Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

De unde va aprovizionati cu fludor si colofoniu ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#91
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 16.01.2023
Eu o sa cumoar sacaz de la emag cu 60 lei / kg si o sa va zic daca e bun sau rau, vad ca nimeni nu-l recomanda, deci tb incercat.

Probabil 1 kg o sa-mi ajunga 10 ani, 300 gr il tin solid, 500 gr il fac flux cu izopropilic, 200 gr il fac email vascos de acoperit cablajele.

NU am lamurit-o deloc cu fludorul, care ar fi mai bun. Pt mine si gros e bun, prefer cu Pb, mai am din cel filiform cateva sute de grame, imi ajunge pt fineturi.

Filiform oricum se consuma mai putin.

Dijn tot ce s-a postat pana acum care ar fi cel mai ieftin cu Pb ? Sa iasa per kg mai avantajos, cred ca asa se compara cel mai usor intre ele.

Edited by Sterone, 05 February 2024 - 20:25.


#92
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,349
  • Înscris: 06.01.2007
500g flux cu izopropilic? Mie mi-ar ajunge 20 de vieti. :)
O sticla de 20ml (probabil nu mai mult de 3g colofoniu) mi-a ajuns peste un an.

#93
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 16.01.2023
Da, e cam mult. 1 kg e multisor dar la 60 e pretul bun

#94
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 05.02.2009

Vizualizare mesajSterone, pe 05 februarie 2024 - 20:24, a scris:

Eu o sa cumpăr sacaz de la emag cu 60 lei / kg si o sa va zic daca e bun sau rau, vad ca nimeni nu-l recomanda, deci tb incercat.
Măi, după revoluție, cînd încă mai funcționa industria prin România, eu am lucrat aici la noi, într-un combinat de celuloză și hîrtie.
Se fura la greu din combinatul acela.
Dacă nu erai lacom, nu te prindea.
Dacă te prindea, te dădeau afară.
Nu știu la ce se folosea acel sacîz, dar am adus și eu cîțiva bulgări acasă. Probabil 1/2 kg .
Nu cred că am consumat jumătate din el.
Înainte să lipesc, (se topește mult mai repede decît fludorul), întîi înmoi vîrful la pistol în sacîz, apoi adaug sacîzul de pe ansă pe locul unde urmează să fac lipitura, apoi vin cu fludorul peste !
Iese "brici".
Deci, cumpără cu încredere dacă ai bani.
1 kg e mult ! Foarte mult,
Am văzut cutiuțe cu pastă prin Dedeman.
Dar dacă preferi sacîzul, e alegerea ta. Banii tăi. Faci cum vrei !!!

Edited by althea, 06 February 2024 - 10:37.


#95
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,349
  • Înscris: 06.01.2007
Mi-a venit fludorul. E bun. Are un flux sub forma unor microcristale albicioase(la microscop), care nu se evapora repede la lipire. Nu lasa mult flux in urma, dar putinul pe care-l lasa, nu se evapora si aliajul curge frumos.

Se comporta bine atat la SMD, la cositorit paduri mari de cupru, cat si la cabluri de cupru.
Lipitura nu iese chiar oglinda ca la 60/40(nu am avut 63/37 sa compar), dar parca se topeste un piculet mai repede.
Cantitatea pare mica pe mosor, insa la cantarire, are cat zice chinezul.
Am luat 3 diametre mai maricele (0.8, 1.0 si 1.2) ca diametre mici mai am.
Sarma e un pic mai tare,cumva ca la fludorul de calitate proasta, dar nu sunt probleme deloc la lipire, din contra, parca fuge mai bine decat Cynel si ce mai am eu de la TME. E mai shiny decat fludorul ce-l am eu.
Cand e lichid, pare un pic mai putin vascos decat cynel. Cand e solidificat, e un pic mai tare, se zgaraie mai greu. Duritatea finala e undeva intre 60/40 si leadfree (SnCu)
Mirosul fluxului e diferit de celelalte. Nu e un miros suparator si e mai putin intens decat la celelalte, scoate mai putin fum la 300 grade.
La SMD bulbul de aliaj iese misto, sanatos, datorita fluxului care nu se evapora rapid. Pare mai bun decat Cynel la SMD.

La paduri si componente mari, bulbii mari de aliaj nu ies oglinda. Cand impingi aliajul cu ciocanul de lipit, fluxul se duce fain-frumos in fata. Insa dupa solidificare bulbul nu iese oglinda ca la cynel. Daca plusezi cu sacaz, iese mai bine, dar mai murdar. Aici pare mai slab decat Cynel.

La cabluri multifilare se intinde repede, patrunde bine si iese foarte bine lipitura. Si aici pare un pic mai bun decat Cynel. Poate ca din cauza ca e mai nou si mai putin oxidat. Se topeste mai repede la atingerea cablului.

Nu am avut cabluri oxidate sa testez pe ele. Singura placa ceva mai oxidata de o am prin casa, s-a comportat excelent. Fluxul isi face treaba. Indeparteaza bine oxidul, atat cat a fost el, ca nu am avut ceva foarte oxidat sa incerc.

Nu am testat inca sa vad cat de bine se curata fluxul, dar lasa foarte putin reziduu.

Deci... recomand. E bun, chiar daca la prima vedere ai impresia de low-quality datorita faptului ca-i mai tare si mai lucios decat alt fludor cu care sunt obisnuit. Arata mai mult a lead-free ca aspect, dar comportamentul e de leaded, in afara de padurile si bulbii mari, unde e undeva intre leadedul cu care eram obisnuit si leadfree ca aspect.

N-am ciocanul calibrat pe temperatura, dar pot lipi pe treapta cea mai mica de 250, desi pe treapta de 300 e cea mai potrivita. Pe 250, parca se topeste o idee mai repede decat cynel si ce mai am eu, dar nu se poate folosi decat de la 300 in sus. Nu am cu ce sa masor temperatura reala a varfului, e posibil sa am ciocanul necalibrat.

https://www.aliexpre...6147672398.html

Edited by maccip, 08 February 2024 - 15:23.


#96
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 16.01.2023
Am comandat si eu sacaz la 1 kg, sunt curios cum se dilueaza cu izopropilic sa fac flux ca nu mai am

#97
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,349
  • Înscris: 06.01.2007
Pai sacazul se dilueaza cu izopropilicul practic in orice concentratie.
Poti sa faci gros cat margarina, pana la superfin.
Eu am pus doua concentratii in sticlute mici, dar ma gasesc mai des sa folosesc pe cea de concentratie mica, ca face mai putina mizerie.
Colofoniul e cel mai misto, dar lasa multa mizerie si nu se curata cu apa/lesie, doar cu alcool.
Mie imi place ca placa sa fie curata si o bag la ultrasunete. Iar cu alcoolul la ultrasunete e pericol de explozie. Eu mai folosesc, dar trebuie sa fiu atent.

Am un fel de lesie care miroase a sapun de casa. Si mai am o solutie concentrata pentru reziduuri de flux, de la E-Mag(un brand, nu emag-ul nostru), pe care o folosesc in baia de ultrasunete, dar niciuna nu scoate fluxul cu colofoniu. Asta e partea cea mai nasoala la colofoniu, ca nu merge scos decat cu alcool izopropilic.

#98
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,571
  • Înscris: 02.09.2006
Se curata si mai bine cu acetona! de-a buna, nu din cea pentru unghii, care este mai mult apa!

#99
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 16.01.2023
...de-a dura, că de-a buna nu exista.

Vizualizare mesajmaccip, pe 08 februarie 2024 - 16:16, a scris:

Pai sacazul se dilueaza cu izopropilicul practic in orice concentratie.
Poti sa faci gros cat margarina, pana la superfin.
Eu am pus doua concentratii in sticlute mici, dar ma gasesc mai des sa folosesc pe cea de concentratie mica, ca face mai putina mizerie.
Colofoniul e cel mai misto, dar lasa multa mizerie si nu se curata cu apa/lesie, doar cu alcool.
Mie imi place ca placa sa fie curata si o bag la ultrasunete. Iar cu alcoolul la ultrasunete e pericol de explozie. Eu mai folosesc, dar trebuie sa fiu atent.

Am un fel de lesie care miroase a sapun de casa. Si mai am o solutie concentrata pentru reziduuri de flux, de la E-Mag(un brand, nu emag-ul nostru), pe care o folosesc in baia de ultrasunete, dar niciuna nu scoate fluxul cu colofoniu. Asta e partea cea mai nasoala la colofoniu, ca nu merge scos decat cu alcool izopropilic.

Merge cu orice alcool dublu rafinat

#100
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,611
  • Înscris: 05.12.2005
Ăla e păcat să-l folosești în asemenea scopuri.

#101
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 16.01.2023
Te uiți pe MSDS întâi înainte de alte scopuri

#102
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 16.01.2023
Am reusit sa fac flux foarte bun din sacazul de 60 lei / kg - cu spirt albastru ordinar, am facut si cu izopropilic (este mult mai volatil), am umplut si 6 cutii de pateu cu sacaz topit (probabil o sa-mi ajunga 10 ani cel putin), este ok , lipicios, aderent, greu il scoti de pe degete, miroase a rasina, deci este ce trebuie

Edited by Sterone, 11 February 2024 - 20:46.


#103
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 05.02.2009
Attached File  20240204_231601.jpg   631.91K   23 downloadsAttached File  20240215_221234.jpg   925.09K   23 downloads
Am băgat din nou fludorul la topit.
Nu le-am numărat, dar cred că am vreo 30 bare, între 10 și 30 cm.
E lucios (oglindă) materialul rezultat !!! :)

#104
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 23.12.2022
Cum îl tragi sa rezulte fire ?

#105
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 05.02.2009

Vizualizare mesajMaster_the_cat, pe 16 februarie 2024 - 11:53, a scris:

Cum îl tragi sa rezulte fire ?
Am dat o gară într-o fostă cuie de pate.
dar, trebuia ceva mai sus, cam la 1 cm deasupra fundului măcar. Așa, cum am dat eu gaura,trebuia înclinată cutia către celălalt capăt, altfe curgea "zeama" prin gaură.
pusă la încălzit și ... trebuia făcut un cadru, un stativ...deasupra unei sticle PET de 5 l, plină ochi cu apă.
Attached File  20240216_121852.jpg   388.14K   6 downloads
Distanța între apă și cutie trebuie să fie de 1-2 cm.
Mai puțin, îngheață cositorul de la "valuri" și se sigilează gaura...
Mai mult ... rezultă niște "gloanțe" de 3-5 cm , cu diametrul găurii.
Și gloanțele erau faine, dar mă gîndesc ... cînd mai rămîne 0,5 cm ... acela se pierde, ptr că nu mai ai cum îl ține.
Așa că le-am băgat la topit, din nou.
Am dat și pe covor, și pe parchet (din greșeală).
L-am băgat în cutie și, la topit din nou...
E ! Aventuri ... :)

#106
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 23.12.2022
Și l treci prin colofoniu la sfârșit ?

#107
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,427
  • Înscris: 08.02.2011
Procedura asta e așa din lipsa de ocupație când se găsește pe toate drumurile gata preparat.

#108
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 16.01.2023
Pai și pâine se găsește dar nevasta mea coace pâine de casă.Si lipii. Și cozonaci.

Poate iese mai bun fludorul deși după topire nu mai e așa afânat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate