Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

"Toți românii vor avea o semnătură digitală"

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017
De la vorbe la fapte este cale lunga. Totusi bine ca este in plan.



"Cadou de 50 de milioane euro pentru români. ADR pregătește un proiect care să permită fiecărui român să aibă semnătură digitală calificată gratuită

Toți românii vor avea o semnătură digitală
Autoritatea pentru Digitalizarea României și Ministerul Comunicațiilor pregătesc lansarea unei extensii a proiectului ROeID care să permită alocarea acestor semnături digitale, relatează publicația Capital.

Dragoș Vlad, președintele ADR a răspuns:
”Este o intenție de a continua proiectele pe care le avem deja implementate, cum ar fi Platforma Software Centralizată pentru Identificare Digitală – PSCID, cu aplicația mobilă ROeID. Următorul pas firesc este întărirea lanțului de încredere din punct de vedere al Regulamentului 910 (eIDAS), căruia i se poate asocia semnătura digitală. Va fi integrat in platforma ROeID”.

https://www.economic...tal_711185.html

Edited by alex342, 08 December 2023 - 07:47.


#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Daca e gratuit ... sa fie primit.

#3
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008
to what end?

#4
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Relationarea cu statu' de la calculator. Taxele le platesc deja online, pe majoritatea. Daca totul s-ar transforma online ar fi minunat.. :D

#5
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 12.03.2010
„Li se va permite sa aiba” =/= „toti romanii vor avea”.

#6
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Ar fi fain, la digisign cred ca costa 400-500 lei pe 3 ani. Acum nu-mi dau seama cum o sa-si instaleze unii aplicatia aia pe calculator, dar ptr o particica (infima) a societatii ar fi fain.

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
gataaaaaaa!
baga cipuuuuuuu' ... fugiiiiiiiiiiti!!! :D  
vind tichii din folie de aluminiu impotriva radiatiilor bionice si trionice care citesc memoria celor cu creiere netede ...

#8
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
O multime de romani nu stiu sa foloseasca un pc. Ca sa nu mai spun de cei care nu au / nu-si permit, de cei care locuiesc in zona fara semnal, etc. Nu s-a rezolvat inca folosirea unui card bancar pentru toti romanii. In orase, nu doar la tara sunt multi pensionari care primesc pensia prin posta pentru singurul motiv ca nu stiu sa foloseasca bancomatul. Dar toti romanii vor avea semnatura digitala! Guvernantii nostri iar pun carul inaintea boilor.

#9
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017

View Post98521457, on 08 decembrie 2023 - 08:39, said:

O multime de romani nu stiu sa foloseasca un pc. Ca sa nu mai spun de cei care nu au / nu-si permit, de cei care locuiesc in zona fara semnal, etc. Nu s-a rezolvat inca folosirea unui card bancar pentru toti romanii. In orase, nu doar la tara sunt multi pensionari care primesc pensia prin posta pentru singurul motiv ca nu stiu sa foloseasca bancomatul. Dar toti romanii vor avea semnatura digitala! Guvernantii nostri iar pun carul inaintea boilor.

Eu nu pricep ce treaba are implementarea semnaturii dgitale cu faptul ca unii nu au nevoie de ea ?! La fel de bine pot sa spun, ce nevoie avem sa importam masini cand majoritatea celor de la tara nu-si permit o masina. Ar trebui sa interzicem masinile, sa nu mai permitem comercializarea lor pt ca unii nu si le permit - cred ca asa gandesti. Aveti unii o gandire asa gaunoasa si ilogica...

Edited by alex342, 08 December 2023 - 08:46.


#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Post98521457, on 08 decembrie 2023 - 08:39, said:

O multime de romani nu stiu sa foloseasca un pc. Ca sa nu mai spun de cei care nu au / nu-si permit, de cei care locuiesc in zona fara semnal, etc. Nu s-a rezolvat inca folosirea unui card bancar pentru toti romanii. In orase, nu doar la tara sunt multi pensionari care primesc pensia prin posta pentru singurul motiv ca nu stiu sa foloseasca bancomatul. Dar toti romanii vor avea semnatura digitala! Guvernantii nostri iar pun carul inaintea boilor.
O multime de romani nu stiu nici cartea sa o tina corect in mana. Pana la PC...
On-topic: astia nu sunt capabili sa faca niste servere sa mearga bine de atatia ani ca sa nu mai vorbim de interoperabilitatea bazelor de date (chestii facute bine de altii acuma zeci de ani) si povestesc de semnatura digitala. Bancuri bugetare. Pare emisiunea: bugetarii spun lucruri trasnite.

Edited by jm2010, 08 December 2023 - 09:02.


#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
O tampenie in opinia unora,ca sunt procent mic sau mare ca nu au pc sau net trebuie sa condamnam pe toti la bezna.
Chiar acum imi prindea bine asa ceva,am de radiat un pfa si ciuciu fara semnatura asta.

#12
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Eu vreau 2, în caz că pierd una

Edited by TamtamTicaticaPiupiu, 08 December 2023 - 09:08.


#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
O multime de romani vor fi analfabeti functional, tinand cont ca 42% dintre elevi sunt astfel.  Acum ce sa facem ? Sa nu mai implementam nimic ? O sa foloseasca semnatura cei care doresc si cei care se pricep. Restul .... Dumnezeu cu mila.

#14
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

View Postioana1973, on 08 decembrie 2023 - 08:25, said:

Ar fi fain, la digisign cred ca costa 400-500 lei pe 3 ani. Acum nu-mi dau seama cum o sa-si instaleze unii aplicatia aia pe calculator, dar ptr o particica (infima) a societatii ar fi fain.

exista suport remote , se conecteaza de la distanta digisign pe calculatorul tau, daca e nevoie

#15
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postceanu1980, on 08 decembrie 2023 - 09:03, said:

O tampenie in opinia unora,ca sunt procent mic sau mare ca nu au pc sau net trebuie sa condamnam pe toti la bezna.
Chiar acum imi prindea bine asa ceva,am de radiat un pfa si ciuciu fara semnatura asta.
Trebuia sa iti faci nu sa astepti pomana :)
Sau sa mergi la ghiseu daca nu vrei sa iti faci semnatura electronica.

#16
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

View Post98521457, on 08 decembrie 2023 - 08:39, said:

O multime de romani nu stiu sa foloseasca un pc.

Nu pentru aia e semnatura digitala.
Trimit raportari la ANAF cumva, au pj, pfa?

Edited by Moinesti72, 08 December 2023 - 09:17.


#17
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

View Postceanu1980, on 08 decembrie 2023 - 09:03, said:

trebuie sa condamnam pe toti la bezna.
Nu! Trebuie procedat cu cap. Acolo unde s-a reusit (vorbim de alte tari) au inceput cu "alfabetizarea" populatiei in materie de internet si tot ce tine de asta. Au avut cursuri pentru seniori. Copiii invata acum prin scoli. Dar cei peste 50 de ani sunt rari care stu ceva. La noi, te obliga. "Noi am lalait-o cu cei mai buni IT-isti 10 ani, dar voi de maine obligatoriu le folositi!"

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Daca va fi implemntata peste 30-40 de ani poate va reusi.
Pana atunci... Nu stiu cati pot folosi un PC. Darmite sa stie sa semneze un document in format electronic. Cei in varsta clar nu stiu. Poate vor apela la o cunostiinta... care poate sa le semneze digital si actele de vanzare ale casei sau mai stiu eu ce...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate