Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

Contraventie - deplasare la politie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 28.05.2004
Daca nu te duci o sa trimita instiintare la adresa proprietarului pentru a le comunica cine este soferul. Daca proprietarul nu le comunica va lua o amenda mult mai mare.
Deci pentru tine, ca sofer si proprietar, cel mai bine e sa te duci. Ai sanse sa scapi si fara amenda.

#38
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.12.2016

View Postraducanu969, on 07 noiembrie 2023 - 14:16, said:

Sigur Politia Locala si Nu are reglemetarea legala de a iti lua si din punctele de permis, doar contraventie.
Poti sa mergi sau nu, amenda iti vine acasa sau, poti merge si sa spui ca ( ai avut urgent de rezolvat ceva ) si ca a trebuit sa parchezi acolo, motiv pentru care ai si venit la sediu pentru lamuriri. Sunt N si N situatii cand, au scapat doar cu un Avertisment sau cu un Min de amenda ( din proprie experinta, am scapt cu 100 lei desi eu chiar am blocat partial traficul ) dar scuza de sus, in peste 95% are succes Posted Image)

Poliția Locală te sancționează și îți ia puncte pe permis.... vorba ta. Dar trebuie sa te prezinți la sediu.
Și VORBA DULCE....mult aduce!
Sunt dispecer la Poliția Locală undeva la/în țară și nu vorbesc din auzite!

#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Are sigur Poliția locală competenta de a aplica puncte de penalizare?  (cele ce se adună și la 15 predai permisul). Sigur?
Au acces în aplicația celor de la serviciul permise pt a face modificări acolo?
Știam că doar au acces a citi date de la DROCIV pt a identifica proprietarul mașinii.
Poate însă acum chiar au acces și competența pt a aplica puncte penalizare. Asta nu știu sigur (eu).
Aștept și eu o informație oficială.
Ns

#40
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 28.05.2004

View Postdorin_2k, on 08 noiembrie 2023 - 12:45, said:

Are sigur Poliția locală competenta de a aplica puncte de penalizare?

Da.

Quote

h) constată contravenții și aplică sancțiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staționarea, parcarea autovehiculelor și accesul interzis, având dreptul de a dispune măsuri de ridicare a autovehiculelor staționate neregulamentar;

https://legislatie.j...Document/158023

Edited by bograd, 08 November 2023 - 13:12.


#41
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.01.2007

View Postbograd, on 08 noiembrie 2023 - 13:11, said:

Da.

Faci confuzie! Puncte penalizare versus puncte amenda. Si nicaieri in respectivul document nu este specificat faptul ca politia locala aplica astfel de puncte.

#42
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Revin cu update.
Am fost azi la sediul cu pricina.
Erau 2 doamne care inregistrau acte si atat.
Nu aveai ce sau cu cine sa vorbesti sau nimic altceva ca doamnele atata faceau. inregistrau declaratiile celor veniti cu notele de constatare.
Mi-au spus ca o sa-mi vina amenda prin posta si sa o platesc in 15 zile ca sa fie la jumate adica 1 punct de amenda.

Mai erau persoane acolo dar treaba s-a terminat in aprox 6-8 minute.
Va multumesc

PS
venise unul acolo la fel ca mine dar el primise amenda pentru ca cineva sesizase politia si politia s-a deplasat si a constat respectiva chestie (probabil tot parcare naspa).
Si din discutiile lui cu doamnele de acolo a reiesit ca persoana care sesiza astfel de chestiuni verifica rapoartele politiei in urma sesizarilor.

#43
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Ce vrajeala ieftina... verifica domle nebunu ala ,noi nu vrem sa va luam banii de fapt :D

#44
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postbograd, on 08 noiembrie 2023 - 13:11, said:

Unde îs competențele de a aplica punctele de penalizare de poliția locală în aplicația lor informatica?

Inițiator: nu ai întrebat ce se intsmpla daca nu mergeai acolo?
Daca îți lua vântul acea nota de constatare?

#45
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,084
  • Înscris: 16.10.2018

View PostroPopa, on 08 noiembrie 2023 - 14:52, said:

Revin cu update.
Am fost azi la sediul cu pricina.
Erau 2 doamne care inregistrau acte si atat.
Nu aveai ce sau cu cine sa vorbesti sau nimic altceva ca doamnele atata faceau. inregistrau declaratiile celor veniti cu notele de constatare.
Mi-au spus ca o sa-mi vina amenda prin posta si sa o platesc in 15 zile ca sa fie la jumate adica 1 punct de amenda.

Mai erau persoane acolo dar treaba s-a terminat in aprox 6-8 minute.
Va multumesc

PS
venise unul acolo la fel ca mine dar el primise amenda pentru ca cineva sesizase politia si politia s-a deplasat si a constat respectiva chestie (probabil tot parcare naspa).
Si din discutiile lui cu doamnele de acolo a reiesit ca persoana care sesiza astfel de chestiuni verifica rapoartele politiei in urma sesizarilor.

Eu ți-am zis să nu te duci...

View Postabancor, on 08 noiembrie 2023 - 09:39, said:

Tocmai, că nu. Dacă te duci, ai șanse destul de mari să scapi cu avertisment.
Invitația e ca să meargă șoferul, nu proprietarul. Ei cînd constată contravenția, nu au de unde să știe cine a condus mașina.

Vezi mai sus... avertismentul.

#46
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
e usor de scris daca in final nu te doare pe tine.
Avand in vedere ca am primit amenda RECENTA (1- 2 luni) pentru rovigneta pentru o masina pe care am vandut-o, (nu mai era pe numele meu, dar cine stie pe unde putea sa ramana agata mizeria aia si un certificat de la ANAF dupa aia cine stie ce probleme mai putea sa-mi faca)
(deci s-a gasit proprietarul) tot la fel probabil gasea intr-un final proprietarul si acuma (adica eu).

Avand in vederea ca exista posibilitatea (dupa cum spuneau altii) sa vina o amenda pentru alte fapte, adica neprezentare la declaratie etc, am considerat ca e mai economicos pt mine sa merg si sa rezolv tarasenia.

Oricum ar fi eu nu am contestat niciodata ca nu as fi facut fapta respectiva.

#47
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 28.05.2004

View Postdorin_2k, on 08 noiembrie 2023 - 15:27, said:

Unde îs competențele de a aplica punctele de penalizare de poliția locală în aplicația lor informatica?

h) constată contravenții și aplică sancțiuni

Din codul rutier:

(2)Sancțiunile contravenționale complementare sunt următoarele:
a)aplicarea punctelor de penalizare;

Edited by bograd, 08 November 2023 - 16:38.


#48
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,084
  • Înscris: 16.10.2018

View PostroPopa, on 08 noiembrie 2023 - 16:12, said:


Avand in vederea ca exista posibilitatea (dupa cum spuneau altii) sa vina o amenda pentru alte fapte, adica neprezentare la declaratie etc, am considerat ca e mai economicos pt mine sa merg si sa rezolv tarasenia.


Ei vezi, aici era problema ta, la ce ziceau alții... Problema este că acea fițuică din parbriz valorează cât o ceapă degerată, dacă ăia vor să te ardă, te ard și cu venirea ta și în lipsă. Dar ai văzut singur asta.

#49
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Amenda pt rovinieta e altceva. Se întocmește PV automat către proprietar.
La parcare sau radar e altceva. Trebuie identificat șoferul. Ca ala e vinovat. Nu proprietarul.

View Postbograd, on 08 noiembrie 2023 - 16:38, said:



h) constată contravenții și aplică sancțiuni

Din codul rutier:

(2)Sancțiunile contravenționale complementare sunt următoarele:
a)aplicarea punctelor de penalizare;
Ai amestecat mai multe. Încă nu m-ai convins ca politia locala are acces la aplicația informatica și poate înscrie puncte de penalizare.

Nu scrie ca poate ai a sancțiuni comementare

#50
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Politia Locala nu da puncte ci doar amenzi...

#51
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 28.05.2004

View Postdorin_2k, on 08 noiembrie 2023 - 16:42, said:

Ai amestecat mai multe. Încă nu m-ai convins ca politia locala are acces la aplicația informatica și poate înscrie puncte de penalizare.

Nu scrie ca poate ai a sancțiuni comementare
N-am amestecat nimic. Daca nu stiai, o lege poate face referire la alta lege.
In cazul de fata, legea de functionare a politiei locale specifica faptul ca poate aplica sanctiuni iar codul rutier defineste respectivele sanctiuni.

La ce baze de date au acces tine de procedurile lor interne, nu trebuie sa-ti demonstreze tie nimic. E ca vechea legenda cu prezentarea avizului metrologic a radarului sau mai stiu eu ce tampenie.
Daca ai o problema contesta procesul verbal si te lamuresti in instanta.

#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Am 2 procese castigate cu politia rutiera. Pe cei de la politia locala ii ignor. Eu am sfaturi o ruda si 3 colegi sa ignore "invitatiile" puse acum 2 ani.
De asta intreb daca politia locala poate sa acceseze aplicatia informatica de la IGPR
Nu doar zvonuri de la tarabe

Edited by dorin_2k, 08 November 2023 - 17:12.


#53
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 28.05.2004
Daca n-ar avea acces cum crezi ca dau de proprietarul unei masini sa-i trimita notificare?

#54
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 08.11.2023

View PostroPopa, on 07 noiembrie 2023 - 14:10, said:

eu sunt proprietarul deci eu voi prim amenda.
prin urmare nu vad de ce sa ma duc la politie sa stau la coada.
O sa vina amenda acasa nu?
Nu vine amenda de parcare acasa, chiar daca tu ai fost si soferul care a parcat masina si proprietarul masinii.
Politia e obligata sa emita sanctiunea pentru parcare neregulamentara doar soferului, nu proprietarului, cum e si firesc.

View PostKokoshmare, on 07 noiembrie 2023 - 14:12, said:

Mai mult ca sigur ca e nota de constatare de la politia locala. Adica doar au constatat. Asa cum scrie in notificare ei nu pot sa initieze sanctionare fara sa identifice fizic soferul. Daca nu te duci , nu se intampla nimic. Pur si simplu asta este legislatia actuala
Pe vechea legislatie asa era, puteai sa ignori ca ei legal nu aveau competenta sa emita PV, dar in unele cazuri politistul local emitea un PV in mod abuziv (folosind date obtinute in trecut sau obtinute pe cai nelegale) si il anulai in instanta.
Tot pe vechea legislatie daca te duceai primeai doar sanctiunea numita Avertisment in majoritatea cazurilor mai ales ca ai fi fost printre unicornii din oras care chiar s-ar fi prezentat la politia locala pentru asa ceva, doar simpla prezenta acolo denota faptul ca erai un cetatean model ce nu merita sanctionat financiar. Doar daca te duceai doar cu scopul sa faci scandal primeai si amenda financiara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate