Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Fetita 3 ani adoarme tarziu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Eu vorbesc din experienta personala. Cand am fost la camin acum multi ani mai toti copiii avea “lumanarele” verzi.

#74
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Era vorba sa il sterga altii, nu sa il lase asa ore, pana vine parintele sa il ia. Nu mai zic ca nu e ok sa duci copilul cu muci verzi in comunitate. Cu un copil cooperant se poate si mult inainte  de 5 ani, e chestie de rabdare , vorbit calm, etc. Si invatat sa aiba batistute de hartie in buzunar. Spalat manute, chestii din astea de baza.

#75
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.11.2022

 giuliani2, on 29 decembrie 2023 - 22:32, said:



Pana la 5 ani nici al meu nu putea sufla nasul. Dar de pe la 2 ani l-am invatat sa ia batista in mana si sa se stearga, mi se pare si mie aiurea sa vezi copii cu mucii pe toata fata de la ochi pana la gura.



De asta ma bucur si eu, sa scoti un copil afara indiferent de vreme mi se pare ceva normal acum, inainte nu prea eram de acord. Dar daca ii cumperi haine corespunzatoare n-au nicio treaba, efectiv n-are cum sa ii fie friga copilului :)
Si na, acuma nu stiu cum te gandesti tu, insa eu mai demult ma gandeam sa iau haine de firma, ca-s mai de calitate, ca e iarna, frig etc. Da la fel se rup si alea ca si cele din Lidl/Aldi.  Mai ales ca vb de situatii extreme :)



Pai pana la 5 ani efectiv n-ai cum sa inveti un copil sa isi stearga singur nasul. Iar cu mersul la olita (presupun), e cam pe la 3 ani (+/- juma de an, depinde de copil) varsta potrivita.

Eu,cand am spus sa fie copilul imbracat mai ok,si nu cu niste carpe de zici ca este adunat de pe strada exact cum sunt parintii lor,m-am referit la niste hainute care arata ok si arata ca acel copil este ingrijit.
Asemenea haine si de acolo ii cumpar si eu,gasesti la C&A,H@M,TKMaxx,etc,etc,hainute ieftine si frumoase.
Nu m-am referit ca trebuie copilul imbracat de la Guci.
Dar chiar daca se murdareste,cand il duc dimineata,prefer sa aiba pe el ceva lejer,o camasuta de 5 euro de la magazine mai ieftine,dar care arata ca este ingrijit si nu adunat de pe strada.
Singurele lucruri pentru care platesc mai mult sunt incaltarile.
Prefer ceva de calitate pentru picioruse.Si de asemenea,cele de iarna sau rezistente la apa,gen salopete care ii mentin temperatura corpului si il tin uscat.
Restul,blugi,tricouri,camasi,etc,firme no-name ca oricum nu tin mult si creste si repede.
Amazon sa traiasca-).

#76
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Eu nici nu cred ca inteleg despre ce haine vorbesti. Cum arata de ți se par asa groaznice, care e problema cu ele?
Vezi ca hainele de lana, bambus si alte nebunii nu arata chiar misto, dar sunt minunate. Sa nu fie vorba despre asta.

Edited by catalina1, 31 December 2023 - 21:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate