Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Router/Modem 4G

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Nu are importanta. Retelele mobile tin toti clientii in spatele unui CGNAT, iar pentru ip direct conectat in internet ai nevoie de un serviciu care se numeste "IP fix". Acesta vine adesea pe alt apn si se activeaza la cerere. Baiul e ca de vreo cativa ani serviciul asta se activeaza doar la clientii business si nici acolo mereu.

De examplu la orange e ceva de genul: https://www.orange.r...ze-ip-fix-77021

PS: Dynamic dns functioneaza doar daca ai ip direct conectat in internet. Atribuie un domeniu ip-ului gateway-ului tau, iar la final nu te ajuta cu nimic.

Edited by NikoroB, 26 March 2024 - 13:09.


#20
george201011

george201011

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.11.2023

Vizualizare mesajkretzu77, pe 26 martie 2024 - 12:53, a scris:

Din ce am inteles, vrea sa intre remote pe routerul ala, chiar si cand isi schimba ip-ul extern intre timp.
Eu ma pot conecta cu openvpn pe routerul meu, chiar daca am ip fix. Inclusiv pe un alt port decat cel standard, lovit de toti botii. Chiar pe TCP. Nu ma intereseaza viteza daca vreau sa intru remote pe acel router pt diverse (sau pe orice legat la el si accesibil in LAN: NVR, senzori tuya, prize smart, AP-uri etc)

Daca nu are server de vpn pe acel router, poate afla ip-ul printr-un 3rd party ddns si schimba ip-ul in .ovpn cand e nevoie.

Cam asat arata opvn-ul clientului cu care ma conectez pe acel router (are direct adresa ddns a digi). Dar eu am server openvpn direct pe router.

Atașament Untitled.png

merci de lamuriri pina acum e cel mai concludent raspuns pe care l-am primit....iedeea e ca nu reusesc sa gasesc un punct de abordare teltonika RUT 901 are destule servicii gen......TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, SFTP, FTP, SMTP, SSL/TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SNMP, MQTT, Wake On Lan (WOL)..... OPEN VPN ....   VPN.... MODBUS.....Si da asta vreau sa fac nu ma intereseaza viteza ci doar accesul la ceea ce pot conecta pe router-ul respectiv pentru a verifica valori si parametri......merci

#21
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 26.06.2008
O solutie ar fi Tailscale , https://tailscale.com/ . Teoretic Teltonika fiind bazat pe openwrt ar trebui sa il poti instala . Merita incercat .

#22
raduci

raduci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 20.03.2006
Pentru 50-60 de clienti intr-o locatie, credeti ca ar fi fezabil un router 4G sau 5G? Pentru evenimente externe as avea nevoie de o solutie in cazul in care reteaua hotelului nu face fata. Evident, nu vorbesc de soluții low-cost.

Edited by raduci, 23 April 2024 - 19:05.


#23
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 26.06.2008
Daca este acoperire 5G probabil ca da , daca este doar 4G cu  un singur sim nu cred. Cu ceva management de trafic și doua SIM-uri de la provideri diferiți,cred ca  da.  Evident ca depinde și de calitatea semnalului în zona respectiva,

Edited by marchand, 23 April 2024 - 19:39.


#24
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 raduci, on 23 aprilie 2024 - 19:05, said:

Pentru 50-60 de clienti intr-o locatie, credeti ca ar fi fezabil un router 4G sau 5G? Pentru evenimente externe as avea nevoie de o solutie in cazul in care reteaua hotelului nu face fata. Evident, nu vorbesc de soluții low-cost.
Pai in primul rand: ai acoperire 5g? Ce înseamnă că rețeaua hotelului nu face față?

#25
ionelp

ionelp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.02.2024

Vizualizare mesajraduci, pe 23 aprilie 2024 - 19:05, a scris:

Pentru 50-60 de clienti intr-o locatie, credeti ca ar fi fezabil un router 4G sau 5G? Pentru evenimente externe as avea nevoie de o solutie in cazul in care reteaua hotelului nu face fata. Evident, nu vorbesc de soluții low-cost.

Pentru 50-60 clienti nici un router 4G nu o sa iti faca fata, iar pentru 5G inseamna ca ai un router foarte scump si semnal excelent,deci e undeva pe langa tine fibra intr-un fel sau altul.
Si cum nu vorbesti de solutii low-cost mai bine faci o cerere la toti operatorii de net din tara pentru oferte, dar toti, ai fii uimit cati sunt ( pe langa operatorii de telefonie mobila mai sunt si altii ) , sau daca stii ca pana in max 15km de la hotel ai o locatie de unde iti poti trage net si vedere cat de cat libera, mai bine iti tragi un link radio daca tot nu merge cu fibra.

#26
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 26.06.2008

View Postionelp, on 23 aprilie 2024 - 22:31, said:

Pentru 50-60 clienti nici un router 4G nu o sa iti faca fata, iar pentru 5G inseamna ca ai un router foarte scump si semnal excelent

O afirmatie cel putin exagerata . Azi poti sa cumperi un router 5G dual sim , suficient de potent sa sustina cei 60 de useri , la un pret in jur de 2500 ron . Pentru o afacere cred ca este un pret rezonabil . Evident ca daca nu este acoperire 5G o sa functioneze in 4G .

#27
raduci

raduci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 20.03.2006
Multumesc, am inteles esentialul. Sunt acum la un hotel celebru din Poiana Brasov si internetul mai mult nu functioneaza desi hotelul nu e plin. Mai mult, cred ca are si o limitare la trafic, daca dai un mesaj pe WhatsApp sau mail functioneaza dar daca vrei sa faci un update de ios de exemplu te deconecteaza

#28
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 26.06.2008
In Poiana Brasov , daca verifici hartile de acoperire , Orange si Digi zic ca au acoperire 5G . Orange se lauda cu viteze de 1500 Mbps . In teorie ar trebui sa poti sa asigura o functionare decenta a internetului . Oricum in prima faza ar trebui sa testezi cu un telefon ce viteze ai la locatie , pentru cei 2 furnizori

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate