Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Fetita 3 ani adoarme tarziu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ii iei o pisicuță și îi spui că nu trebuie sa planga că trezește pisica.

#38
leuoasii

leuoasii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.12.2022
incearca pe cat posibil sa limitezi tv-ul inainte de somn. lumina ecranelor ne afecteaza si pe noi, nu doar pe cei micuti.

#39
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 24.12.2005
Văd că este normalitatea ca un copil de 2-3 ani să aibă acces constant la ecrane (tabletă, telefon, tv). Se poate și fără ele dar trebuie efort: în weekend ieșit mult cu ei, în timpul săptămânii seara, joculețe și povești etc. Dar dacă nu se poate/nu se dorește, cel mai bine este să se creeze un program, cu o limită clară pentru vizionare și ora de culcare să nu depășească 21:00, hai 22:00. Cât despre partea cu plânsul, ăsta este mecanismul lor de comunicare și control și dacă văd că se cedează la asta, pe viitor va fi și mai grav.

#40
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
Fara sa critic, stiu ca in Romania se permite exagerat de mult ecran unui copil mic, si se permite o ora mult prea tarzie pt somn. Locuiesc in alta tara unde se intampla altfel, maxim 30min ecran pe zi, ora  de somn 19.

Ideea in sine e ca ecranul agita. Daca vezi ca iti agita copilul in asemenea hal ca nu doarme decat la ore exotice, il interzici total. Merge, dupa 4-5 zile cred ca nici nu mai stie ce-s alea desene.
Cate ore sta copilul la gradinita? Daca merge pe la 9 si il lasi pana pe la 14-15 cat timp iasa afara? Daca il scot macar 1-2h afara si nu doarme deloc de amiaza e practic imposibil sa mai fie asa activ seara.

View Posteiffel, on 05 decembrie 2023 - 11:24, said:

Ideea e ca la ora 10 sa fie in pat la culcare.


La 3 ani sa doarma la ora 10 seara????? Cred ca nici la 8-9 ani nu-i o ora normala aia.

Eu as spune ca, in cazul in care copilul doarme la amiaza la gradinita, sa incercati sa evitati asta. O tin treaz, si aia e, seara o sa fie mai bine.

Apoi, limitat ecranul, sau interzis total.Daca tii activ un copil toata ziua e aproape imposibil sa iti mai ceara desene. Prin a-l tine activ ma refer a-l implica la orice chestie se face in casa. Necesita mult timp, dar se poate. Incercati doar sa lasati o zi telefonul in masina si veti vedea cat timp liber apare :)

O alta idee ar fi sa nu aiba tv in camera unde doarme.

Si ajuta foarte mult sa nu vada parintii ca se uita la tv sau stau pe telefon. Chestia asta ajuta si parintii sa scape de dependenta, ca nu cred ca-i copilul singurul dependent in familia aia.

#41
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Ar fi o greșeală scoaterea somnului de după amiază ca să fie mai obosită. La vârsta aia somnul respectiv e esențial. Mai degrabă trezirea de dimineață să fie în jur de ora 7, pe la 13 somnul de după-masă, maxim vreo două ore, și apoi culcarea de noapte 22-23 până se mai obișnuiește cu noul program. Apoi, după o perioadă, se poate ajusta și mai mult. Nu poate face nimeni un copil care adoarme la 2 noaptea să adoarmă brusc la ora 21 seara. Multă activitate, mai puțin ecran și perioadele de treaz să nu fie sub 6-8 ore, altfel n-o să adoarmă.

Edited by caiuscorneliu, 20 December 2023 - 01:43.


#42
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Nu chiar. Pe la 3 ani majoritatea copiilor renunta in mod natural la somnul de pranz.

Edited by catalina1, 20 December 2023 - 09:02.


#43
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Detaliul ăsta nu ni l-a spus. Sfatul meu și recomandarea medicilor este să-l păstreze. Adică, dacă-l are să nu le treacă părinților prin cap să-l scoată cu forța, e nociv. Evident, dacă nu mai doarme după-masă nu am ce să-i recomand să păstreze. Tind să cred că încă doarme și la amiază, nu cred că un copil care se trezește la 10 AM abia adoarme la 2-3 AM a doua zi, ar cădea lat mult mai devreme.
Bine, a postat o dată și aia a fost, niciun feedback, nicio lămurire, nimic.

Edited by caiuscorneliu, 21 December 2023 - 01:40.


#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDani888, on 05 decembrie 2023 - 10:54, said:

Problema e cu desenele ca plange daca inchid televizorul.
Cum as putea sa renunt la tv
copil mic probleme mici...

desenele alea au mult albastru deschis...
+ in casa trebuie sa ai doar lumina calda.

#45
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View Postcaiuscorneliu, on 21 decembrie 2023 - 01:34, said:

Detaliul ăsta nu ni l-a spus. Sfatul meu și recomandarea medicilor este să-l păstreze. Adică, dacă-l are să nu le treacă părinților prin cap să-l scoată cu forța, e nociv. Evident, dacă nu mai doarme după-masă nu am ce să-i recomand să păstreze. Tind să cred că încă doarme și la amiază, nu cred că un copil care se trezește la 10 AM abia adoarme la 2-3 AM a doua zi, ar cădea lat mult mai devreme.
Bine, a postat o dată și aia a fost, niciun feedback, nicio lămurire, nimic.

"La vârsta aia somnul respectiv e esențial"

Asta e informația de care m-am legat.

#46
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Are trei ani copilul din topic, copiii tind să elimine somnul de la amiază pe la 4-5. Nu mai pun în calcul faptul că doarme 7-8 ore pe noapte dintr-un necesar de 10-13 ore, deci acel somn e esențial. Am specificat, "la vârsta aia."

Cum bine spune și în graficul respectiv, ora de somn din timpul zilei să nu fie foarte aproape de ora de culcare noaptea. Aici probabil e și una din problemele din cazul de față. Dacă se trezește la 10 AM probabil se culcă pe la 15-16 PM și se trezește pe la 18. Naiba o mai adoarme noaptea la oră rezonabilă. Mai pui ecranul pe care se uită și tabloul e complet.

Attached Files


Edited by caiuscorneliu, 21 December 2023 - 13:42.


#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View Postcatalina1, on 21 decembrie 2023 - 12:38, said:



"La vârsta aia somnul respectiv e esențial"

Asta e informația de care m-am legat.

View Postcatalina1, on 20 decembrie 2023 - 09:02, said:

Nu chiar. Pe la 3 ani majoritatea copiilor renunta in mod natural la somnul de pranz.

Abia asta e o afirmație de care te poți lua :D
Majoritatea copiilor la vârsta aia au nevoie de acel somn. E de ajuns să vezi cum e structurat programul prelungit al grădinițelor la 3-4 ani. Ăia care renunță la somnul de dupăamiaza la vârsta aia sunt o minoritate, nu invers.

Edited by caiuscorneliu, 21 December 2023 - 14:01.


#48
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.11.2022
Din nou ideile romanesti,de pe vremea bunicilor...facut program,dormit la orele la care cred parintii ca este bine,daca un copil nu doarme la ora 8,gata,este o problema.
Fiecare copil de 2-3 ani are programul,ritmul lui  de somn,de mancare,etc.
Evident,ca parinte incerci sa ii faci un program pe care il consideri tu normal si nu din ce auzi ca fac alti parinti.
Al meu la doi ani si jumatate doarme o ora jumate maxim la gresa iar seara pica in jur de 9.
In weekend,deoarece doarme cu unul dintre noi,ajunge sa bage dupa amiaza intre 3 si 4 ore se somn.
In acest caz este evident ca seara il prinde 10,ca nu mai are somn.
Ce ar trebui sa fac?Sa il trezesc dupa amiaza ca sa doarma seara mai devreme?De ce as face asa ceva?
Are un coleg la cresa care doarme maxim juma de ora pe zi,in weekend inclusiv.
Evident ca seara pica pe la 7,7.30 fiind obosit.
Fiecare are programul lui pe care cu greu ii poti controla.
Si daca copilul este ok...de ce ai vrea sa te iei dupa niste reguli in care cred unii si care considera ca un copil trebuie sa doarma la o anumita ora.
Inca mai sunt mame in ziua de azi care dau si bebelusilor mancare la ora fixa.Nu conteaza ca poate in ziua respectiva ii este foame mai devreme poate.Respectiva mama nu se abate de la ora stabilita.
Mai au unele putin si fac ca pe vremea bunicilor si mesteca mancarea bebelusului ca sa nu se innece.

#49
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008

View Postarg, on 21 decembrie 2023 - 03:32, said:

+ in casa trebuie sa ai doar lumina calda.
De unde reiese așa ceva?

#50
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
BP

Edited by catalina1, 21 December 2023 - 19:01.


#51
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023

View Postcaiuscorneliu, on 21 decembrie 2023 - 13:29, said:

Are trei ani copilul din topic, copiii tind să elimine somnul de la amiază pe la 4-5. Nu mai pun în calcul faptul că doarme 7-8 ore pe noapte dintr-un necesar de 10-13 ore, deci acel somn e esențial. Am specificat, "la vârsta aia."

Cum bine spune și în graficul respectiv, ora de somn din timpul zilei să nu fie foarte aproape de ora de culcare noaptea. Aici probabil e și una din problemele din cazul de față. Dacă se trezește la 10 AM probabil se culcă pe la 15-16 PM și se trezește pe la 18. Naiba o mai adoarme noaptea la oră rezonabilă. Mai pui ecranul pe care se uită și tabloul e complet.


Un copil de 3 ani merge la gradinita in mod normal. Acolo se presupune ca ajunge pe la ora 8-9, deci la ora 7 ar trebui sa fie treaz. Un copil de 3 ani are nevoie de vreo 12h de somn, ca le doarme noaptea sau noaptea+ziua e totuna. La noi trecerea de la cresa la gradinita s-a facut exact la 3 ani, de atunci nu a mai dormit de amiaza. La grupele de gradinita nu sunt paturi deloc, grupa e formata din copiii intre 3 si 6 ani, etc. Al nostru a inceput exact atunci sa doarma 12-13h noaptea, de la 6-7 seara pana la 7 dimineata, deci si-a reglat singur somnu, fara vreun efort din partea noastra.

View PostBebestrumf9, on 21 decembrie 2023 - 14:28, said:

Din nou ideile romanesti,de pe vremea bunicilor...facut program,dormit la orele la care cred parintii ca este bine,daca un copil nu doarme la ora 8,gata,este o problema.
Fiecare copil de 2-3 ani are programul,ritmul lui  de somn,de mancare,etc.
Evident,ca parinte incerci sa ii faci un program pe care il consideri tu normal si nu din ce auzi ca fac alti parinti.
Al meu la doi ani si jumatate doarme o ora jumate maxim la gresa iar seara pica in jur de 9.
In weekend,deoarece doarme cu unul dintre noi,ajunge sa bage dupa amiaza intre 3 si 4 ore se somn.
In acest caz este evident ca seara il prinde 10,ca nu mai are somn.
Ce ar trebui sa fac?Sa il trezesc dupa amiaza ca sa doarma seara mai devreme?De ce as face asa ceva?
Are un coleg la cresa care doarme maxim juma de ora pe zi,in weekend inclusiv.
Evident ca seara pica pe la 7,7.30 fiind obosit.
Fiecare are programul lui pe care cu greu ii poti controla.
Si daca copilul este ok...de ce ai vrea sa te iei dupa niste reguli in care cred unii si care considera ca un copil trebuie sa doarma la o anumita ora.
Inca mai sunt mame in ziua de azi care dau si bebelusilor mancare la ora fixa.Nu conteaza ca poate in ziua respectiva ii este foame mai devreme poate.Respectiva mama nu se abate de la ora stabilita.
Mai au unele putin si fac ca pe vremea bunicilor si mesteca mancarea bebelusului ca sa nu se innece.

Nu stiu daca-s neaparat idei romanesti, mie mai degraba mi se pare ca in Romania sunt mult mai relaxati oamenii cu treburile astea decat e in Germania unde ora 7-8 e cam sfanta pentru somn pana merge copilul la scoala. Am zis eu au ca-s povesti cand aveam copil de cresa, insa ulterior am vazut ca nu prea poti sa duci copilul la gradi cand nu e fit, nedormit, etc. La 5 ani ii vezi cum se catara pe tot felul de chestii la 3-4m inaltime, se tin intr-o mana, chestii care nu prea le poti face daca nu esti fit si dormit ca lumea.

Cand al nostru era la cresa exact asa dormea, 1,5-2h acolo, si noaptea adormea pe la 9. Dar dupa 3 ani cand nu mai dormea la gradi, practic adormea exact cu alea 2h (dormite la cresa) mai devreme seara. Important e sa fie odihnit si sa doarma suficient :)

#52
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Mda, eu nu stiu ce sa mai fac, cum sa ma mai organizez ca sa nu mai vina toti copiii in parc fix cand plecam noi :(
Bine, nu acum, ca acum nu mai vin, se topesc de la frig sau ceva :( Dar asta vara era trist.

Edited by catalina1, 21 December 2023 - 22:56.


#53
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,086
  • Înscris: 04.03.2014

View PostDani888, on 05 decembrie 2023 - 10:40, said:

Buna tuturor am o fetita de 3 ani si adoarme tarziu cam pe la ora 2 sau 3 noaptea.Se uita la desene animate.Cand adoarme pe ora 2 doarme pana maine zi la ora 10.
Ce as putea face sa doarma noaptea.
Mersi

Poate se uita prea mult la desene animate.
La 3 ani nu e indicat sa stea la tv mai mult de 30-60 min pe zi.

#54
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
Adevarul e ca din primul post se cam intelege ca o pune la desene animate inainte sa adoarma, dar nu adoarme. Tv-ul in dormitor e o chestie super naspa pt oricine, pt copii nici n-are rost sa discutam.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate