Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

De unde va aprovizionati cu fludor si colofoniu ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#19
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Eu magazinele astea de cartier care nu-s distribuitori autorizati de nici un fel la nimic nu prea le bag in seama. Daca vreau ceva sigur merg pe tme, farnell ( au protehno.ro in tara, e mai ieftin transportul ), mouser si digikey. Daca vreau ceva ieftin merg pe aliexpress.

Cu bisnitarii locali cumperi marfa de calitate cea mai josnica, cum e pe aliexpress, dar la pret de distribuitori autorizati sau chiar mai scump.

#20
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 maccip, on 17 noiembrie 2023 - 08:44, said:

Aliexpress, pentru orice inseamna electronica.
Scule, materiale si instrumente excelente de care nici nu ai visat in trecut, la preturi de talcioc.
Va rog sa puneti un link cu fludor de "calitate"

#21
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023

 andreic, on 17 noiembrie 2023 - 06:50, said:


Cand e aliat cu mai mult cupru da bronzul... iar cu plumb ii scade temperatura de topire.

Colegu', toată lumea știe că plumbul are temperatura de topire mai mare ca staniul, ce scrii tu nu sta in picioare calorimetric.

Eu întreb deoarece staniul este casant, plumbul ductil, fludorul cu exces de staniu generează puncte de lipire care sunt fărâmicioase.



#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

 Swerige, on 17 noiembrie 2023 - 09:39, said:

Va rog sa puneti un link cu fludor de "calitate"
Ce link? Ia si tu de la mechanic, daca-ti pui problema.
Eu nu am luat ca aveam cate o rola de dinainte de a descoperi aliexpressul. Imi ajunge toata viata, la ce fac eu. Am doua diametre. Probabil 0.3mm si 0.7mm, dar nu stiu exact. Unul subtire pentru unele chestii, altul mai gros pentru alte chestii.
Am luat insa low-melt de la mechanic si e bun, dar ala e pentru altceva.
Nu-ti fa probleme ca nu e bun. Nu e cazul. Ia cu plumb 60-40, clasic, ca-i cel mai bun pentru lipire manuala.
Eutecticul e bun cand controlezi foarte bine temperatura. 60-40 e aproape eutectic si e mai bun cand nu poti controla precis temperatura.
Probabil diferentele sunt insesizabile, dar sunt sanse mai mici de lipituri reci dezvoltate in timp.

De la mechanic, am luat insa tresa de cupru, pentru absorbit cositorul. De 3 ori mai ieftina ca la TME si de 3 ori mai buna. Nu incape comparatie. Si cam tot ce am luat de la ei a fost bun.
Sacaz, gasesti peste tot. Daca e, poti lua tot de pe la mechanic. Cred ca au si magazin oficial, numai ca de regula au preturi ceva mai mari decat la alti seleri.

Fluxul l-am golit in niste sticlute cu ac, extrem de practice. Mult mai bune ca seringile.
https://vi.aliexpres...3005746021.html
Mi-am facut si flux de sacaz cu alcool izopropilic. O sticluta de aia ma tine un an, ca dozezi foarte precis si eu nu folosesc foarte mult, ca nu lucrez in regim profi.
Sacazul mi l-a dat la un bundle, cand am cumparat ciocanul de lipit, deci nu stiu sa zic de unde sa-l iei. Mai aveam si dinainte. Mai tocit, mai nou, deci nu am cumparat expres sacaz, ci mi-a venit in bundle, cred ca de 2 ori, pentru alte chestii cumparate. Dar nu prea folosesc decat cel facut cu alcool.

Si.. sunt o gramada de chestii utile de soldering ieftine si bune pe aliexpress. Sunt si branduri specializate gen mechanic, relife, RF4, kaisi, etc, care vand tot felul de consumabile foarte okay si scule foarte misto. Am luat niste pensete super-smechere, recent. Cam scumpe, dar sunt alt level(dupa o rectificare de zece minute ca.. nah)  Ultrautile, daca lucrezi sub microscop chestii mici.

O sarma insa nu e un produs hitech sau de precizie. Deci poti lua si noname, ca.. chiar nu cred ca conteaza, mai ales daca produsul are reviewuri okay.

Aliexpresul e raiul electronistului amator. Fara vrajeala!

 Sterone, on 17 noiembrie 2023 - 10:58, said:

fludorul cu exces de staniu generează puncte de lipire care sunt fărâmicioase.
Nu chiar puncte, ci domenii, cu un boundary foarte subtire.
Avantajul la amestec aproape eutectic e ca, temperatura de topire e usor mai mare decat cea de resolidificare, ceea ce confera o structura mai uniforma a domeniilor de cristalizare.
Nu degeaba se foloseste 40-60. Se foloseste ca-i mai bun, nu ca e mai usor de cantarit si pus precis 60-40.

Edited by maccip, 17 November 2023 - 15:04.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Sterone, on 17 noiembrie 2023 - 10:58, said:

Colegu', toată lumea știe că plumbul are temperatura de topire mai mare ca staniul, ce scrii tu nu sta in picioare calorimetric.
Eu ti-am spus sa-l iei ca aliaj nu separat... ca o gramada de elemente au topirea sus dar cand sunt aliate se schimba radical treaba.
Staniul singur se topeste pe la 232°C insa cand e aliat cu plumb 60/40 ajunge in jur de 180-190°C deci mai jos.

Edited by andreic, 17 November 2023 - 17:40.


#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005

 Alltrack, on 16 noiembrie 2023 - 19:47, said:

De la magazin ! In special on-line ! Si Sn60Pb40 nu ecologisme prostesti !
Mai nou există și ecologisme mai puțin prostești, de ex. aliaj de staniu cu bismut care se topește pe la 140C.

#25
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Fara Pb

https://www.conexele...L-ECOLOGIC.html

Tip aliaj: pentru lipituri moi
• Compozitie aliaj: Sn99Ag0,3Cu0,7
• Temperatura de topire: 220°C

#26
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023
Este un aliaj rău de tot dar nu-i cunosc compoziția deoarece se vinde ca si 60/40 (fake), se topește la temperaturi mici insa este foarte friabil, parca ar fi mercur înghețat.

După răcire devine foarte mat punctul de lipire, nu rămâne lucios ca la fludorul de calitate.

Daca lucrezi pe un cablaj industrial se vad de la o posta lipiturile făcute cu el.

Edited by Sterone, 18 November 2023 - 00:34.


#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Ai avut parte de cositor prost atata tot, nu e fake, e standard dar prost, cu impuritati.

#28
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011

 mihaicozac, on 17 noiembrie 2023 - 22:36, said:

Mai nou există și ecologisme mai puțin prostești, de ex. aliaj de staniu cu bismut care se topește pe la 140C.


Am eu din ala, nu e bun pentru lipit, se rupe lipitura destul de usor. Ala clasic fara plumb e de 1000 ori mai rezistent. Avantajul lui e ca se topeste la temperatura mica, bun pentru dezlipit componente sensibile unde aerul cald nu e de ajuns sau in locuri greu accesibile.

#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Ala cu bismut e pentru dezlipit. Desi exista si pasta cu bilute de aliaj low-melt, nu cred ca-i ce trebuie.
Problema la bismut-staniu e ca, daca amesteci cu plumb(cum se intampla de regula), temperatura de topire poa sa scada sub 100 grade. Te trezesti cu piesele dezlipite pe placa.
Teoretic. Practic nu am incercat sau nu am nimerit concentratia.
Dar lipitura la bismut e mult mai naspa. Se solidifica aiurea, ca un 60-40 fara flux, cu microfisuri.
Nu stiu cum e pasta aia low-melt ca nu am, dar nu as avea incredere. Adica nu vad niciun motiv. Poate cand lipesti baterii Li-Ion fara spot-welding, sa fie bun, dar altfel.. nu vad niciun motiv.

Edited by maccip, 18 November 2023 - 21:01.


#30
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023

 andreic, on 18 noiembrie 2023 - 11:28, said:

Ai avut parte de cositor prost atata tot, nu e fake, e standard dar prost, cu impuritati.

Nu e fake, e neconform specificațiilor. Adică tot fake, fals, neconform.

Nu e de la impurități, aliajul e friabil și nu lucește, e mat, oxidează instant in contact cu aerul parca ar avea aluminiu.

 modoran, on 18 noiembrie 2023 - 11:46, said:




Am eu din ala, nu e bun pentru lipit, se rupe lipitura destul de usor. Ala clasic fara plumb e de 1000 ori mai rezistent. Avantajul lui e ca se topeste la temperatura mica, bun pentru dezlipit componente sensibile unde aerul cald nu e de ajuns sau in locuri greu accesibile.

Care este ăla clasic fara plumb ? E mai clasic ca fludorul comunist ?

Eu am avut o rola românească cred că de 3 sau 5 kg cu destul de mult Pb deoarece nu lucea când se racea punctul de lipire și, la fel, nu mai știu de unde, niste mosorase cu fludor foarte subțire dar cu lipitura lucioasă.

Înainte de rola asta mare de fludor cred că am lucrat ani în șir cu cositor bătut cu ciocanul să iasă o folie subtire pe care o tăiam filiform.

Toate astea conțineau Pb, doar accidental am întâlnit din diverse truse fludor low melt dar atât de prost că nu mă mai simțeam bine făcând electronică la cat de urate erau punctele de lipire.


Edited by Sterone, 18 November 2023 - 23:10.


#31
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007

 SeaM932, on 16 noiembrie 2023 - 19:37, said:

De unde va aprovizionati cu fludor si colofoniu ?

Eu am avut o rola comunista de 1 kg fludor mostenita indirect de la un bunic electronist si colofoniu a gasit taica-miu acum 20 de ani imprastiat pe langa sinele CFR, a cules cred ca 0.5 kg, din el mi-am gfacut si pasta flux cu alcool izopropilic.

Acum, ca se termina amandoua, trebuie sa cumpar de undeva insa la fludor am gasit numai nemernicii sfaramicioase care fisureaza dupa o zi sau doua si colofoniu m-au mintit si mi-au vandut un fel de rasina preoteasca care miroase frumos dar nu decapeaza si se topeste extrem de greu.

Daca esti din Bucuresti, iti dau eu sacaz. Da-mi mesaj personal. Este cadou, binenteles.

#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 andreic, on 16 noiembrie 2023 - 20:05, said:

Nu se mai lucreaza demult cu plumb in industrie, doar la amatori.
As zice ca e fix invers, cei care se pricep, lucreaza si cauta f activ cel cu plumb.
In industrie e altceva, sint cerinte legate de poluare si alte tampenii, si e deja arhi-cunoscut ca fiabilitatea produselor a scazut de la momentul in care s-a trecut la lipiturile cu "fara plumb"...

sint atatea teste pe youtube incat nu mai postez sursa pt info.

La cate produse ajung la gunoi de cand cu trecerea la "fara plumb", poluarea a crescut, nu scazut.

 Sterone, on 17 noiembrie 2023 - 10:58, said:

Colegu', toată lumea știe că plumbul are temperatura de topire mai mare ca staniul, ce scrii tu nu sta in picioare calorimetric.

Eu întreb deoarece staniul este casant, plumbul ductil, fludorul cu exces de staniu generează puncte de lipire care sunt fărâmicioase.
e surprinzator cati au dat like acelui coment care spune ca cel fara plumb ar fi mai bun... si ingrijorator.
Nici nu stiam ca cineva a sustinut vreodata ca ar fi mai bun, din ce stiam e doar chestie de ecologie, plumbul se considera a fi f poluator

#33
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
În aplicații speciale industriale și medicale se dau derogări de la folosirea aliajelor ecologice sau se folosește varianta cu bismut și se fixează componentele suplimentar cu adeziv.
Și la sursele de alimentare industriale se fac de ex. derogări de la obligativitatea de a avea factor de putere apropiat de 1 de la 40W în sus.

#34
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023

 unbrutus, on 19 noiembrie 2023 - 19:20, said:


As zice ca e fix invers, cei care se pricep, lucreaza si cauta f activ cel cu plumb.
In industrie e altceva, sint cerinte legate de poluare si alte tampenii, si e deja arhi-cunoscut ca fiabilitatea produselor a scazut de la momentul in care s-a trecut la lipiturile cu "fara plumb"...

sint atatea teste pe youtube incat nu mai postez sursa pt info.

La cate produse ajung la gunoi de cand cu trecerea la "fara plumb", poluarea a crescut, nu scazut.


e surprinzator cati au dat like acelui coment care spune ca cel fara plumb ar fi mai bun... si ingrijorator.
Nici nu stiam ca cineva a sustinut vreodata ca ar fi mai bun, din ce stiam e doar chestie de ecologie, plumbul se considera a fi f poluator

Eu nu am găsit nici unul fara Pb care să mă satisfacă dar poate sunt prea pretențios.

Sunt dispus sa incerc fara Pb însă am luat atâtea tepe că nu pot spune că au fost teste reale, neștiind ce aliaj era în realitate cel care când se topea in loc sa fie o ciuperca lucitoare era mai degrabă un fel de amalgam de plomba dentara sfărâmicioasă, că nu știu cum să compar descriptiv.

Am niste zeci de ani cu letconul in mana și dacă nu am caracteristicile standard pentru o lipitura, inclusiv aspect, o refac.

Daca nu ai aliajul necesar, poți sa o refaci de 15 ori și tot nu iese ce trebuie.

În al 2lea război mondial nemții trecuseră la wrapping, apoi japonezii deoarece rămăseseră fara Pb.

La japonezi tehnica wrapping s-a păstrat până în zilele noastre.

#35
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Wrappingul rezistă mai bine în timp la vibrații și coroziune.
La aliajul de lipit fără plumb este important să folosești flux de calitate, cel din interior nu e întotdeauna ok. Cu flux tip gel în seringă cum e IF4300 sau NC559 obții lipituri perfecte, dacă și răcirea după lipire nu este foarte rapidă.

#36
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Sterone, on 19 noiembrie 2023 - 23:39, said:

Eu nu am găsit nici unul fara Pb care să mă satisfacă dar poate sunt prea pretențios.
am citit in lung si in lat, cam nimeni nu a gasit... daca nu a gasit Samsung, care e renumit la un moment dat pt lipiturile reci dupa ce au trecut la aliajele fara plumb din motive ecologice, desigur, noi muritorii de rand nici atat.

Unii se plang ca mai nou chinezii s-au prins de inversarea trendului (acum oamenii cauta cu Pb si cumpara in cantitati mari speriati ca nu va mai fi permis in EU) si mint ca e cu Pb si trimit fara... simpatici ca de obicei.

 mihaicozac, on 19 noiembrie 2023 - 20:36, said:

În aplicații speciale industriale și medicale se dau derogări de la folosirea aliajelor ecologice sau se folosește varianta cu bismut și se fixează componentele suplimentar cu adeziv.
Și la sursele de alimentare industriale se fac de ex. derogări de la obligativitatea de a avea factor de putere apropiat de 1 de la 40W în sus.
si in aeronautica am inteles ca e ok cu Pb...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate