Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Mai nou, și poliția locală are dreptul să ceară datele persoanei care a parcat neregulamentar

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Până acum polițiștii locali aveau dreptul să-i amendeze pentru parcări neregulamentare doar pe șoferii pe care îi prindeau la mașină. Invitațiile trimise proprietarilor la sediu pentru a spune cine a condus mașina în ziua X ca să știe pe cine amendează n-aveau bază legală - în Codul rutier scria că doar poliția rutieră are dreptul s-o facă:

Quote

Articolul 39
(1) La solicitarea poliției rutiere, proprietarul sau deținătorul mandatat al unui vehicul este obligat să comunice acesteia, în termenul indicat în cuprinsul solicitării, datele de identificare ale persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a-l conduce pe drumurile publice.

Acum scrie așa și mâine intră în vigoare:

Quote

Articolul 39
(1) La solicitarea poliției rutiere sau a poliției locale, proprietarul sau deținătorul mandatat al unui vehicul este obligat să comunice acesteia, în termenul indicat în cuprinsul solicitării, datele de identificare ale persoanei căreia ia (așa scrie, fără cratimă :D) încredințat vehiculul pentru a-l conduce pe drumurile publice. Poliția locală poate solicita aceste date de identificare numai în legătură cu exercitarea competențelor în domeniul circulației pe drumurile publice.
https://legislatie.j...Document/262282

Invitațiile lor nu (mai) trebuie ignorate, neprezentarea aduce amenzi din clasa a IV-a de sancțiuni și ustură, că-s între 9 și 20 de puncte-amendă.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși polițistul local trebuie să trimită o solicitare de comunicare, nu o "invitație" așa cum am văzut în unele orașe.
Solicitarea trebuie trimisa recomandat proprietarului. Nu sa lase o fițuică la ștergător. Fițuică o poate lua vântul, o ploua sau se pierde.
Nu?

Diseară apare "știrea" la toate teveurile (după ce citește nus ce redactor acest topic). Sigur.

Edited by dorin_2k, 10 December 2022 - 08:29.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Nu vor mai fi ”invitații” în parbriz, îți dai seama, ci solicitări cum trimit cei de la rutieră.

Adică așa ar trebui :) Nu pot aplica amendă pentru neprezentare dacă nu pot dovedi că au trimis somația.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
In MO au scris corect "i-a".
In 3 zile de la publicare intra in vigoare aceasta lege?
Attached File  Screenshot_2022-12-10-08-40-08-883_com.adobe.reader.jpg   175.44K   59 downloads

Da. Din 11.12.2022 se aplica
Attached File  Screenshot_2022-12-10-08-46-27-604_com.android.chrome.jpg   254.88K   50 downloads
https://legislatie.j...iDocument/74028

Edited by dorin_2k, 10 December 2022 - 08:48.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 dorin_2k, on 10 decembrie 2022 - 08:47, said:

In MO au scris corect "i-a".
N-am văzut niciodată o lege cu greșeli de ortografie, dar nu mi-a dat prin cap să mă uit în Monitor. Probabil că le-a jucat programul feste celor de la portal.just.

#6
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Am patit si eu asta acum cativa ani, am primit instiintare sa ma prezint la sediul politiei locale sa declar cine a parcat masina... Nu m-am prezentat, au inceput sa ma caute pe la bloc..lasau scrisori in cutie, pana in final mi-au dat o amenda de 100 de lei doar pentru neprezentare la sediu pe care am platit-o :)

De mai multa vreme la sector 4, daca iti parcheaza cineva pe locul de parcare inchiriat si nu lasa numarul de telefon in parbriz... poti suna la politia locala, in 15 minute vin, fac poze la masina si ii pun gheara la roata. Deblocarea se face cu programare si contracost, pretul fiind in functie de la a cata abatare se afla dar in timpul orelor de program pentru activitatea asta, pana la ora 22.00
Deci au gasit o solutie prin care nu mai au nevoie sa trimita instiintari, nu mai e relevant cine a fost la volan

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Asadar au acces si la baza de date a Politiei (ca sa afle adresa proprietarului autoturismului - la care trimit hartia). Ok.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,142
  • Înscris: 30.08.2017

 stalker2142, on 10 decembrie 2022 - 09:00, said:


De mai multa vreme la sector 4, daca iti parcheaza cineva pe locul de parcare inchiriat si nu lasa numarul de telefon in parbriz... poti suna la politia locala, in 15 minute vin, fac poze la masina si ii pun gheara la roata. Deblocarea se face cu programare si contracost, pretul fiind in functie de la a cata abatare se afla dar in timpul orelor de program pentru activitatea asta, pana la ora 22.00
Deci au gasit o solutie prin care nu mai au nevoie sa trimita instiintari, nu mai e relevant cine a fost la volan

Așa e, la 4 se mișcă repede ăia de la Locală în astfel de cazuri. E normal, cât timp plătesc bani pentru locul de parcare.

Edited by george_alexandru, 10 December 2022 - 09:15.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Un gest de normalitate.
Poate ca maimu...inteligentii europeni cu drepturi vor sari in sus, dar doar asa se poate ajunge la acel punct dorit de toti dar in care nimeni nu doreste sa fie implicat personal, lasand acest lucru pe seama celorlalti.
Din pacate politia locala are atatea bube-n cap (la fel ca si politia in general) incat este foarte foarte greu sa ajunga la respectul cuvenit pe care ar trebui sa-l arate un cetatean onest si cinstit.
Sunt curios cum decurge un dialog intre politistul local care doreste sa solicite/amendeze un cocalar (inca nu mi-e clar acest termen) care parcheaza ca de obicei total neregulamentar.
Si ar fi cazul sa intre ca-n branza si-n toti cretinii dobitoci care parcheaza pe locurile speciale din preajma magazinelor.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Nu e necesar niciun dialog. Totul se face in scris de mâine.

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 stalker2142, on 10 decembrie 2022 - 09:00, said:

pana in final mi-au dat o amenda de 100 de lei doar pentru neprezentare la sediu pe care am platit-o Posted Image
Au pus 100 ca să nu îți bați capul. N-aveau dreptul să te amendeze pentru neprezentare... exact despre asta e modificarea. Dacă ai fi contestat amenda câștigai.


 stalker2142, on 10 decembrie 2022 - 09:00, said:

Deci au gasit o solutie prin care nu mai au nevoie sa trimita instiintari, nu mai e relevant cine a fost la volan
Ba au nevoie, nu e legal să amendeze proprietarul pentru parcarea neregulamentară.
Așa funcționează:
- Trimit proprietarului somație de comunicare date șofer pentru întocmirea PV-ului cu amenda și îi dau un termen în care să le transmită
- Dacă le trimite, fac PV-ul
- Dacă nu le trimite, îl amendează pe proprietar pentru necomunicare.

Edited by althea, 10 December 2022 - 09:36.


#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

 althea, on 10 decembrie 2022 - 08:34, said:

Nu pot aplica amendă pentru neprezentare dacă nu pot dovedi că au trimis somația.
E suficienta dovada "că au trimis somația" ... nu trebuie si dovada ca ai primit-o ? (adica Corespondenţă internă cu confirmare de primire) ?

Edited by adrian_r5, 10 December 2022 - 09:48.


#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Trebuie și dovada că omul a primit-o:
Articolul 27
Comunicarea procesului-verbal se face prin poștă, cu aviz de primire, sau prin afișare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operațiunea de afișare se consemnează într-un proces-verbal, semnat de cel puțin un martor.

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,257
  • Înscris: 21.03.2020

 althea, on 10 decembrie 2022 - 08:34, said:

Nu vor mai fi ”invitații” în parbriz, îți dai seama, ci solicitări cum trimit cei de la rutieră.

Adică așa ar trebui Posted Image Nu pot aplica amendă pentru neprezentare dacă nu pot dovedi că au trimis somația.
Intrebarea e daca se aplica si retroactiv, ca sunt multi care nu au luat in considerare invitatii la nunta in parbriz in ultimele luni....

#15
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

 althea, on 10 decembrie 2022 - 09:36, said:

Au pus 100 ca să nu îți bați capul. N-aveau dreptul să te amendeze pentru neprezentare... exact despre asta e modificarea. Dacă ai fi contestat amenda câștigai.

Ba au nevoie, nu e legal să amendeze proprietarul pentru parcarea neregulamentară.

Probabil, nu m-am obosit sa caut legile atunci dar aveam o presimtire ca nu au ce sa imi faca; asta era la sector 3 acum cativa ani. Daca as fi contestat, pe parcurs trebuia sa declar si cine a parcat pe iarba (era un teren neingrijit cu balarii de fapt) si probabil as fi platit amenda pentru parcare neregulamentara care era mai scumpa; asa am scapat ieftin si fara deranj

Ma refeream la faptul ca la sector 4 nu folosesc amenda clasica pentru parcare neregulamentara atunci cand soferul nu este la masina cand investigheaza cazul, au gasit alte solutii sa-l faca pe contravenient sa plateasca
Pentru abateri mai usoare parcat pe locul de resedinta inchiriat, parcat pe locurile cu plata de la bulevard fara a plati taxa...blocheaza roata cu gheara
Pentru abateri mai grave ca parcat pe trecerea de pietoni, langa trecere, in statia de autobuz ridica masina cu un camion si o duc la impound la parcarea de langa parcul copiilor.
In primul caz platesti taxa de deblocare, in a doua taxa de ridicare, transport si depozitare a masinii. In ambele cazuri contravenientul e cel care cauta sa isi rezolve problema odata ce se trezeste cu masina blocata sau arestata; in cazul amenzii pentru parcare neregulamentara politia e cea care isi pierde timpul sa il caute pe soferul masinii

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 GlCA_Contras, on 10 decembrie 2022 - 10:08, said:

Intrebarea e daca se aplica si retroactiv, ca sunt multi care nu au luat in considerare invitatii la nunta in parbriz in ultimele luni....
Nu.

 stalker2142, on 10 decembrie 2022 - 10:11, said:

Ma refeream la faptul ca la sector 4 nu folosesc amenda clasica pentru parcare neregulamentara atunci cand soferul nu este la masina cand investigheaza cazul, au gasit alte solutii sa-l faca pe contravenient sa plateasca
Mi-am dat seama, dar am încercat să aduc discuția on topic :)

#17
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020

 stalker2142, on 10 decembrie 2022 - 09:00, said:

Am patit si eu asta acum cativa ani, am primit instiintare sa ma prezint la sediul politiei locale sa declar cine a parcat masina... Nu m-am prezentat, au inceput sa ma caute pe la bloc..lasau scrisori in cutie, pana in final mi-au dat o amenda de 100 de lei doar pentru neprezentare la sediu pe care am platit-o Posted Image

De mai multa vreme la sector 4, daca iti parcheaza cineva pe locul de parcare inchiriat si nu lasa numarul de telefon in parbriz... poti suna la politia locala, in 15 minute vin, fac poze la masina si ii pun gheara la roata. Deblocarea se face cu programare si contracost, pretul fiind in functie de la a cata abatare se afla dar in timpul orelor de program pentru activitatea asta, pana la ora 22.00
Deci au gasit o solutie prin care nu mai au nevoie sa trimita instiintari, nu mai e relevant cine a fost la volan
Si intre timp cel care are locul de parcare platit unde-si parcheaza masina pana i se deblocheaza masina celui in vinovat? Ca poate dura ore, daca nu chiar zile pana afla cel in culpa ca masina i-a fost blocata.

#18
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
@rim80 parcheaza pe un loc liber pe trotuar (unde s4 nu blocheaza/ridica masinile cel putin in prezent cat timp nu intra in alta incidenta cum ar fi langa trecerea de pietoni), dar cum locurile de tipul asta sunt din ce in ce mai putine daca nu gaseste parcheaza la parcarea cu plata din zona si plateste taxa.
Eu spre exemplu am fost direct la parcarea cu plata unde am platit maruntis, la S4 au preturi decente (nu e ca in centru)

Asa este, trebuie si confirmare de primire...in cazul meu au gasit un pensionar pe la bloc si l-au pus sa semneze o instiintare de afisare, ceva de genul

Edited by stalker2142, 10 December 2022 - 10:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate