Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Magazinele occidentale retrag tehnologia Selfpay si angajeaza iar casieri

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#19
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Eu abia aştept să merg la petrecerea de Crăciun dată de supermarket pentru noi, cei care ne scanăm singuri produsele.

#20
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View PostMike1alike, on 25 noiembrie 2023 - 11:30, said:

Eu abia aştept să merg la petrecerea de Crăciun dată de supermarket pentru noi, cei care ne scanăm singuri produsele.

Așa-i că ți-e dor și de Mariah Carey? :D

#21
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Nu dispar self-pay, stati liniștiți. Eu chiar le consider anacronice; o să plătim produse și fără să trecem pe la o casă. E decizia unor agenti care și-au făcut ei calculul cu le este mai bine.

Edited by echoshoworacle, 25 November 2023 - 11:36.


#22
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

View PostLunaCrystal, on 25 noiembrie 2023 - 11:16, said:

Foarte rau, eu vreau sa ramana si self pay, mai ales ca tine batranii la distanta.


Si daca ai supermarket la fiecare 300-500 de metri cum suna?


Irelevant, asta se intampla si la case clasice.
Cum adica o coada la mai multe case?

#23
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Principalul avantaj al caselor self-pay pentru mine este tocmai lipsa de contact cu alți clienți sau cu vânzătoarele. La Profi unde totul e mai mic și clienții mai puțini vânzătoarele deja fac conversații, te întreabă de vorba, lucru care mă deranjează. Am primit și aprecieri de genul " aaaa nu mai cumpărați produsul x, acum luați y!" Să mori tu! Vezi-ti de casa ta acolo!
LE
La Lidl mă duc de multe ori special pentru că nu stau la coadă și nu-și bagă nimeni nasul în cumpărăturile mele. Eu sunt foarte încântat de casele astea pentru mi se părea ceva SF cu doar câțiva ani în urmă și nu credeam că o să apuc să folosesc așa ceva.
LE
Am scăpat de curieri in bună măsură; aia de la Same-day curier acum oferă trimiterea de la locker la locker și pentru persoane fizice! Nu mai trebuie să aștept după curier care vrea să mă ciugulească și el de un cinci lei.

Edited by echoshoworacle, 25 November 2023 - 11:46.


#24
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
nu folosesc self pay ca nu merge cu cash.  plus ca aleg o casa cu vre-o gagicuta mai tanara si legi o vorba 2..ii spun ca imi place cum se misca....la scanat nu altceva...alea alea...;)

#25
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002

View Postmanitu, on 25 noiembrie 2023 - 11:04, said:

Eu nu folosesc selfpay. Cred că am folosit de câteva ori în toată viața mea .   Atât timp cât nu se oferă un discount pentru munca efectuată, nu văd de ce aș folosi această formă.   Cum ar fi dacă la vulcanizare te-ai duce să schimbi cauciucurile și te-ar pune să-ți umfli singur roțile?  La aceeași bani. Sunt de acord să existe, nu vreau desființarea caselor self pay, acedtea pot fi utile pentru cineva grăbit, pentru cumpărătorul care a cumpărat doar câteva produse și nu are chef să stea la casă alături de cei care au coșuri pline.  Nu sunt pentru eliminare ci pentru diversificarea formelor de a face plata .
Imi ofera timp, nu bani, lucru important. Nu am mai fost la o casa normal cu cumparaturi, dinainte de pandemie.
Cum ar fi sa te duci la spalat masina si sa dai tu cu jet-ul in loc sa o faca altcineva, sau sa mergi la benzinarie sau sa ai tu compresorul pentru reglat presiunea la roti?

#26
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 25 noiembrie 2023 - 11:31, said:

Așa-i că ți-e dor și de Mariah Carey? Posted Image
Pfuai... și încă ce dor!
Chiar îmi e!
Și nu înțeleg de ce anul ăsta vi s-a cășunat pe ea. Pînă acum erau în colimator, în perioada asta, Hrușcă național și Michael Buble, internațional.
Mariah chiar cântă frumos. Și a făcut și un desen animat reușit în 2017, All I Want for Christmas Is You.

#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Postsmoke, on 25 noiembrie 2023 - 11:48, said:

nu folosesc self pay ca nu merge cu cash.  plus ca aleg o casa cu vre-o gagicuta mai tanara si legi o vorba 2..ii spun ca imi place cum se misca....la scanat nu altceva...alea alea...;)

Ba exista si self pay cu acceptator de bancnote. Da' daca vrei sa te bagi in seama cu o tarancuta cu carte putina, aia e. Mergi la ea.



#28
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019

View PostValy_User, on 25 noiembrie 2023 - 11:02, said:

Sistemul ăsta nu te lasă să cumperi nici măcar o bere fără alcool până când nu vine un operator să valideze.
Mereu invăt ceva nou pe SP! Deci ori n-am platit niciodata bautură la selfpay, ori am interpretat gresit blocarea sistemului + interventia supervizoarei :)

#29
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008

View Posthellmarvel, on 25 noiembrie 2023 - 11:22, said:


Eu ziceam ca trebuie sa fie MAGAZINE (nu supermarketuri) la parterul fiecărui bloc, sa cobori numai pina jos să-ți iei ce trebuie, sau la maxim 2-3 blocuri distanta.
Sa o crezi tu asta, daca tot esti asa de sportiv si iti place miscarea.
Eu vreau magazin la fiecare etaj de bloc, nu la fiecare scara

#30
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019

View Postechoshoworacle, on 25 noiembrie 2023 - 11:41, said:

Principalul avantaj al caselor self-pay pentru mine este tocmai lipsa de contact cu alți clienți sau cu vânzătoarele. La Profi unde totul e mai mic și clienții mai puțini vânzătoarele deja fac conversații, te întreabă de vorba, lucru care mă deranjează.
Exact argumentul asta l-am auzit (+ ca-l judeca vanzatorul dupa cate beri/tigari cumpara...) la un coleg. La vremea respectiva l-am catalogat (interior) ca sociopat.
Probabil deoarece cu mine nimeni n-a facut conversatie aiurea la casa.
Interesant ar fi ca automatul sa fie conectat (cumva) la conturile tale sociale si sa-ti completeze la status cata bautura ai cumparat saptamana trecuta. :)

Edited by __Dan__, 25 November 2023 - 12:27.


#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View PostAtreides7, on 25 noiembrie 2023 - 12:16, said:


Sa o crezi tu asta, daca tot esti asa de sportiv si iti place miscarea.
Eu vreau magazin la fiecare etaj de bloc, nu la fiecare scara

Sau vine magazinul la tine, în loc să te duci tu la el. De fapt stai, asta avem deja.

#32
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008
Eu nu ii inteleg pe aia care zic ca fac munca casierului daca isi scaneaza singuri cumparaturile. Bai, frate, nu vrei si un angajat dupa tine sa ii indici produsele de pe raft pe care sa ti le puna in cos??

#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Unii apelează la servciile de adus cumpărăturile acasă, alţii nu. În România, cei care apelează nu-s aşa de mulţi.
Eu prefer self-pay dacă nu-s multe. Dar unii nu se descurcă. Aia cu legumele şi produsele de panificaţie e enervantă şi uneori încetineşte fluxul de la case. De aceea ar trebui făcute case dedicate, cu asistenţă umană permanentă pentru astea. La produsele de panificaţie ar merge poate scanere 3D, care să stabilească în funcţie de forme, tipul de produs.   Posted Image   Lumea încă nu e pregătită pentru 100% self-pay. Mai există asistenţi, dar tot nu e îndeajuns. Ar trebui să fie 50-50% self pay în cazul celor mari şi 30% operator uman, 70% self la magazinele mai mici. În România unele magazine au doar cu card la self, ceea ce o prostie.  Posted Image
Cât despre aia cu alcoolul, cameră şi comandă centralizată de acceptare, ca să nu mai stea asistentele alea să se tot plimbe...
@ Atreides : vezi că există personal shopper. Dar era vorba de munca de scanat produse, pe care o faci tu, nu o mai face casierul.
Ce bine că am multe magazine în zonă.   :yes:

Edited by djl, 25 November 2023 - 12:45.


#34
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postmanitu, on 25 noiembrie 2023 - 11:04, said:

Eu nu folosesc selfpay. Cred că am folosit de câteva ori în toată viața mea .   Atât timp cât nu se oferă un discount pentru munca efectuată, nu văd de ce aș folosi această formă.   Cum ar fi dacă la vulcanizare te-ai duce să schimbi cauciucurile și te-ar pune să-ți umfli singur roțile?  La aceeași bani. Sunt de acord să existe, nu vreau desființarea caselor self pay, acedtea pot fi utile pentru cineva grăbit, pentru cumpărătorul care a cumpărat doar câteva produse și nu are chef să stea la casă alături de cei care au coșuri pline.  Nu sunt pentru eliminare ci pentru diversificarea formelor de a face plata .

Din păcate, chiar și în acest domeniu, propaganda își arată fața hâdă.  
comercianții au profitat de ocazie pentru a pune clientul să fac o muncă neplătită. Pe banii clientului.

Ce treaba o fi avand propaganda aici? Daca tu preferi sa stai la coada un sfert de ora ca nu cumva sa te "prosteasca" unii sa faci "munca neplatita", eu unul prefer sa fac marele efort de a-mi scana singur produsele si sa ies din magazin in 2 minute. Ma fascineaza (si ma bucura) sa vad cozi kilometrice la toate casele cu om, si mai nimeni la cele Self. As fi foarte enervat daca s-ar renunta la ele pentru paranoia unora.

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Coadă ca la orele de vârf în trafic se mai face uneori şi la cele self.

#36
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Cand e coada la cele self, la cele clasice e coada pana in fundul magazinului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate