Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

E safe acum in Egipt cu conflictul din dintre Israel si Palestina la granita?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

Poll: Vi se pare safe sa calatoriti acum in Egipt? (64 member(s) have cast votes)

Vi se pare safe sa calatoriti acum in Egipt?

  1. DA (19 votes [29.69%])

    Percentage of vote: 29.69%

  2. NU (45 votes [70.31%])

    Percentage of vote: 70.31%

Vote Guests cannot vote

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postalex342, on 09 noiembrie 2023 - 10:45, said:

Am vazut ca a aparut si in presa straina aceasta stire. Vad ca acel cuplu a murit in 2018. S-a dat vreo sentinta acum de a reaparut acest caz?
Cica inca mai continua audierile... aia vor sa se scoata dar e clar ca n-au cum. Daca nu pot aerisi e serioasa treaba cu intsecticidele.

#20
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,680
  • Înscris: 21.03.2020

View Postsgn30, on 09 noiembrie 2023 - 09:25, said:

Salutare,

in 25 Noiembrie as vrea sa dau o fuga rapid pana in Hurghada, nu de alta dar preturile sunt extrem de bune... si prind si data de 30 noiembrie si 1 decembrie.

Vi se pare safe sa calatoresti in aceasta perioada in Egipt, tinand cont de conflictul de la granita?

Concediul nu l-am platit, ma pot razgandi...
In Egipt ca in majoritatea tarilor musulmane nu e niciodata safe... Ti se cloneaza cardul de fata cu politia, se rapesc turistii pentru recompensa si nu are legatura cu razboiul.

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Așa-i că ai văzut Egiptul doar la televizor?

#22
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019
Teroristi imi par egiptenii care te haituiesc pentru un bacsis. :)

#23
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
M-am intors recent din zona. Nu ai nicio problema. Niciun stat vecin nu se gandeste la razboi, dar din cat in cand mai zic cate ceva pentru impresia artistica.. Cei de rand mai spun ei cate ceva, dar... oamenii sunt mult mai pragmatici decat aici in tara. Ei stiu foarte bine ca razboaiele le fac bine numai celor cu bani foarte multi. Populatia normala nici nu vrea sa auda de asa ceva, pentru ca stiu foarte bine ce ar reprezenta pentru ei.
Exista pe undeva in Marea Rosie un golf unde ai pe o distanta de 100 km 4 tari. Arabia Saudita, Iordania, Israel si Egipt. Sa vezi ce bine traiesc cu totii... Poate faci o excursie acolo... Merita!
Asa ca mergi linistit in concediu.
PS. Hurghada este mult prea departe oricum. Inca ceva. Toate liniile aeriene ocolesc de departe Gaza. Ti se spune la imbarcare...
Mai degraba mi-ar fi frica de rechini decat de razboi.
PS2. Marea Rosie este perfecta pentru balaceala. Nici prea calda, dar nici rece. Cam pe la 25 grade...
PS3. Daca ajungi acolo, o sa constati ca situatia este diferita de ce ti se spune la TV.

Edited by adip1962, 09 November 2023 - 11:54.


#24
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Este safe in Romania avand in vedere ca are granita cu Ucraina? Cam asa suna si intrebarea pusa de tine

Daca cineva vine si iti spune da nu este nici o problema mergi pe incredere?

Eu zic sa citesti impresii de la turisti care s-au intors recent din zona (romani si straini) iti faci o parere si daca te simti in siguranta mergi daca nu asta este, mai sunt tari de vizitat in lumea asta. Nu are nici un sens sa mergi intr-o vacanta si sa stai tot stresat si cu ochii pe stiri daca se intampla ceva. Scopul este sa mergi sa te relaxezi/vizitezi. Totul depinde de tine si nu cred ca cineva poate/trebuie sa iti influenteze decizia de a merge in orice destinatie din lume.

#25
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 06.07.2023

View Postsgn30, on 09 noiembrie 2023 - 09:25, said:

Salutare,

in 25 Noiembrie as vrea sa dau o fuga rapid pana in Hurghada, nu de alta dar preturile sunt extrem de bune... si prind si data de 30 noiembrie si 1 decembrie.

Vi se pare safe sa calatoresti in aceasta perioada in Egipt, tinand cont de conflictul de la granita?

Concediul nu l-am platit, ma pot razgandi...

Un cuplu de prieteni s-a intors de acolo acum citeva zile, totul ok, iar juniorul meu se duce cu prietena tot la sfirsitul lui Noiembrie. Garantii nu-ti poate da nimeni. Au mai fost in trecut atentate asupra turistilor in Hurghada, daca nu ma-nsel ultimul prin 2018 parca. Decizia e doar a ta

#26
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
e safe, dar daca auzi bubuind tranteste-te repede la pamant :D

#27
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
safe= siguranta?

#28
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 28.03.2011

View Postgeorge_alexandru, on 09 noiembrie 2023 - 10:47, said:

Comparația este absurda deoarece:
2. Hamas este ostil Israelului, nu și Egiptului.

Pe bune.. acum: cum sa iti dai cu parerea despre un subiect despre care nu ai habar?

Hamas = filiala palestiniana a Fratiei Musulmane, grup terorist - interzis in Egipt. Hamas, impreuna cu Daesh si alte grupari au atacat armata egipteana de multe ori, a fost un adevarat razboi in ultimii 5 ani, in Sinai.

#29
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
De câte atentate teroriste ale Hamas în Egipt ai auzit?

#30
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,358
  • Înscris: 31.08.2006

View Postsgn30, on 09 noiembrie 2023 - 09:25, said:

Vi se pare safe sa calatoresti in aceasta perioada in Egipt, tinand cont de conflictul de la granita?


                              Urmareste vlogurile lui Marian Adventures facute chiar zilele trecute in Egipt. Din ce a filmat el, e liniste si pace acolo. Omul iti si spune unde se poate manca ieftin ca sa nu-ti iei teapa de turist, fiindca din ce spune el, in anumite locatii din zonele turistice preturile urca spectaculos. Uite si cel mai recent vlog al lui (adica, de ieri) in care prezinta printre altele si imagini din Hurghada. Ramane sa hotarasti tu daca mergi acolo:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wKV6f6vqVX0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 12.05.2005

View Postgeorge_alexandru, on 09 noiembrie 2023 - 13:38, said:

De câte atentate teroriste ale Hamas în Egipt ai auzit?

Nu s-a auzit pentru ca in Egipt nu activeaza Hamas, ci fratii lor grupati sub alta denumire care l-au dat jos pe Mubarak in 2011 si de care Egiptul abia a scapat in 2015:
https://www.rfi.ro/p...-moara-die-welt

#32
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Acum vreo saptamana a venit un vecin din Egipt, a stat la resort si a facut si o excursie acolo de 18 ore dus-intors la Luxor.

A zis ca peste tot mustea de politie si soldati care stau calare pe masini cu mitraliere, ca sa supravegheze sa nu se intample ceva.

Si prin desert cat au mers cu autocarul la Luxor au vazut o gramada, si filtre dupa filtre.

Zicea ca tu ca turist daca reclami ca vreun localnic ti-a furat ceva sau daca te-a agresat, vin aia si-l aresteaza pe loc, nu mai stau sa vada cine are dreptate, de asta si localnicii sunt foarte cu morcovu-n cur sa nu te supere cu ceva.

Atata-i rau ca la ei sunt toti cum erau tiganii la noi cu blugi in piata, toti te trag de maneca sa cumperi ceva si uneori e enervant, insa daca observa ca iti pierzi buna dispozitie, se sperie si nu mai insista, ca stiu ca ii potcoveste politia/armata daca-i reclami cu ceva.

La final cand iesi din magazin cam toti intreaba "are you happy?" :D

Edited by Phobos, 09 November 2023 - 15:01.


#33
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Este safe, dar riscul in tariile nord africane este mereu ceva mai ridicat.

Eu in 2015 aveam rezervare la Hotel Riu Imperial Marhaba in Sousse, Tunesia. Cu 1 saptamana inainte sa plec s-a intamplat atacul ala terorist unde au fost ucisi 39 de persoane.

Acum cu tensiunea asta intre musulmani-europeni-israelieni prefer sa evit orice risc. Weekendul asta se deschide targul de craciun de la Viena si sincer sa fiu imi este teama sa merg.

#34
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 26.08.2005
https://www.bbc.com/...e-east-48328793

Asta a fost in 2019, la doua zile dupa ce trecusem si eu prin zona respectiva.
De atunci am mai fost o data dar nu am parasit zona hotelului. Pentru plaja si relaxare la preturi mici Egiptul e ce trebuie. Pentru excursii iti asumi ca o sa vezi pe drum multe controale si o sa ai in permanenta un baiat inarmat care o sa insoteasca autocarul.

#35
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,283
  • Înscris: 27.10.2007

View Postgeorge_alexandru, on 09 noiembrie 2023 - 13:38, said:

De câte atentate teroriste ale Hamas în Egipt ai auzit?

nu neaparat ale Hamas, dar, in general, atacurile teroriste nu lipsesc din Egipt.
Alexandria shooting (2023), Cairo bombing (2019), Bombing in Giza region (2018), Saint Menas church attack 2017, Arish attack 2017, Minya Coptic Christian bus attack (2017), Palm Sunday 2017 church bombings, Red Sea resort attacks (2016–17).
exista o explicatie pentru prezenta armatei pe strazi, in Egipt.

#36
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postroyo, on 09 noiembrie 2023 - 09:37, said:

MAI zicea in August ca se incadreaza la "Zone sau intervale de timp ce pot fi periculoase!" deci banuiesc ca nu e mai bine acum.

https://www.mae.ro/t...conditions/3691

Asta scrie ptr o gramada de tari...si nu din O.M. neaparat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate