Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

E safe acum in Egipt cu conflictul din dintre Israel si Palestina la granita?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

Poll: Vi se pare safe sa calatoriti acum in Egipt? (64 member(s) have cast votes)

Vi se pare safe sa calatoriti acum in Egipt?

  1. DA (19 votes [29.69%])

    Percentage of vote: 29.69%

  2. NU (45 votes [70.31%])

    Percentage of vote: 70.31%

Vote Guests cannot vote

#1
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Salutare,

in 25 Noiembrie as vrea sa dau o fuga rapid pana in Hurghada, nu de alta dar preturile sunt extrem de bune... si prind si data de 30 noiembrie si 1 decembrie.

Vi se pare safe sa calatoresti in aceasta perioada in Egipt, tinand cont de conflictul de la granita?

Concediul nu l-am platit, ma pot razgandi...

#2
royo

royo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.11.2004

Quote

preturile sunt extrem de bune

Oare de ce or fi asa bune preturile?

MAI zicea in August ca se incadreaza la "Zone sau intervale de timp ce pot fi periculoase!" deci banuiesc ca nu e mai bine acum.

https://www.mae.ro/t...conditions/3691

#3
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008
Salut!
Cunosc 3 cupluri care au fost de cand cu izbucnirea conflictului si au spus ca a fost totul super ok, iar daca nu ar fi stiut de acasa ca este conflict, acolo probabil nu ar fi aflat.

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
e greu de dat un raspuns, dar mi se pare evident ca toata zona aceea este in fierbere si exista un risc de securitate care nu poate fi neglijat.
de la demonstratii cu milioane de persoane care sa paralizeze tara, pana la un atentat pe aeroport, sunt multe situatii care iti pot f..te directia
eu unul m-as duce pana in Egipt, chiar si in aceste conditii, dar nu as putea sa o conving pe nevasta-mea sa mearga acolo.

Edited by strongsss, 09 November 2023 - 09:39.


#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View Postroyo, on 09 noiembrie 2023 - 09:37, said:

Oare de ce or fi asa bune preturile?

MAI zicea in August ca se incadreaza la "Zone sau intervale de timp ce pot fi periculoase!" deci banuiesc ca nu e mai bine acum.

https://www.mae.ro/t...conditions/3691

Se refera la Peninsula Sinai, nicidecum la restul tarii... citim si noi cum trebuie sau doar printre randuri?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nu vad de ce nu ar fi safe daca stai departe de Sinai.

#7
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
este mai safe decat la tine pe strada  !

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Căile de acces către zonele turistice sunt controlate de armată. Apoi, nu văd vreun motiv de atentate. Eventual pot fi probleme după alegerile din decembrie, dacă se lasă cu proteste.
Stai departe de nordul Sinaiului și de granița cu Sudan și n-ai probleme. E chiar o perioadă bună pentru că ai preturi reduse.

Edited by george_alexandru, 09 November 2023 - 09:49.


#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Eu am fost in Egipt in februarie anul asta si acum la fel imi caut sa plec in 20-27 noiembrie... preturile au scazut mult datorita panicatilor ce si-au anulat concediide de frica razboiului de langa...
Pana mea pana si Egipt refuza sa deschida granita cu Palestina sa intre cei din Fasia Gaza in Egipt...

Egiptul nu sunt atat de idioti sa isi puna singuri bete in roate sa se intample ceva sa isi piarda principalul venit al tarii... Egiptul traieste din Canalul Suez si din turism (undeva cam 75-80% din PIB)...

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Mai degraba trebuie grija la hotel...

https://www.digi24.r...ecticid-2572053
"Doi soți aflați în vacanță, în Egipt, au murit în hotel. În camera alăturată, angajații au ucis ploșnițele cu insecticid"

Edited by andreic, 09 November 2023 - 11:14.


#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postgeorge_alexandru, on 09 noiembrie 2023 - 09:47, said:

Căile de acces către zonele turistice sunt controlate de armată. Apoi, nu văd vreun motiv de atentate.

cam asa au gandit si tinerii care s-au dus la festivalul Supernova Sukkot din Israel, pe 7 octombrie: Israelul e o tara sigura, controlata de armata si nu sunt motive pentru atentate.

Edited by strongsss, 09 November 2023 - 10:34.


#12
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Megi linistit, mai periculos e la Paris sau Londra decat in Hurghada

Edited by ZamrA, 09 November 2023 - 10:41.


#13
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017

View Postandreic, on 09 noiembrie 2023 - 10:22, said:

Mai degraba trebuei grija la hotel...

https://www.digi24.r...ecticid-2572053
"Doi soți aflați în vacanță, în Egipt, au murit în hotel. În camera alăturată, angajații au ucis ploșnițele cu insecticid"

Am vazut ca a aparut si in presa straina aceasta stire. Vad ca acel cuplu a murit in 2018. S-a dat vreo sentinta acum de a reaparut acest caz?

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

View Poststrongsss, on 09 noiembrie 2023 - 10:34, said:



cam asa au gandit si tinerii care s-au dus la festivalul Supernova Sukkot din Israel, pe 7 octombrie: Israelul e o tara sigura, controlata de armata si nu sunt motive pentru atentate.

Comparația este absurda deoarece:

1.Ăia erau la câțiva km de zonele controlate de Hamas. Zonele turistice din Egipt sunt la multe sute de km distanță într-o zonă de deșert. Nu merge cu tuneluri, sărit gardul și deltaplanul.
2. Hamas este ostil Israelului, nu și Egiptului.
3. Nu există nici un risc în privința unui conflict militar între Egipt și o altă țară.

E o probabilitate mai mare să mori într-un atentat terorist în vestul Europei decât în Egipt.

Edited by george_alexandru, 09 November 2023 - 10:49.


#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postfoxtian, on 09 noiembrie 2023 - 09:46, said:

este mai safe decat la tine pe strada  !

Daca stii tu strada lui, bine.
Nu am inteles niciodata fazele de genul 'poate sa te calce masina in fata casei'. Poate fumati ceva bun.

View PostZamrA, on 09 noiembrie 2023 - 10:40, said:

Megi linistit, mai periculos e la Paris sau Londra decat in Hurghada

Da, dar omul e in Romania, nu e la Paris sau in Londra.
Oricum, e bine se stiut ca Hurghada e cea mai safe zona de pe planeta. Sunt sigur ca toti miliardarii se vor buluci.

#16
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 21.10.2006

View Postsgn30, on 09 noiembrie 2023 - 09:25, said:

Salutare,

in 25 Noiembrie as vrea sa dau o fuga rapid pana in Hurghada, nu de alta dar preturile sunt extrem de bune... si prind si data de 30 noiembrie si 1 decembrie.

Vi se pare safe sa calatoresti in aceasta perioada in Egipt, tinand cont de conflictul de la granita?

Concediul nu l-am platit, ma pot razgandi...
salut
ma intereseaza si pe mine oferta
imi poti da mai multe detalii?

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmirel3003, on 09 noiembrie 2023 - 09:54, said:

Eu am fost in Egipt in februarie anul asta si acum la fel imi caut sa plec in 20-27 noiembrie... preturile au scazut mult datorita panicatilor ce si-au anulat concediide de frica razboiului de langa...
Pana mea pana si Egipt refuza sa deschida granita cu Palestina sa intre cei din Fasia Gaza in Egipt...

Egiptul nu sunt atat de idioti sa isi puna singuri bete in roate sa se intample ceva sa isi piarda principalul venit al tarii... Egiptul traieste din Canalul Suez si din turism (undeva cam 75-80% din PIB)...

Sper ca esti din promotia care isi facea vacanta dupa uraganul ala din Tailanda, cu mortii intinsi pe plaja la 100m distanta, le facea placere sa isi puna pozele pe tot netul.

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

View Postoverseas, on 09 noiembrie 2023 - 11:06, said:


Oricum, e bine se stiut ca Hurghada e cea mai safe zona de pe planeta. Sunt sigur ca toti miliardarii se vor buluci.


View Postoverseas, on 09 noiembrie 2023 - 11:08, said:



Sper ca esti din promotia care isi facea vacanta dupa uraganul ala din Tailanda, cu mortii intinsi pe plaja la 100m distanta, le facea placere sa isi puna pozele pe tot netul.

Aveți unii un talent de a bate câmpii pe orice topic, fără excepție. La ce v-o ajuta, doar voi știți :habarnam:


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate