Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Impozitarea tranzactiilor peste 5000 lei

  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#163
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,894
  • Înscris: 28.11.2006

 bibolu, on 16 noiembrie 2023 - 15:59, said:

pai nu ca nu merge asa cu tranzactiile, sa faca ANAF-ul control si daca gaseste asemenea cazuri atunci sa dea amenzi usturatoare la firmele care s-au pretat la asa ceva

Corect!

E un articol din Constitutie, cred ca 44, mi-e lene sa caut acum, care spune ca "caracterul licit al averii se prezuma". Adica nu mai e ca pe vremea legii 18 din comunism (sau "ilicitul", cautati pe goagal daca nu stiti despre ce e vorba), cand tu trebuia sa demonstrezi caracterul licit al averii. Acum ANAF-ul trebuie sa demonstreze ca ti-ai obtinut averea pe cai ilegale. Si din pacate nu prea-si face treaba.

Dacla americani nu poti scapa de fisc si de moarte, la noi cu fiscul poti negocia daca ai suficient "cascaval". Aici ar trebui sa umble guvernul, nu la profesori care dau meditatii sau la firme mici care abia supravietuiesc.

#164
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 bibolu, on 16 noiembrie 2023 - 15:51, said:

Hai ca am citit si eu topicul, si pot spune ca mi-ai facut seara, m-am amuzat copios, dar in acelasi timp m-am si crucit, ca nu stiu daca sa rad sau sa plang.

Ce am inteles eu din acest topic: "Cine-i harnic si munceste, ori e prost ori nu gandeste".

Am vazut ca esti de parere ca muncind cinstit nu poti castiga foarte mult.
Personal, firma mea se ocupa cu dezvoltarea de jocuri video, si sunt singurul "angajat" (pentru ca m-a obligat statul, nu pentru ca asa am vrut eu, eu stateam linistit si din pozitia de simplu administrator).
Restul persoanelor cu care lucrez sunt contractori si colaboram rar, deci nu am nevoie de angajati permanenti.
Costurile de mentinere ale proiectelor sunt foarte mici, de ordinul sutelor de euro lunar. Incasarile sunt foarte mari, fiindca sunt zeci de mii de jucatori care cheltuie bani reali pe diferite beneficii in jocuri, plus reclame.
Activitate 100% online, tocmai de aceea, pot sa mut societatea comerciala fara nicio problema oriunde in lume doresc.
Deci am lamurit faptul ca exista venituri foarte mari legale.
Activitatea asta o fac de 16 aproape 17 ani.... De aceea imi merge bine acum, fiindca de-a lungul anilor s-a acumulat foarta multa experienta si know-how.

Sa inteleg, ca eu ar trebui sa fiu pedepsit pentru indrazneala de a avea tupeul nesimtit sa am o firma profitabila?

Eu care produc bani linistit si nu deranjez pe nimeni, nu exploatez pe nimeni, trebuie sa fiu taxat nesimtit mai mult decat cel care nu face nimic cu viata lui, se duce la un job pe care-l injura, iar cand ajunge acasa in loc sa depuna efort sa se dezvolte si sa obtina mai mult de la viata sa, prefera sa stea la tv cu berea-n mana si sa injure pe cei care au bani mai multi.
Cine are un venit foarte mare (5000 lei nu e lux nici pe departe...) nu l-a obtinut stand la tv cu berea-n mana si injurand pe cei care au mai mult decat ei, te asigur 100%, ci l-au obtinut cu implicare, autoeducatie si dorinta de a vrea mai mult... Niciun patron nu va veni la maturatorul de la kaufland si sa-i spuna "Auzi, nu vrei un post de manager?". Poate maturatorul sa ajunga manager? Absolut ca poate, insa prin implicare, nu prin stat cu mainile in san...
Vorbesc strict de veniturile obtinute cinstit, ca am vazut ca tot ai o problema cu subiectul asta.
Deci dupa mintea ta obosita, acele persoane trebuie sa fie persecutate financiar, nu? Posted Image

Nu, asta nu se va intampla, fiindca ti-am zis mai sus, si iti mai zic inca odata. Masurile se vor sparge tot in capul celor care isi permit putine, fie ca iti doresti, fie ca nu...
Cresterea taxelor si a impozitelor niciodata nu a dezvoltat nici statul si nici societatea.

E pacat de persoanele astea ca tine, care in loc sa caute variante de a se ridica, ei se concentreaza pe modalitati de a-i ingropa pe ceilalti.
Fai un studiu de imaginatie.
Imagineaza-ti doua state:
Un stat in care toti cetatenii aspira la o viata buna si fac eforturi de a se dezvolta si actioneaza activ in directia asta.
Un alt stat in care toti cetatenii se gandesc cum sa-l ingroape pe vecinul care are mai mult decat el. (Nu conteaza ca vecinul 1 e un betiv care doarme la locul de munca de portar si celalalt este administratorul unei societati comerciale)

Care stat o va duce mai bine, care va prospera, si care va avea un nivel de trai mai crescut.
Stiu ca ma vei contrazice, fiindca esti pe modul gica-contra: "HUaaaaa, chiaburii sa fie persecutati financiar!". Dar fie ca accepti sau nu, in mintea ta sunt convins ca stii defapt adevarul, si actionezi in felul asta doar ca ai niste frustrari dpdv financiar.

Edited by AndyM, 16 November 2023 - 22:31.


#165
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

 cipri2bau, on 16 noiembrie 2023 - 22:17, said:

Nu mai iei mașină.
Nu auzi că vor să le interzică și să bage lumea în conserva autobuz sau in camion?

Vedeți sa nu va cumpărați cumva și mașina de scris că nu e voie.

Cică unii vor să cumpere pc-uri și laptopuri de 6000-10000 lei.
Gata, s-au terminat, luați doar low costuri și second handuri cu Celeron și sempron.

Numai renovați nici casa și nici excursii externe nu mai faceți că nu sunteți prof Iohannis. Totul low cost loati linoleum in camere și faceți excursie cu trenul interna la băile nămoloase.
Este binecunoscut ca toti cetatenii care au un venit de 4-5000 lunar, fac aproape zilnic plati de peste 5000 de lei, deci ar fi fost afectati masiv de legea respectiva! dar, se pare ca statul a fost invins din nou de mafie!

#166
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 01.09.2021

 bibolu, on 16 noiembrie 2023 - 15:51, said:

Consider ca asta ar fi urmatorul pas de impozitare pe care statul ar trebui sa il introduca.

https://www.bursa.ro...rciant-84581154

Dupa cum spune Adrian Caciu, "90% dintre români câştigă sub 4.000 de lei pe lună".  Mi s-ar parea o abordare corecta avand in vedere procentul de romani care de abia castiga 4000 lei. Bun, esti bogat? Iti permiti telefoane de lux, materiale de constructii pentru vila, casa, etc? Atunci plateste si impozitul cuvenit la stat pentru avutie. Un roman cu 4000 lei maxim nu isi permite sa isi renoveze casa sau telefon de lux, sau ce mai este peste 5000 lei cand acei 90% dintre romani de abia au cu ce sa isi plateasca facturile, rata la casa, mancarea, medicamentele
Asta cu 90% din romani câștiga sub 4000 lei e o minciuna și o prostie. Numai câți bugetari sunt cu peste 4000 lei. Sunt destui și la privat.
În al doilea rand s a plătit o data impozit pe salariile astea, mintea ta isteață ar mai vrea un impozit și când cumperi ceva?


#167
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

 AndyM, on 16 noiembrie 2023 - 22:27, said:

Hai ca am citit si eu topicul, si pot spune ca mi-ai facut seara, m-am amuzat copios, dar in acelasi timp m-am si crucit, ca nu stiu daca sa rad sau sa plang.

Ce am inteles eu din acest topic: "Cine-i harnic si munceste, ori e prost ori nu gandeste".

Am vazut ca esti de parere ca muncind cinstit nu poti castiga foarte mult.
Personal, firma mea se ocupa cu dezvoltarea de jocuri video, si sunt singurul "angajat" (pentru ca m-a obligat statul, nu pentru ca asa am vrut eu, eu stateam linistit si din pozitia de simplu administrator).
.....................
  Deci o activitate total inutila, a carei lipsa nu se va observa, spre deosebire de ex. de lipsa celor care ridica si transporta gunoiul menajer sau aduc marfa in magazine, o aseaza in rafturi, etc...a caror lipsa ar fi observata imediat si ar crea mari probleme sociale!

#168
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 tytysor, on 16 noiembrie 2023 - 23:10, said:

  Deci o activitate total inutila, a carei lipsa nu se va observa, spre deosebire de ex. de lipsa celor care ridica si transporta gunoiul menajer sau aduc marfa in magazine, o aseaza in rafturi, etc...a caror lipsa ar fi observata imediat si ar crea mari probleme sociale!
Nu esti in masura sa decizi daca activitatea mea este inutila sau nu. Atata timp cat exista consumatori care cheltuie din banii lor pentru aceasta activitate inseamna ca pentru ei nu e inutila. Poate pentru tine este , dar oricum nu te afli in targetul meu. (Fun Fuct: Industria jocurilor video era acum cativa ani cea mai profitabila din intreaga lume, depasind-o si pe a filmului. Nu stiu cum mai arata clasamentul in momentul de fata. Ca esti de acord sau nu, nu e grija mea, eu duc in continuare o viata frumoasa din activitatea mea inutila Posted Image )
Noi aici discutam despre un alt subiect, nu sa ne batem p** de munca altor colegi de forum.
Ca sa fim on-topic cu subiectul, vrei sa se faca o comisie si sa se impoziteze extra activitatile care comisia considera un venit inutl, sau? Posted Image

Edited by AndyM, 16 November 2023 - 23:20.


#169
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Mi-ar place un stat mai chibzuit, as sprijini cu 2 mâini, dar unul risipitor și rãuvoitor cum ar putea sã devinã simpatic și sã-și atragã fani?
Oferã niște servicii jenante și nu neapãrat din vina angajaților ci mai degrabã managementul și reavoințã disprețul sistemului atât fațã de clienți cât și fațã de angajații sãi.

Medicii au plecat din spitale și alții nu s au mai dus cã așa a creat statul situația prin condițiile de selecție și de angajare și condițiile de lucru, profesorii lafel. Cred cã e reavoințã, bine cã toți ãștia considerați aici prosti is buni in vestul Europei și locul lor e luat de nimeni sau de zilieri cu 10 clase sau cu studii în alte domenii. Rubedeniile cat de mediocre s-au înfipt cu tentaculele în sistem, mergi la spital și te înjurã asistenta și femeia de serviciu, la școala nu-ți vine nimeni la ora cã ãla care ia banii e angajat și în alt loc de muncã, sau vine unul care preda 7 materii cu diploma de orice altceva și care nu știe niciuna din ele. In spital șatrã intra peste medic in camera de garda și-l agreseazã și primește prioritate iar tu plãtitor de cas aștepți sau renunti, in școala handicapații și interlopii sunt bãgați alaturi de aia normali și e un risc sã-ți mai trimiți copilul la școalã. Chiar acum o școala întreaga din Dolj sau Gorj învațã online cã un handicapat e înscris acolo și îi bate pe toți. Iar ãla merge fizic la școala singur în clãdire cu 50 de profesori care se chinuie cu legislația asta sa facã ceva sa intre in normal situatia. Legislația nu e buna.

Ce stat e asta? Ce servicii oferã? Protejeazã pe unii care nu-l sprijinã cu bani și jignește și îngroapã pe cei care-l susțin cu taxe și impozite.

Edited by cipri2bau, 16 November 2023 - 23:25.


#170
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

 Valy_User, on 16 noiembrie 2023 - 15:58, said:

In loc să ti se taie un bon de peste 5000 de lei ți se vor tăia două.
Legile cu restrictiile astea sunt idioate, la fel ca si aia care le sustin.
Iti dai seama cat de saraci sunt aia care le sustin dupa faptul ca ei in viata lor n-au avut de achitat un bun sau serviciu de valoarea aia si considera ca aia care dau banii aia pe un bun sau serviciu sigur sunt niste hoti bogati.
Sa le zic eu un scenariu din ce in ce mai des intalnit prin tara: sa zicem ca traiesti intr-un oras unde autoritatile locale au decis inchiderea sistemului centralizat de incalzire, fortand astfel cetatenii sa isi instaleze centrale proprii.
Sa vezi ce cozi erau la CAR-uri si banci in mare parte persoane batrane si vulnerabile cu venituri modeste, totul pentru a face imprumuturi ca sa poata plati instalarea unei centrale proprii.
Si uite asa o pensionara cu 1500 lei pensie care e disperata sa nu moara de frig in casa iarna a devenit in ochii astora o hoata bogata, doar pentru faptul ca s-a imprumutat posibil chiar pe viata ca sa isi instaleze centrala individuala ca sa nu moara de frig in casa.

 Costi_68, on 16 noiembrie 2023 - 16:03, said:

Mai aveti multe idei de astea?
Mah, sa fie clar: nici-o tara nu a crescut nivelul de trai al cetatenilor prin cresterea taxelor si impozitelor ci denota impotenta de a dezvolta infrastructura, industrie, impotenta de a produce.
Cresterile de taxe/impozite, restrictiile si birocratia nu face altceva decat sa reduca nivelul de trai al cetatenilor.

 bibolu, on 16 noiembrie 2023 - 16:02, said:

ce legatura asta cu trasul in jos de alti romani? Ei pot sa aiba vile, masini, telefoane lux, etc insa daca tot isi permit atunci sa dea partea daca tot sunt asa bogati ca sunt 90% romani care de abia isi permit sa traiasca

 bibolu, on 16 noiembrie 2023 - 16:10, said:

nu a zis nimeni ca sa fim toti saraci insa cand 90% din romani de abia au 4000 lei atunci mi se pare normal ca daca iti permiti si vrei sa cumperi produse de lux atunci sa fii impozitat pe masura

 bibolu, on 16 noiembrie 2023 - 16:11, said:

nu este vorba sa fim toti egali. Poti sa iti cumperi ce vrei fiind bogat insa plateste si taxa aferenta produselor pe care le cumperi nu doar tva 19%
Aici ma intrebam ce inseamna pentru tine taxare aferenta pe masura.

 bibolu, on 16 noiembrie 2023 - 16:15, said:

Pai daca ai doua slujbe atunci al 2-lea venit se poate impozita cu 55% ca in tarile sanatoase ca Danemarca, acolo asa e si nimeni nu mai face scandal. Romanii fac scandal cand e vorba de taxe dar vor o tara ca in afara
Aici am aflat viziunea ta, cine indrazneste sa aiba mai mult de un job sa fie supraimpozitat cu 55%.
Nu e mai corect sa fie o cota unica, sa zicem 5% pe care sa o platesti indiferent ca ai un job de 3000 lei sau ai 2 joburi de 50.000 lei?

 Imback, on 16 noiembrie 2023 - 16:29, said:

Am umblat prea mult pe afara, iar de prin pandemie incoace, chiar nu vreau o tara ca afara, mergi si tu afara daca vrei sa vezi cum e.
Subscriu. Aia cu tara ca afara tine in majoritate la saracii care n-au iesit din satul natal si chiar cred ca in afara lumea traieste cum vad ei in filme telenovele, unde ei vad ca toate personajele nu fac toata ziua altceva decat sa inventeze drame in vile si sa se plimbe cu masini scumpe prin niste zone care in realitate sunt premium (si chiar cu acces restrictionat) unde in realitate cei saraci ca ei n-au acces decat ca sa se duca sa faca curatenie.
Si saracii astia chiar cred ca in afara asa e traiul oamenilor.
A doua categorie e a celor care au iesit si ei din satul natal si au ajuns sa isi permita un concediu intr-o zona turistica unde e cat de cat ok situatia comparativ cu satul lor, dar daca iesi din zona turistica e mai rau ca in satul lor, dar ei n-au de unde sa stie, ca nu ies din arealul destinat turistilor care e mai aranjat decat restul zonelor unde chiar traiesc oamenii nativi de acolo.

#171
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,812
  • Înscris: 15.06.2007

 Valy_User, on 16 noiembrie 2023 - 16:05, said:


Nenorociții.
Trebuie sã fim toți sãraci. Cã așa e cu socialiștii.

Apropo, suntem în top UE la țãrile cele mai restrictive la cash.
Nu înțeleg cum vine cu impozitul ãsta, ar fi un supraTVA?
corect! Daca tva ar fi zero, atunci as fi deacird cu un impozit. Cand cumperi o masina de 10000 de euro, mai dai 1900 la stat doar tva.

#172
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021

 tytysor, on 16 noiembrie 2023 - 23:10, said:

  Deci o activitate total inutila, a carei lipsa nu se va observa, spre deosebire de ex. de lipsa celor care ridica si transporta gunoiul menajer sau aduc marfa in magazine, o aseaza in rafturi, etc...a caror lipsa ar fi observata imediat si ar crea mari probleme sociale!
Singura metoda cat de cat obiectiva de comparare a unei activitati economice sunt veniturile. Industria jocurilor video a generat 350 de miliarde USD in 2022, (peste cinema si muzica) din care cea mai mare parte mobile gaming, peste 90 mld USD, unde banuiesc ca activeaza colegul AndyM.

Cat a generat activitatea de colectare gunoi si asezare marfa, o fractiune zic. Orice om sanatos poate face astfel de activitati, deci si oferta de forta de munca e mare si veniturile modeste.

Deci jocurile video chiar au o valoare sociala imensa pentru miliardele de jucatori.

Edited by ForsakenTotal, 16 November 2023 - 23:57.


#173
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,609
  • Înscris: 20.10.2006

 stefan0011, on 16 noiembrie 2023 - 22:57, said:

Asta cu 90% din romani câștiga sub 4000 lei e o minciuna și o prostie. Numai câți bugetari sunt cu peste 4000 lei. Sunt destui și la privat.
În al doilea rand s a plătit o data impozit pe salariile astea, mintea ta isteață ar mai vrea un impozit și când cumperi ceva?
Poate in orasele mari. La mine in zona si la stat pentru locurile de munca pentru oamenii de rand nu prea vezi 4000 lei net. La privat nici atat, trebuie sa zici mersi daca iei pe termen lung minimul pe economie si nu bagi ore suplimentare neplatite la greu.

Edited by LunaCrystal, 17 November 2023 - 00:11.


#174
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,812
  • Înscris: 15.06.2007

 tytysor, on 16 noiembrie 2023 - 23:10, said:


  Deci o activitate total inutila, a carei lipsa nu se va observa, spre deosebire de ex. de lipsa celor care ridica si transporta gunoiul menajer sau aduc marfa in magazine, o aseaza in rafturi, etc...a caror lipsa ar fi observata imediat si ar crea mari probleme sociale!
ei na! Cand se cara si "angajatii de lux", cei cu firme de apartament, la cine o sa intinda statul laba dupa taxe?  La gunoierii tai si aranjatorii de rafturi? Oricum deja sunt prin kaufland o gramada de nepalezi si africani care fix asta fac: muncesc pe salariul minim.  
Asta e viziunea ciolacilor si ciucilor din guvern: o tara pe salariul minim?
Si apoi cand nu mai sunt bani de salarii si pensii speciale, de la cine o sa ceara alte taxe?  

Avem un guvern ratat, care se intinde mai mult decat patura. In loc sa-si taie din uscaturi, ridica pretentii de la privati.

Ar trebui sa se uite mai intai in propria ograda, sa faca ordine printre coruptii din sistem, si apoi sa dea raportul.

#175
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023

 loren2, on 16 noiembrie 2023 - 23:21, said:

Legile cu restrictiile astea sunt idioate, la fel ca si aia care le sustin.
Iti dai seama cat de saraci sunt aia care le sustin dupa faptul ca ei in viata lor n-au avut de achitat un bun sau serviciu de valoarea aia si considera ca aia care dau banii aia pe un bun sau serviciu sigur sunt niste hoti bogati.
Sa le zic eu un scenariu din ce in ce mai des intalnit prin tara: sa zicem ca traiesti intr-un oras unde autoritatile locale au decis inchiderea sistemului centralizat de incalzire, fortand astfel cetatenii sa isi instaleze centrale proprii.
Sa vezi ce cozi erau la CAR-uri si banci in mare parte persoane batrane si vulnerabile cu venituri modeste, totul pentru a face imprumuturi ca sa poata plati instalarea unei centrale proprii.
Si uite asa o pensionara cu 1500 lei pensie care e disperata sa nu moara de frig in casa iarna a devenit in ochii astora o hoata bogata, doar pentru faptul ca s-a imprumutat posibil chiar pe viata ca sa isi instaleze centrala individuala ca sa nu moara de frig in casa.


Cresterile de taxe/impozite, restrictiile si birocratia nu face altceva decat sa reduca nivelul de trai al cetatenilor.



Aici ma intrebam ce inseamna pentru tine taxare aferenta pe masura.

Aici am aflat viziunea ta, cine indrazneste sa aiba mai mult de un job sa fie supraimpozitat cu 55%.
Nu e mai corect sa fie o cota unica, sa zicem 5% pe care sa o platesti indiferent ca ai un job de 3000 lei sau ai 2 joburi de 50.000 lei?

Subscriu. Aia cu tara ca afara tine in majoritate la saracii care n-au iesit din satul natal si chiar cred ca in afara lumea traieste cum vad ei in filme telenovele, unde ei vad ca toate personajele nu fac toata ziua altceva decat sa inventeze drame in vile si sa se plimbe cu masini scumpe prin niste zone care in realitate sunt premium (si chiar cu acces restrictionat) unde in realitate cei saraci ca ei n-au acces decat ca sa se duca sa faca curatenie.
Si saracii astia chiar cred ca in afara asa e traiul oamenilor.
A doua categorie e a celor care au iesit si ei din satul natal si au ajuns sa isi permita un concediu intr-o zona turistica unde e cat de cat ok situatia comparativ cu satul lor, dar daca iesi din zona turistica e mai rau ca in satul lor, dar ei n-au de unde sa stie, ca nu ies din arealul destinat turistilor care e mai aranjat decat restul zonelor unde chiar traiesc oamenii nativi de acolo.
lasa-ne cu batranica aia cu centrala ca nu tine, ai dat-o asa la sentiment desi nu despre oamenii din categoria aia era vorba. Eu am zis de tara ca afara ca toti rup pl cu vrem o tara ca afara, vrem sa fie ca in vest in tara asta, etc si cand e vorba de taxe atunci nu le mai convine si vor sa se sustraga ca ei fac evaziune ca firme, inchid si deschid firme cand au ei chef pe numele la neveste/amante/ma-sa/ta-su ca sa scape de plata.

 pufonel, on 16 noiembrie 2023 - 22:18, said:

Corect!

E un articol din Constitutie, cred ca 44, mi-e lene sa caut acum, care spune ca "caracterul licit al averii se prezuma". Adica nu mai e ca pe vremea legii 18 din comunism (sau "ilicitul", cautati pe goagal daca nu stiti despre ce e vorba), cand tu trebuia sa demonstrezi caracterul licit al averii. Acum ANAF-ul trebuie sa demonstreze ca ti-ai obtinut averea pe cai ilegale. Si din pacate nu prea-si face treaba.

Dacla americani nu poti scapa de fisc si de moarte, la noi cu fiscul poti negocia daca ai suficient "cascaval". Aici ar trebui sa umble guvernul, nu la profesori care dau meditatii sau la firme mici care abia supravietuiesc.
ce bine era daca si in tara asta era fiscul ca la americani, atunci toti evazionistii astia si bogatani cu telefoane de lux, bolizi de lux huracane aventadoare , vile etc erau trasi la raspundere cum se cuvine

 AndyM, on 16 noiembrie 2023 - 21:17, said:

Cea mai mare ineptie pe care am auzit-o vreodata.
Sa platesti in plus doar pentru ca ai mai multi bani decat restul....
Hai sa iti zic putin cazul meu.
Detin o firma foarte profitabila, cu cheltuieli minime si castiguri maxime. Ideal, nu? Exact!
Taxele s-au marit tot mai mult si tot mai mult de la an la an.
Asa ca stii ce urmeaza sa fac? Posted Image 100% legal!
Mi-am infiintat o firma intr-un alt stat in care are taxe extrem de mici. Urmeaza ca de anul urmator usor-usor sa imi mut activitatea pe noua firma. In cazul asta statul corupt nu va mai primi niciun cent de pe incasarile mele.
Singurii bani pe care ii va mai primi de la mine va fi impozitul pe dividende si CAS/CASS pe suma minima pe care o voi cheltui in tara.
Achizitiile de bunuri de valoare vor putea fi facute direct pe firma respectiva.
In momentul in care voi dori sa imi scot tot profitul ca dividende voi merge 6 luni intr-o vacanta extinsa in Dubai ca sa imi mut rezidenta fiscala pe UAE, apoi imi retrag frumusel toti banii pe persoana fizica absolut 100% legal.

Pentru absolut orice aberatie din asta exista si o exceptie, trebuie doar sa o gasesti.
Am fost impozitat pe munca mea cinstita suficient, cand vad ca treaba se impute, caut alternative, si din fericire alternative exista.
Repet, 100% legal. Posted Image Altfel n-as fi fost tampit sa povestesc chestii ilegale public.

Si iti garantez ca majoritatea celor care au suficienti bani au parghiile necesare ca sa ocoleasca sistemul. In schimb, stii cine va fi cu adevarat afectat? Ei fix voi astia vai de curul vostru care strangeti din buci ca sa sunteti nevoiti sa faceti o cheltuiala de 5000+ si o sa va supraimpoziteze.

Ce anume ma opreste sa cumpar produse de pe amazon.de vandute catre o societate comerciala din afara Romaniei cu livrare in Romania? Este ilegal? Absolut deloc!
asuma-ti taxele din tara asta care te-a scolit si nu muta firme prin paradisuri fiscale doar ca nu esti de acord cu taxele tarii de rezidenta. Foarte bine, vrei sa pleci? Pleaca si traieste in alta tara daca vrei sa fentezi statul ca suntem satuli de patroni de firme care fenteaza statul si are omul de rand de suferit. Sunt curios daca tot va dati asa mari ca plecati in alte tari si va faceti firme, daca si acolo ati fenta statul cum incercati in Romania insa banuiesc ca nu ca acolo legile sunt drastice.

Dar deh, cine sa isi mai ia Huracane

Edited by bibolu, 17 November 2023 - 00:38.


#176
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Câinele moare de drum lung, ...... de grija altuia. Invidia deteriorează ficatul, și în cazuri grave și gândirea, creierul

#177
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 bibolu, on 17 noiembrie 2023 - 00:37, said:

asuma-ti taxele din tara asta care te-a scolit si nu muta firme prin paradisuri fiscale doar ca nu esti de acord cu taxele tarii de rezidenta. Foarte bine, vrei sa pleci? Pleaca si traieste in alta tara daca vrei sa fentezi statul ca suntem satuli de patroni de firme care fenteaza statul si are omul de rand de suferit.
Tara care m-a scolit? Ma faci sa rad. Nu ai habar despre ce vorbesti legat de subiectul asta, nu-l deschid ca nu are rost.
Cu ce anume are omul de suferit din cauza mea? Posted Image  Cum am zis, prin natura activitatii mele nu deranjez pe nimeni. Nici macar nu am angajati ca sa te legi de faptul ca am eu profit fiindca dau salarii mici. Cate taxe am platit eu la stat prin impozit pe venit, dividende, cas, cass, impozit pe proprietati, doar impozitul de la masini e cateva mii de euro pe an... cand tragi linie la final nu castigi tu toata viata ta suma asta. Nu stiu cat castigi dar din frustrarea pe care o ai sunt 100% convins ca nu ajungi intr-o viata la suma asta.
Deci prin asta au oamenii ca tine de suferit, nu? Ca nu platesc defapt dublu doar pentru simplul fapt ca imi permit lucruri scumpe? Posted Image
Vezi? Fix din cauza celor ca tine, care nu se satura si vor pielea de pe oamenii care muncesc voi muta firma in alta parte. Felicitari! Cresterea de taxe se pare ca are chiar un efect benefic unui stat falimentar.

 bibolu, on 17 noiembrie 2023 - 00:37, said:

Sunt curios daca tot va dati asa mari ca plecati in alte tari si va faceti firme, daca si acolo ati fenta statul cum incercati in Romania insa banuiesc ca nu ca acolo legile sunt drastice.
Amice, eu nu fentez nimic... Am dreptul sa imi deschid firma oriunde doresc eu? Am... si atunci care este problema? Chiar daca as fi cetatean Danez ca tot ii pupi atat in fund, as avea dreptul sa imi deschid firma in alt stat. (Apropo, ca tot ii pupi in fund atat, nu discuta doar despre taxele lor, discuta si despre beneficiile si infrastructura pe care o ofera statul danez, hai sa facem o comparatie pana la capat)

Apoi... am dreptul sa imi infiintez si in UAE o alta societate comerciala, sa obtin automat viza de sedere si sa schimb rezidenta fiscala acolo daca traiesc minim 6 luni in statul respectiv? Am... inclusiv cetateanul danez are acelasi drept.... si atunci iarasi, ce fenta am facut?
Ah, ca pur si simplu tu, un nerealizat financiar doresti sa nu impart acelasi aer cu tine, asta e fix frustrarea ta.

Singura ta grija este ca eu trebuie sa fiu pedepsit fiindca muncesc sa duc o viata mai buna decat cei care stau la tv cu semintele si berea in mana, dar nu o sa fac asta atata timp cat exista asistati sociali care pot munci dar pur si simplu nu vor si asteapta sa le dea statul bani gratis fara sa-i scoata in suturi la munca.


 bibolu, on 17 noiembrie 2023 - 00:37, said:

atunci toti evazionistii astia si bogatani cu telefoane de lux, bolizi de lux huracane aventadoare , vile etc erau trasi la raspundere cum se cuvine
....
Dar deh, cine sa isi mai ia Huracane
Nu stiu daca ai zis-o din coincidenta sau nu, dar iti prezint jurnalul meu de bord la Huracan numa asa ca sa mori de ciuda Posted Image  https://forum.softpe...spyder-lp610-4/

Edited by AndyM, 17 November 2023 - 01:11.


#178
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Bai AndyM - esti chiar nesimtit ! Nu ti-e rusine sa detii asemenea masina? Ar trebui sa te oblige statu` sa platesti 80% impozit pe ea, in natura. In natura, adica 80% din timp sa fii obligat sa plimbi cu ea sarmanii cu sub 4000 venit. Si sa le dai si cate-o cina/pranz din asta de bogat....

Eu m-am mai gandit. Am o idee....geniala. Serios!
Sa impoziteze statu` degresiv (adica opusu` lui progresiv). 40% pentru venituri pana la 3000. 20% venituri intre 3000 si 5000. 10% pentru gama 5000-10000. 5% peste 10000.
Avantaje:
- daca 80-90% din romani au venituri pana in 5000 - imaginati-va numai ce bani s-ar strange la buget ! Sa iei mult, de la multi....
- stimularea muncii. Fiecare o sa se straduiasca sa isi creasca salariul chiar si numai ca sa intre intr-o grila de impozitare redusa.

#179
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,313
  • Înscris: 05.06.2002

 tytysor, on 16 noiembrie 2023 - 23:10, said:


  Deci o activitate total inutila, a carei lipsa nu se va observa, spre deosebire de ex. de lipsa celor care ridica si transporta gunoiul menajer sau aduc marfa in magazine, o aseaza in rafturi, etc...a caror lipsa ar fi observata imediat si ar crea mari probleme sociale!
astia care transporta gunoiul sau aseaza marfa la rafturi sunt fostii premianti ai clasei, nu?

#180
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,009
  • Înscris: 03.12.2005

 bibolu, on 16 noiembrie 2023 - 15:51, said:

Consider ca asta ar fi urmatorul pas de impozitare pe care statul ar trebui sa il introduca.

https://www.bursa.ro...rciant-84581154

Dupa cum spune Adrian Caciu, "90% dintre români câştigă sub 4.000 de lei pe lună".  Mi s-ar parea o abordare corecta avand in vedere procentul de romani care de abia castiga 4000 lei. Bun, esti bogat? Iti permiti telefoane de lux, materiale de constructii pentru vila, casa, etc? Atunci plateste si impozitul cuvenit la stat pentru avutie. Un roman cu 4000 lei maxim nu isi permite sa isi renoveze casa sau telefon de lux, sau ce mai este peste 5000 lei cand acei 90% dintre romani de abia au cu ce sa isi plateasca facturile, rata la casa, mancarea, medicamentele

I-am platit, ba, cand i-am castigat. Si ii platesc sub forma de TVA si cand ii cheltuiesc, in felii mai mari sau mai mici. Acum intinde-o la munca si lasa cersitul institutionalizat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate