Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Contraventie - deplasare la politie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,374
  • Înscris: 28.10.2018

View Postdorin_2k, on 12 noiembrie 2023 - 16:57, said:

Păcat că aia din vest nu au evoluat. Posted Image
Și sunt amendați pe nedrept proprietari de mașini ce nu au condus în viața lor pt contravenții de circulație, ei neavând permis chiar.

In vest, daca nu ai permis de conducere ca proprietar, declari un utilizator la politie. Daca nu declari, atunci iti asumi amenda. Daca nu ai un utilizator cu permis de conducere, nu poti utiliza masina, pentru ca asiguratorul cere un permis de conducere ca sa asigure persoana, nu masina.

In vest treaba functioneaza invers. Politia trimite amenda proprietarului sau utilizatorului desemnat de proprietar. Proprietarul are 15 zile la dispozitie din momentul emiterii amenzii, sa declare daca a condus altcineva. Tacerea inseamna asumare si automat plata amenzii.

De 100 de ori mai corect si mai civilizat. Adica eu, platitorul de taxe, nu vreau sa munceasca politia aiurea in tramvai sa se roage de gigel si costel sa binevoiasca sa ciripeasca. Nu tati, gigel si costel sa munceasca daca nu vor sa muste o amenda nemeritata. Daca nu se intrebuinteaza in alea 15 zile sa dea in gat soferul, inseamna ca accepta amenda. Toata lumea e fericita, politia nu a muncit suplimentar.

Edited by abac, 12 November 2023 - 17:40.


#74
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Să muncească și polițiștii. Că de asta ies la 45 de ani la pensie.
Să caute, să cerceteze, să se ostenească să afle făptașul
O simpla contestație la judecătorie și e instantaneu anulat PV făcut aiurea proprietarului ce nu deține permis.
Așa e bine. Ca la noi. Cu cum e la capitaliștii din west.
Auzi: să primească bunica amenda pt parcare ilegală, când ea nici nu deține permis și doar împrumută zilnic mașina la vreo 10 nepoți.
:)
Sau poate chiar a și decedat și nepoții au timp berechet pt dezbaterea succesiunii.


#75
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008
Mare diferență nu e nici la noi. Că proprietarul tot va trebui să se zbată zilele alea să transmită identitatea șoferului, altfel va primi amendă la expirarea termenului. Diferența e că n-o primește "by default", ci mai întâi îl întreabă.

Edited by caiuscorneliu, 12 November 2023 - 17:45.


#76
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ba e diferența. Că nu e obligat să meargă la poliție să declare nimic pe baza acelei fițuici din geam.

#77
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,374
  • Înscris: 28.10.2018

View Postdorin_2k, on 12 noiembrie 2023 - 17:43, said:

Auzi: să primească bunica amenda pt parcare ilegală, când ea nici nu deține permis și doar împrumută zilnic mașina la vreo 10 nepoți.

Intr-o lume normala si sanatoasa la cap, o baba n-are de ce sa aiba masina pe numele ei pe care s-o dea cu randul la 10 bombardieri pe care altfel rca-ul i-ar fi costat x5 pe fiecare in parte. Bonus nici sa nu poata fi executati silit pentru neplata sutelor de amenzi.

#78
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Uite că la noi e normal. Și aia din west îs înguști la minte.

Peste puțin ani voi și eu bunic și așa voi face. In ciuda celor din west.
Voi avea mașini clasa bonus 8 și le voi da la nepoți.
Să se zgârie aia din west pă retina că eu pot și ei nu. ;)

Bonus 8 sa am 50% preț RCA.

#79
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cu conditia sa ai nepotii bine educati. Altfel ajungi repede la M8.

#80
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Desigur. Și uite o metoda să nu dai mulți bani aiurea astora ce fac RCA.


#81
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008

View Postdorin_2k, on 12 noiembrie 2023 - 18:03, said:

Ba e diferența. Că nu e obligat să meargă la poliție să declare nimic pe baza acelei fițuici din geam.

Nici acum nu te obligă nimeni să dai curs cererii respective, doar că vei primi amenda întreagă ca și proprietar, fără posibilitatea de a mai plăti jumătate. Adică te responsabilizează să furnizezi acele date, să nu te mai doară-n fund și să te faci că plouă.
Dacă chiar proprietarul e contravenientul are tot interesul să anunțe asta ca să i se poată întocmi PV și plăti jumătate din amendă. Dacă proprietarul nu e și șoferul de-asemenea are tot interesul să anunțe asta, că doar n-o fi prost să plătească amenda altuia. Mi se pare normal și nimic ieșit din comun, să responsabilizeze și pe proprietarii care tot împrumută mașina unuia sau altuia, măcar atunci când vine vorba de abateri la codul rutier. E mai bine afară unde te potcovește direct, ca și proprietar, urmând ca apoi să demonstrezi că n-ai condus tu? Mi se pare mai multă bătaie de cap acolo, tot va trebui să-ți declari nevinovăția. Asta dacă așa o fi pe-afară, a zis cineva mai sus, eu nu cunosc cum e.

#82
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
@,Caius
Nu ai înțeles nimic.
Nu vine direct amenda.

#83
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008
Eu i-am răspuns lui @abac, care asta a spus în postarea #67 :

"In vest de mult mai simplu si mai elegant: amenda vine direct proprietatului masinii sau utilizatorului daca este declarat la politie"

Păi, vine direct sau nu? Sau ești nevoit/obligat să declari mereu că ai dat mașina nevestii, copilului, angajatului? Că dacă e așa nu mi se pare mai simplu decât la noi, unde mai întâi te întreabă apoi te amendează. Cum e "pe-afară"?

Edited by caiuscorneliu, 13 November 2023 - 07:52.


#84
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008

View Postrexx, on 12 noiembrie 2023 - 16:50, said:

asta se aplica doar la masinile care sunt inmatriculate si utilizatorii lor sunt si proprietarii din acte
dar la masinile vandute, rasvandute si neimatruculate amenzile o sa ii vina tot primului proprietar, ca in acte el figureaza in continuare ca proprietar al masinii
sa vezi distractie cand o sa inceapa astia sa dea mai multe amenzi, ca o sa ii vina proprietariului initial cate o amenda la fiecare saptamana. nici nu o sa mai aiba timp sa le conteste
Ca fost proprietar, nu am nevoie să mă ocup. Angajez un avocat și recuperez în instanță banii de la cumpărător, cu tot cu cheltuieli de judecată și cu executare silită. Tot în instanță se poate solicita și radierea fostului proprietar din registrul DRPCIV.

#85
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ai vândut mașina și noul cumpărător primește în geam o fițuică in termenul de 30 zile cât are timp pt transcriere, degeaba angajezi tu avocat. Îl plătești și pe ăla degeaba.
Nu recuperezi nimic. Cel mult anularea PV.

#86
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
În termenul de 30 de zile e suficient să contest amenda la instanța de judecată. După cele 30 de zile, dacă nu a înscris mașina pe numele lui, cumpărătorul deja a încălcat legea și pentru orice prejudiciu care mi-l produce astfel e bun de plată (inclusiv onorariul avocatului).
Am vândut o mașină în septembrie 2009 și mi-au venit în mai - iunie două solicitări ale poliției cu „cine a condus autovehiculul” când a fost prins de radarele fixe de pe DN1 (Bărcănești și Puchenii Mari). La prima am dat copie după actul de vânzare - cumpărare și am trecut datele cumpărătorului, la a doua am menționat și faptul că deja figura ca expirat ITP, iar RCA era făcut la o agenție din Brașov. După circa două săptămâni a apărut cu ITP valabil (doar la căutarea după VIN, la cea după numărul de înmatriculare nu), deci a avut nevoie (unul dintre) cumpărători de un „impuls”.
La o altă mașină vândută în decembrie 2022 a înscris mașina la 89 de zile de la cumpărare (mai puțin și se suspenda înmatricularea din oficiu). Aproape 3 luni a circulat respectivul (sau respectivii) cumpărător fără asigurare.
Acum mai mult de un an și jumătate am cumpărat o mașină SH pentru fiul meu cel mic de la circa 350 km distanță. Când am ajuns cu mașina acasă după câteva ore l-am sunat pe vânzător că am ajuns fără probleme și poate anula asigurarea RCA; am mai mișcat mașina doar după transcriere. E drept, nu sunt toți așa corecți.

#87
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,595
  • Înscris: 15.06.2007

 roPopa, on 07 noiembrie 2023 - 14:03, said:


Situatie: masina rosie si cea din spatele ei: amenda. Range roverul nu a primit amenda desi e clar pe trotuar.

[ https://i.postimg.cc/BvtP56td/20240216-144234.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/L4xC4k2L/20240216-143949.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Masina albastra are garaj fix langa garajul in fata caruia este parcat range roverul.

La omu sarac nici boii nu trag..

Edited by tfmercedez, 16 February 2024 - 15:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate