Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 

Fara centrale de apartament peste 17 ani

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2730 replies to this topic

#55
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,834
  • Înscris: 15.06.2007
Eu cred ca prin 2040 o sa priceapa si romanii ce-i aia o casa pasiva..

#56
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 05.04.2023

View Postmurdar, on 09 decembrie 2023 - 20:03, said:


Frigul crește IQul, dovada finlandezii.

#57
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostPunter, on 09 decembrie 2023 - 20:12, said:



pa balcon, acoperis, geamuri, pereti, gradina, parcare....pe acoperis sub forma de floare/turn .... "plase eoliene" intre blocuri sau alte cladiri prin oras :)
Ce fumezi?

#58
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Posttfmercedez, on 09 decembrie 2023 - 20:17, said:

Eu cred ca prin 2040 o sa priceapa si romanii ce-i aia o casa pasiva..

Un singur lucru ai zis corect in propozitia asta. "casa"
Problema e ca probabil jumatate din oamenii acestei tari staui la bloc. Si doi la mana, sa stii ca pricepem dar nu avem case.

PS: sau avem dar sunt la tara in cazul meu si acolo lemnul e mai ieftin decat orice si nu ma mai gandesc la case pasive ca oricum merg rar.

#59
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,834
  • Înscris: 15.06.2007

View Postun_el, on 09 decembrie 2023 - 20:17, said:



Eu stiu ca esti "verde" de pe topicul schimbarilor climatice dar as zice sa schimbi placa. Ia fa-mi si mie un calcul pentru un singur apartament cu trei camere si necesarul de energie electrica. Presupunem ca totul este electric, ai si o masina electrica, ca sa fie ecuatia completa.
pai ziceau intr-un sondaj recent, facut in occident, ca generatia tanara ar renunta la autoturisme si ar merge pe jos/bicicleta, daca asta ajuta la schimbarile climatice.  Nu e spatiu sa fie atatea masini. Nu merita sa tii o masina doar pentru weekend.
Se vor gasi solutii pentru incalzire performanta, cel mai simplu este sa reduci necesarul, consumul prin eliminarea pierderilor.
Si daca se umbla la pret, sa vezi cum face lumea economie singura.
Cat costa gazul, benzina acum 25 de ani, si cat costa acuma?
Pe pariu ca daca benzina si motorina ar costa de maine 1 leu, toti ar face risipa?

#60
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmurdar, on 09 decembrie 2023 - 20:15, said:

Eu cred ca se va rezolva extrem de simplu. Se vor desfiinta retelele de gaze pentru uz individual. Adica totul electric in casa. Incalzirea probabil ori pe pompe de caldura (eficienta mare), ori pe centrale de bloc/cartier.

E simplu cand nu iti mai intra gazul in casa.

Tu poti sa crezi, nimeni nu te impiedica, este extrem de simplu. De ce sa desfiintezi ceva ce functioneaza? Adica habar n-ai despre ce vorbesti. Am mai rugat un coleg: fa un calcul pentru energia electrica necesara unui singur apartament cand totul este electric in casa. Unde instalezi pompele de caldura intr-un oras? Cat costa? Ai idee?
E simplu cand esti total atehnic.

View Postmurdar, on 09 decembrie 2023 - 20:03, said:

S-a trezit romanul neidiot. Noroc cu romanii ca mai ridica media IQ-ului european. Posted Image

Attachment IQ map.jpg

Esti cumva tot roman? Posted Image

Edited by un_el, 09 December 2023 - 20:29.


#61
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009

View PostPunter, on 09 decembrie 2023 - 20:12, said:

pa balcon, acoperis, geamuri, pereti, gradina, parcare....pe acoperis sub forma de floare/turn .... "plase eoliene" intre blocuri sau alte cladiri prin oras Posted Image
Sau si in scara blocului ca exista spatiu berechet !

#62
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postun_el, on 09 decembrie 2023 - 20:25, said:

E simplu cand esti total atehnic.



De acord. Daca erai tehnic, stiai ca AC e tot pompa de caldura.

View Postun_el, on 09 decembrie 2023 - 20:25, said:

Esti cumva tot roman? Posted Image

Am fost, nu mai sunt. Adica mai sunt doar din inertie.

Am (o) alta cetatenie.

Cat despre calculul unui apartament cu totul electric in el, iti zic cat platesc eu factura de electricitate: 140 de euro pe luna. Casa de 100mp, izolata binisor.

Edited by murdar, 09 December 2023 - 20:40.


#63
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,169
  • Înscris: 30.07.2006

View PostRemicade, on 09 decembrie 2023 - 18:28, said:

Directiva, deja adoptată de Parlamentul European, fixează termenul limită pentru utilizarea centralelor individuale pe gaze în statele membre ale Uniunii Europene la anul 2040. Această măsură reprezintă un pas semnificativ în direcția eficienței energetice și a reducerii emisiilor de gaze cu efect de seră.
Schimbările vor fi implementate treptat, iar Comisia Europeană salută acordul provizoriu la care au ajuns Parlamentul European și Consiliul pentru a reduce emisiile și consumul de energie al clădirilor din întreaga UE.

Ok si eu cu ce ma incalzesc ? Sau nu mai e voie sa ne incalzim ca poluam planeta ?

https://adevarul.ro/...in-2322839.html

Not gonna happen'

In Romania,cel putin


#64
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Directivele stii ca au titlu de obligativitate, da?

#65
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttfmercedez, on 09 decembrie 2023 - 20:23, said:

pai ziceau intr-un sondaj recent, facut in occident, ca generatia tanara ar renunta la autoturisme si ar merge pe jos/bicicleta, daca asta ajuta la schimbarile climatice.  Nu e spatiu sa fie atatea masini. Nu merita sa tii o masina doar pentru weekend.
Se vor gasi solutii pentru incalzire performanta, cel mai simplu este sa reduci necesarul, consumul prin eliminarea pierderilor.
Si daca se umbla la pret, sa vezi cum face lumea economie singura.
Cat costa gazul, benzina acum 25 de ani, si cat costa acuma?
Pe pariu ca daca benzina si motorina ar costa de maine 1 leu, toti ar face risipa?

Pai doar ziceau ca ar renunta, nu ca renunta.

Probabil ca se vor gasi, dar nu te arunci cu capul inainte de a le avea si renunti la ce ai deja si functioneaza. Intai gasesti solutiile si dupa aceea le implementezi.

Face si acum, mai mult de atat cat sa faca? Daca lumea nu va avea bani ce va face? Va muri cumva de frig in casa si va sta nespalata in ambele cazuri imbolnavindu-se?

Ce treaba au preturi de acum 25 de ani cu ce se intampla in zilele noastre? Ia sa-mi spui si mie ce e mai ieftin acum: gazul sau curentul electric? ;)

#66
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,169
  • Înscris: 30.07.2006

View Posttfmercedez, on 09 decembrie 2023 - 20:23, said:

pai ziceau intr-un sondaj recent, facut in occident, ca generatia tanara ar renunta la autoturisme si ar merge pe jos/bicicleta, daca asta ajuta la schimbarile climatice.

Acolo.
La noi odata cu diploma de bac vor si masina.
Deja a doua masina intr-un cuplu/familie devine normalitate si la noi

Edited by Moinesti72, 09 December 2023 - 20:45.


#67
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostSeteh, on 09 decembrie 2023 - 20:13, said:

Eu unul de cand suntem in mirificul UE nu am primit 5 bani de acolo. A stiu, o sa zici ca nu am vazut eu dar de fapt am beneficiat. Eu zic sa dai exemple si sa iti zic eu daca da sau nu. O sa fiu fair pe bune.
Fara apartenenta la UE, Romania ar fi fost astazi cum e Belarus, cu Adrian Nastase in rolul lui Lukashenko.

Despre bani vezi aici:
https://www.digi24.r...-16-ani-2341863

View Postun_el, on 09 decembrie 2023 - 20:17, said:

Ia fa-mi si mie un calcul
Hai, da-i bataie!
Da, shefu!
Si cam cum ati dori sa fie...poate preferati un Excel...sau poate doriti un Spreadsheet pe Google Drive?
Poate doriti si o cafeluta, un biscuit, pana fac calculul?
Poate sa va fac si un masaj?

#68
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postun_el, on 09 decembrie 2023 - 20:43, said:

Ce treaba au preturi de acum 25 de ani cu ce se intampla in zilele noastre? Ia sa-mi spui si mie ce e mai ieftin acum: gazul sau curentul electric? Posted Image

Uite o metoda buna de constrangere. Pretul gW de gaz de 3 ori mai scump decat pretul gW electric. Chemi tu firma de gaze sa vina sa-si scoata teava din apartamentul tau ca te incurca.

Edited by murdar, 09 December 2023 - 20:48.


#69
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008

 danigoleman, on 09 decembrie 2023 - 19:39, said:

Intamplator stau in acelasi oras si n-a fost schimbata "marea majoritate", nici pe departe. S-au schimbat pe ici pe colo, poate doar 10%. Iar tevile alea principale care veneau de la Electrocentrale erau praf si n-au fost schimbate niciodata.
Sistemul ala de incalzire mastodont nu mai are niciun viitor. Generezi pierderi prea mari plimband apa atat de mult, ele sunt dintr-o epoca in care energia costa maruntis si iti permiteai sa ai pierderi la greu.

...
Peste jumătate din punctele termice erau modernizate, cum îi place actualului prost de primar să spună. Deși el nu are nicio legătură cu asta fiind artizanul îngropării sistemului de încălzire cu toate că la începutul primului mandat s-a lăudat că va folosi punctele termice modernizate. A folosit pe naiba să-l ia.

#70
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 24.06.2006

 __Dan__, on 09 decembrie 2023 - 18:44, said:

Cate apartamente deserveste o centrala de "zeci de mii de euro"? Daca nu se gaseste o solutie rezonabila de esalonare a platilor, se vor incalzi cu ce le vine prin pereti/vor arde din biblioteca.
Apropo, in 2040 - la noi - raportul pensionari cu pensie jalnica/persoane active cu salariu asa si-asa va creste (iesire la pensie decretei, degradare situatie economica etc.). Incearca astia s-o regleze prin cresterea varstei de pensionare + reducerile de buget la Sanatate...
da pretul la centrale cum va fi? ala nu va creste? intreaba prietenu asta lu matale de le stie pe toate

Edited by dan210, 09 December 2023 - 20:50.


#71
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
La casa cum se va incalzi lumea? Tot cu centrala comuna de la bloc?

#72
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,716
  • Înscris: 13.10.2003
Eu cred ca majoritatea am renunta la autoturisme daca am avea alternative viabile: trenuri de mare viteza intre orase, transport in comun ieftin, comod, rapid, etc
De ce nu?
Toate astea nu se vor intampla prea curand, nu la noi..
Cat despre gaz - este o resursa epuizabila si tot mai scumpa. E normal sa se treaca pe energie electrica de la un moment dat, inevitabil chiar. Sunt multe alternative de a produce energie electrica acum care cu siguranta vor fi mai eficiente in viitor.
Pana la urma ce va intereseaza?
Sa aveti apa calda si caldura la un pret ok cand aveti nevoie.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate