Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Contraventie - deplasare la politie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Buna ziua
Am parcat neregulamentar undeva in bucuresti sectorul 2.
Am gasit sub stergator o nota de constatare in care spune ca am fost depistat si fotografiat la data si asa mai departe.
potrivit regulament xx voi fi sanctionat cu 2 punte amenda si 2 puncte penalizare.

si dedesupt
pentru demararea procedurii de sanctionare sunteti invitat la sedilu xxx de la data la data intre orele si asa mai departe cu buletinul
In caz de nepreznetare in termen de 3 zile va fi declansata procedura de sanctionare in lipsa.


Am scurtat textul.

Intrebare
Daca ma prezint primesc 2 puncte amenda si 2 puncte penalizare.

Daca nu ma prezint nu primesc acelasi lucru?
Va multumesc

#2
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003
daca nu te prezinti atunci proprietarul masinii va primi "invitatie" sa spuna cine-a condus/lasat masina atunci ca sa stie pulitia pe cine s-amendeze

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Din cate stiu, daca nu te prezinti, amenda vine la proprietarul autovehiculului. Ideal e sa te prezinti ca sa poti plati jumatate in 15 zile. Daca "uiti" de ea, o sa o platesti integral atunci cand platesti impozitul pe locuinta/masina/teren ...  orice ai pe numele tau.  O poti plati si pe ghiseul.ro

#4
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
eu sunt proprietarul deci eu voi prim amenda.
prin urmare nu vad de ce sa ma duc la politie sa stau la coada.
O sa vina amenda acasa nu?

#5
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Amenda e mai mare.

#6
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Mai mult ca sigur ca e nota de constatare de la politia locala. Adica doar au constatat. Asa cum scrie in notificare ei nu pot sa initieze sanctionare fara sa identifice fizic soferul. Daca nu te duci , nu se intampla nimic. Pur si simplu asta este legislatia actuala

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,869
  • Înscris: 25.01.2007
E vreo 3000 amenda de nedeclarare date conducător auto.

#8
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Sigur Politia Locala si Nu are reglemetarea legala de a iti lua si din punctele de permis, doar contraventie.
Poti sa mergi sau nu, amenda iti vine acasa sau, poti merge si sa spui ca ( ai avut urgent de rezolvat ceva ) si ca a trebuit sa parchezi acolo, motiv pentru care ai si venit la sediu pentru lamuriri. Sunt N si N situatii cand, au scapat doar cu un Avertisment sau cu un Min de amenda ( din proprie experinta, am scapt cu 100 lei desi eu chiar am blocat partial traficul ) dar scuza de sus, in peste 95% are succes :))

Edited by raducanu969, 07 November 2023 - 14:18.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Articolul 39
(1) La solicitarea poliției rutiere sau a poliției locale, proprietarul sau deținătorul mandatat al unui vehicul este obligat să comunice acesteia, în termenul indicat în cuprinsul solicitării, datele de identificare ale persoanei căreia ia încredințat vehiculul pentru a-l conduce pe drumurile publice. Poliția locală poate solicita aceste date de identificare numai în legătură cu exercitarea competențelor în domeniul circulației pe drumurile publice.

Articolul 102
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:

14. nerespectarea de către proprietarul sau deținătorul mandatat al unui vehicul a obligației de a comunica, în termenul indicat în cuprinsul solicitării poliției rutiere, datele de identificare ale persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a-l conduce pe drumurile publice, prevăzută la art. 39;

#10
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
In functie de situatie, posibil sa scapi cu avertisment. In functie de agent, o sa iei si o sapuneala. Te face cu ou si otet, te intreaba de 10 ori unde lucrezi, apoi te inghite cu totul, adica te lasa sa-ti vezi de necazuri.

#11
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View Posttclau, on 07 noiembrie 2023 - 14:23, said:

In functie de situatie, posibil sa scapi cu avertisment. In functie de agent, o sa iei si o sapuneala. Te face cu ou si otet, te intreaba de 10 ori unde lucrezi, apoi te inghite cu totul, adica te lasa sa-ti vezi de necazuri.

aia zic ca, in peste 95% scapa cu un avertisment, stiind multi agenti de politie ca, astfel de situatii, in cele mai multe cazuri sunt Urgente.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View PostBogotta, on 07 noiembrie 2023 - 14:10, said:

Din cate stiu, daca nu te prezinti, amenda vine la proprietarul autovehiculului. Ideal e sa te prezinti ca sa poti plati jumatate in 15 zile. Daca "uiti" de ea, o sa o platesti integral atunci cand platesti impozitul pe locuinta/masina/teren ...  orice ai pe numele tau.  O poti plati si pe ghiseul.ro
Nu știi bine.
Vine prima data la proprietar o notificare sa declare cine a fost conducătorul in ziua x, locul y, ora z

Inițiator: la sediul cui ești invitat? Politia locala sau rutiera. F important.

#13
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Daca te prezinți scapi cu un avertisment plus futere la cap.

Daca nu, iei amendă.

#14
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Politia Locala Sos Pantelimon nr 27
Directia Ordina Publica
Serviciul Circulatie si Ridicari Auto.

#15
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
ZI merci ca nu ai fost in s4. Nimeni nu scapa fara amenda si nu e mica.
Parerea mea este sa incerci intai la telefon sa discuti cu ei.

Edited by adip1962, 07 November 2023 - 15:00.


#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Daca masina are numere de Ucraina ce-i face?

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Nimic. Desigur.

#18
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003
Daca erai in proximitatea domiciliului sau al locului de munca ai sanse foarte mari sa scapi doar cu avertisment.
Eu m-as duce-n locul tau. Nu e coada, pierzi maxim 15 min acolo + drumul

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate