Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

"Toți românii vor avea o semnătură digitală"

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
"Toți românii vor avea o semnătură digitală"
mai tineti minte cartile de alegator ce se eliberau impreuna cu CI-ul?  cam asa vad initiativa in momentul de fata.

#20
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
https://ro.wikipedia.../wiki/E-Romania
http://www.e-romania.ro/

Spor!

#21
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View Postalex342, on 08 decembrie 2023 - 08:45, said:

Eu nu pricep ce treaba are implementarea semnaturii dgitale cu faptul ca unii nu au nevoie de ea ?! La fel de bine pot sa spun, ce nevoie avem sa importam masini cand majoritatea celor de la tara nu-si permit o masina. Ar trebui sa interzicem masinile, sa nu mai permitem comercializarea lor pt ca unii nu si le permit - cred ca asa gandesti. Aveti unii o gandire asa gaunoasa si ilogica...
Nu e chiar asa.
Masina o cumperi daca ai banii.
Programu' asta se va "implementa, dezvolta si va avea mentenanata asigurata" din bani de la buget.
Adicatelea se inscrie in lista mare cu cacaturi succventionate din banii saracilor, de tipu': masina electrica, panouri FV, rosia cu gust de castravete si prima casa din primu' milion de case ale lu' Negoita.

Dinspre partea mea poa' sa faca si catuse digitale, ca tot aia e.
In Romania legea e optionala.

Edited by futurist, 08 December 2023 - 09:57.


#22
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
va fi un kkt uslamist din care va iesi un paraindarat baban si cam atat...

#23
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,411
  • Înscris: 03.11.2009
50 milioane pentru semnatura electronica gratis, buna treaba, sa vezi dea-acu' mosteniri, pamanturi, etc, dezbatute prin instante - tot gratis Posted Image

Eu folosesc docusign de cativa ani buni, moaca

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Si ION ce zice ?

#25
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,411
  • Înscris: 03.11.2009

View Postoverseas, on 08 decembrie 2023 - 10:10, said:

Si ION ce zice ?
Cine-i ION, n-am auzit de ea? Posted Image

#26
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Desi e un lucru util, prevad ca se intampla ca si la alte proiecte cu bani europeni. Luam banii si implementarea e facuta pe genunchi, vezi proiectele de acum 10-15 ani cu "Centrele de informare turistica" in tot felul de localitati, care au stat inchise pana au trecut anii, pentru a le putea apoi schimba destinatia spatiului...

#27
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,640
  • Înscris: 14.10.2004
Banuiesc ca o sa fie o singura firma "agreata".
Este interesant sa vedem care castiga doar se stie ce hram poarta cele care sunt agreate acum. Posted Image

#28
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020

View Post98521457, on 08 decembrie 2023 - 08:39, said:

O multime de romani nu stiu sa foloseasca un pc. Ca sa nu mai spun de cei care nu au / nu-si permit, de cei care locuiesc in zona fara semnal, etc. Nu s-a rezolvat inca folosirea unui card bancar pentru toti romanii. In orase, nu doar la tara sunt multi pensionari care primesc pensia prin posta pentru singurul motiv ca nu stiu sa foloseasca bancomatul. Dar toti romanii vor avea semnatura digitala! Guvernantii nostri iar pun carul inaintea boilor.

Si ce să fac? Să rămân pe loc pentru că unii încă trăiesc în Evul mediu? Nu, ms.
Imi aduc aminte când la mine în oraş s-a implementat sistemul de e-ticketing pentru transportul în comun. Săriseră unii că "Vaaai, pensionarii şi bătrânii nu se vor descurca cu drăcoveniile alea electronice". Ce să vezi... nu au avut ce face şi au învăţat până la urmă. Acum nu mai au nicio problemă.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ce e aia e-ticketing ? In Bucuresti n-am auzit de asa ceva.

#30
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023
Nu exista gratis; cineva tot plateste.
Intrebarea este: De ce ar plati cineva ca tu sa ai semnatura digitala?

#31
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021

View Postjm2010, on 08 decembrie 2023 - 09:02, said:

O multime de romani nu stiu nici cartea sa o tina corect in mana. Pana la PC...
On-topic: astia nu sunt capabili sa faca niste servere sa mearga bine de atatia ani ca sa nu mai vorbim de interoperabilitatea bazelor de date (chestii facute bine de altii acuma zeci de ani) si povestesc de semnatura digitala. Bancuri bugetare. Pare emisiunea: bugetarii spun lucruri trasnite.
Las' ca vine inapoi imaculat si ne vinde Sebi Ghita iar o minune de program - ca ala de il folosesc toti medicii si e 90% din timp in avarie, imi scapa denumirea lui - si o sa avem semnatura digitala ... cu degetu' mijlociu. E de coma stirea, ca anuntul ala la primaria Buzau - formularele online se depun in dosar cu sina la etajul doi. o saptamana a rezistat anuntul ala pe geam la intrare Posted Image Posted Image Posted Image

#32
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

View Postauditionstir, on 08 decembrie 2023 - 11:06, said:

Nu exista gratis; cineva tot plateste.
Intrebarea este: De ce ar plati cineva ca tu sa ai semnatura digitala?

De exemplu, pentru a te scapa pe tine, ca si contribuabil, de drumuri la institutiie statului pentru diverse acte sau servicii pe care le vei putea face de la distanta, de acasa, de pe telefon/PC/laptop. Si institutiile statului pot degreva o gramada de posturi cu personal ce acum deserveste contribuabilul la ghiseele institutiilor de stat...deci economii mai mari decat cheltuiala cu emiterea acelor certificate.

Edited by wertyck, 08 December 2023 - 11:17.


#33
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Posted Image Ciolacu tu esti mah?

si calatorim fara vize in america ai uitat?

#34
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Toți românii vor avea o semnătură digitală asa ca in bancul cu radio Erevan:
- Este adevarat ca in anul 2000 fiecare rus va avea cate-o Volga?
- Da, este adevarat. Intrebarea este ce va face lumea cu atata apa.

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Intrebarea mare e la cine vor ajunge cele 50 de milioane de euro.
Multi nu au cont in SPV, ce sa mai zicem de semnatura digitala...

#36
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

View Postalex342, on 08 decembrie 2023 - 08:45, said:

Eu nu pricep ce treaba are implementarea semnaturii dgitale cu faptul ca unii nu au nevoie de ea ?! La fel de bine pot sa spun, ce nevoie avem sa importam masini cand majoritatea celor de la tara nu-si permit o masina. Ar trebui sa interzicem masinile, sa nu mai permitem comercializarea lor pt ca unii nu si le permit - cred ca asa gandesti. Aveti unii o gandire asa gaunoasa si ilogica...
Eu nu pricep de ce trebuie sa intelegi altceva decat am spus. Nu toti romanii stiu sa foloseasca un pc. Trebuie o instruire, nu interdictie.

View PostVOC, on 08 decembrie 2023 - 10:28, said:

Si ce să fac? Să rămân pe loc pentru că unii încă trăiesc în Evul mediu? Nu, ms.
Imi aduc aminte când la mine în oraş s-a implementat sistemul de e-ticketing pentru transportul în comun. Săriseră unii că "Vaaai, pensionarii şi bătrânii nu se vor descurca cu drăcoveniile alea electronice". Ce să vezi... nu au avut ce face şi au învăţat până la urmă. Acum nu mai au nicio problemă.
Te intreb si pe tine ca mai sus: de ce intelegi altceva? E vorba de ordinea lucrurilor, nu de interzicerea lor.
Si nu, nu toti batranii si pensionarii au invatat "dracoveniile alea". Poate ai tai stiu un fb care e mereu deschis pe telefon. Dar vecinii mei inca au "asistenta" in ridicarea pensiei din cont. Adica le scot copiii toata pensia din bancomat si o aduc acasa. Daca tot e "gratis" din bani publici, de ce nu iesim din Evul mediu cu niste cursuri pentru batrani?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate