Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Router/Modem 4G

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Buna ziua.

Imi trebuie internet pentru un birou cu 3 calculatoare. Cea mai fiabila optiune (din punct de vedere juridic) este pur si simplu un internet 4G pe persoana fizica. Pana la urma am nevoie doar de un email/whatsapp web si nu fite si figuri.

1. Prima intrebare e daca mai foloseste cineva asa ceva si cat de fiabil este? Vad ca exista modeme precum si routere 4G. Ar trebui sa cumpar un router direct cu functia 4G (bagi cartela SIM in el), sau este mai fiabil sau este mai ok sa aleg o configuratie modem 4G + router normal avand in vedere ca o sa am si o imprimanta pe retea (imprimanta nu are nevoie de internet).

2. Vad ca numai digi mai are in oferta respectivul "stick internet". Cu cine ar fi cel mai ok sa fac un abonament avand in vedere ca am nevoie doar de internet? Vad ca Orange ofera si modem, dar poate daca cumpar doar cartela si modem de la mine ies mai ieftin pe termen lung.

Va multumesc pentru opinii.

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Router 4G, de ce sa te complici?

Si abonament internet, poti baga un YOXO sau digi sau ce vrei tu.

#3
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.02.2006
Are Orange o ofertă de Internet mobil, cu trafic nelimitat (promoție!), însă este valabilă până pe 9 nov.:
https://www.orange.r.../orange-net-4g/

Alternativ, poți face un abonament de telefon mobil (cu Internet la trafic nelimitat, preferabil - și aici recomand Orange) și pui cartela în routerul 4G. Eventual dacă ai Huawei cu mufă RJ11, poți lega telefonul fix și îl folosești pentru apeluri (am înțeles că ar fi posibil, dar n-am testat).

Ar fi de dorit și un switch legat la routerul 4G.

Edited by ssss, 31 October 2023 - 21:31.


#4
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
https://www.tp-link....r/archer-mr600/ (gigabit)
https://www.tp-link....r/archer-mr400/ (100 Mbps)

#5
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 13.05.2013
Buna.Cat de mare e diferenta intre a folosi un router din asta sau a face hot spot cu un telefon mobil?

#6
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016

View Postfarockhcm, on 31 octombrie 2023 - 21:45, said:

Buna.Cat de mare e diferenta intre a folosi un router din asta sau a face hot spot cu un telefon mobil?

Nu cred ca mare in termeni de "viteza". Am avut internetul picat intr-un weekend, am facut hotspot cu telefonul de la digi, si am jucat chiar si online joculete/descarcat filme fara probleme.
Ideea e ca nu poti face retea calumea, in cazul meu am nevoie sa accesez calculatorele intre ele si imprimanta.

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostVladislavP, on 31 octombrie 2023 - 21:20, said:

1. Prima intrebare e daca mai foloseste cineva asa ceva si cat de fiabil este? Vad ca exista modeme precum si routere 4G. Ar trebui sa cumpar un router direct cu functia 4G (bagi cartela SIM in el), sau este mai fiabil sau este mai ok sa aleg o configuratie modem 4G + router normal avand in vedere ca o sa am si o imprimanta pe retea (imprimanta nu are nevoie de internet).

2. Vad ca numai digi mai are in oferta respectivul "stick internet". Cu cine ar fi cel mai ok sa fac un abonament avand in vedere ca am nevoie doar de internet? Vad ca Orange ofera si modem, dar poate daca cumpar doar cartela si modem de la mine ies mai ieftin pe termen lung.

Va multumesc pentru opinii.

1. Am folosit ani de zile intr-o locatie, daca iei un router 4g e ok. se comporta ca un router clasic, doar ca isi ia internet de pe cartela SIM
2. Routerele au semnal mai performant decat stick-urile USB. Daca ai semnal bun, abonamentul Digi la 2 Euro, are net aproape nelimitat pe 4g.

View Postfarockhcm, on 31 octombrie 2023 - 21:45, said:

Buna.Cat de mare e diferenta intre a folosi un router din asta sau a face hot spot cu un telefon mobil?

internet prin hotspot pentru 3 calculatoare insemna ceva, telefonul se va incalzi si netul va merge cu noduri.

#8
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
Am folosit si inca folosesc o cartela Digi combinata cu restul, in functie de acoperie pe un router cu dual-sim de la huawei AR129, dar inainte de asta am folosit si variantele mai low-cost de la stick usb pana la routere tp-link si alte branduri, inclusiv huawei b315.
Pentru locatie fixa cea mai proasta combinatie sunt routerele MiFi cu baterie, le prajesti si nici nu au antena potenta, si trebuie sa pui antena externa, cand la celelalte variante ai deja una sau mai multe antene cu castig ceva mai mare... bine ...  nu asta e problema de obicei pe la orase, dar pe camp sau pe munte cam e singura si principala problema
Ca si viteza, depinde de zona, si ore, dar pentru trafic usor spre nimic e destul, sa tii cont ca banda intre cei 3 useri nu se imparte in mod echitabil si o sa se simta (temporar) un download mai maricel sau orice altceva gurmand de banda.

#9
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
Eu folosesc un telefon (cu Android) cu un SIM Digi, 4G, drept hotspot si un router separat configurat ca repeater. E ok. Ambele erau aruncate prin sertare si le-am gasit intrebuintare. Totusi, nu pot spune ca zbarnaie netul, are uneori destule noduri.

#10
george201011

george201011

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.11.2023

 mirc2003, on 01 noiembrie 2023 - 11:13, said:

Eu folosesc un telefon (cu Android) cu un SIM Digi, 4G, drept hotspot si un router separat configurat ca repeater. E ok. Ambele erau aruncate prin sertare si le-am gasit intrebuintare. Totusi, nu pot spune ca zbarnaie netul, are uneori destule noduri.
  

cum il folosesti ......doar pentru acces internet ..poti configura o camera de supraveghere wireless in acest mod?

#11
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016

 george201011, on 25 noiembrie 2023 - 12:55, said:

cum il folosesti ......doar pentru acces internet ..poti configura o camera de supraveghere wireless in acest mod?

Am fost azi la cineva care are 2 camere setate pe un internet digi cu router 4G.

Eu inca nu m-am hotarat, dar tind sa cred ca ar fi mai avantajos sa cumpar un router 4G si separat o cartela.
De exemplu oferta de wifi nelimitat de la telekom https://mobile.telek...nelimitat-wifi/ ma limiteaza la 256kb dupa 150GB consumati.
Dar daca cumpar o cartela de 3euro as avea internet nelimitat https://mobile.telek...rte-abonamente/ cu o viteza normala.

Cred ca am inteles bine.

Edited by VladislavP, 28 November 2023 - 20:10.


#12
george201011

george201011

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.11.2023
Pana la urma urmei mi-am luat un router 4g de la teltonika RUT 901 am management prin sms il pot restarta si interoga. are semnal pe yoxo in zona in care sint si consum in jur de 15 gb pe luna trafic pe internet. e conectat la o camera imou ptz si alimentat prin panouri solare si baterii auto. consumul variabil in jur de 4-5 -7-w/h. sistemul este stabil si resetabil, adica nu e nevoie de prezenta mea in caz de reboot sau restart. singura problema pe care incerc sa o dobindesc e remote acces pe care il vreau prin vpn sau https . ma izbesc deimpedimentul unui ip fix pe care reteaua de telefonie mobila nu mi-l poate oferi. si cred ca si luarea in calcul a imbunatatirii semnalului 4g prin achizitionarea unei antene 4g.

Edited by Ravy, 22 March 2024 - 14:22.


#13
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
suporta dynamic dns: https://wiki.teltoni...901_Dynamic_DNS

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
N-are nicio legătură dynamic dns cu ce vrea userul. Pentru asta trebuie musai "ip fix"!

#15
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Si uite ca nici @kretzu77 nici @NikoroB nu i-ati exlplicat colegului  de ce nu merge si care ar fi solutia .
Degeaba activeaza un hostname dinamic daca IP-ul pe care il primeste de la furnizorul de telefonie mobila este in spatele unui NAT ( exceptie fac doar unele SIM-uri business pt. care se plateste explicit acest serviciu de IP public/rutabil/accesibil din internet >> nu IP fix ca un IP fix privat nu te ajuta cu nimic ) ; la fel se mai dadeau IP-uri publice la unele versiuni de abonament pur internet mobil dar sincer cred ca nu prea mai e cazul .

@george201011 ar trebui sa spui pt. ce exact ai nevoie de acces remote ; daca e pt. accesarea fluxului video atunci asta s-ar putea rezolva cu o alta camera al carui producator ofera posibilitatea de acces via cloud-ul proprietar (daca esti OK cu asta din punct de vedere intimitate ).
Altfel singura optiune ar fi ca sa ai alt VPN server/endpoint pe alt router cu IP public ( poate fi si IP dinamic a la RDS Fiberlink daca activezi un hostname dinamic si te conectezi la acel hostname ) si acest router 4G sa se conecteze ca si client la acel server ( din ce vad suporta cam toate protocoalele de care ai putea avea nevoie >> Wireguard/Zerotier pt. performante maxime ) si apoi creezi rutele necesare a.i sa poti accesa subnet-ul gestionat de router-ul 4G de e unul din clientii router-ului cu rol de server (care la randul lui poate fi client VPN sa nu fii legat de acea locatie fizica)

#16
george201011

george201011

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.11.2023
Mulțumesc de lămuriri....nevoia apare odată cu posibilitățile de interconectare a device-urilo ma refer la monitorizarea unui mppt sau unui bank de baterii...cu camera de luat vederi am rezolvată...accesul la router il am pe smartphone sau laptop prin wireless la fata locului.....prin SMS pot face citeva interogari si modoficari la router.... interfața web ui mi-aș dori sa o pot accesa de la distanță....dar....

Edited by Ravy, 25 March 2024 - 17:52.


#17
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 me_iauras, on 23 martie 2024 - 23:50, said:

Si uite ca nici @kretzu77 nici @NikoroB nu i-ati exlplicat colegului  de ce nu merge si care ar fi solutia .
Fiindcă nu am vrut să-l zapacesc de cap cu tot felul de detalii. Deobicei cand vorbesti cu cineva non tehnic trebuie sa zici direct si simplu, altfel risti sa-i pierzi atentia, respectiv increderea.

PS: totusi i-am oferit solutia. Operatorii mobili ii spun ip fix. Daca suni la vanzari si ceri asta, operatorul stie exact ce vrei si daca se poate sau nu.

#18
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View PostNikoroB, on 23 martie 2024 - 17:31, said:

N-are nicio legătură dynamic dns cu ce vrea userul. Pentru asta trebuie musai "ip fix"!
Din ce am inteles, vrea sa intre remote pe routerul ala, chiar si cand isi schimba ip-ul extern intre timp.
Eu ma pot conecta cu openvpn pe routerul meu, chiar daca am ip fix. Inclusiv pe un alt port decat cel standard, lovit de toti botii. Chiar pe TCP. Nu ma intereseaza viteza daca vreau sa intru remote pe acel router pt diverse (sau pe orice legat la el si accesibil in LAN: NVR, senzori tuya, prize smart, AP-uri etc)

Daca nu are server de vpn pe acel router, poate afla ip-ul printr-un 3rd party ddns si schimba ip-ul in .ovpn cand e nevoie.

Cam asat arata opvn-ul clientului cu care ma conectez pe acel router (are direct adresa ddns a digi). Dar eu am server openvpn direct pe router.

Attached File  Untitled.png   6.24K   2 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate