamtamTicaticaPiupiu, on 10 decembrie 2023 - 09:44, said:

Băncile de afară trimit în mod regulat clienților informații și atenționări privind mânărelile ce se petrec în mediul online și recomandă măsuri de prevenire a țepelor.
La noi la Românica, pauză.

Ba trimit și băncile de la noi informări pe mail cu privire la niște țepe, dar eu le șterg direct pentru că am aflat deja de acele țepe pe SP.  Posted Image

Mereu deschide câte unul un topic: "Băi fraților ia priviți ce țeapă am luat!"

#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Pana una-alta, cred ca cei de la hoteluri si de la booking ar trebui sa faca oleaca de educatie financiara cu baietii de la politie, sa nu-ti mai ceara datele cardului prin telefon.

#27
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Păi dacă trimit e bine atunci, însă trebuia zis că e normal ca instrumentele de plată pe care le pun băncile la dispoziție să fie însoțite și de aceste ”instrucțiuni de utilizare”, probabil că țepele ar intra la capitolul Întrebări și răspunsuri (de genul de ce se aprinde ledul roșu când apăs butonul verde etc.).

#28
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

View PostTamtamTicaticaPiupiu, on 10 decembrie 2023 - 09:44, said:

Băncile de afară trimit în mod regulat clienților informații și atenționări privind mânărelile ce se petrec în mediul online și recomandă măsuri de prevenire a țepelor.
La noi la Românica, pauză.
Și la noi trimit periodic și chiar afișează permanent sau alternativ, în aplicația bancară,daca mă uit la ING, Libra Bank, CEC, BT....

#29
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Asta cu țepele nu intră la educație financiara, ci la igiena digitala.
Cum să nu-ți dai datele bancare, alea persoanele pe internet sau să nu pui botul la dezinformări și fake news.


#30
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Deşteptul învaţă din greşeala altuia, prostul nu învaţă nici din greşeala lui.

Oare sa fie vorba numai despre educatie financiara? Tinerii viseaza de cand e lumea sa faca repede si usor bani, sa prinda oferte de neratat. Mai ales in zilele noastre, cu atata promovare in media a unor personaje absolut odioase care afiseaza masini scumpe, case de vis, vacante de lux, calatorii exotice, tinerii sunt in pericol. Din pacate nici cei 7 ani de acasa nu mai insemna mare lucru, asa ca..ghinion. Scoala costa bani, asa este de cand lumea si asa o sa fie mereu!

#31
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostTamtamTicaticaPiupiu, on 10 decembrie 2023 - 09:44, said:

Băncile de afară trimit în mod regulat clienților informații și atenționări privind mânărelile ce se petrec în mediul online și recomandă măsuri de prevenire a țepelor.
La noi la Românica, pauză.
aici discutam despre un cont la Revolut. asta e considerat "de afară" sau "(de) La noi"?

#32
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Educatie financiara se face de foarte multi ani, numai ca se face una proasta care nu ajuta cu nimic in viata.
Pe de alta parte, naivi au fost, sunt si vor fi pentru totdeauna si peste tot.

#33
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
problema cu educatia financiara e ca e greu sa o faci doar la nivel teoretic. Pur si simplu in pana ajungi sa ai proprii tai bani munciti, e destul de greu sa intelegi cu adevarat valoare acelor bani si ce inseamna sa ii pierzi pe escrocherii.

#34
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Hai sa fim seriosi, ptr asa ceva nu trebuie o materie la scoala. Trebuie doar sa nu fii...prost (naiv/fraier).
Si chiar nu e greu, cand e vorba de bani munciti de tine...te uiti de 7 ori cand e vorba sa dai datele cardului undeva...

View PostTipiric, on 10 decembrie 2023 - 10:56, said:

Educatie financiara se face de foarte multi ani, numai ca se face una proasta care nu ajuta cu nimic in viata.

Da , bine ca ajuta in viata distantele dintre planete din testele PISA! Suntem toti in Star Trek...
Cate ore sa iti trebuiasca la scoala doar ca sa pricepi ca trebuie sa fii atent unde dai datele unui card? 20 de ore?
Daca nu esti analfabet functional intelegi asta in cateva secunde, fara sa ti se predea la scoala...

View PostEpdm, on 10 decembrie 2023 - 08:01, said:

Degeaba introduci educatia financiara in “scoli de urgenta” atata timp cat oamenii nu stiu sa exprime ceea ce au de zis in propozitii simple sau sa inteleaga propozitii simple.

https://www.edu.ro/s...note_ROU_ro.pdf

Ei da...pe elevi i=a durut in cot de testele alea, au dat raspunsuri la misto sa plece cat mai repede acasa.
Sa fim seriosi, ca elevi, si noi am fi facut la fel la un test irelevant, care nu conteaza la nimic.

Edited by danigoleman, 10 December 2023 - 12:45.


#35
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Cei mai multi care isi dau datele de pe card sunt cei in varsta, adica fix generatia aia cu nemuritoarea replica "pe vremea noastra se facea carte, nu ca acum".
Nu stiu cum se face ca majoritatea lucraza in strainatate in agricultura, constructii si menaj. Cei care au ramas se inghesuie la fasole cu carnati si voteaza mereu cu aia de i-au tot furat de 34 de ani.

Am facut si eu economie in liceu dar ne puneau sa calculam tot felul de chestii de parca trebuia sa ne facem toti contabili. Nici o vorba despre bule economice, scheme Ponzi, strategii de investitii, etc.

#36
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 10.11.2013
Cea mai buna metoda sa scapi de astfel de tepe este prinderea si omorarea celor care le trag. De ce in Dubai nu exista astfel de tepari? Ca stiu ca vor fi ucisi, simplu.
Si da, educatia financiara vine si ea din urma, dar tot prinderea si pedepsirea faptasilor e cea mai buna metoda. Din pacate, teparii sunt animale si singurul limbaj inteles de animale este forta. Atat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate