Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Il Luce s-a retras

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 10.11.2013
Mircea Lucescu si-a anuntat retragerea din antrenorat.
Mircea Lucescu (78 de ani) și-a dat demisia de la Dinamo Kiev imediat după eșecul suferit astăzi în derby-ul cu Șahtior, scor 0-1, în runda cu numărul 13 a primei ligi din Ucraina. „Il Luce” a transmis că se retrage din fotbal, la 44 ani, 8 luni, 6 zile de la debutul ca antrenor.
via GSP.
O adevarata legenda si un antrenor cum Romania n-a mai avut de la fane covacs si nici nu va mai avea pana la Ionut Lutu. Desi imi pare rau ca Romania nu a stiut sa si-l atraga cumva in ultimii ani (sunt convins ca Il Luce ar fi fost un selectioner mai bun decat Daum, sau un director tehnic peste Stoichita), sper sa aiba parte de o batranete usoara si la cat mai putine intalniri cu vatmanii.
Acum, ramane sa astept iar ziua in care un antrenor roman va ridica un trofeu european deasupra capului..

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Mda, pacat.

Edited by Puferiu_, 03 November 2023 - 21:57.


#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Citisem si eu mai devreme....imi pare rau, a fost unul dintre putinii antrenori romani respectati si in tara si in afara. Dar are 78 de ani, chiar sunt surprins ca a rezistat la nivel inalt pana la varsta asta.

#4
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 04.09.2013
Top 10 antrenori cu cele mai multe trofee castigate:

10. Carlo Ancelotti – 23 trophies won
Ancelotti has enjoyed success with the likes of AC Milan, PSG, Bayern Munich and now Real Madrid. He will likely add to his tally this year.

9. Giovanni Trapattoni – 23 trophies won
Trapattoni’s best spell came at Juventus, where he won six Serie A titles and the European Cup in 1985. He also managed AC Milan, Juventus, Inter Milan and Benfica.

8. Jose Mourinho – 26 trophies won
‘The Special One’ won his 26th trophy as a manager when Roma won the inaugural UEFA Conference League in 2022. Now 60, Mourinho is still going strong.

7. Jock Stein – 26 trophies won
A Celtic legend. Stein won the European Cup in 1967 and 10 league titles with the Scottish giants.

6. Luis Felipe Scolari – 26 trophies won
Scolari’s greatest success came in 2002 when he guided Brazil to the World Cup title.

5. Otmar Hitzfeld – 28 trophies won
Hitzfeld won the Champions League twice as a manager: In 1997 with Borussia Dortmund and with Bayern Munich in 2001.

4. Valeriy Lobanovskyi – 30 trophies won
All 30 of Lobanovskyi’s trophies came at Dynamo Kiev. He managed the Ukrainian club in three different spells. He also guided the Soviet Union to a runner up finish at the European Championship in 1988.

3. Pep Guardiola – 32 trophies won
Guardiola is just 52 years old but has already won an incredible 32 trophies. Provided he wants to, he could easily become the first manager to win 50 trophies.

2. Mircea Lucescu – 35 trophies won
Lucescu has enjoyed success across Europe with the likes of Galatasaray, Shakhtar Donetsk and Dynamo Kiev. He’s still manager of the latter at 77 years old.

1. Alex Ferguson – 49 trophies won
The greatest manager ever. Ferguson’s best spell came at Man United, where he led them to 38 trophies across a 27-year spell. Guardiola may eventually eclipse his trophy haul but it’ll be a while until that happens.

sursa: https://onefootball....r-ever-36682302

#5
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View PostPuferiu_, on 03 noiembrie 2023 - 21:54, said:

Mda, pacat.
De ce pacat?
Preferai sa moara pe banca de antrenor???

La 78 de ani chiar cred ca este timpul sa iti mai vezi si de ale tale, sa te mai si bucuri de ai tai, sa mai reduci din stres - mai ales ca el a si avut probleme cu corazonul!

#6
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 10.11.2013

View Postwld-ro, on 03 noiembrie 2023 - 22:06, said:

Top 10 antrenori cu cele mai multe trofee castigate:

10. Carlo Ancelotti – 23 trophies won
Ancelotti has enjoyed success with the likes of AC Milan, PSG, Bayern Munich and now Real Madrid. He will likely add to his tally this year.

9. Giovanni Trapattoni – 23 trophies won
Trapattoni’s best spell came at Juventus, where he won six Serie A titles and the European Cup in 1985. He also managed AC Milan, Juventus, Inter Milan and Benfica.

8. Jose Mourinho – 26 trophies won
‘The Special One’ won his 26th trophy as a manager when Roma won the inaugural UEFA Conference League in 2022. Now 60, Mourinho is still going strong.

7. Jock Stein – 26 trophies won
A Celtic legend. Stein won the European Cup in 1967 and 10 league titles with the Scottish giants.

6. Luis Felipe Scolari – 26 trophies won
Scolari’s greatest success came in 2002 when he guided Brazil to the World Cup title.

5. Otmar Hitzfeld – 28 trophies won
Hitzfeld won the Champions League twice as a manager: In 1997 with Borussia Dortmund and with Bayern Munich in 2001.

4. Valeriy Lobanovskyi – 30 trophies won
All 30 of Lobanovskyi’s trophies came at Dynamo Kiev. He managed the Ukrainian club in three different spells. He also guided the Soviet Union to a runner up finish at the European Championship in 1988.

3. Pep Guardiola – 32 trophies won
Guardiola is just 52 years old but has already won an incredible 32 trophies. Provided he wants to, he could easily become the first manager to win 50 trophies.

2. Mircea Lucescu – 35 trophies won
Lucescu has enjoyed success across Europe with the likes of Galatasaray, Shakhtar Donetsk and Dynamo Kiev. He’s still manager of the latter at 77 years old.

1. Alex Ferguson – 49 trophies won
The greatest manager ever. Ferguson’s best spell came at Man United, where he led them to 38 trophies across a 27-year spell. Guardiola may eventually eclipse his trophy haul but it’ll be a while until that happens.

sursa: https://onefootball....r-ever-36682302
Guardiola o sa-i intreaca pe toti, si Lucescu a spus. Cat timp ramane la City, are recordul asigurat in cativa ani. Totusi, chiar e extraordinar ca un roman se afla in top 10, chiar pe 2. De aia spun ca nici nu ne dam seama cat de greu vom mai avea un al doilea Lucescu, probabil cam in acelasi timp cand vom avea un alt Ilie Nastase sau o noua Nadia Comaneci, probabil intre aproximativ si niciodata.

Edited by n-amname, 03 November 2023 - 22:12.


#7
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 04.09.2013
Da, cu siguranta.

Guardiola a antrenat echipa Barcelonei cu care a castigat absolut tot ce putea, iar multi considerau la acel moment ca acea echipa este cea mai buna din istorie. Acelasi lucru s-a repetat la City, tot cu Guardiola pe banca.

Totusi, Guardiola a avut parte de tot ce era mai bun in fotbal in materie de jucatori. Asta nu ii ia neparat din merite, e doar o remarca.

Sper sa nu zic prostii si sa fie vorbele lui Guardiola. Daca nu, imi cer scuze, probabil altcineva din anturaj a spus-o cand era la Barlceona:

"Nimeni nu isi va aminti cate trofee am castigat, dar cu totii isi vor aminti felul in care am jucat."

Edited by wld-ro, 03 November 2023 - 22:19.


#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,546
  • Înscris: 16.03.2007
in sfarsit scapam si de asta care a facut rezultate numai unde s-a putut face blaturi: turcia  si ucraina. la nationala turciei si acum il injura turcii cand aud numele lui dupa ce i-a bagat in groapa. acolo n-a mers cu blatu..

Edited by laffin, 03 November 2023 - 22:30.


#9
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Super antrenor ! Dar la 78 de ani altii nu isi gasesc medicamentele Posted Image ! Macar putin sa se si bucure de viata !

#10
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
RIP

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,546
  • Înscris: 30.07.2007
Zice ca nu renunta la meserie.
Bravo lui, mare om.

View Postsanderoalex, on 03 noiembrie 2023 - 22:55, said:

RIP
asta e un mistou nemeritat.

#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
E amuzant ca in topul ala aproape toti au antrenat in campionate serioase ca Spania, Italia, Germania, Anglia, nu Turcia si Ucraina, dar lista e lista :)

#13
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,546
  • Înscris: 30.07.2007

View Postlaffin, on 03 noiembrie 2023 - 22:28, said:

in sfarsit scapam si de asta care a facut rezultate numai unde s-a putut face blaturi: turcia  si ucraina. la nationala turciei si acum il injura turcii cand aud numele lui dupa ce i-a bagat in groapa. acolo n-a mers cu blatu..

View Postsanderoalex, on 03 noiembrie 2023 - 22:55, said:

RIP

View PostSef-chenko, on 03 noiembrie 2023 - 23:16, said:

E amuzant ca in topul ala aproape toti au antrenat in campionate serioase ca Spania, Italia, Germania, Anglia, nu Turcia si Ucraina, dar lista e lista Posted Image
Am inteles. Bine c-am scapat de el. Ramanem cu Haralambus, Sumudica si restul, italieni.

#14
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Da, mare antrenor, a dat lumii, mai bine zis Europei numeroase Ghete de Aur. Câte meciuri cu 7-2, 5-3, 8-1 a avut? Noroc cu el de s- a desființat Gheata! Am mai avut și pe partea ailaltă , tot militară, un mare marcator, devenit și el mare antrenor. Da' măcar ăla a dat goluri pe bune, chit că îl așteptau coechipierii pe linia porții să bage el mingea în poartă.

#15
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Slab antrenor a fost! Bine că s-a lăsat. Numai rezultate chinuite și înfrângeri în ultimul minut a avut. Și întotdeauna arbitrul ținea cu echipa adversă. La fel e si copchilul lui. Altă panaramă de antrenor.

Edited by sandel1, 03 November 2023 - 23:49.


#16
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 10.11.2013
Se pare ca acum da inapoi cu retragerea:

„Nu suntem atât de siguri că sunt momentele de final. Dacă sănătatea îmi va permite, voi continua. Nu există viață fără fotbal pentru mine. Nu se știe. Cred că încă mai sunt, la cum mă simt la antrenamente, la meciuri. Mă întorc acasă o perioadă, stau cu nepoții, apoi voi vedea."
Nu stiu cine il va mai angaja ca si antrenor, insa sper sa i se faca loc pe la FRF pe undeva. Lucescu a avut mereu ochi pentru jucatori tineri, cred ca ar fi mai potrivit ca director sportiv decat slughita.

#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View Postlaffin, on 03 noiembrie 2023 - 22:28, said:

in sfarsit scapam si de asta care a facut rezultate numai unde s-a putut face blaturi: turcia  si ucraina. la nationala turciei si acum il injura turcii cand aud numele lui dupa ce i-a bagat in groapa. acolo n-a mers cu blatu..

N-am nimic cu omu' dar să-l bagi în topuri pe poziții fruntașe cu cei mai mari antrenori din lume e hilar. Păi e ca un președinte de CAP comunist sau președinte de bloc pe lângă niște președinți de stat, tot președinți se numesc. A antrenat echipe de duzină, din campionate de duzină și pe Inter trei luni. În rest trofee în campionate jenante, cum să-l compari cu antrenori care au grămadă de Champions League, Cupe UEFA și titluri în campionate de top? Bine, o să ziceți că ăia au avut pe mână echipe de top și jucători asemenea. Dar ce l-a împiedicat pe Luce să fie luat de patroni de cluburi mari dacă era atât de bun?

Edited by caiuscorneliu, 04 November 2023 - 00:20.


#18
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Au aparut cei pentru care tot ce e romanesc e nasol si trebuie injosit !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate