Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

"Toți românii vor avea o semnătură digitală"

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postalex342, on 08 decembrie 2023 - 07:37, said:

Toți românii vor avea o semnătură digitală
Asa ar fi normal sa fie, daca tot obliga la a avea una pentru relatia cu autoritatile.

#38
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View Post98521457, on 08 decembrie 2023 - 09:18, said:

Nu! Trebuie procedat cu cap. Acolo unde s-a reusit (vorbim de alte tari) au inceput cu "alfabetizarea" populatiei in materie de internet si tot ce tine de asta. Au avut cursuri pentru seniori. Copiii invata acum prin scoli. Dar cei peste 50 de ani sunt rari care stu ceva. La noi, te obliga. "Noi am lalait-o cu cei mai buni IT-isti 10 ani, dar voi de maine obligatoriu le folositi!"
Draguta, posibil sa fie mai multi dintre cei trecuti de 50 de ani decit cei sub care stiu sa foloseasca cu adevarat un PC. Exact cei care au astazi 50-60 de ani au fost cei care au adus in RO calculatoarele personale, au infiintat si condus marile firme din domeniul IT, au implementat internetul si au construit retelele de telcomunicatii! Si tot cei de 50 de ani stiu ca un PC se mai poate folosi si la altceva in afara de jocuri si feisbuci!

Edited by tytysor, 08 December 2023 - 12:42.


#39
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Bun. Doar sa si mearga sistemul.

#40
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023

View Postwertyck, on 08 decembrie 2023 - 11:16, said:

De exemplu, pentru a te scapa pe tine, ca si contribuabil, de drumuri la institutiie statului pentru diverse acte sau servicii pe care le vei putea face de la distanta, de acasa, de pe telefon/PC/laptop. Si institutiile statului pot degreva o gramada de posturi cu personal ce acum deserveste contribuabilul la ghiseele institutiilor de stat...deci economii mai mari decat cheltuiala cu emiterea acelor certificate.

Posturile alea sunt oricum date pe sub mana. De buna voie nu cred ca fac asta; sun impinsi spre digitalizare. Iar orice lucru fortat, este gandit sa nu ajute, tocmai pentru ca este fortat.

Problema este alta: statul roman are un talent in a te ajuta dara fara a te ajuta. Asa cum fac si unii oameni, ajuta doar pentru a fi vazuti intr-o lumina buna dar mai mult te incurca. O situatie similara am vazut-o la cazier. unde toata lumea era fericita.. tot trebuie cazierul de la politie pentru anumite chestii. Aparent sunt diferite..

Edited by auditionstir, 08 December 2023 - 13:38.


#41
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Post98521457, on 08 decembrie 2023 - 08:39, said:

O multime de romani nu stiu sa foloseasca un pc. Ca sa nu mai spun de cei care nu au / nu-si permit, de cei care locuiesc in zona fara semnal, etc. Nu s-a rezolvat inca folosirea unui card bancar pentru toti romanii. In orase, nu doar la tara sunt multi pensionari care primesc pensia prin posta pentru singurul motiv ca nu stiu sa foloseasca bancomatul. Dar toti romanii vor avea semnatura digitala! Guvernantii nostri iar pun carul inaintea boilor.
Mai trebuie sa si ii impingi de la spate, ca daca e dupa mintea lor... Oricum, nu vreau sa fiu in pielea apartinatorilor, cum am fost de fapt, sa te cheme pe oriunde in locul lu' tata mare, sau cu tata mare, sa semneze...

#42
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 21.08.2003
Un cado' dulce ptr firmele securistilor care elibereaza semnaturili, sunt vreo 5 in toata tara, sa fie primit. Asta trebuiau sa o faca si la firme, in loc de 100 euro incasati puteau primi 1000 de la stat ptr fiecare dar s-au prins mai tarziu, deh secu' pe rit vechi nu prea le are cu tehnica imperialista.

On topic: ca sa fie cat de cat de succes aceasta initiativa trebuie, nu trebuie ci e imperios necesar ca toata procedura de semnare in spv  sa se poate face de pe telefon folosind metodele de autentificare biologica cu care este obisnuita populatia, inclusv cea in etate: recunoastere faciala si amprenta. Dar tinand cont ca si statul trebuie sa-si faca aplicatia lizibila si usor de inteles ptr toata lumea e clar ca nu se va intampla vreodata asa ceva. Sistemul actual cu stick introdus in pc e incompatibil cu gloata careia i se adreseaza. Trebuie pc, trebuie neaparat adobe si alte chestiuni si chicite bugetaresti. Spv ar trebui sa semene cu o aplicatie bancara, cat mai usor de inteles si folosit, asa vor creste activitatea in ea si implicit veniturile la buget.

Edited by cristian_sen, 08 December 2023 - 15:23.


#43
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Posttytysor, on 08 decembrie 2023 - 12:37, said:

Draguta, posibil sa fie mai multi dintre cei trecuti de 50 de ani decit cei sub care stiu sa foloseasca cu adevarat un PC.

ma apropii de 60, cu calculiciurile am inceput-o de la hc-85, cobra (basic/cp/m), 286, 386, la un moment dat, mi-am facut e banii mei o rapandula la serviciu si era cel mai puternic calculator de pe etaj ;). ms-dos, win 3.1, 3.11, 95, me, 2000, xp  ... am invatat excel de nevoie si eram un chior in tzara orbilor. m-am pensionat si le-am lasat calculatorul (devenit intre timp core 2 duo) pentru niste programe care lucrau doar in xp si o baza de date inceputa si tinuta la zi de prin 98-99. in fine, ma laud si eu ;) am incercat sa-i invat pe "urmasi" mici trucuri, macar in paginatia inteligenta a tabelelor mari, posterizate .. pling dupa mine cei care le primeau, pentru ca lucrau usor si intuitiv .. nu se mai poate. sa spun ca "urmasii" in discutie se invirt in jurul virstei de 30 de ani?
si sunt de fapt un pirlit de lacatus montator aparate electrice, cu liceu "la zi" (ind. 23 august ;) )  cu bacalaureat luat cu chiu cu vai.

#44
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Va fi implementat si mentinut de generatia de maine, astia care arata acum atat e promitator la testele PISA.

Sunt tari dezvoltate, cu mult in fata in ceea ce priveste informatizarea societatii si inca nu-si pun problema, chiar daca niste sefi de Comisii si foumuri mondiale preseaza de cativa ani.
Un expert in cybersecurity v-ar putea explica cum vi se poate folosi semnatura.

#45
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,596
  • Înscris: 15.06.2007

View Postxymzar, on 08 decembrie 2023 - 10:23, said:

Banuiesc ca o sa fie o singura firma "agreata".
Este interesant sa vedem care castiga doar se stie ce hram poarta cele care sunt agreate acum. Posted Image



https://youtu.be/5_2...0Nzghdyq7LsiLea

#46
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Eu cred că statul român ar trebui să-și asume rolul de autoritate de gestionare și certificare a semnăturilor digitale, că interpușii sunt doar niște ploșnițe profitoare.
Există o bază de date comună cu toți cetățenii României, iar acesteia i se vor atribui semnăturile digitale ca un parametru adițional, ce mare brănză!

#47
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postalex342, on 08 decembrie 2023 - 07:37, said:

De la vorbe la fapte este cale lunga. Totusi bine ca este in plan.
Si card de sanatete avem, pacat ca nu merge "norul".
Semnatura digitala tot la ghiseu o prezentam ?

View PostCosti_68, on 08 decembrie 2023 - 10:21, said:

Cine-i ION, n-am auzit de ea? Posted Image
ION este oglinda noastra.

#48
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017

View PostMarianG, on 08 decembrie 2023 - 21:07, said:

Semnatura digitala tot la ghiseu o prezentam ?

Dupa mintea lor, da, tot la ghiseu.

#49
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Daca nu te-ar mai plimba institutiile statului intre ele pentru nu stiu ce act, ar fi binevenita. Idem CI electronica. Dar in ritmul in care merge digitalizzarea institutiilor bugetare la noi, va fi implementat peste vreo 20 de ani, si atunci sistemul va fi mai mult picat (cum e acum sistemul de carduri de sanatate).

#50
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013
Mno, legat de digitalizare, eu unul țin minte ca acum vreo 2 ani a trebuit sa merg la politie pentru un cazier judiciar, și zilele astea l-am obținut pe net în 5 secunde. E ceva, un fel de progres, cat de cat. :))

#51
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
Da, si ajungi cu cazierul tau online la permise, sa schimbi permisul si-ti spune ca nu e bun, ca trebuie din ala de la ghiseul de caziere. România, mereu surprinzatoare.

Edited by slai, 08 December 2023 - 23:49.


#52
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Cred ca-l luam pe boul ala de urechi si-l duceam direct la seful de serviciu...

#53
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Și te alegeai cu dosar penal...

#54
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
ce ne faceam noi fara statu de drept... Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate