Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Magazinele occidentale retrag tehnologia Selfpay si angajeaza iar casieri

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#37
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
La Kaufland si Carrefour e cel mai frumos, ca scanezi pe parcurs.

#38
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAtreides7, on 25 noiembrie 2023 - 12:44, said:

Eu nu ii inteleg pe aia care zic ca fac munca casierului daca isi scaneaza singuri cumparaturile.

nu intelegi tu, dar exact asat facem. in acele 5 minute cat scanam, de fapt prestam, gratis, munca vanzatorului. in nici un caz nu e ceva degradant, problema e ca e o facem gratis.
eu cand ma duc la Carrefour , la self pay chem  intodeauna o supraveghetoare sa ma ajute. cand vine femeia, ii spun: doamna ma descurc,dar daca vad astia ca nu faceti nimic, va desfiinteaza postul, asa ca mai bine va prefaceti ca ma ajutati.

Edited by strongsss, 25 November 2023 - 13:20.


#39
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008
Citisem candva ca au scos un tip de cerneala inteligenta cu care sa fie tiparite codurile de bare. Treci printr-un scaner gen aeroport, tot cosul, toate produsele, scanate instant toate. Nu mai stiu ce au facut in domeniu.
La niste magazine Amazon din US, iei produsele de pe raft si iesi afara, atat. Recunoasterea faciala, rafturile inteligente, cardul tau inregistrat pe contul Amazon, fac totul.
Romanian people- nu stiu exact ce, dar sigur ceva nu e bine deloc!

View Poststrongsss, on 25 noiembrie 2023 - 13:17, said:



nu intelegi tu, dar exact asat facem. in acele 5 minute cat scanam, prestam, gratis, ca vanzatori.nu e ceva degradant, problema e ca e o facem gratis.
eu ma duc la Cerreforu, la self pay si chem o supraveghetoare sa ma ajute. cand vine femeia, ii spun: doamna ma descurc,dar daca vad astia ca nu faceti nimic, va desfiinteaza postul, asa ca mai bine va prefaceti ca ma ajutati.
Pai gratis iti pui singur si produsele din cos pe banda de la casa. Acuma imagineaza-ti ca e si un scaner acolo cand pui pe banda.

#40
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Casele self-pay fac munca nimanui, fac munca lor! Cum nici motoarele n-au luat munca nimanui; e plin de motoare, aparate si roboti si somaj sub 5%!

#41
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAtreides7, on 25 noiembrie 2023 - 13:21, said:

Pai gratis iti pui singur si produsele din cos pe banda de la casa. Acuma imagineaza-ti ca e si un scaner acolo cand pui pe banda.

e mai mult decat atat.
plus o gramada de idiotenii. cumperi o stical dar te intreaba cantitatea, ai nevoie de validare pt bauturi (Carrefour o face, Cora nu) cate pungi ai folosit?, nu merge cantarul automat, produse sigilate, la Cora nu iti genereaza merue cupon valoric pt reduceri.
nu-i deloc la fel.
pentru kine cumparaturile sunt ceba absolut inutil, nu vreau sa cheltui nici un neuron cu ele.

Quote

Acuma imagineaza-ti ca e si un scaner acolo cand pui pe banda.

degeaba imi imigabinez, scanarea nu se face asa.
daca as pune produsele pe banad si s-ar scana singure, ar fi OK.
cum spuneam, mai am un neuron, nu vreau sa-l obosesc la cumparaturi.

Edited by strongsss, 25 November 2023 - 13:32.


#42
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021

View PostAtreides7, on 25 noiembrie 2023 - 13:21, said:

Ar merge cu RFID, așa cum sunt produsele Decathlon.
Sau ceva cu multe camere și AI gen Amazon Go.

#43
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
e problema majora cu furturile din magazine in occident. cred ca masura e luata fiindca au constatat ca aceste case favorizeaza furturile. plus greselile de genul: “ups, am luat soiul scump de mere si am taxat soiul ieftin. ce neindemanatic sunt!”…

#44
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View Post__Dan__, on 25 noiembrie 2023 - 10:59, said:

La noi nu-i problema cu verificarea varstei cumparatorilor de alcool sau tigari. Statul nu-i prea deranjat daca consuma si copiii.
Este problema, ca trebuie sa astepti sa vina un supraveghetor sa dea cu cardul, uneori chiar si la bauturi nealcoolice dar care la ei in sistem sunt introduse in categorie de bauturi alcoolice.

View Postgeorge_alexandru, on 25 noiembrie 2023 - 11:00, said:

La mine la Kaufland am de ales între cozile mari de la case și self pay, unde am cel mult o persoana în față. Deci, varianta aleasă este evidenta.

Cred că sistemul actual, hibrid, e cel mai potrivit. Cine vrea la casă, plătește la casă, cine vrea la self pay, plătește la self pay.
In ultima vreme sunt mai mari cozile la selfscan decat la casa clasica. pe vremuri era un avantaj casa selfscan ca mereu gaseai una libera.
Ieri la Lidl era o coada la selfscan, majoritatea pustani care isi cumparau fiecare cate un suc sau ceva dulce pe care sa il manance in parcare unde pierdeau vremea. Si desi erau grupuri impreuna nici nu se grupau sa bage toate produsele pe un bon si apoi sa se inteleaga ei afara cum isi impart banii, dar cred ca saracii copii erau din aia fara un leu in buzunar, doar cu un card de la mamica bagat intr-o aplicatie cu care mamica limiteaza si supravegheaza ce cheltuie si n-au acces la transfer bani.
Pe vremea mea platea unul consumatia si ne intelegeam apoi ce si cum, ma ramanea dator unu data viitoare, mai uitam de datorie, sau ne prefaceam ca uitam ca doar nu ne scoteam ochii pentru banii de o cola, sau cand era randul celui dator sa plateasca isi platea atunci datoriile fata de restul.  

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 25 noiembrie 2023 - 11:04, said:

Nu numai la alcool se rezumă restricțiile care cer parolă de autorizare la selfpay.
Exact. Doamne fereste sa iei un covrig de la Lidl, ca imediat se da alarma sa vina paza sa numere daca nu cumva sunt mai multe semnite pe acel covrig.

View Postcalincosma, on 25 noiembrie 2023 - 11:06, said:

clientul "incurca" pretul intre diverse versiuni de mere. Posted Image
Nu cred ca "incurca" ci chiar incurca, meniurile fiind si foarte proaste la selfscan.
Ieri am fost la hipermarket unde am cumparat produse de panificatie, la casa clasica casiera a "incurcat" si mi-a batut in casa produsul mai scump, dupa ce am observat am facut reclamatie, la un produs aveam pretul mai mult decat dublu fata de ce luasem de la raft.
Eu incepusem sa folosesc casele selfscan mai mult din cauza furturilor facute la casierie, ca prea des se intampla ca una sa fie la raft, alta la casa, sau sa iau un produs de la raft si sa imi bata la casa altul. Asa la selfscan stiu sigur ca nu gresesc, iar daca observ diferente chem supraveghetorul sa rezolve situatia sau sa faca stornare direct.
La Kaufland si Lidl e de rahat si cantarul.
Cel mai Ok la selfscan e la Carrefour, Auchan, Cora.

#45
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postloren2, on 25 noiembrie 2023 - 13:38, said:

La Kaufland si Lidl e de rahat si cantarul.
cantarul de la LIDL e varza. nu e calibrat bine si are si un delay, varza totala.

#46
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006

View Poststrongsss, on 25 noiembrie 2023 - 13:17, said:

nu intelegi tu, dar exact asat facem. in acele 5 minute cat scanam, de fapt prestam, gratis, munca vanzatorului. in nici un caz nu e ceva degradant, problema e ca e o facem gratis.
eu cand ma duc la Carrefour , la self pay chem  intodeauna o supraveghetoare sa ma ajute. cand vine femeia, ii spun: doamna ma descurc,dar daca vad astia ca nu faceti nimic, va desfiinteaza postul, asa ca mai bine va prefaceti ca ma ajutati.
Adica o tii din treaba si traiesti cu impresia ca-i faci un bine?

#47
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021

View PostFane, on 25 noiembrie 2023 - 13:37, said:

Asta era și înainte, că oricum trebuie să introduci manual produsul pe cântar.

#48
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View PostFane, on 25 noiembrie 2023 - 13:37, said:

e problema majora cu furturile din magazine in occident. cred ca masura e luata fiindca au constatat ca aceste case favorizeaza furturile. plus greselile de genul: “ups, am luat soiul scump de mere si am taxat soiul ieftin. ce neindemanatic sunt!”…
In SUA se "fura" direct cu cosul, nu au nevoie sa faca manarii, ies direct.
Angajatii n-au voie sa ii atinga si legal nu este furt decat daca depaseste un prag valoric.

E ca la aia cu legalizarea drogurilor in cantitati de consum, care in realitate inseamna legalizarea traficului de droguri
Ca daca e legal sa ai 10 grame asupra ta, tot ce trebuie sa faca dealerii e sa nu detina asupra lor niciodata mai mult de 10 grame.
In SUA asa s-a legalizat vanzarea de droguri, dealerii facand telefonul fara fir intre "depozit" si coltul strazii unde vand, astfel incat in orice moment nici un membru al retelei de trafic de droguri nu detinea marfa care sa atraga raspundere penala pentru trafic, ci toti erau niste nevinovati "consumatori".

#49
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006

View Poststrongsss, on 25 noiembrie 2023 - 13:30, said:

e mai mult decat atat.
plus o gramada de idiotenii. cumperi o stical dar te intreaba cantitatea, ai nevoie de validare pt bauturi (Carrefour o face, Cora nu) cate pungi ai folosit?, nu merge cantarul automat, produse sigilate, la Cora nu iti genereaza merue cupon valoric pt reduceri.
nu-i deloc la fel.
pentru kine cumparaturile sunt ceba absolut inutil, nu vreau sa cheltui nici un neuron cu ele.



degeaba imi imigabinez, scanarea nu se face asa.
daca as pune produsele pe banad si s-ar scana singure, ar fi OK.
cum spuneam, mai am un neuron, nu vreau sa-l obosesc la cumparaturi.
Se pare ca nici la tastat nu-l deranjezi!

#50
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008
Dupa mine intrebarea topicului este
"dar m...eți îs posmagii?"

#51
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Eu unul sunt fan Kaufland fix datorita optiunii K-Scan si a caselor self-pay ... cand merg sa fac mai multe cumparaturi (gen 30-40-50 kg), le scanez cand le pun in cos, si la casa de marcat nu mai e nevoie sa le iau sa le pun pe banda si apoi iar in cos (sa merg cu ele la masina).

Edited by LuvRaluK, 25 November 2023 - 14:22.


#52
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 25 noiembrie 2023 - 11:16, said:

vânzătorii nu bagă lucruri in sacoșa și trebuie să-ți bagi singur.
Pai cum sa-mi bage ala produsele in sacosa? Mi le pun eu cum vreau, le asez cum am chef.
Sistemul din SUA este o aiureala. Singurul punct pozitiv la cei ce-ti baga in sacosa cumparaturile ar fi ca, din cate am inteles, acele joburi sunt acum date unor persoane cu dizabilitati fizice sau psihice, sa-si poata castiga decent un ban.

Edited by Ghibos, 25 November 2023 - 14:39.


#53
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Prefer oricand un self pay decat mutra acra si aroganta al unei casiere.

#54
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostGhibos, on 25 noiembrie 2023 - 14:35, said:


Pai cum sa-mi bage ala produsele in sacosa? Mi le pun eu cum vreau, le asez cum am chef.
Sistemul din SUA este o aiureala. Singurul punct pozitiv la cei ce-ti baga in sacosa cumparaturile ar fi ca, din cate am inteles, acele joburi sunt acum date unor persoane cu dizabilitati fizice sau psihice, sa-si poata castiga decent un ban.

Nu o aiureala deloc, e perfect. In primul rând ca e mult mai eficient, ca nu se compara viteza cu care bagă ăla in sacoșa si cum le aranjează. Mai ales când se uita vanzatoarele plictisite la tine cum te lupți cu cumpărăturile când ele au terminat de scanat.bIn al doilea rând de unde sa știu in avans câte sacoșe am nevoie dacă trebuie plătite?

Edited by vrajitoruldinoz, 25 November 2023 - 14:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate