Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Fara centrale de apartament peste 17 ani

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2719 replies to this topic

#37
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostPunter, on 09 decembrie 2023 - 19:47, said:

pana in 2040 vom avea toti panouri si eoliene personale.
Pe balcon?

#38
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019

View Postmurdar, on 09 decembrie 2023 - 19:37, said:

Hipsterii de azi pe trotineta, cu gleznele goale, vor fi pensionarii anilor '40. Or sa isi permita.
Daca te referi la hipsteri de ~50 de ani (?), poate. Astia vor putea iesi la pensie in anii '40.

#39
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Hartia suporta orice.
Problema este ca nu ai multe optiuni pentru incalzire.
Desigur, primul pas este o izolatie maxima, dar mai departe ai o problema.
Cand e iarna nu e soare, deci ai nevoie de curent.
Si e nerealist sa crezi ca reteaua de curent (productie si distributie) poate face fata pentru incalzire si EV.

#40
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postn-amname, on 09 decembrie 2023 - 19:35, said:

Cat despre muntii de bani, mai vedem, europa, ca si america, e in probleme economice majore.

Aia de sus mereu o duc bine, chiar si in cele mai praf tari de pe planeta asta...

Edited by danigoleman, 09 December 2023 - 19:57.


#41
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostAdm, on 09 decembrie 2023 - 19:52, said:

.
Si e renealist sa crezi ca reteaua de curent (productie si distributie) poate face fata pentru incalzire si EV.

Hipsterii idioti de la Bruxelles cred ca da, cand fac o laba ei cred ca orice e posibil. Convinge-i pe ei cu argumente rationale.

Edited by Matrix40, 09 December 2023 - 19:59.


#42
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,163
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcata32, on 09 decembrie 2023 - 19:32, said:

Oricum aveau prea mulți ani ca să mai fi fost funcționale. Și dacă se păstrau, nu avea rețeaua cum să mai existe fără investiții majore.
Problema e că în Galați de exemplu, punctele termice și legătura până la blocuri au fost în marea lor majoritate schimbate, noi, moderne, cu fonduri europene, pentru ca mai apoi să se renunțe de tot la ele. Populația, proastă, scuze dar nu am cum să-i numesc altfel, nici nu știe despre toate lucrurile astea.

Problema încălzirii nu este așa simplă cum pare și trebuie găsite soluții punctuale pentru fiecare situație în parte.
Galațiul de exemplu avea foarte mult agent termic de la apa caldă reziduală de la răcirea furnalelor. Deci era căldură din belșug, în teorie. Acum nu mai sunt furnale, canci și agent termic. Deci oricum nu ar fi funcționat.

Cam asta s-a intamplat la Galati: https://www.mediafax...itiile-16520164

Au urmat plansete: https://impact-est.r...are-din-galati/

Rezultatele: https://www.expressd...de-termoficare/, https://www.viata-li...ilioane-de-euro

Mare atentie: centralele termice de cartier produc doar caldura, apa calda te intereseaza strict pe tine.

Edited by un_el, 09 December 2023 - 20:03.


#43
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostAdm, on 09 decembrie 2023 - 19:52, said:

Hartia suporta orice.
Problema este ca nu ai multe optiuni pentru incalzire.
Desigur, primul pas este o izolatie maxima, dar mai departe ai o problema.
Cand e iarna nu e soare, deci ai nevoie de curent.
Si e renealist sa crezi ca reteaua de curent (productie si distributie) poate face fata pentru incalzire si EV.

Acum 20 de ani era o utopie sa crezi ca reteaua electrica poate duce incarcare de EV-uri cate duce in ziua de azi. Noroc ca aia care adapteaza reteaua nu cunosc faptul ca este nerealist si imposibil.

#44
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMatrix40, on 09 decembrie 2023 - 19:59, said:

Hipsterii idioti de la Bruxelles cred ca da, cand fac o laba ei cred ca orice e posibil. Convinge-i pe ei cu argumente rationale.
"Hipsterii idioti de la Bruxelles" vor sa te ajute si cu bani ca sa-ti termoizolezi locuinta, sa-ti modernizezi retelele electrice si de termoficare si pentru productia de energie din surse regenerabile.

Dar voi despre astea nu spuneti nimic, pentru ca v-ar strica propaganda.

Edited by kolfleading, 09 December 2023 - 20:04.


#45
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostMatrix40, on 09 decembrie 2023 - 19:59, said:

Hipsterii idioti de la Bruxelles cred ca da, cand fac o laba ei cred ca orice e posibil. Convinge-i pe ei cu argumente rationale.


S-a trezit romanul neidiot. Noroc cu romanii ca mai ridica media IQ-ului european. Posted Image

Attached File  IQ map.jpg   267.37K   111 downloads

#46
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017

View PostMatrix40, on 09 decembrie 2023 - 19:49, said:


Pe balcon?
Pe acoperis.

#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View PostRemicade, on 09 decembrie 2023 - 18:38, said:

Centrala de bloc ? Adica pensionarii cu pensie de 1125 de lei vor contribui la instalarea uneia care costa zeci de mii de euro ?
Pai daca esti bogat, iti faci casa proprie, nu stai intre pensionarii aia saraci.
Si o sunt destui pensionari "speciali".
pai toata tara a contribuit la constructia a cateva zeci de termocentrale care sa incalzeasca centralizat orase intregi. Doar ca s-a facut prost, cu pierderi mari si costuri si mai mari.
Da, o centrala de bloc ar trebui sa fie mai ieftina decat 40 de centrale de apartament.
Dar inca se mai inaugureaza blocuri construite in  2023 , cu zeci de centrale individuale..

Ba, in loc de o centrala, ar putea fi o instalatie HVAC, care sa ofere si AC, apa calda chiar si curent pe langa incalzire, dupa necesitati.

Edited by tfmercedez, 09 December 2023 - 20:11.


#48
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.07.2022

View PostMatrix40, on 09 decembrie 2023 - 19:49, said:

Pe balcon?

pa balcon, acoperis, geamuri, pereti, gradina, parcare....pe acoperis sub forma de floare/turn .... "plase eoliene" intre blocuri sau alte cladiri prin oras :)

#49
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Postkolfleading, on 09 decembrie 2023 - 20:03, said:

"Hipsterii idioti de la Bruxelles" vor sa te ajute si cu bani ca sa-ti termoizolezi locuinta, sa-ti modernizezi retelele electrice si de termoficare si pentru productia de energie din surse regenerabile.

Dar voi despre astea nu spuneti nimic, pentru ca v-ar strica propaganda.

Bre nu stiu cum sa zic dar eu platesc la 76 de m2 maxim 250 lei gazele pe luna. Asta pentru ca am investit din buzunarul meu si in consolidarea cladirii si in izolarea ei. Daca vine UE si imi da banii asa cum zici tu, atunci pun ce vor ei in loc de centrala. A : sa nu coste mai scump lunar. Si B, sa nu fie sub 23 de grade celsius in casa.

LE: Eu unul de cand suntem in mirificul UE nu am primit 5 bani de acolo. A stiu, o sa zici ca nu am vazut eu dar de fapt am beneficiat. Eu zic sa dai exemple si sa iti zic eu daca da sau nu. O sa fiu fair pe bune.

Edited by Seteh, 09 December 2023 - 20:16.


#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMatrix40, on 09 decembrie 2023 - 19:42, said:



Stiu caz de centrala de bloc unde costurile sunt mult mai mari decat la centrala de apartament. Acolo ai de platit fochist, mentenanta si multe altele.
esti sigur ca e de bloc si nu de cvartal sau cartier? Poate intr-un punct termic de la termoficare.

#51
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Eu cred ca se va rezolva extrem de simplu. Se vor desfiinta retelele de gaze pentru uz individual. Adica totul electric in casa. Incalzirea probabil ori pe pompe de caldura (eficienta mare), ori pe centrale de bloc/cartier.

E simplu cand nu iti mai intra gazul in casa.

#52
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postmurdar, on 09 decembrie 2023 - 20:03, said:




S-a trezit romanul neidiot. Noroc cu romanii ca mai ridica media IQ-ului european. Posted Image

Attachment IQ map.jpg

Ce relevanta are?
Ma asteptam sa ne dai o statistica cu IQ-ul birocratilor de la Bruxelles

#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmurdar, on 09 decembrie 2023 - 20:15, said:

Eu cred ca se va rezolva extrem de simplu. Se vor desfiinta retelele de gaze pentru uz individual. Adica totul electric in casa. Incalzirea probabil ori pe pompe de caldura (eficienta mare), ori pe centrale de bloc/cartier.

E simplu cand nu iti mai intra gazul in casa.
da, cu siguranta, de aia schimba in dragi reteaua de gaz, inlocuind tevile din otel cu altele din plastic, din lipsa de viziune..

#54
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,163
  • Înscris: 24.11.2006

View Postkolfleading, on 09 decembrie 2023 - 20:03, said:

"Hipsterii idioti de la Bruxelles" vor sa te ajute si cu bani ca sa-ti termoizolezi locuinta, sa-ti modernizezi retelele electrice si de termoficare si pentru productia de energie din surse regenerabile.

Dar voi despre astea nu spuneti nimic, pentru ca v-ar strica propaganda.

Eu stiu ca esti "verde" de pe topicul schimbarilor climatice dar as zice sa schimbi placa. Ia fa-mi si mie un calcul pentru un singur apartament cu trei camere si necesarul de energie electrica. Presupunem ca totul este electric, ai si o masina electrica, ca sa fie ecuatia completa. Chiar sunt curios ciferele pe care le vei obtine. Iar daca esti asa de eco calculeaza dimensiunile conductorilor necesari pentru a alimenta un singur apartament. Inmulteste rezultatele cu 20 de apartamente. Ne oprim aici, n-o sa mai vorbim de alte chestii "neimportante" cum ar fi SEN si modificarile care ar trebui facute pentru a sustine un consum de energie electrica deloc neglijabil. Calculul nu trebuie sa fie exact, doar aproximativ. Sa nu uit: sa-mi spui ce se intampla in cazul in care ai parte de o furtuna asa cum a fost acum vreo doua saptamani. Luam in calcul variantele tale eco, atat! Hai, da-i bataie!

Edited by un_el, 09 December 2023 - 20:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate