Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Magazinele occidentale retrag tehnologia Selfpay si angajeaza iar casieri

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#73
Marincos

Marincos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 03.01.2023
Selfpay e pentru 2-3 produse. Să nu stai la coada aiurea. Așa ar trebui gândit

#74
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,543
  • Înscris: 28.07.2008
Bai astia cu neuroni pe care nu vreti sa ii obositi, munciti mult neplătiți ca sa va faceți o lista de cumparaturi? Munciți mult neplătiți ca sa alegeți magazinul si sa va deplasati la el? Munciti mult si neplatiti ca sa impingeti caruciorul gol? Munciti mult si neplatiti ca sa puneti din raft produse in cos? Munciti mult si neplatiti ca sa puneti produsele pe banda? Daca ati urmarit pana aici sa stiti ca ati facut toate astea pentru produsele VOASTRE de care veti beneficia, nu produsele de care va beneficia casierul lipsa
Existenta magazinului nu este un drept al vostru, existenta produsului nu este un drept al vostru, existenta casierului nu este un drept al vostru, nevoia voastra nu este un drept al vostru, moftangiilor!

Edited by Atreides7, 25 November 2023 - 20:41.


#75
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,045
  • Înscris: 31.07.2007
Stirea ii cam de kko. Americanii probabil vor sa renunte deoarece se fura acolo ca-n codru verde, alt motiv nu vad de ce ar renunta. La self pay ai doar un singur angajat care-mi valideaza berea si vinu' si ii mai ajuta pe cei ce nu se descurca, prefer sa ma duc acolo decat la cozile de la case.

#76
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,793
  • Înscris: 15.06.2007

View PostLeo2006, on 25 noiembrie 2023 - 10:58, said:

Pentru cei care cumpara cateva lucruri intr-un cosulet e foarte comod si rapid sa platesti la casele selfpay. Clientii occidentali nemultumiti sunt cei care fac 50km pana la un supermarket dintr-un oras apropiat si umplu la refuz cosul de cumparaturi. Problema cu acestia e ca stau fiecare 10 minute pana scaneaza si platesc cele 30 de produse din cos. Cu 10 de persoane in fata, stai 1 ora si 40 minute la casa selfpay.
Pentru ei trebuie personal calificat ca sa mearga treaba mai repede.
pai prin occident, nu vezi supermarket in buricu targului. Locul lor este la periferie.

View Postgeorge_alexandru, on 25 noiembrie 2023 - 11:00, said:

La mine la Kaufland am de ales între cozile mari de la case și self pay, unde am cel mult o persoana în față. Deci, varianta aleasă este evidenta.

Cred că sistemul actual, hibrid, e cel mai potrivit. Cine vrea la casă, plătește la casă, cine vrea la self pay, plătește la self pay.
vezi dupa ora 20 cand se inchid toate caseriile si e coada la self pay, pana la inchidere la ora 22.

Edited by tfmercedez, 25 November 2023 - 21:10.


#77
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 24.03.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 25 noiembrie 2023 - 14:52, said:

Nu o aiureala deloc, e perfect. In primul rând ca e mult mai eficient, ca nu se compara viteza cu care bagă ăla in sacoșa si cum le aranjează. Mai ales când se uita vanzatoarele plictisite la tine cum te lupți cu cumpărăturile când ele au terminat de scanat.bIn al doilea rând de unde sa știu in avans câte sacoșe am nevoie dacă trebuie plătite?
Nu am treaba cu casierele. Eu imi pun cumparaturile in carucior pe masura ce mi le da dupa ce le scaneaza, nu stau sa bag in punga la casa. Mi le aranjez eu apoi pe indelete. Si nici nu cumpar de fiecare data punga, imi aduc pungile mele. Cand zic de aranjat nu ma refer la viteza, sunt sigur ca omul care se ocupa cu asta le baga mai rapid si mai eficient in punga, sa incapa mai multe... dar n-as vrea sa ma pomenesc cu cartofii peste paine sau peste gogosi, si sa ajung acasa cu ele aplatizate.

Edited by Ghibos, 25 November 2023 - 21:14.


#78
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

View Posttfmercedez, on 25 noiembrie 2023 - 21:10, said:

pai prin occident, nu vezi supermarket in buricu targului. Locul lor este la periferie.

Prin Occident înțelegi America? Ca te asigur ca în occidentul european locul supermarketurilor nu este numai la periferie.

#79
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,366
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAtreides7, on 25 noiembrie 2023 - 20:40, said:

Bai astia cu neuroni pe care nu vreti sa ii obositi, munciti mult neplătiți ca sa va faceți o lista de cumparaturi?
Eu nu fac lista de cumparaturi. Cu asta se ocupa nevasta-mea. La restul intrebarilor nu pot sa-ti raspund pentru ca ai scris un text prea lung, iar eu mai am un singur neuron, si acela e  obosit.

Ce pot sa iti spun insa e ca la Carrefour la care merg eu sunt vreo 10 case clasice din care merg vreo 4 si vreo 10 case self care sunt supravegheate de vreo 4 vanzatoare. Daca femeile acelea ar fi la casa, ar insemna de fapt de doua ori mai multe case deschise => coada mai mica=> nu am fi fortati sa ne ducem la casele self.
Repet nu vad nimic rau / degradant in a fi vanzator, dar consider ca magazinul nu ma trateaza ca pe un client in momentul  in care ma forteaza sa ma duc la casele rapide si sa lucrez in beneficiul sau.
Vad in schimb nivelul inuman in care magazinele trateaza angajatii, casieri sau nu. La Lidl, angajatii primesc non stop comenzi prin casca, la unele magazine Auchan au mutat plata la automat, casierul fiind transformat intr - un robot de scanat, ii fura practic ai cele 30 de secunde, cand isi tragea sufletul in timp ce eu, clientul, plateam. Si as putea da si alte exemple.

Casele rapide ar trebui sa fie pt cei care au 2,3 produse si atat, pentru cei care cumpara mai mult, ar trebui pastrat sistemul clasic.

Edited by strongsss, 25 November 2023 - 23:53.


#80
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

View Poststrongsss, on 25 noiembrie 2023 - 17:18, said:

nu o tin din treaba. este exact treaba pt. care e platita.



de ce as face asta? daca nu-ti place cum tastez, foloseste butonul ignore.
Nu, nu folosesc eu butonul ''ignore''! dar pot folosi alt buton atita timp cit scrii cu multe erori de tastare si nu ai bunul simt sa-ti corectezi postarea!

Iar pe doamna respectiva o incurci la treaba chemind-o la misto la tine cind poate altul care are nevoie de ajutor trebuie sa astepte sa te spargi tu in figuri! dar, sigur ca este de fapt un exemplu didactic, nu ca iti permiti su adevarat sa faci gluma respectiva!

#81
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,807
  • Înscris: 12.01.2018

View PostGhibos, on 25 noiembrie 2023 - 10:35, said:

probabil din cauza costurilor.
n-ai casieri dar ai paznici care să stea să se uite ce fură ăia de-și scanează singuri

#82
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,999
  • Înscris: 03.12.2005

View Postedy_wheazel, on 25 noiembrie 2023 - 20:40, said:

Stirea ii cam de kko. Americanii probabil vor sa renunte deoarece se fura acolo ca-n codru verde, alt motiv nu vad de ce ar renunta. La self pay ai doar un singur angajat care-mi valideaza berea si vinu' si ii mai ajuta pe cei ce nu se descurca, prefer sa ma duc acolo decat la cozile de la case.

Evident, dar le da un prilej tuturor inadaptatilor, antisistemistilor si alte specii de conspirationisti sa isi ventileze frustrarile.

#83
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 03.08.2010
Le-a cam ieșit pe nas supermarketurilor cu selfpay. Se fură intr un stil barbar. La mine în oraș sunt conlocuitori care din asta trăiesc. Îmi spunea managerul de magazin ca au pierderi enorme din septembrie de când a-au întors păsările călătoare din țările calde.

#84
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,997
  • Înscris: 10.01.2023

View Postarfidx2, on 25 noiembrie 2023 - 17:08, said:

Self pay e o muncă in plus. Din cate stiu eu, in capitalism munca e platită. Așa cum sunt casierii la supermarket..tot platiti!

Deci ori sunt un client fraier si muncesc pe gratis scanandu-mi singurel produsele, ori ma duc la casele unde niste oameni cu salariu imi scaneaza produsele.

E simplu!

Ai dreptate. Este muncă
Dar nu este gratis. In schimbul muncii de a scana singur, primești timp. Timpul este valoros și deci tu prin munca depusă câștigi niste minute pe care le-ai fi pierdut la coada caselor cu casieri umani

Sigur, dacă timpul tau nu valorează 2 lei, putem spune că e gratis și că ție ți se potrivește mai mult sa zaci niste ore la cozi.

#85
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,079
  • Înscris: 14.08.2007

View Postarfidx2, on 25 noiembrie 2023 - 17:08, said:

Self pay e o muncă in plus. Din cate stiu eu, in capitalism munca e platită. Așa cum sunt casierii la supermarket..tot platiti!

Deci ori sunt un client fraier si muncesc pe gratis scanandu-mi singurel produsele, ori ma duc la casele unde niste oameni cu salariu imi scaneaza produsele.

E simplu!
Nu, nu e asa de simplu. Exista oameni activi si oameni pasivi, oameni care pun mai multa valoare pe timpul/confortul lor si oameni care pun mai putina valoare, oameni mai sociabili si mai putin sociabili.

Daca pot castiga timp facand un mic efort de a imi scana produsele, o voi face cu placere. Daca pot castiga timp urcand scarile pe o scara rulanta in loc sa stau sa astept sa ma duca singura sus, o voi face. Poti sa fii pasiv si sa zici "e treaba scarii rulante sa ma duca sus" sau poti sa urci ca pe orice scara si sa ajungi in jumate timpul.

Cam asa functioneaza si scoala, unii zic "e treaba profesorului sa ma invete materia in timpul orei, nu mai depun eu alte eforturi suplimentare", altii depun eforturi suplimentare inca 2 ore acasa. La fel in cariera, unii asteapta sa ii invete experienta meserie in timp, altii prefera sa mai faca si niste cursuri/traininguri extra, in timpul lor liber. De aia unii ajung sa castige salariul minim pe economie si altii de 5-10 ori salariul minim pe economie.

Din experienta mea, oamenii (pro) activi au sanse mult mai mari de a avea succes in viata decat cei care asteapta dupa altii.

Motivele sa nu mergi la self pay tin de pasivitate de obicei:
- nu am chef sa fac treaba vanzatorilor
- nu am chef sa invat acei pasi (scaneaza produse, eventual aplicatie de reduceri, cantarire, eventual plata cu mai multe carduri - bonuri de masa, etc)

Pot sa tina de dorinta de socializare/informare:
- vreau sa mai socializez cu un "coleg" de coada/vanzatoarea
- vreau sa aflu ceva despre un produs/o promotie/etc

Pentru multi poate fi plata doar cu cardul care sa ii faca sa nu mearga la selfpay (acolo unde nu se accepta cash). Desi e cam aiurea sa nu ai si un card la dispozitie macar pentru cazul cand la case e coada mare (eu unul nu folosesc cash de o gramada de ani).

Motivele sa mergi la self pay sunt fie pro-active/tin de control:
- vreau sa castig timp si sa termin cat mai rapid cu cumparaturile in loc sa stau la coada
- (mai rar) vreau sa controlez costul sau sa ma conving ca promotiile/reducerile sunt reale/aplicate (nu de putine ori pretul de la raft nu corespunde cu cel de la scanner sau produsele sunt aranjate gresit la raft si de fapt produsul cu pret mai bun/la promotie e altul)

Fie tin de agorafobie/germofobie:
- nu imi plac cozile/aglomeratiile
- nu imi place sa-mi tuseasca un client racit (aflat la coada in spatele meu) in ceafa
- nu imi place sa puna altii mana pe produsele mele, mai ales dupa ce au pus mana pe bani si au interactionat cu zeci de clienti din care, macar unii, erau raciti/bolnavi/etc.

In principiu cumparaturile ideale pentru majoritatea sunt cele luate cat mai ieftin, la o calitate cat mai buna, cu impact minim pentru nervii/sanatatea ta, in cat mai putin timp. Daca sa le scanez eu ma ajuta sa optimizez timpul si sa evit aglomeratia, o fac fara nici o problema.

#86
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,793
  • Înscris: 15.06.2007

View Postradonys, on 25 noiembrie 2023 - 22:35, said:



Prin Occident înțelegi America? Ca te asigur ca în occidentul european locul supermarketurilor nu este numai la periferie.
mda.. o fi un kaufland sub Turnul Eiffel.

#87
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,999
  • Înscris: 03.12.2005

View Postsmoke, on 25 noiembrie 2023 - 16:39, said:

ofi, eu nu am vazut pana acu.

..si cata carte e nu defineste absolut deloc nici inteligenta nici bunul simt sau alte trasaturi bune. ba as zice ca aia care s-au scolit, da doar de dragu diplomei, sunt mai prosti ca aia fara carte cum le zici tu.

E ok, cand te faci mare poate reusesti sa intri intr-un Kaufland, Carrefour, Auchan sau (parca) Mega. Au chiar si semne, sub forma de poze.

Cu partea a doua sunt perfect de acord. Dar nu persoana pe care ai descris-o acolo o gasesti casier in supermarket, pentru ca e o munca nasoala si poate mai mult. Sau o fi vreo satisfactie profesionala in sine sa primesti avansuri si reprosuri toata ziua.

#88
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,893
  • Înscris: 28.11.2006
Am mai zis pe aici: am fost si la self-pay, dar numai daca magazinul era full si daca n-aveam decat cateva produse, si fara alcool. Altfel merg la case cu casier, pentru ca ei fac treaba mult mai repede decat as face-o eu.

Pe de alta parte, am vazut un reportaj despre un supermarket detinut de Amazon in SUA, unde intri, iti iei produsele, caruciorul ti le recunoaste, apoi faci plata direct in contul tau de pe amazon. Avantajul pentru tine e ca termini mai repede de cumparat, iar marele avantaj pentru amazon e ca stie ce produse cumperi, iti da ceva reduceri sa te abureasca dar cu pretul spionarii tale atunci cand faci shopping la ei. Unii sunt dispusi sa se lase spionati pentru timp si bani economisiti, altii nu. Fiecare cum crede. Eu sunt sceptic, nici macar aplicatia Lidl plus n-am instalat=o decat de curand, si n-o folosesc decat daca ma intereseaza vreun produs aflat la reducere.

#89
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 17.09.2022
Oamenii săraci nu au Timp.. de pierdut.

#90
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,079
  • Înscris: 14.08.2007

View Postpufonel, on 26 noiembrie 2023 - 23:43, said:

Unii sunt dispusi sa se lase spionati pentru timp si bani economisiti, altii nu. Fiecare cum crede. Eu sunt sceptic, nici macar aplicatia Lidl plus n-am instalat=o decat de curand, si n-o folosesc decat daca ma intereseaza vreun produs aflat la reducere.
Realizezi ca si daca nu scanezi aplicatia, ei vor vedea ca platesti cu acelasi card ca atunci cand ai scanat-o si vor sti cine esti, nu? :D Iar daca nu ai aplicatie, tot vor putea face conexiunea intre mai multe sesiuni de cumparaturi, iar pe bon/chitanta de plata apare oricum numele de pe card, deci ei isi pot face statisticile si fara sa scanezi tu aplicatia.

Ma rog, eu nu inteleg ce anume e asa de secret la cumparaturile tale de nu vrei sa stie Lidl ce cumperi ... as intelege daca nu ai vrea sa ramana in aplicatie in istoric si sa vada nevasta ca ti-ai luat alcool, tigari sau prezervative (in cazul in care vrei sa le ascunzi de ea) :D In rest, sa nu vrei sa stie Lidl ca ti-ai luat conserva de ton sau ciuperci, mi se pare cam fara sens. Pe Emag cum faci ca sa ramana secret ce cumperi?

Ca idee, daca faci cumparaturi des la ei si folosesti aplicatia, primesti tot felul de bonusuri (produse gratuite - la alegere intre 2-4 variante, cupoane de reducere extra, etc). De exemplu in noiembrie puteai primi pana la 4 produse gratuit. E discutabil daca iti sunt utile acele produse sau nu, daca e o valoare ok sau nu (nu valoreaza mai mult de vreo 2% din cat ai cheltuit), dar macar au un program de rasplatire a clientilor fideli fata de multi altii care nu au (la mine Lidl e cel mai apropiat magazin de casa, asa ca le cam stiu aplicatiile/promotiile). Din toate cupoanele lor de reduceri poate un pic peste 10% sunt la produse care chiar ma intereseaza, dar personal nu cred ca informatia despre ce cumperi tu e foarte relevanta pentru ei, ci au acele promotii/oferte pentru a fideliza clientii si a ii face sa revina. Scopul produselor reduse e sa aduca clientul din nou in magazin, ca oricum va mai cumpara de obicei si altceva. Din acelasi motiv Cora iti da reducere la cumparaturile viitoare, ca sa revii in magazin, nu cred ca ii intereseaza ce fel de unt iti cumperi tu fata de alt client, au ei oricum statistica generala care le spune care unt e mai popular.

Eventual se pot folosi de istoricul tau de cumparaturi ca sa-ti dea in aplicatie doar tie un cupon de reducere la un produs pe care stiu ca l-ai mai cumparat de cateva ori in trecut ... dar asta e in principiu un lucru bun pentru tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate