Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

V-a placut/va place Depeche Mode?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare, am 38 de ani si auzeam World in My Eyes la tara la difuzor cand eram foarte mic prin 1990-1992. Imi place la nebunie si Enjoy the Silence, in minivacanta asta am citit versurile, intelegeam aiurea unele chestii. In my heart era in my arms. Pleasures remain, so does the pain, nu they just remain. Posted Image

E iarna, visez la viscole (in 1991 a fost unul foarte puternic, fix cand erau proaspete piesele cu linistea si lumea), de asta zic ca as asculta cele 2 piese pe viscol. Si Personal Jesus imi place, au mai avut ceva piese dupa anul 2000, dar nu s-au ridicat la nivelul celor consacrate de la final de 80-inceput de 80.

Andy Fletcher a murit, Dumnezeu sa-l ierte, trupa isi continua turneele. Dave Gahan are 61 de ani. Enjoy the Silence suna bine si live. Cum sunt introvertit, ma regasesc in versuri. Ador linistea si singuratatea.

Imediat dupa Revolutie, era celebru conflictul dintre fanii Depeche Mode si cei ai Metallica. De la metalisti imi plac piesele Sad but True si Nothing Else Matters. Dar Depeche Mode va ocupa mereu un loc in sufletul meu. Daca eram mare si nu copilas atuncea, sigur eram depechar. Poate imi gaseam si fata, ca ele erau depechiste, conflictul era intre baieti. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 04 December 2023 - 12:03.


#2
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Pare că scrii dintr-o altă epocă...:ermm:...

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Din vremuri mai bune, in care inca se faceau lucruri din pasiune, nu doar pentru bani precum azi.

Articole cu conflictul depechari vs metalisti s-au scris si in 2020-2023.

Piesele sunt bune, poate prea profunde pentru copii, deci le inteleg mai bine acum.

#4
curcubeesipantofi

curcubeesipantofi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.01.2015
Cum sa nu ne placa
Muzica si concertele lor sunt superbe

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Au avut concert in iunie 2006 la Bucuresti, in acel an a fost o furtuna istorica in august la Slatina, am interpretat concertul ca pe un semn.Posted Image  Nu m-am dus la concert, in 2006 m-as fi dus, acum la Cluj nu, nici timp nu mai am.

Gainusa de la Carcotasi aduna toti depecharii, dadea bilete la concert. In 2006 am auzit prima data termenul depechari.

Edited by Neaceasca85, 04 December 2023 - 12:12.


#6
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Nu mi-a placut, fiind crescut la tara eram "indoctrinat" cu altfel de muzica.
Cand am scapat din iad, am descoperit muzica rock. Imi place Depeche Mode, dar si alte grupuri. Aceasta este muzica facuta cu pasiune.

#7
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Au avut o influență uriașă asupra societății, cred că sunt un fel de precursori ai curentului emo, care bine că s-a atenuat totuși.
Merită ascultați, normal!

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Eu tocmai la tara i-am auzit. Ce dadea Romania Actualitati aia era, idem TVR 1, nu aveai alternative.

 TamtamTicaticaPiupiu, on 04 decembrie 2023 - 12:13, said:

Au avut o influență uriașă asupra societății, cred că sunt un fel de precursori ai curentului emo, care bine că s-a atenuat totuși.
Merită ascultați, normal!
Eu am alta chestie, daca Depeche Mode a lansat piesele sau au concertat la noi cand au fost fenomene meteo frumoase si memorabile, poate ca daca ii re-ascult, revin si fenomenele, aia e problema mea, ca dupa 2019 nu mai sunt fenomene meteo la Slatina, iar muzica de dupa 2017 e execrabila si plina de remake-uri.

Edited by Neaceasca85, 04 December 2023 - 12:16.


#9
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
In ziua de azi, numai muzica Comerciala Posted Image

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Manelocomerciala

Trapanelica

#11
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

 Neaceasca85, on 04 decembrie 2023 - 12:16, said:

Asta e frumusețea muzicii de calitate, nu?
Te regăsești în ea cumva și apoi o asociezi cu amintiri personale, după care te ajută să retrăiești prin ce ai trecut atunci când o reasculți.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
In vremurile in care numai artistii adevarati aveau acces la tehnica de productie muzicala, muzica era mai buna, azi oricine vrea, are softuri de facut muzica. Youtube a si stricat muzica, dar ne-a dat si posibilitatea sa traim in trecutul glorios.

#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Depeche mode era o formație asociată cu non-culoarea negru și cu acei elevi de liceu introvertiți.

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

 TamtamTicaticaPiupiu, on 04 decembrie 2023 - 12:20, said:

Asta e frumusețea muzicii de calitate, nu?
Te regăsești în ea cumva și apoi o asociezi cu amintiri personale, după care te ajută să retrăiești prin ce ai trecut atunci când o reasculți.
Pana in 2017-2020 si chiar si la unele melodii de dupa, cum o aud, cum zic imediat perioada in care s-a difuzat.

 dark, on 04 decembrie 2023 - 12:21, said:

Depeche mode era o formație asociată cu non-culoarea negru și cu acei elevi de liceu introvertiți.
Pai da, clar eu in tabara Depeche as fi fost.

Imi plac brunetele sau fetele (eventual grasute) ce se imbraca in negru.

#15
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Eu blamez în primul rând autotune-ul, din cauza lui a apărut o inflație de nulități. Ai, n-ai voce, scoți o bășică de melodie în timpul liber, de plictiseală...

#16
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

 Neaceasca85, on 04 decembrie 2023 - 12:22, said:

Pai da, clar eu in tabara Depeche as fi fost.

Depinde, ”extrema” nu era reprezentată de Depeche mode ci de anumite formații de gothic-rock. Aceștia erau liceeni cu adevărat ”depresivi”... poate că te-ai fi regăsit în grupul acestora...Posted Image

#17
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Concertul asta dupa care au facut si un album are o energie aparte. Il recomand! Regret nespus ca nu am putut merge in vara asta care a trecut la concert din motive de probleme de familie, nu cred ca-i mai apucam inca o data.

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

 TamtamTicaticaPiupiu, on 04 decembrie 2023 - 12:24, said:

Eu blamez în primul rând autotune-ul, din cauza lui a apărut o inflație de nulități. Ai, n-ai voce, scoți o bășică de melodie în timpul liber, de plictiseală...
Cher Believe 1998, prima melodie cu auto tune.

 dark, on 04 decembrie 2023 - 12:24, said:

Depinde, ”extrema” nu era reprezentată de Depeche mode ci de anumite formații de gothic-rock. Aceștia erau liceeni cu adevărat ”depresivi”... poate că te-ai fi regăsit în grupul acestora...Posted Image
In facultate aveam o seminarista sexy pe gustul meu care adora sa aiba totul negru, de la par la haine si la masina (Peugeot 407). Un coleg imi zicea, bai asta e rockerita cu gothic. Posted Image In iunie 2007 am ramas dezamagit ca era insarcinata. Era asistenta la cea mai grea materie din anul 3, dar stateam la seminar, seara la ultima ora, pentru ea.

 atupi, on 04 decembrie 2023 - 12:25, said:

Concertul asta dupa care au facut si un album are o energie aparte. Il recomand! Regret nespus ca nu am putut merge in vara asta care a trecut la concert din motive de probleme de familie, nu cred ca-i mai apucam inca o data.
Da, tatal meu a murit la 59 de ani (2014), acum in 2023 Dave are deja 61. Un membru a murit, daca mai moare unul, adio Depeche. Dave de departe este esenta, cu vocea lui dramatica ce se muleaza perfect pe negativele facute de Martin Gore si ceilalti.

Edited by Neaceasca85, 04 December 2023 - 12:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate