Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

De unde va aprovizionati cu fludor si colofoniu ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
SeaM932

SeaM932

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 23.11.2021
De unde va aprovizionati cu fludor si colofoniu ?

Eu am avut o rola comunista de 1 kg fludor mostenita indirect de la un bunic electronist si colofoniu a gasit taica-miu acum 20 de ani imprastiat pe langa sinele CFR, a cules cred ca 0.5 kg, din el mi-am gfacut si pasta flux cu alcool izopropilic.

Acum, ca se termina amandoua, trebuie sa cumpar de undeva insa la fludor am gasit numai nemernicii sfaramicioase care fisureaza dupa o zi sau doua si colofoniu m-au mintit si mi-au vandut un fel de rasina preoteasca care miroase frumos dar nu decapeaza si se topeste extrem de greu.

#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
De la magazin ! In special on-line ! Si Sn60Pb40 nu ecologisme prostesti !

#3
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Cauta la emag.
Obligatoriu Sn60Pb40.
Foarte bun cel produs de polonezi: Topnikiem.
Tot ei produc  pasta decapanta, inclusiv noncoroziva si colofoniu (sacaz).

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
Daca esti din Bucuresti, pe strada Maica Domnului din sectorul 2, sunt magazine specializate care vand fludor la rola si sacaz(colofoniu).

#5
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
Nu de la EMAG!
https://www.emag.ro/...5/pd/DJW7C3MBM/
Scria Sn60Pb40 dar la mine a ajuns ...fără plumb!
L-am returnat desigur!

Attached Files


Edited by Rubin1977, 16 November 2023 - 19:58.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Mivarom, Mondoplast sunt primele alegeri ale mele, dupa care aliexpress. Evident sunt multe variante in tara dupa cum preferta fiecare, Conex, Vitacom...
Ca marca prefer Cynel - Polonia.

 Rubin1977, on 16 noiembrie 2023 - 19:52, said:

Scria Sn60Pb40 dar la mine a ajuns ...fără plumb!
Nu se mai lucreaza demult cu plumb in industrie, doar la amatori. E mai ieftin cel fara plumb Sn99Cu1 doar ca se lucreaza la temperaturi mai mari, de regula se prefera 300-380° fata de 250-320°C cel 60/40.

[ https://www.niden.ro/6841-thickbox_default/fludor-100gr-15mm-cynel.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 16 November 2023 - 20:10.


#7
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
cauta si tu pe la vreun electronist batran

#8
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014
Cauta prin targuri.

#9
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022
Aliexpress
si chiar e bun

#10
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Fludor mai am :) colofoniu am gasit la un magazin de piese electronice (Sibiu), la cutie.

#11
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 andreic, on 16 noiembrie 2023 - 20:05, said:

Ca marca prefer Cynel - Polonia.




[ https://www.niden.ro/6841-thickbox_default/fludor-100gr-15mm-cynel.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Produse bune !

#12
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023

 andreic, on 16 noiembrie 2023 - 20:05, said:

Mivarom, Mondoplast sunt primele alegeri ale mele, dupa care aliexpress. Evident sunt multe variante in tara dupa cum preferta fiecare, Conex, Vitacom...
Ca marca prefer Cynel - Polonia.


Nu se mai lucreaza demult cu plumb in industrie, doar la amatori. E mai ieftin cel fara plumb Sn99Cu1 doar ca se lucreaza la temperaturi mai mari, de regula se prefera 300-380° fata de 250-320°C cel 60/40.

[ https://www.niden.ro/6841-thickbox_default/fludor-100gr-15mm-cynel.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A. Mivarom a ieșit din afaceri, e a 2a comanda intr-un an la ei pe care n-o pot onora din cauza lipsa stoc deși online arata încă stoc, când te suna sa confirmi 80% din repere nu exista, au lipsa.

Anul trecut i-am întrebat când nu va mai fi lipsa stoc, au zis că în 2 luni. Tot lipsa stoc e de 10 luni incoace.

B. Deci acum fara glume, exista fludor fara plumb ??? Tu ai folosit așa ceva ? Cum arată lipitura ?

Povestește.

Toată viața am lucrat cu fludor cu Pb și după 20 de ani în străinătate tot nu am văzut fludor fara Pb, nici acolo. Chinezii încă trimit trusele de electroniști cu fludor cu Pb. IMPA și ISSA stores care sunt shipchandleri mondiali tot cu Pb trimit la aprovizionare.



#13
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

De la Mouser.

Ai transport gratuit la comenzi peste 210 ron si, desi sunt expediate din US, nu platesti in plus taxe vamale sau TVA. Ajung in 3-5 zile lucratoare de la plasarea comenzii.

Cumpar de la ei pentru ca sunt 100% sigur ca ceea ce cumpar e original. ChipQuik, Kester, etc.

Personal nu am stiut ce insemna cu adevarat low melt solder pana nu am incercat ChipQuik. Teoria spune ca atat timp cat compozitia aliajului e aceeasi, producatorul nu mai conteaza. Realitatea spune ca chinezul scrie ce vrei sa vezi pe eticheta, nu neaparat din ce-i facuta sarma... E o placere sa scoti SOP-uri sau QFP-uri fara sa-ti tremure chilotii ca nenorocesti chipul sau isi iau talpasita chestiile de pe langa.

Din Bucuresti luam de la magazinele de pe Maica Domnului. Dar de prin 2015 au inceput si acolo sa aduca numai facaturi iar acum o buna parte din ele s-au inchis. A disparut pana si Vitacom-ul de acolo.

Edited by bogdan_o, 16 November 2023 - 23:11.


#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013

View Postbogdan_o, on 16 noiembrie 2023 - 23:08, said:

Salut

De la Mouser.

Ai transport gratuit la comenzi peste 210 ron si, desi sunt expediate din US, nu platesti in plus taxe vamale sau TVA. Ajung in 3-5 zile lucratoare de la plasarea comenzii.

Cumpar de la ei pentru ca sunt 100% sigur ca ceea ce cumpar e original. ChipQuik, Kester, etc.

Personal nu am stiut ce insemna cu adevarat low melt solder pana nu am incercat ChipQuik. Teoria spune ca atat timp cat compozitia aliajului e aceeasi, producatorul nu mai conteaza. Realitatea spune ca chinezul scrie ce vrei sa vezi pe eticheta, nu neaparat din ce-i facuta sarma... E o placere sa scoti SOP-uri sau QFP-uri fara sa-ti tremure chilotii ca nenorocesti chipul sau isi iau talpasita chestiile de pe langa.

Din Bucuresti luam de la magazinele de pe Maica Domnului. Dar de prin 2015 au inceput si acolo sa aduca numai facaturi iar acum o buna parte din ele s-au inchis. A disparut pana si Vitacom-ul de acolo.

Pe acea strada exista inca Connex Electronic, Vector Electronic, Mega Dinamic si inca cateva mai necunoscute..
Posted Image

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSterone, on 16 noiembrie 2023 - 22:45, said:

B. Deci acum fara glume, exista fludor fara plumb ??? Tu ai folosit așa ceva ? Cum arată lipitura ?
Standard cum sa arate, atat ca trebuie sa setezi statia pe temperatura mai mare. Adera foarte bine ca are si ceva cupru. In momentul asta nu mai am ca sa fac demo dar cand mai fac rost si-mi aduc aminte, o sa postez.
Toate componentele industriale in ziua de azi se fac fara plumb pe wave soldering. Asa arata, practic e Staniu aproape pur.

[ https://www.mivarom.ro/catalog/images/27309.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cand e aliat cu mai mult cupru da bronzul... iar cu plumb ii scade temperatura de topire.

Edited by andreic, 17 November 2023 - 07:02.


#16
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Lăsați componentele industriale lipite fara plumb că nu avem noi acasă linie de asamblare.

Recomand doar aliajul cu plumb 63/37 sau eventual 60/40, e diferență și între astea, desi ambele conțin plumb.

Cât privește diverse aliaje low melt cu bismut sau indiu sunt bune exclusiv pentru dezlipit, sa nu cumva sa folosești și pentru lipit, trebuie să cureți bine zona după dezlipit.



#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Aliexpress, pentru orice inseamna electronica.
Scule, materiale si instrumente excelente de care nici nu ai visat in trecut, la preturi de talcioc.
Iti vin in 2-3-4 saptamani.

Edited by maccip, 17 November 2023 - 08:46.


#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Aliexpress daca nu te grabesti  Posted Image

Altfel, toate care s-au mentionat deja. As mai adauga https://quintrix.ro   online cat si fizic.

Edited by Bogotta, 17 November 2023 - 08:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate