Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Magazinele occidentale retrag tehnologia Selfpay si angajeaza iar casieri

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#1
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018
Tehnologia selfpay - prin care iti scanezi si iti platesti singur cumparturile - incepe sa fie abandonata de tot mai multe lanturi de magazine din Occident. Motivul ar fi parerile negative ale clientilor in raport cu acest sistem de plata, si pierderile generate de catre casele selfpay.

Quote


Magazinele occidentale încep să retragă tehnologia Selfpay după ce aceasta s-a răspândit în ultimii ani, din cauza reacției negative în creștere a clienților și a pierderilor consistente. Clienții occidentali sunt tot mai nemulțumiți de sistemul de plată fără casieri din magazine, astfel că marile rețele încep să renunțe la această opțiune de plată a cumpărăturilor. Booths, un lanț britanic de supermarketuri, a anunțat că va păstra casele Selfpay (self-checkout) doar în două din cele 28 de magazine. În Statele Unite, Walmart, Costco, Wegmans și alți retaileri și-au modificat strategia în privința caselor automate, relatează CNN. "Clienții noștri ne-au spus acest lucru de-a lungul timpului – că mașinile de autoscanare pe care le avem în magazinele noastre pot fi lente, pot fi nesigure și că sunt impersonale", a declarat directorul general al Booths, Nigel Murray, pentru BBC. Clienții Booths s-au plâns că au încurcat frecvent fructele și legumele pe care le cumpărau când scanau produsele la casele automate. În plus, achiziționarea de alcool este întotdeauna îngreunată prin metoda self-checkout pentru că angajații magazinelor trebuie să verifice vârsta clienților. "Unii clienți nu știu care e diferența dintre unele soiuri de mere și altele", a spus Murray. "Sunt tot felul de încurcături și după ce pui o sticlă de alcool în coș trebuie să vină cineva și să verifice că ai vârsta potrivită", a mai spus Murray. În plus, clienții au spus că interacțiunea cu un casier era o experiență mult mai plăcută, a transmis un reprezentant al rețelei Booths.

sursa stire

Cea mai de bun simt optiune ar fi sa existe case cu casieri, dar si una sau doua case selfpay, insa acest sistem pare sa nu le convina supermarketurilor, probabil din cauza costurilor.

Edited by Adm, 25 November 2023 - 14:01.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Pentru cei care cumpara cateva lucruri intr-un cosulet e foarte comod si rapid sa platesti la casele selfpay. Clientii occidentali nemultumiti sunt cei care fac 50km pana la un supermarket dintr-un oras apropiat si umplu la refuz cosul de cumparaturi. Problema cu acestia e ca stau fiecare 10 minute pana scaneaza si platesc cele 30 de produse din cos. Cu 10 de persoane in fata, stai 1 ora si 40 minute la casa selfpay.
Pentru ei trebuie personal calificat ca sa mearga treaba mai repede.

Edited by Leo2006, 25 November 2023 - 11:00.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
La noi nu-i problema cu verificarea varstei cumparatorilor de alcool sau tigari. Statul nu-i prea deranjat daca consuma si copiii. Cum schimbarile ajung la noi dupa 10-20 de ani, continuam cu self-payu'. Mixul self-pay (pentru tineri-adulti) - casieri (pentru copii, batrani, "inceți", rurali) mi se pare solutia optima. Argumentul cu "impersonalul" self-pay-ului mi s-a parut de ras, dar poate ca e de plans; de asta s-au plans probabil tot batranii singuri.

Edited by __Dan__, 25 November 2023 - 11:01.


#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
La mine la Kaufland am de ales între cozile mari de la case și self pay, unde am cel mult o persoana în față. Deci, varianta aleasă este evidenta.

Cred că sistemul actual, hibrid, e cel mai potrivit. Cine vrea la casă, plătește la casă, cine vrea la self pay, plătește la self pay.

Edited by george_alexandru, 25 November 2023 - 11:01.


#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021

 __Dan__, on 25 noiembrie 2023 - 10:59, said:

Sistemul ăsta nu te lasă să cumperi nici măcar o bere fără alcool până când nu vine un operator să valideze.

Edited by Valy_User, 25 November 2023 - 11:03.


#6
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Pentru cei în vârstă, mai ales, mersul la cumpărături înseamnă și socializare. Cum să vorbești cu un scaner?

#7
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007
Eu nu folosesc selfpay. Cred că am folosit de câteva ori în toată viața mea .   Atât timp cât nu se oferă un discount pentru munca efectuată, nu văd de ce aș folosi această formă.   Cum ar fi dacă la vulcanizare te-ai duce să schimbi cauciucurile și te-ar pune să-ți umfli singur roțile?  La aceeași bani. Sunt de acord să existe, nu vreau desființarea caselor self pay, acedtea pot fi utile pentru cineva grăbit, pentru cumpărătorul care a cumpărat doar câteva produse și nu are chef să stea la casă alături de cei care au coșuri pline.  Nu sunt pentru eliminare ci pentru diversificarea formelor de a face plata .

Din păcate, chiar și în acest domeniu, propaganda își arată fața hâdă.  
comercianții au profitat de ocazie pentru a pune clientul să fac o muncă neplătită. Pe banii clientului.

Edited by manitu, 25 November 2023 - 11:05.


#8
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

 Valy_User, on 25 noiembrie 2023 - 11:02, said:

Sistemul ăsta nu te lasă să cumperi nici măcar o bere fără alcool până când nu vine un operator să valideze.

Nu numai la alcool se rezumă restricțiile care cer parolă de autorizare la selfpay.

#9
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
Eu nu sint de acord nici cu supermarketurile (desi pentru România sint bune, marcat trece marfa prin casa si se plătește TVA-ul) in mod normal fiecare bloc ar trebui sa aibă spatii comerciale la parter (daca-s multe, o să fie si specializate), pentru ca definiția orașului e REDUCEREA DISTANTEI SI TIMPULUI PIERDUT intre cerere si oferta, nu de dormitor), deci, what we talkin' hee?

#10
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
La self-pay e incredibil de enervant cate unul care se baga in fata si nu intelege ca e o singura coada la mai multe puncte de plata. Si devine foarte obraznic cand ii spui ca randul lui e in spate.

#11
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 15.03.2013
Cred ca motivul principal sunt pierderile magazinului.Partea cu "opinia clientilor" scartaie...Ca exemplu minor, la intamplare, asa cum a spus mai sus unul dintre reprezentantii unei companii: clientul "incurca" pretul intre diverse versiuni de mere. ;)

Edited by calincosma, 25 November 2023 - 11:07.


#12
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,086
  • Înscris: 04.03.2014
Aici la mine par sa functioneze bine, au aparut in ultimii ani.   Nu-ti cer nici o autorizare pentru alcool.

#13
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Foarte rau, eu vreau sa ramana si self pay, mai ales ca tine batranii la distanta.

 hellmarvel, on 25 noiembrie 2023 - 11:04, said:

Eu nu sint de acord nici cu supermarketurile (desi pentru România sint bune, marcat trece marfa prin casa si se plătește TVA-ul) in mod normal fiecare bloc ar trebui sa aibă spatii comerciale la parter (daca-s multe, o să fie si specializate), pentru ca definiția orașului e REDUCEREA DISTANTEI SI TIMPULUI PIERDUT intre cerere si oferta, nu de dormitor), deci, what we talkin' hee?
Si daca ai supermarket la fiecare 300-500 de metri cum suna?

 MareleIntelept, on 25 noiembrie 2023 - 11:06, said:

La self-pay e incredibil de enervant cate unul care se baga in fata si nu intelege ca e o singura coada la mai multe puncte de plata. Si devine foarte obraznic cand ii spui ca randul lui e in spate.
Irelevant, asta se intampla si la case clasice.

#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
La toate magazinele la care am fost eu in SUA ai in România m, self pay este numai o mică parte din zona cu case. Nu te oprește nimeni sa stai la coada dacă vrei.
Eu prefer mereu self pay dacă am putine chestii si nu am alcool (deci rar :)).
In România inaa nu e mare diferența oricum. Deși salariile sunt mici, vânzătorii nu bagă lucruri in sacoșa și trebuie să-ți bagi singur. Pai și atunci care e diferența între vânzător și self pay, ca plimba lucrurile prin fata cititorului?

Edited by vrajitoruldinoz, 25 November 2023 - 11:18.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Daca am puține produse prefer self pay.
Daca am mai multe, merg la casa cu operator care doar le scanează și îmi dă bonul pt plata la automat.
La casele unde plata se face clasic e coada de 2 ori mai mare.

#16
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

 LunaCrystal, on 25 noiembrie 2023 - 11:16, said:

Si daca ai supermarket la fiecare 300-500 de metri cum suna?
Eu ziceam ca trebuie sa fie MAGAZINE (nu supermarketuri) la parterul fiecărui bloc, sa cobori numai pina jos să-ți iei ce trebuie, sau la maxim 2-3 blocuri distanta.

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Si daca magazinele alea asa aproape sunt supermarket-uri cu ce deranjeaza? Multe blocuri la mine in oras au chiar cate 2 supermarket-uri la 2-4 blocuri distanta.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

 ManelistDeSuccesMaxim, on 25 noiembrie 2023 - 11:02, said:

Pentru cei în vârstă, mai ales, mersul la cumpărături înseamnă și socializare. Cum să vorbești cu un scaner?

Vorbesti la fel cum o faci cu "robotul" uman din fata ta de la casa, care-i dresat sa-ti puna intrebari cretine.

Bineinteles, nu toata lumea si nu peste tot.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate