Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Contraventie - deplasare la politie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

Vizualizare mesajbograd, pe 08 noiembrie 2023 - 17:09, a scris:

E ca vechea legenda cu prezentarea avizului metrologic a radarului sau mai stiu eu ce tampenie.
Daca ai o problema contesta procesul verbal si te lamuresti in instanta.
Nu e nici o legenda.
Sa stii ca se anuleaza PV in instanta pentru lipsa avizului metrologic a radarului.
Intr-un judet cei de la IPJ au si declarat public ca aveau radarele fara avize dupa ce un personaj a facut ceva scandal dupa ce a aflat asta cand a contestat amenzile. Iar ei emiteau in continuare amenzi pe baza acelor radare. Cine stia contesta PV si se alegea cu PV anulat, cine nu, platea orbeste desi nu trebuia sa o faca.
Ei in PV scriu ca a fost inregistrat cu aparatul ABC montat pe auto MAI123, dar nu zic daca aparatul este in legalitate sau nu... un om naiv si cinstit din exprimarea asta spune ca n-are ce sa faca, trebuie sa plateasca ca e inregistrat pe aparat, n-are rost sa conteste, daca asa zice aparatul inseamna ca asa e, ca doar nu o umbla politia cu manarii.

#56
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 16.04.2007
Parcati dracu regulamentar si nu va mai credeti 'buricul pamantului'.
Mai mult de 1/2 din cei care au dat sfaturi au tocit butonul de avarie.

Edited by dem3ntor, 09 November 2023 - 08:07.


#57
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 15.08.2005

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 08 noiembrie 2023 - 15:03, a scris:

Ce vrajeala ieftina... verifica domle nebunu ala ,noi nu vrem sa va luam banii de fapt Posted image
exact: vrajeaza ieftina !!!
dom'ne, ne verifica unu' nebun daca am aplicat sanctiunea, ca altfel noi nu va dadeam amenda
nuuu, e doar un vecin nebun si nu seful ne-a cerut sa marim incasarile la buget

#58
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006

Vizualizare mesaj_R_A_D_U, pe 08 noiembrie 2023 - 15:56, a scris:

Vezi mai sus... avertismentul.
Ce să văd?
Io personal am primit acu o lună jumate invitație la ștergător, m-am dus la poliție, am vorbit frumos, dreptatea era undeva la jumate, am luat doar avertisment.
Pe forum mai sîntem și din ăștia care dăm sfaturi din experiența personală, nu din auzite sau închipuite.

#59
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 24.02.2017

Vizualizare mesajdem3ntor, pe 09 noiembrie 2023 - 08:07, a scris:

Mai mult de 1/2 din cei care au dat sfaturi au tocit butonul de avarie.


Eu credeam ca doar BMW-urile au un astfel de buton. E bun la toate, iti ofera inclusiv invizibilitate  :)

Acu serios vorbind, eu o las neregulamentar inclusiv peste noapte din moment ce niste imbecili au  umplut strada cu stalpisori si zone hasurate. Si nu, nu am parcare cu plata nici langa bloc si nici macar pe strazile alaturate. Si nu, nu am nici posibilitatea sa imi inchiriez un loc. E zona istorica si nu exista asa ceva. Si nu, nu am BMW.

#60
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Din 5 invitatii primite anul acesta una singura s a soldat cu 290 lei in 2 sapt si 3 puncte amenda. A venit recomandata prin posta solicitare de comunicare date sofer pe care nu am putut o ignora. Restul...s au prescris trecand mai mult de 6 luni.

#61
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

Vizualizare mesajBogotta, pe 09 noiembrie 2023 - 11:30, a scris:

Acu serios vorbind, eu o las neregulamentar inclusiv peste noapte din moment ce niste imbecili au  umplut strada cu stalpisori si zone hasurate.
Banuiesc ca in lipsa stalpisorilor o parcai regulamentar.

#62
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018
Nu se schimbase legea de curand? Adica parca primesti amenda pentru necomunicare indiferent de la care ramura a politiei vine.

Avand in vedere ca amenzile sunt bani suplimentari pentru stat, care reduc deficitul bugetar si le permite sa mentina anumite cheltuieli ridicate, eu zic ca de acum incolo sa fiti cu bagare de seama la amenzi, pentru ca vor fi multe, pentru orice nimicuri, si vor fi colectate garantat.

Eu zic ca initiatorul a facut foarte bine ca a actionat procedural si si-a redus amenda la jumatate.

Edited by abac, 11 November 2023 - 17:38.


#63
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Comunicarea se face dupa o solicitare a Politie prin posta cu confirmare de primire sau afisare la domiciliu cu martor. Altfel, nu au dovada ca ti au adus la cunostinta solicitarea.

#64
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,452
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajabac, pe 11 noiembrie 2023 - 17:36, a scris:

Nu se schimbase legea de curand? Adica parca primesti amenda pentru necomunicare indiferent de la care ramura a politiei vine.
Polițistul trebuie sa identifice șoferul care a greșit pt a ii întocmi PV.
Poate trimite o înștiințare proprietarului din acte al mașinii pt comunicare nume șofer.
Daca cumva mașina e vândută de puțin timp si încă nu a fost transcrisă, proprietarul din acte poate cel mult sa comunice numele noului proprietar.
Și apoi noul proprietar trebuie sa fie înștiințat sa comunice numele șoferului ce a greșit (că poate noul proprietar nici nu deține permis).
Astfel polițistul trebuie sa fie foarte perseverent pt a afla numele șoferului vinovat. Și de abia atunci poate întocmi PV. Chiar și așa, șoferul vinovat are timp 15 zile să plătească jumătate din minim.

Și părerea mea e că aceste "invitații" lăsate în parbriz nu îs foarte ok. Vânt, ploaie, zăpadă, sau oricine poate lua o astfel de fițuică pusă acolo.

#65
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 15.08.2005
in occident asemenea amenzi ii vin prin posta direct proprietarului masinii. in unele tari trimit si poza cu masina

#66
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,452
  • Înscris: 01.12.2001
Na, in Ro e așa. Și e mai bine așa.
Ce făcea "bulgaru'" ce avea sute de mașini înmatriculate pe BG deținute de sute de români? Plătea mii de amenzi pt ăștia ce nu respecta legea?
Bine că nu mai sunt mașini de BG acum

#67
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 12 noiembrie 2023 - 13:44, a scris:

Polițistul trebuie sa identifice șoferul care a greșit pt a ii întocmi PV.
Poate trimite o înștiințare proprietarului din acte al mașinii pt comunicare nume șofer.
Daca cumva mașina e vândută de puțin timp si încă nu a fost transcrisă, proprietarul din acte poate cel mult sa comunice numele noului proprietar.
Și apoi noul proprietar trebuie sa fie înștiințat sa comunice numele șoferului ce a greșit (că poate noul proprietar nici nu deține permis).
Astfel polițistul trebuie sa fie foarte perseverent pt a afla numele șoferului vinovat. Și de abia atunci poate întocmi PV. Chiar și așa, șoferul vinovat are timp 15 zile să plătească jumătate din minim.

Și părerea mea e că aceste "invitații" lăsate în parbriz nu îs foarte ok. Vânt, ploaie, zăpadă, sau oricine poate lua o astfel de fițuică pusă acolo.

Nu stiu cum e in RO, dar in vest hartiile alea sunt cerate sau bagate intr-o punga de plastic. Adica poa' sa toarne cu galeata si nu patesc nimic.

Hartia bagata sub stergator nu o scoate nici taifunul.

Oricum, ideea ramane: nu comunici, iti da sangele pe nas cand iti iei amenda in bot.

In vest de mult mai simplu si mai elegant: amenda vine direct proprietatului masinii sau utilizatorului daca este declarat la politie. De ceva timp, firmele in vest trimit la politie liste cu utilizatorii masinilor de firma, ca sa reduca birocratia. Amenda vine acasa utilizatorului, nu mai vine la firma.

Rata de colectare a amenzilor este 100%. Nu exista ca nu comunici, ca nu platesti, ca ti-a udat amenda ploaia sau ca n-avea politistul sapca roz cand ti-a printat amenda.

Edited by abac, 12 November 2023 - 14:30.


#68
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 06.02.2008

Vizualizare mesajbograd, pe 08 noiembrie 2023 - 17:15, a scris:

Daca n-ar avea acces cum crezi ca dau de proprietarul unei masini sa-i trimita notificare?

Nu neapărat acces la baza de date a poliției naționale. Poliția locală poate obține datele proprietarului de la Direcția de Taxe și Impozite, care e tot în subordinea primăriei, ca și ei.

#69
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018
Si de ce nu ar avea acces la baza de date a politiei nationale?

#70
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 15.08.2005
asta se aplica doar la masinile care sunt inmatriculate si utilizatorii lor sunt si proprietarii din acte
dar la masinile vandute, rasvandute si neimatruculate amenzile o sa ii vina tot primului proprietar, ca in acte el figureaza in continuare ca proprietar al masinii
sa vezi distractie cand o sa inceapa astia sa dea mai multe amenzi, ca o sa ii vina proprietariului initial cate o amenda la fiecare saptamana. nici nu o sa mai aiba timp sa le conteste

#71
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,452
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajabac, pe 12 noiembrie 2023 - 14:28, a scris:



Nu stiu cum e in RO, dar in vest hartiile alea sunt cerate sau bagate intr-o punga de plastic. Adica poa' sa toarne cu galeata si nu patesc nimic.

Hartia bagata sub stergator nu o scoate nici taifunul.
Uite că la noi îs de 2 feluri. Hârtie scoasă la imprimanta termica. Ce la căldură se șterge f ușor.
Sau "invitație" scrisă pe foaie A5 de agent.
Am vazut și biletele ce au 3 cm x 21 cm (fâșii tăiate de 3 cm din A4).

Păcat că aia din vest nu au evoluat. ;)
Și sunt amendați pe nedrept proprietari de mașini ce nu au condus în viața lor pt contravenții de circulație, ei neavând permis chiar.
Uite că în Ro nu poate fi amendat pe nedrept un astfel de proprietar.
In urma îs "cei din west" fata de noi la acest capitol


#72
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 06.02.2008

Vizualizare mesajabac, pe 12 noiembrie 2023 - 15:26, a scris:

Si de ce nu ar avea acces la baza de date a politiei nationale?

Răspundeam cuiva care întreba de unde și-ar lua poliția locală datele privind proprietarii de autovehicule dacă NU ar avea acces la datele MAI. Ar putea să și le ia chiar de la Taxe și Impozite, deși de ceva timp au protocoale cu poliția națională și le pot lua direct de la ei. Ba mai mult, de anul trecut, poliția locală poate solicita direct proprietarului datele celui care a condus autovehiculul, fără să mai apeleze la MAI. Până anul trecut nu aveau competențe legale în sensul ăsta, trebuiau să prindă contravenientul în fapt ca să aplice amenda sau să spere că pune cineva botul la scrisoricile lor și le dă datele de bunăvoie. Subiectul a fost dezbătut aici:
https://forum.softpe...neregulamentar/

Edited by caiuscorneliu, 12 November 2023 - 17:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate